Οικογένειες αγγέλων

Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27460
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Αλλά πιστέψτέ με, όταν μπορέσετε να απαρνηθείτε τον ρόλο σας, όταν κατανοήσετε ότι ο ρόλος της προσωπικότητας είναι να αποδεχθεί την ανώτερη συνειδητότητά της και όχι να κυριαρχεί, τότε δεν θα υπάρχει πόνος.
Τόσα χρόνια βρίσκομαι στο ίδιο σαρκίο και ακόμη δεν έχω καταλάβει τον ρόλο μου. Όσο για την προσωπικότητά μου, παρακολουθώ την εξέλιξή της και απορώ. Η αρχή της πορείας μοιάζει πολύ μακρινή ανάμνηση, οι κακουχίες έχουν ξεχαστεί και το μέλλον δεν υπάρχει. Το παρόν είναι πανέμορφο παρόλα τα προβλήματα. Τι σημαίνει λοιπόν ο ρόλος της προσωπικότητας μου? Την ανώτερη συνειδητότητα την έχω αποδεχτεί, την ζητάω και την νοιώθω. Όμως παραταύτα υπάρχει ένα παραθυράκι που δεν μου επιτρέπει την επαφή χωρίς όρια με τον ανώτερο εαυτό μου. Ψάχνοντας αναγνωρίζω ότι είναι ο φόβος της κριτικής από τον ανώτερο εαυτό παρόλο του ότι γνωρίζω ότι με την αποδοχή και αγάπη του εαυτού μου, έχω ανοίξει εγώ η ίδια τον δρόμο και ότι δεν υφίσταται θέμα κριτικής και πόσον μάλλον φόβου.
Ψάχνω να βρω τι κάνω λάθος και τα παραθυράκια που χρειάζονται ξεκαθάρισμα. Κάθε βοήθεια δεκτή.
Την μεγάλη πρόκληση του «ταπεινώνομαι».
Τι σημαίνει ταπεινώνομαι ?
Βρισκόμαστε όλοι μαζί σ' αυτή την διάσταση (νομίζω 3η) ως κόκκοι σκόνης στο διάστημα. Οι επιλογές μας είναι ή να χαθούμε μέσα στην δύνη ή να συνεισφέρουμε στο ενεργειακό πεδίο με την ένωσή μας μαζί του.
Κατά την γνώμη μου ταπεινώνονται οι άνθρωποι που επικεντρώνονται σε έννοιες όπως χρήμα, εξουσία, ματαιοδοξία, εγωισμό κλπ
Όμως υπάρχουν εκείνοι οι άνθρωποι που οι δονήσεις τους έχουν ενσωματωθεί στις δονήσεις μου.
Δεν ξέρω εαν <έπιασα> σωστά το νόημα .........
Συναντήθηκα 2 φορές με τον Γιάννη
Οι συνεδρίες αυτές ήταν για μένα, με την σειρά που καταγράφονται : ψάξιμο, ξεκαθάρισμα, ανακούφιση, ανανέωση, εμπιστοσύνη, κατεύθυνση και όλα αυτά κλεισμένα μέσα στον κύκλο της αγάπης.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ για τον Γιάννη
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τι σημαίνει ταπεινώνομαι ?
Τι μπορεί να σημαίνει για τον καθένα η ταπεινότητα...είναι μεγάλη κουβέντα...

Ταπεινότητα σημαίνει δεν υπάρχει κυρίαρχο "εγώ" (για μένα βέβαια)
Ταπεινότητα σημαίνει ότι ακολουθώ τον δρόμο μου χωρίς επάρσεις...χωρίς μεγάλα λόγια...χωρίς να διαχωρίζομαι από το θείο, αλλά ούτε και να το θεωρώ θείο και απόμακρο! ΄Ενα με όλα!
Αυτό για μένα είναι ταπεινότητα...

Η ένωση με τον Ανώτερο Εαυτό μας δεν σηκώνει αμφισβήτηση, ούτε παραθυράκι υπάρχει...Είναι απόλυτη και καταλυτική.
Είναι το ξεκαθάρισμα της "φυσικής" ζωής και η γνώση του ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ.

Ο ρόλος του εγώ (χαρακτήρας ή προσωπικότητα) προάγει την εκδήλωση του ανώτερου και έτσι απόλυτα κατανοητός!

Ζεις στην 3η διάσταση δηλαδή, και όχι ζεις για την 3η διάσταση!!!

Εκεί για μένα είναι η διαφορά!! Αλλά, Ελλη, πάντα για μένα ε?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27460
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Η ένωση με τον Ανώτερο Εαυτό μας δεν σηκώνει αμφισβήτηση, ούτε παραθυράκι υπάρχει...Είναι απόλυτη και καταλυτική.
Είναι το ξεκαθάρισμα της "φυσικής" ζωής και η γνώση του ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ.
Σε παρακαλώ να με βοηθήσεις-καθοδηγήσεις να πετύχω την ένωση.
Αλλά, Ελλη, πάντα για μένα ε?
Δασκάλα μου, μην το ξαναπείς αυτό και πες μου πως βάζω φατσούλα. Επιλέγω rolling eyes
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σε παρακαλώ να με βοηθήσεις-καθοδηγήσεις να πετύχω την ένωση.
Aλήθεια ΄Ελλη, δεν ξέρω τον τρόπο...
Ξέρω την διαδρομή μου...αλλά...δεν είναι για όλους ίδια!

Τα εικονίδια τα βάζεις όταν πατήσεις απλά πάνω στο ανθρωπάκι που επιλέγεις...

εσύ επέλεξες σοκ?? Νάτο :shock:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

α, όχι λάθος αυτό επέλεξες, sorry :roll:

:lol: :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Νομίζω πως αυτό που λέει η Έλλη είναι ταπείνωση της ψυχής, όταν ακολουθεί συνειδητά το φόβο δηλαδή. Η ταπεινότητα σχετίζεται με την αίσθηση της σεμνότητας και της μετριοφροσύνης. Περιέχει επίγνωση του ότι είσαι κόκκος μέσα στο σύμπαν αλλά και σύμπαν για έναν κόκκο.
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Nikos έγραψε:Περιέχει επίγνωση του ότι είσαι κόκκος μέσα στο σύμπαν αλλά και σύμπαν για έναν κόκκο.
Ναι, αυτό ακριβώς! Και δεν χάνεσαι ποτέ!
Γιατί όλοι οι "κόκκοι" περιέχονται στο Ενα και το Ενα περιέχεται σ'αυτούς...

Αυτό πάντως εννοώ με την έννοια "ταπεινότητα" και όχι την κοσμική έννοια που αναφέρεις ΄Ελλη. Γιατί αυτή προϋπάρχει για να φθάσεις στην "συμπαντική" ταπεινότητα!!! Αλλιώς κάπου θα "σκαλώνει" η ένωση...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Έλλη Καραλή έγραψε: Τι σημαίνει ταπεινώνομαι ?
  • " πατερ, ει βουλει παρενεγκειν τουτο το ποτηριον απ' εμου. πλην μη το θελημα μου, αλλά το σον γινεσθω." ( Λουκας κβ, 42 )
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

nikos έγραψε:Η ταπεινότητα σχετίζεται με την αίσθηση της σεμνότητας και της μετριοφροσύνης.
Ακριβώς αυτό πρέπει να είχε και στο μυαλό του ο πρωθυπουργός μας,
όταν μίλησε για ταπεινότητα.

Συγνώμη για το OFF Topic αλλά δεν κρατήθηκα :lol:
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Pou Vriskomai? έγραψε:Ακριβώς αυτό πρέπει να είχε και στο μυαλό του ο πρωθυπουργός μας,
όταν μίλησε για ταπεινότητα.

:shock: :shock: Μπα...το είπε κι αυτό????
Αλήθεια??? :shock: :shock: :shock: :shock:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

Καλέ ναι,αυτό ήταν το σλόγκαν πάνω στο οποίο βασίστηκε η προεκλογική του εκστρατεία.Φυσικά,ότι είπα παραπάνω το είπα
με έναν ειρωνικό τόνο,δεν ξέρω αν ήταν αρκετά ευδιάκριτο αυτό,
γιατί μόνο ταπεινότητα και μετριοφροσύνη δεν επέδειξε ο συγκεκριμένος αλλά ας είναι.
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Συγνώμη Θάνο, από πολιτική έχω μεσάνυχτα!!

Θεωρώ ότι κανένας δεν φροντίζει για τίποτα άλλο εκτός από τον εαυτό του, έτσι δεν συμμετέχω στην "ταπεινότητά" τους!

Φυσικά και το κατάλαβα, ότι ήταν ειρωνικό!!! Δεν σε έχω για ανεδαφικό...χαχα!!!

Ταπεινώνω τον εαυτό μου, σημαίνει, λοιπόν, ζω ανάμεσα και στους πολιτικούς, με χαρά!!! Σκεφτείτε, τι ταπεινότητα χρειάζεται για να αποδέχεσαι την απανθρωπιά τους, επικεντρωνόμενος μόνο στο ανεκδήλωτο θεικό τους μέρος...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

Θεωρώ ότι κανένας δεν φροντίζει για τίποτα άλλο εκτός από τον εαυτό του, έτσι δεν συμμετέχω στην "ταπεινότητά" τους!
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.!!
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Πολλές φορές, τις περισσότερες μάλιστα, ένας έρωτας πυροδοτεί δικά σου βιώματα, που δεν είχες αντιληφθεί...
Πυροδοτεί "πρότυπα" που χρειάζονται ξεκαθάρισμα.
Πυροδοτεί την μνήμη των κυττάρων μας, και έρχονται οι "αναθυμιάσεις" από παλελθοντικά γεγονότα, που ζητούν απεγνωσμένα ξεκαθάρισμα.
εχω χαθεί στο χάος, στην άβυσσο της ψυχής μου........

Να το πάρω από την αρχή..... είμαι στην τρίτη διάσταση.
εδώ οφείλω να ζω και να γειώσω τις ενέργειες του πνεύματος.

Αν ζω με την ένταση (έτσι όπως τη νοιώθω) της φιλοσοφίας μου περί του τι είναι η ύπαρξή μου, τι κάνω εδώ και που πάω τελικά, χάνω την γήινη ζωή μου, γιατί κανένας δεν καταλαβαίνει την ιδιαιτερότητα του χαρακτήρα μου, με αποτέλεσμα να απομονώνομαι.........
Αν ζω στη γη, προσπαθώντας να πάρω τα μαθήματα από τους ανθρώπους που έχω επιλέξει να βρεθούν στο δρόμο μου, χάνω την επικοινωνία μου.............


Και άντε και βρήκα τις σκιές ....... τι να τις κάνω.....?

Β Ο Η Θ Ε Ι Α ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
:cry: :cry: :cry: :cry:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

εχω χαθεί στο χάος, στην άβυσσο της ψυχής μου........
Πέννυ μου μην ανησυχείς, πολύς κόσμος είναι χαμένος και ούτε που το παίρνει χαμπάρι. Εγώ για σένα δεν ανησυχώ, πιστεύω ότι μάλλον χαρτογραφείς, παρά χαμένη είσαι, όπως λες.
Αν ζω με την ένταση (έτσι όπως τη νοιώθω) της φιλοσοφίας μου περί του τι είναι η ύπαρξή μου, τι κάνω εδώ και που πάω τελικά, χάνω την γήινη ζωή μου, γιατί κανένας δεν καταλαβαίνει την ιδιαιτερότητα του χαρακτήρα μου, με αποτέλεσμα να απομονώνομαι.........
Αν ζω στη γη, προσπαθώντας να πάρω τα μαθήματα από τους ανθρώπους που έχω επιλέξει να βρεθούν στο δρόμο μου, χάνω την επικοινωνία μου.............
Η οποιαδήποτε ύπαρξη (όχι μόνο ανθρώπινη, όχι μόνο ζωντανή) είναι αποτέλεσμα ισορροπίας, κι εδώ μας παρουσιάζεις δύο πλευρές που ζητούν εξισορρόπηση.
Αυτό το λέω γιατί:
είμαι στην τρίτη διάσταση.
εδώ οφείλω να ζω και να γειώσω τις ενέργειες του πνεύματος.
και έτσι είναι, ή έτσι νομίζω. Είμαστε πλάσματα της 3ης διάστασης, το πνεύμα μας όμως μπορεί και βλέπει και τις άλλες.
Τις βλέπει αλλά δεν ανήκει σε αυτές, τουλάχιστον όχι ακόμα.
Πιστεύω ότι οι εμπειρίες του τώρα είναι η προετοιμασία για το μέλλον.
Δεν είσαι μόνη σου σε αυτή τη θέση που σε προβληματίζει και ενδεχομένως σε στεναχωρεί. Θα ψάξεις και θα βρεις, θα επικοινωνήσεις και θα λύσεις το πρόβλημά σου. Αυτό είναι σίγουρο.

Έχε πίστη στον εαυτό σου και υπομονή. :wink:
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”