απορίεεεεες

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
katia
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 15 Ιουν 2014 10:12 pm

απορίεεεεες

Δημοσίευση από katia »

Καλησπέρα σε όλους,
διάβαζα κάποια άρθρα για τα τσάκρα και πώς μπορούμε εμείς οι ίδιοι καθημερινά να ξεπερνάμε τα ενεργειακά μας μπλοκαρίσματα και ο δρόμος με έφερε σε εσάς @};-
Θα ήθελα να ρωτήσω,εδώ και περίπου 4 χρόνια δεν αντέχω καθόλου τον ήλιο και την ζέστη.Ενώ δεν υπάρχει κανένα παθολογικό πρόβλημα,η δυσανεξία μου αυτή μεγαλώνει χρόνο με το χρόνο με αποτέλεσμανα γίνομαι άλλος άνθρωπος το πρωί-οκνηρή χωρίς ενέργεια- και άλλος το βράδυ :-? ,και επίσης δεν μπορώ να χαρώ πολλά πράγματα μέσα στη μέρα μου,εάν δεν υπάρχουν τουλάχιστον 2 μεγάλα μπουκάλια παγωμένο νερό δίπλα μου -εδώ θα έβαζα πολλά θαυμαστικά αλλά το πληκτρολόγιό μου τα χει παίξει-
μπορεί να οφείλεται αυτό σε κάποιο μπλοκάρισμα το οποίο δεν έχω εντοπίσει;;;
ευχαριστώ την ομάδα εκ των προτέρων :sunny:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88654
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: απορίεεεεες

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλώς ήρθες Κάτια >:d< >:d< >:d<

Εγώ από την ημέρα που θυμάμαι τον Εαυτό μου, αντιπαθούσα την ζέστη...

και νόμιζα ότι είμαι τρελή, γιατί ήμουν σχεδόν η μόνη που δεν ήθελα καθόλου το καλοκαίρι :)) Παρ' όλα αυτά ήμουν δραστήρια και το καλοκαίρι, δηλαδή δεν έχανα ενέργεια, απλά μείωνα τις δραστηριότητές μου...

Δεν νομίζω, λοιπόν, ότι είναι θέμα μπλοκαρίσματος, αν σου συμβαίνει από πάντα...

Επειδή αναφέρεις ότι σου συμβαίνει μόνο τα 4 τελευταία χρόνια, και αφού οργανικά έχεις κάνει τις έρευνές σου (ορμονολογικά θέματα, ενδοκρινολογικά κλπ), νομίζω ότι έχεις μεγιστοποιήσει ψυχολογικά το θέμα, και γι' αυτό χάνεις την ενέργειά σου, στην διάρκεια της ημέρας. Νομίζω ότι είναι ένα είδος φοβίας, που έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες και έτσι διαισθητικά θα έλεγα ότι είναι θέμα του 3ου κέντρου (σπλήνα)...

Τα τελευταία χρόνια οι πληροφορίες που λαμβάνουμε για τον ήλιο είναι ολοένα και πιο δυσάρεστες και δεν ξέρουμε σε τι βάθος μπορεί να επηρεάσουν τον ψυχισμό του κάθε ανθρώπου, τόσο ώστε να αποκτήσει ένα άτυπο (δηλαδή μη συνειδητό) ψυχολογικό άγχος για τον ήλιο.
Σίγουρα η ζέστη και ο ήλιος το καλοκαίρι μειώνουν τις δραστηριοποιήσεις μας, είναι γενικό φαινόμενο, αλλά για να το νιώθεις σαν έντονο πρόβλημα, που σε κάνει να χάνεις την ενέργειά σου, χρειάζεται να το ερευνήσεις ψυχολογικά πια...
Μια φοβία δημιουργεί εντάσεις στο νευρικό σύστημα, εμποδίζει την ροή της ενέργειας στο σώμα μας και επιδρά στην ποιότητα ζωής μας. Έτσι χρειάζεται να της δώσουμε την ίδια σημασία, όπως όταν υπάρχει μια δυσλειτουργία στον οργανισμό μας.

Ο ήλιος είναι μια θαυμάσια πηγή ενέργειας και ουσιώδης για την εσωτερική μας "φωτοσύνθεση" (θετικότητα, χαρά, δημιουργικότητα, ευεξία). Τα οφέλη του είναι απείρως περισσότερα από την βλαβερή του επίδραση, αλλά έτσι όπως μας έρχονται δραματοποιημένες οι πληροφορίες και αν κάποιος δεν μπορεί ΄να αναπτυχθεί με διάκριση στην σχέση "όφελος-βλάβη", υπάρχει περίπτωση να επηρεαστεί δραματικά από την βλαβερή επίδραση και να δημιουργήσει πρόβλημα στον οργανισμό του.

Ελπίζω λίγο να σε βοήθησα, αλλά νομίζω ότι τον λόγο έχει ο ψυχοθεραπευτής, αφού έχεις αποκλείσει τα παθολογικά αίτια...



αλλά Κάτια μου, πως σου ήρθε και έγραψες την απορία σου, στην ενότητα του chat? :)

Θα την μεταφέρουμε στην ενότητα της Θεραπείας, αν δεν έχεις αντίρρηση >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
katia
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 15 Ιουν 2014 10:12 pm

Re: απορίεεεεες

Δημοσίευση από katia »

Σωστά,δεν ήξερα πού να δημοσιέυσω είμαι πρωτάρα 8) κι εγώ γνωρίζω πλέον πως είναι τύπου ψυχοσωματικό,αλλά είναι τόσο έντονη η δυσφορία ότεν εκτίθεμαι στη ζέστη που πάλι τρομάζω όσο κι αν τα χω σκεφτεί σωστά. ας προσανατολιστώ λοιπόν προς το 3ο τσάκρα να δούμε..... ευχαριστώωωωωω
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88654
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: απορίεεεεες

Δημοσίευση από Vasoula »

:* >:d< >:d< >:d< >:d<

είναι το ίδιο και λειτουργεί το ίδιο ψυχοσωματικά, όπως ο μύθος για την κλιμακτήριο της γυναίκας...

Καμία σχέση όμως δεν έχει με την αληθινή κατάσταση του οργανισμού μας...Όταν πείθεται το ασυνείδητο μας όμως, επιδρά σε όλες μας τις λειτουργίες...

Να βρεις την άκρη μέσα σου Κάτια μου...Δεν έχεις κανέναν λόγο να νιώθεις δυσφορία τόσο έντονη...Η μείωση των δραστηριοτήτων είναι μία φυσιολογική οχύρωση του οργανισμού μας, απέναντι στις υψηλές θερμοκρασίας, αλλά δεν χάνουμε ενέργεια από αυτό...Όμως κάτι φυσιολογικό ίσως παίρνει τεράστιες διαστάσεις στην ψυχολογία μας, όταν αρχίζουμε και το αντιμετωπίζουμε με φόβο...

Να είσαι καλά :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27445
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: απορίεεεεες

Δημοσίευση από Ellaki »

καλώς ήρθες Κάτια >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31636
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: απορίεεεεες

Δημοσίευση από Fotinoula »

Καλώς ήρθες Κάτια!! >:d< >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33640
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: απορίεεεεες

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Καλώς ήρθες Κάτια!! :x >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18752
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: απορίεεεεες

Δημοσίευση από Μάνος »

Καλώς όρισες στην παρέα μας Κάτια!
Καλή περιήγηση >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26131
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: απορίεεεεες

Δημοσίευση από Βικούλα »

Καλώς ήρθες Κάτια >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: απορίεεεεες

Δημοσίευση από Stefanos »

Καλώς ήρθες Κάτια >:d< >:d< >:d<
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17560
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: απορίεεεεες

Δημοσίευση από Λιζούλα »

καλώς ήρθες Κάτια >:d< >:d< >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30143
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: απορίεεεεες

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Καλωσόρισες Κάτια >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
katia
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 15 Ιουν 2014 10:12 pm

Re: απορίεεεεες

Δημοσίευση από katia »

Καλώς σας βρήκα όλους! >:d<
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23604
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: απορίεεεεες

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλώς ήλθες Κάτια >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Re: απορίεεεεες

Δημοσίευση από ksan8oula »

Καλως ηρθες Κατια :x

Δεν εισαι η μονη που νιωθεις αβολα το καλοκαιρακι.Τα τελευταια χρονια αποφευγω την εκθεση στον ηλιο .Ο ερχομος του καλοκαιριου με τρομαζει .Στο ακουσμα <ερχετε καυσωνας> αλλαζει εντελως η διαθεση μου!Μενω στο σπιτι ολη την ημερα ,τα κλιματιστικα στο φουλ παρολο που τα αντιπαθω ,χανω καθε ενεργεια,και ασχολουμε συνεχως με το τι μου προκαλει η πολυ ζεστη.ΚΑΘΑΡΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ....ελεγμενο!Φοβος και τιποτα παραπανω...
Επειδή αναφέρεις ότι σου συμβαίνει μόνο τα 4 τελευταία χρόνια, και αφού οργανικά έχεις κάνει τις έρευνές σου (ορμονολογικά θέματα, ενδοκρινολογικά κλπ), νομίζω ότι έχεις μεγιστοποιήσει ψυχολογικά το θέμα, και γι' αυτό χάνεις την ενέργειά σου, στην διάρκεια της ημέρας. Νομίζω ότι είναι ένα είδος φοβίας, που έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες και έτσι διαισθητικά θα έλεγα ότι είναι θέμα του 3ου κέντρου (σπλήνα)...
Σκεψου αυτο που ειπε η βασω .Τα υπερ του ηλιου ειναι περισσοτερα.Μη κανεις πολλες δουλιτσες αν δεν ειναι αναγκαιο...και κανε μια δοκιμη για βραδυνο μπανακι...Ειναι πανεμορφα το βραδυ.Εχω την τυχη να μενω 100 μετρα απο την θαλασσα και οτι ωρα θελω βουταω :character-ariel:

Παρακολουθω τον πατερα μου.Χρονια καρδιοπαθης και με συχνες υπογλυκαιμιες.Περπαταει αρκετη αποσταση μεχρι την παραλια κατα της 10 το πρωι.Το επαναλαμβανει το απογευμα κατα της 6.Τι επαθε?? Τιποτα....Αφου κοιταξεις το θεμα υγειας σου και ειναι ολα καλα ,τοτε απολαυσε το καλοκαιρακι σου με οποιο τροπο σε κανει να νιωθεις ομορφα.........
Καμία σχέση όμως δεν έχει με την αληθινή κατάσταση του οργανισμού μας...Όταν πείθεται το ασυνείδητο μας όμως, επιδρά σε όλες μας τις λειτουργίες...
>:d< :sunny: :sunny: >:d<
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”