’γνοια. Μία μάστιγα της Ελληνικής κοινωνίας και όχι μόνο.

Άβαταρ μέλους
Maya
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 12:13 am

’γνοια. Μία μάστιγα της Ελληνικής κοινωνίας και όχι μόνο.

Δημοσίευση από Maya »

Καλησπέρα σε όλη την όμορφη παρέα. Καθώς είμαι νέα στο forum συγχωρήστε μου τυχόν λάθη...

Ποιοί προάγουν την άγνοια και γιατί? Σκέφτομαι ότι είναι το τέλειο εργαλείο δημιουργίας ενοχών, τύψεων, απραξίας, κατ'επέκταση άβουλων όντων που μπορεί κανείς να χειριστεί πανεύκολα. Αν πάρουμε για παράδειγμα τον τρόπο που μεγαλώνουν τα παιδιά στην Ελλάδα σήμερα τί παρατηρούμε? Και δεν μιλάω τόσο για την εκπαίδευση (που έχει φύση μάλλον τεχνική) όσο για την μόρφωση που τους παρέχεται τόσο από το σχολείο όσο και από την οικογένεια. Ρίχνοντας μια ματιά γύρω μας βλέπουμε σπίτια κολλημένα μεταξύ τους, πάρα πολλά αμάξια και σχεδόν καθόλου πράσινα πάρκα και παιδότοπους, απαλλαγμένα από το θόρυβο της πόλης. Μέσα σ'αυτά τα σπίτια και σ'αυτές τις γειτονιές λοιπόν μεγαλώνουν παιδιά. Παιδιά με περιορισμένους ορίζοντες, χωρίς φίλους (εκτός από το P/C και την τηλεόραση), χωρίς ποιότητα ζωής...Είναι κρίμα που αυτά τα παιδιά είναι τόσο περιορισμένα, έρμαια στα προστάγματα της μοντέρνας εποχής που ζούμε. Γιατί χωρίς γνώση δεν έχεις άποψη, δεν αντιδράς, ακολουθείς τη μάζα, δεν προσπαθείς για κάτι καλύτερο γιατί πολύ απλά δεν ξέρεις ότι μπορεί να υπάρχει ή δεν μπορείς πλέον να κρίνεις. Μιμείσαι τους άλλους και όπου βγει. Δεν έχεις όνειρα ούτε όραμα. Γίνεσαι πιόνι και προπάντων, ένας δυστυχισμένος άνθρωπος....
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Κατά την γνώμη μου, όλοι οι άνθρωποι κάποια στιγμή έχουμε ακολουθήσει αυτό που λέμε μόδα και προτεινόμενος τρόπος ζωής, μέχρι που κάποια στιγμή νιώσαμε ότι όντως είμαστε δυστυχισμένοι, τότε όμως είναι προσωπική υπόθεση του καθενός να πει ΩΣ ΕΔΩ!

Και να ψάξει πειραματιζόμενος σε νέα πράγματα,ακολουθώντας αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θέλει, χωρίς παρεμβάσεις και επιρροές από τρίτους.. την πεμπτουσία της ζωής του..

Αυτό μπορεί για κάποιον να είναι ένα χόμπι, μία θρησκεία, ένα επάγγελμα, οτιδήποτε..

Όμως μήπως αυτό είναι εφήμερο;

Τι να την κάνω την προσωρινή ευτυχία όταν φεύγω από την ορειβασία για παράδειγμα που με κάνει ευτυχισμένο και γυρνάω στον καθημερινό μου εφιάλτη, και πάλι τα ίδια από την αρχή..και έτσι βρίσκομαι σε έναν φαύλο κύκλο μίας συνεχόμενης ανάγκης για φυγή..


Τότε δεν φταίει κανένα σύστημα και καμία εξωτερική επιρροή, για την δυστυχία μου ..απλά δεν έχω ανακαλύψει ακόμη ποιος είμαι.


Καλώς ήρθες στην παρέα..

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Καλησπερα Μaya
εγω θα σου απαντησω με το εξης δικο μου παραδειγμα....απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου ακουγα συνεχεια για ανεργια....εγω ομως ποτε δεν την 'ειδα'..και ξερεις γιατι?..γιατι δεν αφεθηκα να βλεπω αυτο που εβλεπαν οι αλλοι...εκανα ολες τις δουλειες χωρις να με πειραζει και στο τελος βρηκα αυτο που ηθελα...'κοιταξα' τον εαυτο μου και μονο και ακολουθησα το 'μεσα' μου..απο 16 ετων και χωρις να εχω σχεση με ρεικι 'η οτιδηποτε αλλο
Δλδ...ειμαστε εμεις οι ιδιοι υπευθυνοι για τη ζωη μας...δυσκολιες σιγουρα υπαρχουν αλλα τιποτα δεν ειναι αδυνατο
ειμαι και εκ φυσεως αισιοδοξος..οποτε το ποτηρι το βλεπεις μισογεματο και οχι μισοαδειο
ο Οδυσσεας εκλεισε τ αυτια του στις Σειρηνες
διαλεγεις και παιρνεις...εχουμε ελευθερη βουληση για οτιδηποτε
καλως ηρθες @};-
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δρας προς τον εαυτό σου, Maya, στο ποσοστό που σου επιτρέπει η κοινωνία που μέσα σ' αυτήν αναπτύσσεσαι...

Δεν μιμείσαι και όπου βγει, αλλά αν δεν πληρώσεις το ρεύμα η ΔΕΗ θα στο κόψει, κι ας έχεις δίκιο που δεν θέλεις να πληρώσεις την ΕΡΤ!!!
Κανεις, λοιπόν, την δική σου ζωή ποιοτική, στο μέτρο που έχεις την δυνατότητα...

Αναγκαστικά μένεις σε ένα διαμέρισμα χωρίς κήπο, αλλά παίρνεις τα Σαββατοκύριακα τα παιδιά σου και περπατάς στο δάσος.
Δεν οραματίζεσαι πάρκα στην πολη, μια και αυτό είναι ουτοπία, αλλα βρίσκεσαι στην φύση όποτε θέλεις, ακόμα και μέσα στο Σύνταγμα.

Δεν μπορείς να πας ενάντια στο εκπαιδευτικό σύστημα, αλλά δεν αφήνεις την εκπαίδευση των παιδιών σου μόνο σε ξένα χέρια. Τους μιλάς για την ζωή, για τις εσωτερικές αξίες, τα υποστηρίζεις και τα ενθαρρύνεις, ώστε να μην αισθάνονται μοναξιά και να εκφραστούν και μέσα από άλλα ενδιαφέροντα, και όχι μόνο από τον υπολογιστή.

Αναγκαστικά χρειάζεσαι αυτοκίνητο για την μετακίνησή σου στην δουλειά σου, αλλά μπορείς να πας μετα πόδια στην τοπική αγορά και να αποφύγεις το συνεχές μποτιλιάρισμα...

Πάντα υπάρχουν τρόποι να μην αναπαράγεις την μιζέρια της μάζας..
Αρκεί να θέλεις να ζήσεις και όχι απλά να επιβιώσεις...

Οι άνθρωποι δεν μπορούν να αλλάξουν συλλογικά...Είναι αδύνατον... Εσύ στον δικό σου κόσμο, και εγώ στον δικό μου, όμως, ίσως κάνουμε την διαφορά...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23140
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Οι άνθρωποι δεν μπορούν να αλλάξουν συλλογικά...Είναι αδύνατον... Εσύ στον δικό σου κόσμο, και εγώ στον δικό μου, όμως, ίσως κάνουμε την διαφορά...
:thumbsup:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Βασουλα :x
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Τι ειναι αραγε αυτο που θα επέφερε αλλαγές και γύρω;Τι ειναι αυτο που κάνει όλα αυτα να αλλάξουν;Οπως λιγοτερα αμαξια , περισσότερα πάρκα; Διοτι πιστευω πως ποτε δεν μενουν ιδια τα πραγματα.Καποτε θα αλλαξει τελειως η πολλη ίσως "καλυτερα" ισως "χειροτερα".
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πάρη αυτό που μπορεί να αλλάξει εκφράζεται μόνο ατομικά.

Οι μονάδες που απαρτίζουν το κόσμο κάνουν τον κόσμο διαφορετικό...Αλλά όλοι περιμένουν τον κόσμο να αλλάξει τις μονάδες και αυτό δεν γίνεται...

Φυσικά και αλλάζει η πόλη και κάθε πόλη, όσο οι μονάδες εξελίσσονται...Το περιβάλλον εκφράζει τον εσωτερικό κόσμο των ανθρώπων και καταλαμβάνει την επιφάνεια.

΄Οσο πιο μακρυά είναι από τον Εαυτό τους, τόσο ψηλότερα σπίτια θα χτίζουν για να αποκτήσουν το "ύψος" που τους λείπει...
΄Οσο πιο μηχανικά απολαμβάνουν την ζωή τους, τόσο πιο πολλά αντικείμενα θα συλλέγουν...
΄Οσο πιο διαχωριστικά από την φύση τους ζουν, τόσο λιγότερο θα εκτιμούν την φύση...

απλά τα πράγματα...ο άνθρωπος μπορεί να επιβιώσει στην γη, σε καθε περιβάλλον...Προσαρμόζεται και ελίσσεται ανάλογα με τις συνθήκες που επικρατούν γύρω του. Ευτιχισμένος όμως δεν είναι, και αυτό είναι ευθύνη δική του και όχι του κόσμου...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

΄Οσο πιο μακρυά είναι από τον Εαυτό τους, τόσο ψηλότερα σπίτια θα χτίζουν για να αποκτήσουν το "ύψος" που τους λείπει...
΄Οσο πιο μηχανικά απολαμβάνουν την ζωή τους, τόσο πιο πολλά αντικείμενα θα συλλέγουν...
΄Οσο πιο διαχωριστικά από την φύση τους ζουν, τόσο λιγότερο θα εκτιμούν την φύση...
Πόσο παραστατική και αληθινή προσέγγιση είναι αυτή!! ^:)^ ^:)^
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.

Επιστροφή στο “ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”