Τα εννέα πρόσωπα του Χριστού _ Ευγένιος Ουίτγουερθ

Christina

Τα εννέα πρόσωπα του Χριστού _ Ευγένιος Ουίτγουερθ

Δημοσίευση από Christina »

Αυτό το βιβλίο σας συνιστώ να το διαβάσετε μέσα σε ένα απόγευμα γιατί θα σας κρατήσει κοντά του ασταμάτητα!

Είναι ένα βιβλίο γύρω από την μυστική αληθινή θρησκεία που κρύβεται πίσω από όλες τις θρησκείες και τελικά .... μέσα μας!

Είναι μια ιστορία της πορείας και της μύησης ενός υποψηφίου στις απόκρυφες και ιερές μεταφυσικές σπουδές - από τα μυστήρια των Μάγων μέχρι την αρχαία Αιγυπτιακή εκπαίδευση του Θεού - βασιλιά!

Αλήθειες μύησης σαν κι αυτές που ο δικός μας φιλόσοφος Πλάτωνας δεν τόλμησε να αποκαλύψει στην εποχή του έχοντας δεσμευτεί με όρκο ιερής μυστικότητας.

Μια ιστορία αναζήτησης μεθόδων και τεχνικων για να αναπτύξει κανείς τον εσωτερικό μύστη Θεό - εαυτό του...

Εκδόσεις Καστανιώτη

Nine Faces of Christ
Eugene E. Whitworth
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ενδιαφέρον ακούγεται...

Οι μυήσεις αυτές που αναφέρεις Χριστινάκι, όντως δεν λέγονται...΄Οχι γιατί είναι μυστικές, αλλά γιατί γίνονται σε ατομικό επίπεδο!!!

Αλλά έχουν μεγάλη σημασία για το άνοιγμα της επίφυσης, ώστε να μπορεί ο μυημένος να ενωθεί με το πνεύμα!

Φυσικά με προεργασία!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33630
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Είναι ένα πολύ όμορφο βιβλίο και πιστεύω ότι αγγίζει απο μια πολύ ανθρώπινη πλευρά το πρόσωπο του Ιησού!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Εγώ όταν διάβασα αυτό το βιβλίο πριν δέκα χρόνια περίπου (!) έπαθα την πλάκα της ζωής μου! Μου άρεσε πολύ..
Στην αρχή, αν θυμάμαι καλά, είναι λίγο κουραστικό, μετά όμως...
@};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31623
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

ναι είναι καλό :-D
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”