ΑΚΡΑΙΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

Άβαταρ μέλους
marilena
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 05 Μάιος 2007 10:41 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

ΑΚΡΑΙΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

Δημοσίευση από marilena »

Καλημέρα σε όλους! :D

έχω προβληματιστεί αρκετά τον τελευταίο καιρό και θα ήθελα τη γνώμη σας στο θέμα της χορτοφαγίας.
Μια πάρα πολύ καλή μου φίλη, ασχολείται με τη γιόγκα, παίρνει μαθήματα και σε λίγο καιρό θα είναι και δασκάλα.
Είναι όνειρο ζωής για εκείνη, τώρα το πραγματοποιεί και πραγματικά χαίρομαι πολύ πολύ! Είναι η συνοδοιπόρος μου στο δρόμο αυτό βλέπετε.. :D Μέχρι εδώ καλά.

Τον τελευταίο καιρό τείνει να γίνει χορτοφάγος, γιατί τους είπαν στη σχολή χωρίς βέβαια να πιέσουν κανένα, ότι τα ζώα την ώρα που τα σκοτώνουν, οι δονήσεις τους είναι τέτοιες, και τόσου μεγάλου πόνου,
που μεταφέρονται σε εμάς που μετά χρειαζόμαστε καθαρισμό.. :roll:

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς εδώ είναι χορτοφάγοι, και προς θεού δεν θέλω να θίξω κανέναν.
Όμως και αυτό άκρο δεν είναι?

Γιατί μέσα μου νιώθω πως όλα χρειάζονται...
Με μέτρο βέβαια άλλα όλα υπάρχουν πάνω στη γη, για κάποιο σκοπό.
Και αφού ο ανθρωπος είναι παμφάγο ον γιατί να μην τρώει από όλα
σε μια ισορροπημένη διατροφή.

Κι έπειτα όλα αυτά για την ενέργεια και τις δονήσεις ισχυούν??
Γιατί εκεί είναι που προβληματίστηκα περισσότερο.

Πραγματικά θα ήθελα τα φώτα σας!!

Ευχαριστώ!
Ο ΘΕΟΣ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ, ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

viewtopic.php?t=137

Μαριλενάκι, στο παραπάνω τόπικ έχω εκθέσει τις απόψεις μου...

΄Ημουν κρεατοφάγος όλη μου την ζωή μέχρι τον Απριλιο του 2007.
Επίσης ειμαι και καπνίστρια...
Και όπως είχα πει τοτε, δεχομαι να γινω "πειραματόζωο" σε συνδυασμό με έναν μην καπνιστη και χορτοφάγο, ο οποίος είναι "καθαρός" από πεποίθηση, χωρίς να έχει εργαστεί με τις σκιές του και εκδηλώνει αυτά τα συναισθήματα που "λερώνουν" τον γήινο φορέα του με ένα βαθύ "μαύρο" φόβο...

Η πεποίθηση των διατροφικών μας συνηθειών δεν καθαρίζει, δυστυχώς, τα πεδία μας...
Είναι ουτοπία, για όποιον το λέει και όποιον το πράττει...
Εχω δει χορτοφάγους "πνευματικούς" ανθρώπους, που εκδήλωναν τόσο ανταγωνισμό και φόβο που δεν άντεχαν οι άνθρωποι να τους πλησιάσουν σε απόσταση 2 μέτρων...

Η αλήθεια για την διατροφή μας βρίσκεται στο να αναγνωρίσουμε τις απόλυτες ανάγκες του σώματος. Και να σκεφτούμε ότι η διατροφή μας δεν είναι διασκέδαση ή υποκατάστατο της μοναξιάς μας, αλλά ενέργεια που κινει την "μηχανή" του οργανισμού μας.

Τον Απρίλιο του 2007 το σώμα μου το ίδιο αντέδρασε στο κρέας...
Δεν το δεχόταν με κάνεναν τρόπο και το απέβαλε...
΄Ετσι το σταμάτησα...

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αρχίζω να διαδίδω ότι για ένα υγιές σώμα με καθαρά λεπτοφυή πεδία, πρέπει να μην τρώμε κρέας, γιατί θα λέω ψέμματα και το ξέρω...

Για ένα υγιές σώμα, θα πρέπει να έχουμε και υγιή πεδία...
Αυτό σημαίνει συναίσθημα-νόηση σε αρμονία...΄Ετσι και το σώμα ήσυχο θα ανταποκριθεί σ' αυτήν την αρμονια και να στέλνει τα μηνύματά του...

Μηνύματα στέλνει και η ψυχή, μηνύματα και το σώμα...
Τα ακούμε όμως?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
marilena
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 05 Μάιος 2007 10:41 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Δημοσίευση από marilena »

Για ένα υγιές σώμα, θα πρέπει να έχουμε και υγιή πεδία...
Αυτό σημαίνει συναίσθημα-νόηση σε αρμονία...΄Ετσι και το σώμα ήσυχο θα ανταποκριθεί σ' αυτήν την αρμονια και να στέλνει τα μηνύματά του...

Μηνύματα στέλνει και η ψυχή, μηνύματα και το σώμα...
Τα ακούμε όμως?
Βασούλα μου ευχαριστώ! Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω καθώς επίσης και με το παρακάτω:
''Γνώριζα πάντα, μέσω της προσωπικής «διδασκαλίας», ότι η φυτοφαγία ή η κρεατοφαγία είναι απλά πεποίθηση, και δεν ενστερνιζόμουν καμία από τις δύο, που μου φαίνονταν πολύ περιοριστικές. Η υπερβολή και οι εμμονές δεν ανήκουν στα «εφόδια» του εσωτερικού δρόμου. ''

Ακόμα προσπαθώ να αφουγκραστώ το σώμα μου και περιμένω
να μου ''πεί''.Δεν έχω βιώσει ακόμα όλα αυτά αλλά στην θεωρία σαν
να τα γνώριζα και έχω την πρόθεση να με αντιμετωπίσω έτσι..
Ήμουν περισσότερο σύμφωνη στο ότι κρεατοφαγία - χορτοφαγία
είναι περιοριστικά στη διαδρομή αυτή.

Και τον τελευταίο καιρό κάτι μου φαίνεται πως κάνω.. :wink:

Ευχαριστώ! :D
Ο ΘΕΟΣ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ, ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ.

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”