Υπαρχει προσωπικος φυλακας αγγελος για τον καθενα?

Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Υπαρχει προσωπικος φυλακας αγγελος για τον καθενα?

Δημοσίευση από Sijune21 »

Το θεμα αυτο ισως ειναι χιλιοσυζητημενο στον χωρο της ενεργειας γενικοτερα,ποια ειναι η θεση του ουσουι ρεικι και των μαστερ δασκαλων για την υπαρξη η μη,για την δυνατοτητα επικοινωνιας η μη με καποιον φυλακα αγγελο,πχ μεσω αναπτυξης της διαισθησης? Δηλαδη,το ουσουι ρεικι εχει τον τροπο να κανει αυτη την ανωτερη επικοινωνια,αν οχι αυτο,αλλα παρακλαδια του εχουν τον τροπο συνδεσης?
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Υπαρχει προσωπικος φυλακας αγγελος για τον καθενα?

Δημοσίευση από Ellaki »

Πιστεύω ακράδαντα ότι τα πάντα ξεκινούν και καταλήγουν σε μας τους ίδιους. Οπότε θα αναφέρω την δική μου εμπειρία, αυτό που έχω βιώσει.
Πιστεύω λοιπόν ότι δεν εξαρτάται από κανένα σύστημα η επικοινωνία μας με τα Ανώτερα όντα, αλλά από την προσωπική μας Θέληση και Πίστη.
Άγγελοι και Διδάσκαλοι υπάρχουν και προσφέρουν σε όποιον το ζητήσει, αλλά το ερώτημα είναι πόσο είμαστε εμείς ανοικτοί και έτοιμοι να τους δεχτούμε και να τους ακούσουμε. Να καθαρίσουμε το μέσα μας και να αφήσουμε χώρο. Σίγουρα το ρέικι μπορεί να βοηθήσει σε αυτό, μα δεν αρκεί.

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Παναγιώτης
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022 7:23 pm

Re: Υπαρχει προσωπικος φυλακας αγγελος για τον καθενα?

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Πολύ σωστά Έλλη, οι Διδάσκαλοι της Σοφίας υπάρχουν και μπορούν να βοηθήσουν από ότι ξέρω με την ενέργεια μας και τα τσάκρα μας. Μερικοί από αυτούς είναι ο Διδ. Μορύα, ο Κόμης του Αγίου Γερμανού, ο Κουτ Χούμι κ.α.
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Υπαρχει προσωπικος φυλακας αγγελος για τον καθενα?

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Παναγιώτη θα προσθέσω και γω ότι υπάρχουν Αγγελοι ,Δάσκαλοι , Οντα φωτεινά και άλλοι πολλοί που βοηθάνε και είναι αρωγοί σε όποιον τους αναζητήσει και το πιο σημαντικό
ο Εαυτός μας , που για να τα αντιληφθούμε όλα αυτά και να έχουμε επικοινωνία ,
χρειάζεται να είμαστε ανοιχτοί , να μην έχουμε προσδοκίες , να στραφούμε στο εσωτερικό μας κομμάτι να βλέπουμε αλλιώς με άλλα μάτια , να γνωρίσουμε και να πλησιάσουμε πρώτα το μέσα μας
και μετά θα έρθουν όλα τα άλλα.

Θα σου πρότεινα αν θέλεις να κοιτάξεις εδώ στο reiki center μας
θα βρεις πολλές πληροφορίες για αυτό το θέμα που συζητάμε
εδώ :https://www.reikicenter.gr/reiki-master ... sters.html

:x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Re: Υπαρχει προσωπικος φυλακας αγγελος για τον καθενα?

Δημοσίευση από Sijune21 »

Ποιος είναι ο τρόπος που μπορούμε να ξεκινήσουμε μια τέτοια αναζητηση-επικοινωνια,έχει κάποια σχέση ο βαθμός ρέικι,τα σύμβολα σε αυτήν την προσπάθεια,η ανάπτυξη διαίσθησης ενδεχομένως,αν έχει κάποιος εμπειρία ας κάνει μια περιγραφή.

Αν υπάρχει για μένα,ένας φύλακας άγγελος,με ποιον τρόπο θα μάθω ποιος είναι αυτός και πως μπορώ να έχω επικοινωνία η να ζητάω κάποια ας το πούμε καθοδήγηση.
Παναγιώτης
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022 7:23 pm

Re: Υπαρχει προσωπικος φυλακας αγγελος για τον καθενα?

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

ALEXOULA έγραψε: 21 Αύγ 2023 7:38 pm Παναγιώτη θα προσθέσω και γω ότι υπάρχουν Αγγελοι ,Δάσκαλοι , Οντα φωτεινά και άλλοι πολλοί που βοηθάνε και είναι αρωγοί σε όποιον τους αναζητήσει και το πιο σημαντικό
ο Εαυτός μας , που για να τα αντιληφθούμε όλα αυτά και να έχουμε επικοινωνία ,
χρειάζεται να είμαστε ανοιχτοί , να μην έχουμε προσδοκίες , να στραφούμε στο εσωτερικό μας κομμάτι να βλέπουμε αλλιώς με άλλα μάτια , να γνωρίσουμε και να πλησιάσουμε πρώτα το μέσα μας
και μετά θα έρθουν όλα τα άλλα.

Θα σου πρότεινα αν θέλεις να κοιτάξεις εδώ στο reiki center μας
θα βρεις πολλές πληροφορίες για αυτό το θέμα που συζητάμε
εδώ :https://www.reikicenter.gr/reiki-master ... sters.html

:x @};-
Καλά εγώ μέχρι να αντιληφθώ τα τσάκρα μου θέλω πολύ δουλειά ακόμα :)) όχι που δεν υπάρχουν. Είχα εστιάσει αρνητικά στο ηλιακό πλέγμα για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα οπότε τώρα που αφυπνίζεται σταδιακά το τσάκρα της καρδιάς είναι λίγο επώδυνο. Πονάει λίγο αλλά σταδιακά, νιώθω όλο και περισσότερο ο Εαυτός μου.
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Υπαρχει προσωπικος φυλακας αγγελος για τον καθενα?

Δημοσίευση από Ellaki »

Sijune21 έγραψε: 21 Αύγ 2023 11:35 pm Ποιος είναι ο τρόπος που μπορούμε να ξεκινήσουμε μια τέτοια αναζητηση-επικοινωνια,έχει κάποια σχέση ο βαθμός ρέικι,τα σύμβολα σε αυτήν την προσπάθεια,η ανάπτυξη διαίσθησης ενδεχομένως,αν έχει κάποιος εμπειρία ας κάνει μια περιγραφή.

Αν υπάρχει για μένα,ένας φύλακας άγγελος,με ποιον τρόπο θα μάθω ποιος είναι αυτός και πως μπορώ να έχω επικοινωνία η να ζητάω κάποια ας το πούμε καθοδήγηση.
Ρίξε μια ματιά στα βίντεο που μιλάνε viewtopic.php?f=90&t=2359
Ίσως αυτός ο διαλογισμός σε βοηθήσει >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18618
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Υπαρχει προσωπικος φυλακας αγγελος για τον καθενα?

Δημοσίευση από Μάνος »

Υπομονή Παναγιώτη μου και επιμονή!
Όλα θα γίνουν όταν είναι η στιγμή τους…
:x :x :x



Πωπω Ελλάκι μου πόσο πίσω με πήγες…!!!
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Re: Υπαρχει προσωπικος φυλακας αγγελος για τον καθενα?

Δημοσίευση από Sijune21 »

Ellaki έγραψε: 22 Αύγ 2023 12:05 pm
Sijune21 έγραψε: 21 Αύγ 2023 11:35 pm Ποιος είναι ο τρόπος που μπορούμε να ξεκινήσουμε μια τέτοια αναζητηση-επικοινωνια,έχει κάποια σχέση ο βαθμός ρέικι,τα σύμβολα σε αυτήν την προσπάθεια,η ανάπτυξη διαίσθησης ενδεχομένως,αν έχει κάποιος εμπειρία ας κάνει μια περιγραφή.

Αν υπάρχει για μένα,ένας φύλακας άγγελος,με ποιον τρόπο θα μάθω ποιος είναι αυτός και πως μπορώ να έχω επικοινωνία η να ζητάω κάποια ας το πούμε καθοδήγηση.
Ρίξε μια ματιά στα βίντεο που μιλάνε viewtopic.php?f=90&t=2359
Ίσως αυτός ο διαλογισμός σε βοηθήσει >:d< >:d<
Θα το δω συντομα. ^:)^ >:d<
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Υπαρχει προσωπικος φυλακας αγγελος για τον καθενα?

Δημοσίευση από Ellaki »

>:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11716
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Υπαρχει προσωπικος φυλακας αγγελος για τον καθενα?

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Πωπω Ελλάκι τι όμορφος διαλογισμός!

:x :x :x
Άβαταρ μέλους
Sijune21
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 28 Απρ 2023 11:36 pm

Re: Υπαρχει προσωπικος φυλακας αγγελος για τον καθενα?

Δημοσίευση από Sijune21 »

Μπορείς από το πρώτο επίπεδο μυήσεως στο ρέικι να κάνεις channeling για ανώτερη επικοινωνία,απαιτείται μήπως η γνώση και η εμπειρία του 2ου βαθμού? Δεν ξέρω,απλώς ρωτάω να μάθω από εκείνους που έχουν φτάσει να επικοινωνούν με τους φύλακες αγγέλους τους και να τους συμβουλεύονται.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sijune21 την 08 Σεπ 2023 4:02 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Υπαρχει προσωπικος φυλακας αγγελος για τον καθενα?

Δημοσίευση από Ellaki »

Sijune21 εγώ πιστεύω ότ η ουσιαστικότερη μορφή channeling είναι η επαφή με τον ίδιο μας τον Εαυτό.
Οποιοσδήποτε θέλει μπορεί να κάτσει στην σιωπή και να αφουγκραστεί τον εαυτό του. Τα συναισθήματα που νιώθει, τις σκέψεις που τον βαραίνουν, τις προσδοκίες που τον κατευθύνουν, τι είναι αυτά που θέλει και τι αυτά που δεν θέλει. Τέτοιες εσωτερικές διαδρομές μας οδηγούν μόνες τους προς τον Εαυτό, εαν είναι αυτό που Θέλουμε και στο οποίο εστιάζουμε.

:x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18618
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Υπαρχει προσωπικος φυλακας αγγελος για τον καθενα?

Δημοσίευση από Μάνος »

Channeling για ανώτερη επικοινωνία…
Βαρύγδουπη έννοια και πιασάρικη.
Ακούγοντας την κάποιος, πιθανόν να του δημιουργηθεί η εντύπωση πως θα είναι ο μοναδικός τρόπος να λύσει τα προβλήματα του (εργασιακά, γκομενικά, οικογενειακά, φιλικά…)
Είναι όμως έτσι στην πραγματικότητα;

Έχεις σκεφτεί Sijune21, πως ίσως ο Εαυτός σου να σου μιλάει κι εσύ να μην τον ακούς γιατί είσαι απορροφημένος στις σκέψεις σου, στην καθημερινότητα σου, στα προβλήματα σου…;)
Το channeling όπως αναφέρεις μπορεί να συμβαίνει ήδη και να μην έχεις πάρει είδηση!!!
Έχεις ακουστά για αυτό το… ένστικτο; …Ή για την διαίσθηση;
Αν αυτός είναι ο τρόπος να σου μιλάει ο εαυτός σου;
Ίσως μάλιστα μερικές φορές να ουρλιάζει «παρ´το αλλιώς» όμως οι πεποιθήσεις μας να έχουν βουλώσει τα αυτιά μας…
Αυτό που σου λέω είναι βιωμένο…

Δεν ακυρώνω τους βαθμούς!!! Μην παρεξηγηθώ! Ούτε καν!!! Ίσα ίσα που πιστεύω πως το όφελος τους είναι τεράστιο!
Αυτό που απλώς λέω είναι πως μερικές φορές μια μικρή παύση (2-3 λεπτών) από την καθημερινότητα μας, ισως και να είναι αρκετή…, μέχρι να έρθει η στιγμή του βαθμού…

Όλα θα γίνουν, το κάθε ένα στην ώρα του!

«μου `γνεφε η καρδιά πάρε μυρωδιά
το λάδι εδώ πως καίγεται και ζήσε το ταξίδι»
…λέει ο καλλιτέχνης
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24613
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Υπαρχει προσωπικος φυλακας αγγελος για τον καθενα?

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Να πω και γω Sijune21, ότι έχουμε μάθει οι περισσότεροι και περιμένουμε όλα να έρθουν και να γίνουν
εστιαζόμενοι στο έξω από μας και επικεντρωνόμαστε σε πράγματα και καταστάσεις που έχουν να κάνουν
με επικοινωνίες που τις τοποθετούμε σε ένα κομμάτι που βρίσκεται λίγο πέρα από μας , που συνήθως το λέμε Channeling ή συνδέσεις ή όπως αλλιώς.
Σαυτό δίνουμε μεγάλη ενέργεια , προσδοκούμε πολλά , περιμένουμε να συμβούν διάφορα και δεν δίνουμε αρκετή σημασία στην επαφή με το μέσα μας , δεν εστιάζουμε στο εσωτερικό μας κομμάτι , δεν νιώθουμε τα συναισθήματα μας , δεν ακούμε τον Εαυτό μας και δεν δίνουμε σημασία σαυτήν την πιο σπουδαία και σημαντική επαφή.
Και οι βαθμοί και όλα τα άλλα που επιλέγουμε είναι μια χαρά , αλλά ο Εαυτός μας και η επαφή με το μέσα μας είναι το πιο σημαντικό για την διαδρομή και την εξέλιξη μας :x >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”