Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Aυτήν την αρχέγονη Ελευθερία, μέσα στην οποία γεννήθηκε ο Άνθρωπος, την έχασε από την στιγμή που κατευθύνθηκε στην Ζωή μέσω των νόμων.

Η ερμηνεία της λέξης "διάβολος" είναι εκείνος που διαβάλλει, έτσι μπορούμε να πούμε ότι ο διάβολος είναι ο προγραμματισμός του ανθρώπου, αυτός που τον καθοδήγησε μέσω των νόμων να ακολουθήσει το καλό και το κακό, που άλλοι του όρισαν σαν δρόμο.
Είτε αυτός ο προγραμματισμός ανήκει στην οικογένεια, είτε στην θρησκεία, είτε στην κοινωνία, είναι εκείνος που διαβάλλει το αρχέγονο Αγαθό, δημιουργώντας στο ασυνείδητο ενοχές και αμαρτίες.

Ο Δάσκαλός μου, είχε πει ότι δεν υπάρχει αμαρτία, μόνο αμαρτωλοί...
Τυφλωμένος ο άνθρωπος από τον προγραμματισμό του, έγινε αμαρτωλός, γιατί οι νόμοι αυτό κάνουν. Δημιουργούν διαφορετικότητες μη ανεκτές και κατακριτέες.

Το να Ζεις Ελεύθερος, δεν έχει καμία σχέση με το αν έχεις έναν σύντροφο ή αν είσαι μόνος σου...
Γιατί μπορεί να συμβαίνουν και τα δύο, ελεύθερος όμως να μην νιώθεις μέσα σου...
Δεν είναι ο άλλος που σου δημιουργεί εγκλωβισμούς και δεσμεύσεις, αλλά αυτό που προγραμματίστηκες να ξέρεις, ότι πρέπει να είσαι...
Αυτή η ηθική που δόθηκε υπό την μορφή νόμων, είναι αυτή που δημιουργεί διαχωρισμούς και διαβολές στην πρωταρχική Ενότητα και Αγάπη, μέσα στην οποία γεννηθήκαμε εμείς οι Άνθρωποι…

Οι άνθρωποι δεν πάσχουν από τις ασθένειες, πάσχουν από Λογική...

Και τούτη η έλλειψη δημιουργεί τον κάθε μας πόλεμο...Πολεμάμε για να κατακτήσουμε κάτι, που δεν χρειαζόμαστε τελικά...
ενώ αυτό που έχουμε από την Φύση μας, το χαλαλίζουμε στην απώλεια του Είναι μας...

Όμως ο Κόσμος φωτίζεται από εκείνες τις «σκέψεις» της δημιουργικής Φαντασίας, όσων μπορούν να οραματίζονται, ακόμα κι αν οι «σκέψεις» τους τούτες, χαρακτηρίζονται τρελές, ανυπόστατες, ουτοπίες...

Κάποιος Άνθρωπος γι’ αυτές τις «σκέψεις» χαρακτηρίστηκε τρελός…
Και έτσι πήγε χαμένο το παράδειγμά του και κάθε λόγος του έγινε νόμος, εκ των υστέρων…

Κάποια στιγμή θα το καταλάβουμε, ότι οι νόμοι επωάζουν αμαρτωλούς και όχι αμαρτίες…
Όταν βγάλουμε την «πανοπλία» του καλού και του κακού, ίσως…
Συνημμένα
armor-forum.jpg
armor-forum.jpg (28.16 KiB) Προβλήθηκε 4882 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17555
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

@};- @};- @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33696
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ...

Δημοσίευση από Annoula »

@};- @};- @};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9948
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ...

Δημοσίευση από nondas »

@};- @};- @};- :x
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ...

Δημοσίευση από elenaki »

Το να Ζεις Ελεύθερος, δεν έχει καμία σχέση με το αν έχεις έναν σύντροφο ή αν είσαι μόνος σου...
Γιατί μπορεί να συμβαίνουν και τα δύο, ελεύθερος όμως να μην νιώθεις μέσα σου...
Δεν είναι ο άλλος που σου δημιουργεί εγκλωβισμούς και δεσμεύσεις, αλλά αυτό που προγραμματίστηκες να ξέρεις, ότι πρέπει να είσαι...
Αυτή η ηθική που δόθηκε υπό την μορφή νόμων, είναι αυτή που δημιουργεί διαχωρισμούς και διαβολές στην πρωταρχική Ενότητα και Αγάπη, μέσα στην οποία γεννηθήκαμε εμείς οι Άνθρωποι…
@};- :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ...

Δημοσίευση από Giotoula »

:romance-heartbeating: @};- @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30126
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ...

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- :x :x
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

@};- @};- :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ...

Δημοσίευση από eirini »

αααααχ τι ωραια που αισθανομαι!!!!! :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Elen75
Δημοσιεύσεις: 2052
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010 6:36 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ...

Δημοσίευση από Elen75 »

@};- @};- @};- @};- @};-
"Αν θες να γνωρίσεις το Συμπαν, γνωρισε τον Εαυτο Σου"
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 883
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ...

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Διάβασα την κεφαλίδα «Διάβολος» και έμεινα για λίγο σκεπτική....

Πόσα δεν έχουν γραφτεί για αυτόν για να τον παρομοιάσουν με κάποια υπαρκτή οντότητα. Μια οντότητα που μάχεται τον θεό...Μια οντότητα που είναι η προσωποποίηση του κακού σε διαρκή μάχη με το αγαθό....

Μου ήλθε στο νου η ιστορία του Ιώβ που ο διάβολος τον διέβαλε στον θεό για την πίστη του και ο εκείνος τον τιμώρησε στέλνοντας του τις πληγές και τις συμφορές....μέχρι να αντιληφθεί, ότι όλα ήταν συκοφαντίες .....

Ο Ιώβ έπρεπε να αποδείξει την πίστη του για να απαλλαγεί από τις συμφορές....όμως κάθε φορά που το έπραττε ο διάβολος σκαρφιζόταν κάτι περισσότερο για να τον διαβάλλει... ώσπου τελικά κατάλαβε ο Ιώβ, ότι ο θεός τον εμπαίζει γιατί δεν μπορεί να μη είχε αντιληφθεί το παιχνίδι του διαβόλου εις βάρος του πιστού και υπομονετικού Ιώβ...

Αλήθεια πόσο υπομονετικά χρειάζεται ο κάθε άνθρωπος να υπομένει όλα όσα του έμαθαν μαζί με τις συμφορές που του δημιούργησαν για να τα αποβάλλει οριστικά;;;
Εάν χρειάζεται ακόμα την πονηριά, την εξαπάτηση του κάθε διαβόλου για να πιστέψει ότι ο θεός εξαπολύει την οργή του γιατί δεν έχει αρκετή πίστη στα όσα τον δίδαξαν οι «πατέρες» κάθε μορφής και αξιώματος τότε οι συμφορές του είναι το μόνο μέσον για να αντιληφθεί την τραγικότητα της αφέλειας του.

Ο διάβολος έχει ένα σημαντικό ρόλο σε αυτές τις περιπτώσεις.... Όσο σε αποδυναμώνει η ενέργεια του κάθε φορά που ταυτίζεσαι με την αστοχία σου να παρατηρήσεις τον δρόμο που σου δείχνει η ύπαρξη σου, τόσο θα χάνεσαι μέσα σε χιλιάδες πληγές και ασθένειες..... ‘Οταν η εσωτερική σου πίστη φθάσει στο επίπεδο να είναι σταθερή και ασάλευτη, όταν η θέληση σου γίνει το ορόσημο της υπέρβασης σου από μεταβλητό στο αμετάβλητο τότε ο Θεός θα έχει μιλήσει μέσα σου και αυτή η φωνή είναι τόσο ισχυρή που θα μπορεί να διατάξει τον διάβολο σου να ....αποσυρθεί οριστικά από την ζωή σου!!!!!!!

@};- @};- @};-
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ο διάβολος έχει ένα σημαντικό ρόλο σε αυτές τις περιπτώσεις.... Όσο σε αποδυναμώνει η ενέργεια του κάθε φορά που ταυτίζεσαι με την αστοχία σου να παρατηρήσεις τον δρόμο που σου δείχνει η ύπαρξη σου, τόσο θα χάνεσαι μέσα σε χιλιάδες πληγές και ασθένειες..... ‘Οταν η εσωτερική σου πίστη φθάσει στο επίπεδο να είναι σταθερή και ασάλευτη, όταν η θέληση σου γίνει το ορόσημο της υπέρβασης σου από μεταβλητό στο αμετάβλητο τότε ο Θεός θα έχει μιλήσει μέσα σου και αυτή η φωνή είναι τόσο ισχυρή που θα μπορεί να διατάξει τον διάβολο σου να ....αποσυρθεί οριστικά από την ζωή σου!!!!!!!
Χρυσούλα.... @};- :romance-heartbeating: >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30126
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Χρυσουλίτσα :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ...

Δημοσίευση από elenaki »

Xρυσουλακι μας.. @};- :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”