Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23589
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλησπέρα σας @};-

Σήμερα το πρωί, καθώς έκανα ρέικι στον εαυτό μου, όταν έφτασαν τα χέρια μου στο πρώτο κέντρο, μία συνειδητοποίηση ήρθε από το πουθενά: αγαπούσα όλο μου το σώμα, όλα τα όργανα που το απαρτίζουν, ένοιωθα την λειτουργία τους με χαρά και ευγνωμοσύνη, τους έδινα ενέργεια και τα καθάριζα με το φως - όλα τα όργανα εκτός από κάποια: τα γεννητικά.

Συνειδητοποίησα ότι αυτά ήταν πάντα απ'έξω από το σχέδιο, σαν να μην ήταν μέρος της διαδικασίας της θεραπείας. Συνειδητοποίησα ότι σε ένα υποσυνείδητο επίπεδο, τα θεωρούσα σχεδόν ξένο σώμα επάνω μου. Ήταν κάτι άλλο, κάτι ξεχωριστό.

Ήταν ίσως ο πιο καθαρός τρόπος για να συνειδητοποιήσω πως τα πρότυπα της κοινωνίας και της θρησκείας υπάρχουν ακόμα καλά ριζωμένα μέσα μου. Αυτή η περιοχή, μας λένε, είναι βρώμικη, είναι αμαρτωλή, μόνο λαγνεία και αμαρτία μπορούν να βγουν από εκεί. Και φυσικά, όσο εγώ καθάριζα το σώμα μου και τον εαυτό μου, τόσο αυτά τα άφηνα εκτός, γιατί "είναι βρώμικα" και δεν ήθελα να έχω καμία σχέση μαζί τους.

Γιατί τι θέση να έχουν τα... βρωμερά, αμαρτωλά γεννητικά όργανα, μέσα στο καθαρό και φωτεινό σώμα του Ανθρώπου; Αφού εγώ προσπαθώ να γειώσω στο σώμα μου ενέργειες Αγάπης και πνεύματος, και αυτά το βρομίζουν με αμαρτία και βρωμιά.

Είναι τρομερό πόσο διαστρεβλωμένη εικόνα έχουμε για αυτά. Ακόμα και η συζήτηση για αυτά, και για ό,τι έχει να κάνει σχέση με την λειτουργία τους, μας προκαλεί αμηχανία - γιατί άραγε δεν έχουμε την ίδια αμηχανία όταν συζητάμε για το... συκώτι μας λ.χ.; Μα γιατί το σεξ είναι αμαρτία.

Προσπάθησα λοιπόν τους δώσω ρέικι, όχι "τυπικά" όπως έκανα μέχρι τώρα, που απλά περνούσα και από εκεί γιατί έπρεπε, ή περίτεχνα τα προσπερνούσα, εστιαζόμενος στο ενεργειακό πρώτο κέντρο. Προσπάθησα να δώσω αγάπη στα καθεαυτά όργανα του φυσικού μου σώματος.

Και τότε έγινε το έλα να δεις: ξεπρόβαλαν ένα κάρο μπλοκαρίσματα στο υπόλοιπο σώμα - στην καρδιά, στο ηλιακό, ακόμα και στον λαιμό.

Λέω ωραία, έχουμε δουλειά να κάνουμε εδώ... :x

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17555
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Λιζούλα »

>:d< >:d< >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30126
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Θοδωρή μου >:d< έχουμε πολύ δουλειά να κάνουμε... :x :x :x

Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί έχω το ίδιο θέμα με το στήθος μου. Ψάχνω την αιτία αλλά δυστυχώς έχει
πολλά παρακλάδια και κάθε φορά μου βγαίνει κάτι καινούργιο, όλα στο χρόνο τους.
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Sofoula »

Καλά, είναι και τα βασικά κέντρα αυτά και είναι χτυπημένα όσο δεν πάει...

Θυμάμαι μια φάση, πριν κανά 6μηνο νομίζω, όπου είχα τραγικούς πόνους περιόδου. Μα τραγικούς! Εκεί, αφού γκρίνιαξα :D για κάμποση ώρα σε ότι μιλούσε στον χώρο μου, σε κάποια φάση ξαπλώνω στο πλάι και "μου" λέω:
-Έλα αγάπη μου. Ναι, το κατάλαβα ότι πονάς. Δεν μπορώ να κάνω κάτι αυτήν την στιγμή. Ωραία, μπορείς τώρα να μου πεις ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ?!

Και ήταν αρκετά αποτελεσματικό, γιατί ήταν μια φάση που, μέσα από τους πόνους, ένιωθα λες και έδειχνα τα γεννητικά μου όργανα, λες και το σώμα μου τα απέρριπτε.

Όταν όμως άρχισα να τα ακούω, σε βιολογικό επίπεδο για αρχή και ενεργειακό επίπεδο στην συνέχεια, άρχισα να έχω αντίληψη για την μεταφυσική τους λειτουργία. Και τότε τα ένιωσα να "ριζώνουν" μέσα μου.

Από εκείνη την φάση και μετά, ο πόνος περιόδου άλλαξε σε κάτι σαν έντονη λειτουργία. Και είναι περίεργο γιατί που και που μου βγαίνει κάτι σαν προγραμματισμός, που μου λέει ότι "οφείλω" να πονάω, όμως δεν είναι έτσι. Ή ότι πρέπει να έχω νεύρα ή θλίψη, ενώ ουσιαστικά έχω απλά μια πιο έντονη ροή συναισθημάτων και ταυτόχρονα μια πιο βαθιά διορατικότητα... :x
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Θοδωρη πολυ ευχαριστω για το θεμα που ανοιξες... αχ αυτα τα προτυπα, βγαινουν συνεχως και τελειωμο δεν εχουν... και αυτο ειδικα με το σεξ και τα γεννητικα οργανα.... παντα εχω σωματικα συμπτωματα οταν κατι δεν παει καλα με το μεσα μου. και λεω μερικες φορες ευτυχως που υπαρχει κι αυτο που μιλαει, οταν εγω παριστανω τη Σουζυ....
@};-

Σοφακι, μου θυμισες τωρα την εποχη που ποτε δεν ειχα πονους περιοδου και καποτε ακουσα να λενε για τρελους πονους νοσοκομεια και αλλα τετοια... μετα απο χρονια, και δεν θυμαμαι σε ποια φαση, αρχισα να εχω ενοχλησεις, και ειπα για λιγο μεσα μου, α, ενταξει ειμαι κι εγω φυσιολογικη..... Μα γιατι παρακαλω να εχω κατι επειδη το εχουν οι αλλοι ακριβως? και συνειδητοποιω ποσο σοφος ειναι ο Εαυτος μου για αλλη μια φορα που με εβγαλε αμεσα απο το τριπακι αυτο @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23589
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

O:-) O:-)

Είναι ίσως από τα πλέον μπλοκαρισμένα σημεία στο σώμα μας. Και αυτό γιατί μας έμαθαν να το προσεγγίζουμε με ενοχή - παρ'όλο που η επαφή του μας προκαλούσε ευχαρίστηση. Έτσι, στα πεδία μας, ενόσω ήμασταν ακόμα μικρά παιδιά, αυτή η ευχαρίστηση έγινε μία ενοχική ευχαρίστηση.

Ίσως και εκεί βασίστηκε μετά ολόκληρο το οικοδόμημα ότι ό,τι είναι ευχάριστο είναι και κακό. Εγκράτεια στις αισθήσεις, εγκράτεια στο σεξ, εγκράτεια στην ζωή. Γέμισε η ζωή μας αμαρτίες - αμαρτίες για τις οποίες μας έζωνε ο φόβος της τιμωρίας. Και επειδή οι αισθήσεις μας, αλλά και η ψυχή μας, κάποιες φορές τις αποζητούσαν, γεμίζαμε ενοχές. Και στο τέλος φτάσαμε στο σημείο να θεωρούμε τον εαυτό μας εξ ορισμού αμαρτωλό. Ήμασταν πια ανάξιοι του Θεού.

Στον Δρόμο του Γυρισμού είναι λογικό τα πρώτα βήματα να γίνονται όπως μας δίδαξαν στην κοινωνία: να προσπαθείς να απομακρύνεις από πάνω σου οτιδήποτε το βρωμερό και βλαβερό. Όμως αυτό δεν οδηγεί πουθενά, παρά μόνο στον διχασμό με τον εαυτό σου, περαιτέρω ενοχές και θλίψη. Το μόνο που υπάρχει να απομακρύνεις είναι η αντίληψη της αμαρτίας και της τιμωρίας. Σε όλα. Ακόμα και στα πιο "βρώμικα" και "κατακριτέα".

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Stefanos »

Αχ αυτή η αμαρτία που μας την ρίζωσαν τόσο βαθιά μέσα μας και είναι δύσκολο να φύγει.
Η σεξουαλική μας ενέργεια δεν είναι αυτή που μας βοηθάει !!!
Πως να την αφήσουν αχαλίνωτη...
Τι κάνανε αμαρτία και τελειώσανε.
Πάρε ενοχές να έχεις φίλε μου.
Και μετά σου λένε Θρησκεία, οικογένεια, κοινωνία.
Αλλά εμείς είμαστε εδώ για εμάς.
Το μονοπάτι μας, μας δείχνει ξεκάθαρα τον δρόμο, φτάνει να αφεθούμε.
Μέσω του Έρωτα, που ένα κομμάτι είναι και το σεξουαλικό, δεν ερχόμαστε πιο κοντά στο Θεϊκό μας έργο.
Το να γίνουμε άνθρωποι....
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30126
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Στον Δρόμο του Γυρισμού είναι λογικό τα πρώτα βήματα να γίνονται όπως μας δίδαξαν στην κοινωνία: να προσπαθείς να απομακρύνεις από πάνω σου οτιδήποτε το βρωμερό και βλαβερό. Όμως αυτό δεν οδηγεί πουθενά, παρά μόνο στον διχασμό με τον εαυτό σου, περαιτέρω ενοχές και θλίψη. Το μόνο που υπάρχει να απομακρύνεις είναι η αντίληψη της αμαρτίας και της τιμωρίας. Σε όλα. Ακόμα και στα πιο "βρώμικα" και "κατακριτέα".
Θοδωρή μου :cry: @};- >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26122
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Βικούλα »

Θοδωρής έγραψε:Στον Δρόμο του Γυρισμού είναι λογικό τα πρώτα βήματα να γίνονται όπως μας δίδαξαν στην κοινωνία: να προσπαθείς να απομακρύνεις από πάνω σου οτιδήποτε το βρωμερό και βλαβερό. Όμως αυτό δεν οδηγεί πουθενά, παρά μόνο στον διχασμό με τον εαυτό σου, περαιτέρω ενοχές και θλίψη. Το μόνο που υπάρχει να απομακρύνεις είναι η αντίληψη της αμαρτίας και της τιμωρίας. Σε όλα. Ακόμα και στα πιο "βρώμικα" και "κατακριτέα".
Θοδωρή @};- @};- @};- >:d< >:d<
Ελενα Κ. έγραψε: Σοφακι, μου θυμισες τωρα την εποχη που ποτε δεν ειχα πονους περιοδου και καποτε ακουσα να λενε για τρελους πονους νοσοκομεια και αλλα τετοια... μετα απο χρονια, και δεν θυμαμαι σε ποια φαση, αρχισα να εχω ενοχλησεις, και ειπα για λιγο μεσα μου, α, ενταξει ειμαι κι εγω φυσιολογικη.....
Συνειδητοποιώ τώρα ότι μου συνέβη κι εμένα αυτό..
Πιστεύω κι εγώ ότι υπάρχουν πολλά πρότυπα στο συγκεκριμένο κέντρο, κλασσικά ενοχες με το σεξ, με τη θυληκότητα και δεν ξέρω ακομα τι άλλο. :-??
Σχετικά πρόσφατα συνηδειτοποιησα ότι όταν ειχα ενοχλήσεις,στην περιοδο συνήθως αλλά και ανεξάρτητα, χωρίς να το καταλαβαίνω ασκούσα πιεση στην περιοχή, ένα σφίξιμο που σαν να γινοταν απο μονο του και όταν έλεγα όκ χαλάρωσε , μειώνεται ο πόνος @};-
Καλά όσο για την αυτοθεραπεία στο 1ο κέντρο, στην αρχή μου φαινοταν τόσο περιέργο που υπάρχει θέση θεραπειας εκει! Με τον καιρο και αφου κατάλαβα ότι φωλιάζουν διάφορα ωραια προτυπα και έλλειψη εμπιστοσύνης εκεί , άρχισα να μένω παραπάνω. στην αρχή το περνουσα στα γρήγορα, τύπου αφου έτσι ολοκληρώνεται η θεραπεία ας το κάνω.
Πολύ ωραίο θέμα :x :x @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ειδικά στον πρώτο βαθμό που άρχισα να αγγίζω το σώμα μου σε σημεία που δεν το είχα αγγίξει πιο πριν, ένιωθα μια αμηχανία λες και φοβόμουν μην με δει κάποιος, ντροπή δηλαδή. Έχει κάνει εγκλήματα η θρησκεία και ένα βασικό είναι αυτό.. η γαμημένη η ντροπή που μας έμαθαν να νιώθουμε για το σεξ και για το σώμα μας. Α και μια συμβουλή προς άνδρες, να κάνετε ρεικι στους όρχεις, βοηθάει πάααρα πολύ... είναι γενικά ένα σημείο που συσσωρεύει πολλή ενέργεια και χρειάζεται αποφόρτιση.

Ωραίο τόπικ :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από elenaki »

Ίσως και εκεί βασίστηκε μετά ολόκληρο το οικοδόμημα ότι ό,τι είναι ευχάριστο είναι και κακό. Εγκράτεια στις αισθήσεις, εγκράτεια στο σεξ, εγκράτεια στην ζωή. Γέμισε η ζωή μας αμαρτίες - αμαρτίες για τις οποίες μας έζωνε ο φόβος της τιμωρίας. Και επειδή οι αισθήσεις μας, αλλά και η ψυχή μας, κάποιες φορές τις αποζητούσαν, γεμίζαμε ενοχές. Και στο τέλος φτάσαμε στο σημείο να θεωρούμε τον εαυτό μας εξ ορισμού αμαρτωλό. Ήμασταν πια ανάξιοι του Θεού.
Μεγαλο θεμα Θοδωρη...θυμαμαι απο μικρη μονο με χλωρινη που δεν τα επλενα για να ειναι καθαρα... :D
Οτι υπηρχε σε αντισηπτικο το χρησιμοποιουσα με αποτελεσμα να το ξεκανω!!Αλλα που να φανταστω τοτε γιατι το εκανα..
οσο για τους πονους περιοδου τα παυσιπονα πεντε πεντε τα επαιρνα!
Απο τοτε που πηρα το ρεικι εκανα πολυ μα πολυ θεραπεια στα γεννητικα μου οργανα..και ναι ενιωθα κι εγω ντροπη στην αρχη..περασα απο πολλα σταδια μεχρι να το νιωσω μελος του σωματος μου..τωρα ειναι πολυ διαφορετικα τα πραγματα..
Η απενεχοποιηση με εκανε να το θεραπευσω..και πιστεψτε με υπεφερα για πολλα χρονια!
Αχ αυτη η διαστρεβλωση της Εγκρατειας...μεγαλες δουλειες μας ανοιξε!!!και πολυ καλα εκανε.. @};-
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23589
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Αυτές τις μέρες εξακολουθώ να επεξεργάζομαι το θέμα της σεξουαλικότητας. Σήμερα στον διαλογισμό μου, έφερα στο μυαλό μου εικόνες από στιγμές που μπήκαν μέσα μου πρότυπα σχετικά με αυτήν - το ότι το σεξ είναι αμαρτία, βρώμικο κλπ. Όσο έφερνα στο μυαλό μου αυτά, τόσο μεγάλωνε το μπλοκάρισμα στο στήθος και στον λαιμό. Ο τρόπος που προσπάθησα να θεραπεύσω αυτά τα θέματα, ήταν με την μαγική λέξη "επιτρέπω":

Επιτρέπω στον εαυτό μου να θέλει το σεξ.
Επιτρέπω στον εαυτό μου να κάνει σεξ.
Επιτρέπω στον εαυτό μου να απολαμβάνει το σεξ.

Έτσι όπως τα γράφω και τα λέω, ίσως να φαίνονται ακόμα και... χαζά. Όταν όμως ανακάλυψα πόσο δύσκολο είναι να πεις κάτι τέτοιο με ειλικρίνεια, κατάλαβα το βάθος του θέματος.

Ναι, όντως ζούμε σε μία εποχή και σε μία κοινωνία που το σεξ πάει και έρχεται - όλοι για αυτό μιλάνε, όλοι το θέλουν, όλοι το κάνουν. Όμως βαθιά μέσα στην ψυχή, εξακολουθούν να επιβιώνουν τα πρότυπα. Άλλωστε, η υπερβολή είναι εξίσου δυσλειτουργική με την απόρριψη: και τα δύο υποδηλώνουν ότι "κάτι δεν πάει καλά".

Όταν μία λειτουργία έχει γεμίσει με ενοχές, είναι πολύ δύσκολο να ξαναβρείς τον πραγματικό της σκοπό. Η απενοχοποίηση του σεξ και τον γεννητικών οργάνων, είναι ένα πρώτο βήμα στο να ξανααποκτήσουν και τα δύο την λειτουργία τους. Η σεξουαλική ενέργεια, όπως έχει συζητηθεί ήδη, αφορά και λειτουργίες του πνεύματος, λειτουργίες ένωσης, αγάπης, έμπνευσης. Όμως χρειάζεται πρώτα να "καθαριστεί" από πρότυπα, που την συνδέουν με την αμαρτία, και που μπλοκάρουν την ομαλή και ειλικρινή της έκφραση - είτε μέσα από την απόρριψη, είτε μέσα από την υπερβολή.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26122
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Βικούλα »

Θοδωρής έγραψε:Όταν μία λειτουργία έχει γεμίσει με ενοχές, είναι πολύ δύσκολο να ξαναβρείς τον πραγματικό της σκοπό. Η απενοχοποίηση του σεξ και τον γεννητικών οργάνων, είναι ένα πρώτο βήμα στο να ξανααποκτήσουν και τα δύο την λειτουργία τους. Η σεξουαλική ενέργεια, όπως έχει συζητηθεί ήδη, αφορά και λειτουργίες του πνεύματος, λειτουργίες ένωσης, αγάπης, έμπνευσης. Όμως χρειάζεται πρώτα να "καθαριστεί" από πρότυπα, που την συνδέουν με την αμαρτία, και που μπλοκάρουν την ομαλή και ειλικρινή της έκφραση - είτε μέσα από την απόρριψη, είτε μέσα από την υπερβολή.
@};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Stefanos »

Κάντε Σεξ χωρίς ενοχές και προσδοκίες !!!
Και όταν γίνει, τότε όλα αλλάζουνε ροή...
Γίνεται αγάπη, δημιουργία, Θαύμα και ανοίγονται άλλοι ορίζοντες.
Είναι όμορφο δυο άνθρωποι να γίνονται ένα !!!
Απολαύστε το !!!
:-t :-t :-t
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Γεννητικά όργανα: απενοχοποίηση και αγάπη

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Όταν μία λειτουργία έχει γεμίσει με ενοχές, είναι πολύ δύσκολο να ξαναβρείς τον πραγματικό της σκοπό. Η απενοχοποίηση του σεξ και τον γεννητικών οργάνων, είναι ένα πρώτο βήμα στο να ξανααποκτήσουν και τα δύο την λειτουργία τους. Η σεξουαλική ενέργεια, όπως έχει συζητηθεί ήδη, αφορά και λειτουργίες του πνεύματος, λειτουργίες ένωσης, αγάπης, έμπνευσης. Όμως χρειάζεται πρώτα να "καθαριστεί" από πρότυπα, που την συνδέουν με την αμαρτία, και που μπλοκάρουν την ομαλή και ειλικρινή της έκφραση - είτε μέσα από την απόρριψη, είτε μέσα από την υπερβολή.
εχω περασει απο την υπερβολη στην απορριψη μου φαινεται....ηρθε η ωρα του σεξουαλικου ενστικτου για τα καλα..... @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”