Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23546
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλησπέρα σας! >:d<

Ένα από τα θέματα που βλέπω ότι με "τρώει" σε ένα υποσυνείδητο επίπεδο, είναι το θρησκευτικό πρότυπο του ασκητισμού. Ότι δηλαδή, ο άνθρωπος που εξελίσσεται στον δρόμο του πνεύματος, πρέπει να απέχει από τις υλικές απολαύσεις και να απαρνείται γενικότερα οτιδήποτε προκαλεί απόλαυση στον κόσμο της ύλης, καθώς επίσης και να μην έχει υλικές επιθυμίες.

Εγώ πάλι από την άλλη, πριν κάνα-δυο χρόνια πήρα μία μεγάλη απόφαση, ότι στην ζωή δεν ήρθα για να στερήσω στον εαυτό μου τίποτε. Και θέλω να απολαύσω την ζωή και στην υλική της έκφραση, είτε αυτό είναι φαγητό, είτε είναι το σεξ, είτε είναι η άνεση στην ζωή, τα ρούχα, τα αποκτήματα κλπ. Πλέον γνωρίζω ότι η ευτυχία δεν εξαρτάται από αυτά, ότι δεν αποτελούν σκοπό ζωής κλπ, όμως από την άλλη δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να μην τα θέλω/αποκτήσω/κάνω.

Κάπου εκεί υπάρχει μία σύγκρουση μέσα μου. Όσο γελοίο και εάν ακούγεται, υπάρχει ένα άγχος ότι θα προχωρήσω στον πνευματικό δρόμο και δεν θα προλάβω να τα κάνω αυτά. Ότι δηλαδή μετά δεν θα "πρέπει" να τα κάνω, ή δεν θα θέλω να τα κάνω. Ξέρω, ακούγεται παράξενο. Όμως κάτι τέτοιο έχω "πιάσει" να συμβαίνει μέσα μου.

Γνωρίζω πως, στην θεωρία, το πνευματικό μονοπάτι ουδεμία σχέση έχει με αυτό που μας πλασάρει η εκκλησία και η κοινωνία, δηλαδή ένας δρόμος στέρησης και ασκητισμού. Όμως συναισθηματικά ή υποσυνείδητα, πιάνω τον εαυτό μου να κάνει τέτοιες σκέψεις. Οι οποίες μετά "χειροτερεύουν": μήπως ακόμα δεν είμαι έτοιμος να πάρω έναν τέτοιο δρόμο εξέλιξης αλλά και στέρησης; Βέβαια αμέσως υπενθυμίζω στον εαυτό μου τα όσα έχω μάθει - ότι δηλαδή αυτά είναι μπούρδες και ότι η ύλη δεν είναι κακιά, οπότε και δεν υπάρχει λόγος να την απαρνηθώ στον δρόμο της εξέλιξής μου.

Όμως, όπως είπα, η θεωρία από την πράξη, η σκέψη από το συναίσθημα, ακόμα απέχουν, και δεν έχω βρει τον τρόπο να τα γεφυρώσω και να τα φέρω σε αρμονία μεταξύ τους...

Εσάς σας έχει τύχει κάποιο παρόμοιο περιστατικό; Κάποια παρόμοια φάση; Πως την διαχειριστήκατε; Και τί πιστεύεται ότι μπορεί να κρύβεται πίσω από όλα αυτά;

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν θα "πρέπει" να τα κάνω, ή δεν θα θέλω να τα κάνω.
η ύλη δεν είναι "κακιά", οι σκέψεις μας είναι, Θοδωράκο μου...

όμως όσο εμβαθύνεις στον Εαυτό σου, φεύγεις από την απλή σάρκα και μπαίνεις σε πιο ουσιαστική "απόλαυση"...

και γι' αυτό σου έβαλα σε παράθεση, αυτό που έγραψες...

άλλο είναι το δεν "πρέπει" και άλλο είναι το να βρίσκεις πιο ουσιαστικές και βαθιές μορφές ικανοποίησης...

Το να επικοινωνείς με την Ψυχή της ΄Υλης, δεν έχει καμία σχέση με το να σε αφορά μόνο ηδονικά...

Είναι η ημέρα με την νύχτα...

Ο μοναχισμός δεν γίνεται από τέτοιες επιλογές πάντα, Θοδωράκο μου. Γίνεται και από μη αντοχή των προκλήσεων της ζωής και των πληγών της καρδιάς.

΄Οποιος έχει δυνατή καρδιά παραμένει στον Κόσμο του Θεού...Και αυτός πίστεψε με, δεν είναι ο κόσμος των παπαδων και των μοναχών...
Είναι ο Κόσμος των Ανθρώπων...

αυτό που αφήνεις δεν είναι από θυσία, αλλά από Αλήθεια...Αν δεν είναι η Αλήθεια σου, απλά δεν το αφήνεις, γιατί κανείς δεν σε υποχρεώνει να εγκαταλείψεις το οτιδήποτε, εκτός από τον Εαυτό σου...Κανείς δεν υπάρχει που να λέει απαγορεύεται αυτό ή εκείνο...
Αλήθειες μαζεύεις της Ψυχής και πορεύεσαι με αυτές...Συλλογή στο δισάκι της καρδιάς, για το ταξίδι σου...



΄Οχι, εμένα δεν μου έτυχε ποτέ να σκεφτώ τι θα χάσω με την Πνευματική μου ωριμότητα, γιατί ήξερα τι ήδη είχα χάσει χωρίς αυτήν...

΄Ομως έχεις δίκιο...Ο Θεός είναι λαχτάρα και ΄Ερωτας...Αν τον αναζητήσεις για οποιονδήποτε άλλον λόγο, τότε ναι, φοβάσαι αυτό που θα χάσεις ή θα αναγκαστείς να εγκαταλείψεις...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23546
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μέχρι στιγμής, ποτέ μου δεν ένοιωσα ότι έχασα κάτι μέσα από τον δρόμο μου. Ακόμα και εάν εξωτερικά φαίνεται ότι έχασα πράγματα (π.χ. φίλους, συμπεριφορές, τρόπους απόλαυσης κλπ), ποτέ μου δεν τα αισθάνθηκα ως απώλεια, γιατί την θέση τους έπαιρνε πάντα κάτι πολύ μεγαλύτερο, πολύ πιο πλήρες, και πολύ πιο αληθινό.

Μπορεί η αναζήτησή μου να ξεκίνησε με αφορμή την θεραπεία του φυσικού μου σώματος, όμως στην συνέχεια αυτή η θεραπεία σταμάτησε να είναι το σημείο εστίασης. Όσο περνούσε ο καιρός και αισθανόμουν λιγάκι όλο και πιο πλήρης, σε επαφή με τον Εαυτό μου, όσο αισθανόμουν όλο και πιο κοντά στο να είμαι Ένα, κατάλαβα ότι υπάρχει κάτι πολύ πιο "μεγάλο" από το να ζω μια υγιής ζωή: το να ζω μία φωτεινή Ζωή. Είναι αυτή η αίσθηση πληρότητας που αισθάνομαι φευγαλέα στους διαλογισμούς μου που μου έδωσε το κίνητρο, και που εξελίχθηκε σιγά σιγά σε μία εμπειρία του Όλου στην καθημερινή μου ζωή, που αρχίζει να γεμίζει με Φως. Και έφτασα να έχω ξεχάσει παντελώς την αρχική αφορμή μου: την υλική θεραπεία, η οποία πέρασε στο παρασκήνιο.

Δεν ξέρω μέσα μου τί φοβάμαι να χάσω από αυτόν τον δρόμο και τί αντιστάσεις βρίσκω. Από στιγμής που γνωρίζω ότι ουσιαστικά τίποτα δεν θα χάσω, από στιγμής που γνωρίζω ότι όλες αυτές οι απαγορεύσεις δεν ανήκουν στην Αλήθεια. Είναι ένας παράλογος φόβος, όπως παράλογα είναι ίσως όλα τα συναισθήματα. Να φοβάμαι μην χάσω το γνώριμο; Να φοβάμαι μην χάσω την απόλαυση στην ζωή; Την απλότητα και την ευκολία; Μήπως ίσως ζηλεύω την ευκολία που κάποιος άλλος δείχνει ευτυχής μέσα στην ύλη; Μα γνωρίζω ότι τίποτα απ'όλα αυτά δεν ισχύει! Και όσο ευτυχής και εάν φαίνεται κάποιος με αυτά, γνωρίζω πολύ καλά το κενό που νοιώθει μέσα του.

Νομίζω ότι τελικά μπορεί να είναι αυτό: να φοβάμαι μήπως χάσω το γνώριμο. Αυτό που είναι γνωστό, εκεί που βρίσκονται όλοι, οι μάζα, το δοκιμασμένο. Τα βήματά μου με οδηγούν σε μονοπάτια που δεν έχουν σχήμα, δεν έχουν άλλες πατημασιές παρά μόνο τις δικές μου. Που έχει ησυχία. Και εάν ξαφνικά πάθω κάτι; Δεν υπάρχει η ασφάλεια του πλήθους...

Είναι δύσκολο να περπατάς σε αυτό το μονοπάτι μόνος σου, εσύ κι ο Θεός. Αλλά το θέλω. Το ΘΕΛΩ.

@};-

Υ.Γ.: Ξέφυγα από το θέμα που έθεσα, ίσως. Αλλά πειράζει; Δεν πειράζει! Με έπιασε μεγάλη επιθυμία για εξωτερίκευση, για επικοινωνία. Και ας είναι λίγο... χαοτική! :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Δημοσίευση από Vasoula »

Εγώ δεν την βρίσκω χαοτική, αλλά υπέροχη!

:x

ένας διάλογος με τον Εαυτό σου, ανοιχτά...τι πιο όμορφο!

ολοένα και πιο κοντά στην αυθεντικότητα μας, ολοένα και πιο κοντά στην Ψυχή μας, ολοένα και πιο κοντά στον Θεό...

είναι αυτές οι στιγμές που το Σύμπαν ανοίγει μια πόρτα και μας εμφανίζει το Φως και από τότε δεν μπορούμε παρά να το ακολουθούμε...ένα άνοιγμα στην Αλήθεια, ένα άνοιγμα στον Θεό..είναι αυτές οι υπέροχες στιγμές που ξέρεις πια σίγουρα ότι τον Δρόμο σου τον χαράζεις Εσύ μαζί Του...Και μόνο γι' αυτό νιώθεις Ασφαλής και Αγαπημένος!

:cry: @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Δημοσίευση από AMALIA »

Αλήθειες μαζεύεις της Ψυχής και πορεύεσαι με αυτές...Συλλογή στο δισάκι της καρδιάς, για το ταξίδι σου...
ένας διάλογος με τον Εαυτό σου, ανοιχτά...τι πιο όμορφο!

ολοένα και πιο κοντά στην αυθεντικότητα μας, ολοένα και πιο κοντά στην Ψυχή μας, ολοένα και πιο κοντά στον Θεό...

είναι αυτές οι στιγμές που το Σύμπαν ανοίγει μια πόρτα και μας εμφανίζει το Φως και από τότε δεν μπορούμε παρά να το ακολουθούμε...ένα άνοιγμα στην Αλήθεια, ένα άνοιγμα στον Θεό..είναι αυτές οι υπέροχες στιγμές που ξέρεις πια σίγουρα ότι τον Δρόμο σου τον χαράζεις Εσύ μαζί Του...Και μόνο γι' αυτό νιώθεις Ασφαλής και Αγαπημένος!
Θοδωρη, Βασουλα... @};- :-(

:x :x >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33595
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Θοδωρη!! @};- :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23546
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

είναι αυτές οι στιγμές που το Σύμπαν ανοίγει μια πόρτα και μας εμφανίζει το Φως και από τότε δεν μπορούμε παρά να το ακολουθούμε...ένα άνοιγμα στην Αλήθεια, ένα άνοιγμα στον Θεό..είναι αυτές οι υπέροχες στιγμές που ξέρεις πια σίγουρα ότι τον Δρόμο σου τον χαράζεις Εσύ μαζί Του...Και μόνο γι' αυτό νιώθεις Ασφαλής και Αγαπημένος!
:-( :-( :-(
Σ'ευχαριστώ Βάσω μου...
>:d< >:d< :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Θοδωρή είναι πολύ ωραία τα μοιράσματα σου >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Δημοσίευση από VasilisM »

Θοδωρή μήπως έχει να κάνει με κάποια συνήθεια συγκεκριμένη που την έχεις ενοχοποιήσει; Στο λέω γιατί κι εγώ αντιμετωπίζω κάτι παρόμοιο, απλά στην δική μου περίπτωση το μάθημα είναι μάλλον άλλο.. :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11731
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Αυτό που βιώνω εγώ το τελευταίο καιρό είναι ότι παρατηρώ ότι ασυνείδητα προσπαθώ να αγκιστρωθώ σε συνήθειες που με βάζουν περισσότερο στο υλικό και με αποσπούν από το δρόμο που θέλω να ακολουθήσω. Όσο πιο μέσα μπαίνω στις Επιγνώσεις, τόσο δυνατότερα κάτι με τραβάει από το αστρικό…
Λες και «κάποιος» (ποιος άραγε?) φοβάται να προχωρήσει και θέλει να με κρατήσει εκεί.
Επειδή όμως και αυτό, στη παρούσα φάση, είναι μια ανάγκη μου και το τελευταίο που θέλω είναι να την ενοχοποιήσω (όπως λέει και ο Βασίλης), είπα να παρατηρήσω να δω που θα εξελιχθεί αυτή η έλξη από το υλικό.
Και παρατήρησα ότι καταλήγει συνήθως σε αυτό που περιέγραψε η Βάσω πριν λίγες μέρες, αισθάνομαι πολύ βαρύς και χάνω τη διάθεσή μου… η αίσθηση ότι απομακρύνεσαι από το δρόμο σου…
Στην εκπαίδευση των σκύλων, λίγο πριν μάθει ο «εκπαιδευόμενος» κάτι καινούργιο, εμφανίζει έντονες αντιστάσεις σε αυτό. Πρίν προχωρήσει, κάνει μερικά μικρά βήματα πίσω, για να δοκιμάσει τις αντοχές του και να σιγουρευτεί για το προχώρημα. Έτσι το βιώνω και εγώ, μερικά μικρά βήματα πίσω για να ετοιμαστώ για ένα βήμα μπροστά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Δημοσίευση από Vasoula »

Κωνσταντίνε μου όταν αρχίζεις να μαθαίνεις τον Εαυτό σου, στην αρχή έχεις τόσο μεγάλη έκπληξη, που σαστίζεις...

Είναι ένα ξάφνιασμα, όχι τόσο ευχάριστο...΄Εχουμε μάθει να ερμηνεύουμε το ευχάριστο με έναν θετικό τρόπο και έτσι χάνουμε την επαφή με το αληθινό...
Ευχάριστο έχουμε μάθει να είναι ότι μας ερεθίζει τις αισθήσεις...ότι ο νους μας απολαμβάνει μέσα από αυτές...

Δυσάρεστο, αντίθετα, έχουμε μάθει ότι είναι ότι επιδρά στα ψυχικά μας περιεχόμενα...κάτι που δεν αντιλαμβανόμαστε εύκολα όμως...

Και οι δύο καταστάσεις όμως είναι ξάφνιασμα...έκπληξη...μόνο που στην δεύτερη κάνουμε ένα βήμα πίσω, ενώ την άλλη την απολαμβάνουμε στατικοί...

Την φόρα όμως την παίρνεις όταν κάνεις ένα βήμα πίσω...Τότε έχεις την δυναμική να πηδήξεις το χαντάκι...

Γι' αυτό και οι περισσότεροι άνθρωποι αναζητάνε τον πνευματικό τους δρόμο, όταν βρίσκονται στο βήμα πίσω...Εκεί στο ξάφνιασμα με δυσάρεστο τρόπο, ενώ στην ουσία δεν υπάρχει δυσάρεστο και ευχάριστο, υπάρχει μόνο η ερμηνειά που τους δίνουμε...

Απογοήτευση είναι όταν όλα αυτά για τα οποία όριζες υπεύθυνους κάποιους άλλους, τα βρίσκεις μέσα σου...Είναι δυσάρεστη έκπληξη, μα σκέψου...Είναι η μόνη αληθινή, που σε κινητοποιεί να αδειάσεις από εκείνα τα περιεχόμενα που σου έχουν μάθει να ερμηνεύεις τα φαινόμενα...Να πάρεις την Δύναμή σου πίσω, δεν σημαίνει να απαρνηθείς τίποτα...Σημαίνει να ερμηνεύεις με τον ορθό τρόπο...
Ότι σε αφορά, αφορά και τους άλλους...συνήθως!

Ε η μεγαλύτερη Ελευθερία είναι να σε αφορά αυτό που είναι μοναδικά δικό σου...όπως πχ. η Ζωή Σου!

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11731
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Βάσω
>:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βασούλα, Θοδωρή! @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30081
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Θοδωρή, Κωνσταντίνε >:d< >:d< >:d<

Βάσω @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Υλικές επιθυμίες, υλικές απολαύσεις και πνευματισμός

Δημοσίευση από elenaki »

Δεν ξέρω μέσα μου τί φοβάμαι να χάσω από αυτόν τον δρόμο και τί αντιστάσεις βρίσκω. Από στιγμής που γνωρίζω ότι ουσιαστικά τίποτα δεν θα χάσω, από στιγμής που γνωρίζω ότι όλες αυτές οι απαγορεύσεις δεν ανήκουν στην Αλήθεια. Είναι ένας παράλογος φόβος, όπως παράλογα είναι ίσως όλα τα συναισθήματα. Να φοβάμαι μην χάσω το γνώριμο; Να φοβάμαι μην χάσω την απόλαυση στην ζωή; Την απλότητα και την ευκολία; Μήπως ίσως ζηλεύω την ευκολία που κάποιος άλλος δείχνει ευτυχής μέσα στην ύλη; Μα γνωρίζω ότι τίποτα απ'όλα αυτά δεν ισχύει! Και όσο ευτυχής και εάν φαίνεται κάποιος με αυτά, γνωρίζω πολύ καλά το κενό που νοιώθει μέσα του.

Νομίζω ότι τελικά μπορεί να είναι αυτό: να φοβάμαι μήπως χάσω το γνώριμο. Αυτό που είναι γνωστό, εκεί που βρίσκονται όλοι, οι μάζα, το δοκιμασμένο. Τα βήματά μου με οδηγούν σε μονοπάτια που δεν έχουν σχήμα, δεν έχουν άλλες πατημασιές παρά μόνο τις δικές μου. Που έχει ησυχία. Και εάν ξαφνικά πάθω κάτι; Δεν υπάρχει η ασφάλεια του πλήθους...

Είναι δύσκολο να περπατάς σε αυτό το μονοπάτι μόνος σου, εσύ κι ο Θεός. Αλλά το θέλω. Το ΘΕΛΩ.
Θοδωρη μου..ποσο σε νιωθω.. @};-
Στην ιδια κατασταση βρισκομαι κι εγω.."βλεπω" την αντισταση μου να ξεκολλησω απο την βαρια υλη..ονομαζω βαρια αυτη που μου ρουφαει ολη την ενεργεια..αυτη που επιτρεπω καθημερινα αγνοωντας τις αληθινες μου αναγκες..
φοβαμαι οτι θα χασω την αξια μου,την αναγνωριση,την αποδοχη..και την αντισταση μου τη βλεπω μεσα στο οτι θα χασω τη πεπατημενη..Ομως τι μου εχει προσφερει η πεπατημενη?μηπως την πληροτητα?μηπως την ασφαλεια?μηπως τη χαρα?μηπως την Αληθεια?Δεν νομιζω :naughty:
Και αν ξαφνικα παθω κατι?οπως λες κι εσυ..κι εγω το εχω πει..Μα τι χειροτερο μπορω να παθω που δεν το εχω παθει ηδη?Ε και αν υπαρχει κατι ας το δω βρε αδερφε!!Ξερετε..πολλες ειναι οι φορες που ξεχναμε απο τι πολεμους εχουμε βγει νικητες..απο τι καταστασεις εχουμε επιβιωσει.. @};-


Κι εμενα μ'αρεσει αυτο το μονοπατι Θοδωρη..Εγω και ο Θεος..και Ναι,το Θελω!!! :x
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”