Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23585
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλησπέρα σας! @};-

Τον τελευταίο καιρό, με την μετακόμιση, την δουλειά κλπ κλπ, άρχισα να γεμίζω σιγά-σιγά με άγχη πολλά. Μέχρι που στο τέλος δεν μπορούσα να ηρεμήσω, να ησυχάσω, να χαλαρώσω. Βρησκόμουν σε μία συνεχή υπερρένταση, δεν κοιμώμουν καλά τα βράδια, δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ σε κάτι, ενώ στο στήθος μου αισθανόμουν μονήμως ένα μεγάλο βάρος, σαν μία πέτρα, που με ανάγκαζε συνεχώς να αναστενάζω...

Σήμερα έκανα έναν διαλογισμό, που με πήγε στο βασίλειο των σκιών... Εκεί είδα εμένα παιδί, να θέλω να παίξω με τα παιχνιδάκια μου, αλλά εγώ σαν γονιός να του λέω την εξής οδηγία: θα παίξεις, μόνο όταν έχεις τακτοποιήσει όλες σου τις υποχρεώσεις.

Έτσι μπήκαν τα κομμάτια του παζλ σιγά-σιγά στην θέση τους. Δεν άφηνα τον εαυτό μου να ησυχάσει, να ηρεμίσει, αλλά και να παίξει, παρά μόνο όταν θα ερχόταν η στιγμή που δεν θα είχα καμία εκρεμμότητα, καμία "υποχρέωση", τίποτα που να "πρέπει" να κάνω... Βέβαια αυτή η στιγμή, είναι λίγο αδύνατον να έρθει ποτέ. Και έτσι είχα εγκλωβιστεί σε μία κατάσταση γεμάτη ένταση... Γιατί είχα βάλει όρους και προϋποθέσεις...

Πρώτον συνειδητοποίησα ότι δεν υπάρχουν "υποχρεώσεις" στην ζωή, αλλά επιλογές...

Δεύτερον, ναι μεν υπάρχουν πράγματα-"εκκρεμότητες" που καλείσαι να ανταπεξέλθεις, αλλά στις μακροπρόθεσμες εκκρεμότητες δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Λ.χ. το ότι αύριο με περιμένει ας πούμε μία δύσκολη ημέρα, δεν υπάρχει λόγος να με αγχώνει εμένα σήμερα, και να με κάνει να μην μπορώ να ηρεμήσω.

Τρίτον, μπορώ να βρω την ηρεμία και το παιχνίδι (και κατ'επέκτασην, την ευτυχία), σε οποιαδήποτε στιγμή θελήσω, ακόμα και εάν έχω ένα τεράστιο "βουνό" από "υποχρεώσεις"!!! Ακόμα και εάν σε μία ώρα έχω να κάνω το πιο "σημαντικό" πράγμα στην δουλειά μου, μπορώ να κάτσω και να παίξω με τα κουβαδάκια μου, και να "μην μου καίγεται καρφί"!!! Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα είμαι εντάξη απέναντι στην δουλειά μου. Αλλά δεν μπορώ πια να μην μπορώ να ηρεμίσω, επιδή ακόμα μένουν εκρεμμότητες στο σπίτι, και π.χ. δεν έχω ακόμα φωτιστικά!! Δηλαδή, τώρα που το σκέφτομαι, είναι γελοίο!! Ελεος!! :))

Το να είσαι παιδί, και με το να παίζεις, δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να είσαι και εντάξη στις "υποχρεώσεις" σου. Είναι άλλη μία ακόμα ανόητη οδηγία που παίρνουμε από την κοινωνία και τους γονείς μας. "Σοβαρέψου τώρα, μεγάλωσες και δεν είσαι παιδί. Πως θα ανταπεξέλθεις αύριο μεθάυριο στην ζωή;" και άλλα τέτοια...

Αγκάλιασα τον μικρό Θοδωρή, και τον άφησα να παίξει. Και τότε ήρθε Αυτός, τον άγγιξε στο κεφάλι και είπε "ευλογημένα τα παιδιά, διότι σε αυτά ανήκει η βασιλεία των ουρανών". Και τότε κατάλαβα τί σημαίνει αυτή η φράση...

Δεν πρέπει ποτέ να αμελούμε το μικρό παιδί μέσα μας. Πρέπει να παίζουμε και να χαιρόμαστε την ζωή και να δημιουργούμε, σαν μικρά παιδιά.

Μην ξεχνάς στην πορεία σου την παιδικότητα σου. Η αθωότητα των παιδιών μας οδηγεί στην χαρά και την δημιουργία. Το παιδί μέσα μας χρειάζεται αγάπη και αποδοχή για να είναι ευτυχισμένο. Χρειάζεται γέλιο και παιχνίδι. Του τα προσφέρεις ή είσαι πολύ απασχολημένος με τις υλικές σου επιθυμίες;
-Ρωρ #49

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από Vasoula »

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από Vasoula »

και π.χ. δεν έχω ακόμα φωτιστικά
τι να τα κάνεις μωρέ...σε λίγο δεν θα έχουμε φως...Θα λάμπουμε μόνοι μας! :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από AMALIA »

Αγκάλιασα τον μικρό Θοδωρή, και τον άφησα να παίξει. Και τότε ήρθε Αυτός, τον άγγιξε στο κεφάλι και είπε "ευλογημένα τα παιδιά, διότι σε αυτά ανήκει η βασιλεία των ουρανών". Και τότε κατάλαβα τί σημαίνει αυτή η φράση...

Θοδωρη... :-( @};- >:d<
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9948
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από nondas »

Θοδωρή :x @};-
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από Giotoula »

:x >:d< >:d< >:d<
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23140
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από Danielli »

Θοδωρη!! :x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17555
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Θοδωράκο :x >:d< >:d< >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ποσες φορες εχουμε ακουσει..
Ακομα δεν μεγαλωσες..μυαλο δεν εβαλες.
Μακαρι να μην ειχαμε μεγαλωσει.. @};-



Θοδωρη :x >:d< O:-)
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11739
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Θοδωρή >:d< :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από Vasoula »

Μακαρι να μην ειχαμε μεγαλωσει
μα δεν έχουμε μεγαλώσει...απλά έχουμε ωριμάσει διανοητικά...
συναισθηματικά είμαστε εκείνο το παιδί...

και αν ένας τρόπος υπάρχει για να νιώσουμε το Βασίλειο, είναι να φέρουμε την διανοητική μας ωριμότητα, στο επίπεδο της παιδικής αγνότητας...που σε ένα φυσικο παιδί μοιάζει με αφέλεια, γιατί δεν έχει την νοητική ωριμότητα να κρατήσε τα προσχήματα...
Εμπιστεύεται έτσι απροκάλυπτα την Ζωή, ζει μέσα της και η Ζωή αναπτύσσεται μέσα του...

Αυτό που χρειάζεται να μάθει, είναι η υπευθυνότητα της ΄Υπαρξης του...

Μα αυτό το μαθαίνει με βίαιο τρόπο...δυστυχώς! Και έτσι γίνεται ότι θέλουν οι άλλοι...
Ο καθένας μας κουβαλάει τα θέλω των άλλων...Λες και ο καθένας μας είναι η επιθυμία ενός άλλου ανθρώπου...

γι' αυτό και λες Τασούλη, μακάρι να μην είχαμε μεγαλώσει...

Εγώ θα πω απλά, μακάρι να μπορούσαμε να νιώσουμε το Βασίλειο μέσα μας και έξω μας...
Τότε δεν θα μοιάζαμε ο ένας στον άλλον στην ανωριμότητα...αλλά θα διατηρούσε ο καθένας μας την παιδικότητα, την εμπιστοσύνη, τον Θεό, την ευθύνη της Καρδιάς μας!!!



:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23585
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Vaso έγραψε:Εικόνα
:x :x

Παιδακια!! >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30124
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Θοδωρή >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31622
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από Fotinoula »

Θοδωράκο αυτή την κάρτα την τραβούσα και εγώ τελευταία

πέρασε μια δύσκολη περίοδος και είχα μπει και εγώ στο γρανάζι του να μην δίνω χρόνο και χώρο στο παιδάκι μου να χαλαρώσει, να πάιξει

την Κυριακη λοιπόν πήγα στον τσίρκο, ήταν χωρίς ζωάκια και ηταν στην περιοχή για λίγε ημέρες, δεν το σκέφτηκα ούτε λεπτό! κανονίσαμε και πήγαμε με την Δωρούλα
το είχα τόσο ανάγκη, που δεν ευχαριστήθηκα τόσο με τα ακροβατικά όσο με τον κλόουν!
και ευτυχώς περιελάμβανε το μεγαλύτερο μέρος του προγράμματος O:-)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από elenaki »

Θοδωρη...σε νιωθω!!! >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ετσι ακριβως εκανα κι εγω στη ζωη μου...
Οταν ομως στρεφω εστω και για μια στιγμη το βλεμμα μου στο παιδακι,το "βουνο"που με περιμενει γινεται χαλικακι!!!
Ετσι απλα... @};- :x :x :x O:-)
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”