Η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ...ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ!

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ...ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ!

Δημοσίευση από Vasoula »

Η Παγκόσμια ημέρα της γυναίκας (Διεθνής ημέρα των δικαιωμάτων των γυναικών) εορτάζεται στις 8 Μαρτίου κάθε έτους. Έχει τις ρίζες της στις διαμαρτυρίες των γυναικών στις αρχές του εικοστού αιώνα στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ, που ζητούσαν ίσα δικαιώματα, καλύτερες συνθήκες εργασίας καθώς και δικαίωμα ψήφου. Θεσμοθετήθηκε το 1977 από τον ΟΗΕ, ο οποίος κάλεσε όλες τις χώρες του κόσμου να γιορτάσουν την ημέρα για τα δικαιώματα των γυναικών.
Είναι μια μέρα κινητοποιήσεων σε όλο τον κόσμο για την υποστήριξη της ισότητας, και την αξιολόγηση της θέσης των γυναικών στην κοινωνία.



Διαβάζοντας το παραπάνω κείμενο, ένιωσα ένα σφίξιμο στην Ψυχή μου…΄Ένα περίεργο σφίξιμο και κάθισα με σεβασμό να το «ακούσω»…
Γιορτάζουμε σήμερα την ισονομία μας…Εμείς οι γυναίκες…

Σε μια κοινωνία που μας αδίκησε…Εμείς οι γυναίκες…

Από αρχαιοτάτων χρόνων…Εμείς οι γυναίκες…

Θα πρέπει, λοιπόν, Εμείς οι γυναίκες, να νιώθουμε ευγνωμοσύνη για εκείνες τις πρώτες που ξεσηκώθηκαν, απαίτησαν δικαιώματα ίσης μεταχείρισης στην κοινωνία…

Ναι, η αλήθεια είναι, ότι νιώθω…

Για να έχω το δικαίωμα να γράφω σήμερα τις απόψεις μου, κάποια άλλη πριν από εμένα το απαίτησε…
Απαίτησε κάτι αυτονόητο…

Μας έδωσαν δικαιώματα…συναισθηματικά όμως σέρνουμε ακόμα, εμείς οι γυναίκες, μια απαξίωση που κρατάει αιώνες τώρα…

Γιατί άραγε γίναμε το φύλο μας? Γιατί πρέπει να νιώθω ευγνωμοσύνη για τις παραχωρήσεις που πήρα από ένα φύλο? Γιατί αυτός που μου τις αφαίρεσε, και αυτός που μου τις πρόσθεσε ήταν ένα απλό φύλο…

Σίγουρα δεν ήταν ΄Ανθρωπος…

Και ακόμα πιο σίγουρα δεν ήταν ο Θεός…

Γι’ αυτό είμαι απόλυτα βέβαιη!

Και η κοινωνία σήμερα, διακρίνοντας το φύλο μου, μού δίνει δικαιώματα, που προφανώς πριν χρόνια δεν θα είχα…Να το γιορτάσουμε, συμφωνώ…

Νιώθω όμως ότι παλεύω με ανθρωπάκια…και όσο παλεύω με ανθρωπάκια, γίνομαι κι εγώ ανθρωπάκος, συμφιλιώνομαι με την ιδέα του φύλου μου…

Νομίζω ότι όταν διεκδικώ κάτι, σημαίνει ότι το έχω χάσει πρώτα μέσα μου…
Εχασα μέσα μου τον ΄Ανθρωπο και έγινα ένα φύλο!

Κοινωνικά, συμφωνώ ότι κάθε δικαίωμα δεν είναι αυτονόητο…Δεν με ενδιαφέρει από πού ξεκίνησε και πως δημιουργήθηκε η αφαίρεση, αλλά είναι επιβεβαιωμένο ότι αφαιρούνται και προσθέτονται δικαιώματα συνεχώς, σε όλα τα χρόνια…

Ηθικά όμως κάθε δικαίωμα στην Ανθρώπινη ΄Υπαρξη είναι αυτονόητο, πέρα από φύλα…

Αρα έχω βγάλει τα συμπέρασμα ότι αυτό που παραχώρησαν οι γυναίκες είναι το δικαίωμα να είναι Ανθρώπινες Υπάρξεις…Ηθικό, λοιπόν, είναι πρώτα από όλα το πρόβλημα και αφού το Ηθικό μέρος παραχωρήθηκε, ήταν κάτι παραπάνω από βέβαιο, ότι θα ακολουθούσε και το κοινωνικό…΄Ότι χάνουμε στην κοινωνία, το έχουμε χάσει πρώτα από τον θεό…Αναλογικά πάει αυτό…

΄Όχι?

Μα ναι!

Γι’ αυτό χρόνια τώρα, κατακτάμε, εμείς οι γυναίκες, τα «χαμένα» μας δικαιώματα μέσα στην κοινωνία, αλλά ουσιαστικά δεν τα ανακτάμε ολοκληρωτικά, αφού διαρκώς και συνεχώς είμαστε ένα «φύλο» και το αποδεχόμαστε…

Αντιδράμε μέσα στην κοινωνία και κάνουμε μάχες για να κατακτήσουμε τομείς ισονομίας και ισότητας, παρ’ όλα αυτά Ηθικά μέσα μας δεν το έχουμε «κατοχυρώσει» το δικαίωμα να είμαστε Ανθρώπινες Υπάρξεις…Εξακολουθούμε και είμαστε το ένα «φύλο»…
Γι’ αυτό άλλωστε, χρόνια ολόκληρα τώρα, καμία γυναίκα δεν ζήτησε το δικαίωμα της μπροστά στον θεό…ενώ του παραχώρησε όλες της τις υποχρεώσεις…

Ναι στην κοινωνία μας να πολεμήσουμε για τα δικαιώματα μας…Μπροστά στον θεό όμως, δεν είδα καμία γυναίκα να πολεμάει για το αυτονόητο του Ανθρώπου (ούτε βέβαια κάποιον άντρα είδα…).΄Όταν, πριν χρόνια, ρώτησα έναν ιερέα γιατί διακρίνει η εκκλησία τα φύλα, μου απάντησε ότι δεν τα διακρίνει…Και τότε γιατί η γυναίκα δεν μπαίνει στο ιερό? Γιατί ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να πάει στο άγιο όρος? ΄Όχι ότι είχα και πρεμούρα να πάω, βέβαια, αλλά απλά ρώτησα…γιατί από τον Δάσκαλό μου διδάχθηκα να είμαι Ανθρωπος και όχι απλά γυναίκα…

Κανείς δεν μου έχει απαντήσει μέχρι τώρα…Εννοώ σοβαρές απαντήσεις!

Παρ’ όλα αυτά, όλες οι γυναίκες έχουν «μοιραία» αποδεχτεί ότι μπροστά στον θεό δεν είναι ίσες…Ασυνείδητα το έχουν αποδεχτεί, γιατί στηρίζουν ένα σύστημα που τις απαξιώνει…Το θέμα όμως δεν είναι μόνο κοινωνικό, αλλά Ηθικό!
Οπότε πώς να χαρώ για την σημερινή ημέρα, όταν βλέπω τις γυναίκες να τιμούν τον θεό, μέσα σε ένα Σύστημα, Δόγμα, όπως θέλετε πέστε το, που τις απαξιώνει πρώτο?

Ο Θεός μέσα μου έχει αθωώσει τον θεό μέσα στους ανθρώπους…αυτόν που διακρίνει και επικρίνει…
μου έχει δώσει εκείνα τα στοιχεία της χρησιμότητας της πολικότητας μέσα στον φυσικό κόσμο...για να αποφεύγω την πόλωση...


Αλλά μια απορία την έχω, η αλήθεια είναι…
Συνημμένα
0_big.jpg
0_big.jpg (30.58 KiB) Προβλήθηκε 3083 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Αλέξανδρος
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 01 Μαρ 2012 1:47 pm

Re: Η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ...ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ!

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Γυναίκα θα πει... :whistle: :violin:

http://www.youtube.com/watch?v=w0rHufmu15k" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ...ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ!

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Απαίτησε κάτι αυτονόητο…

A! ρε Βασούλα! >:d<

Σήμερα ακριβώς το πρωί, αυτό σκεφτόμουν, όταν ήρθε κάποιος στη δουλειά και μου έδωσε ένα μικρό δωράκι για τη γιορτή της γυναίκας.

Σκέφτηκα λοιπόν πως εφόσον δεν υπάρχει η γιορτή του άντρα κι έχει καθιερωθεί μόνο για τη γυναίκα, είναι σα να παραδεχόμαστε αυτόματα ότι η γυναίκα έχει ανάγκη να γιορτάσει το φύλο της. Από μόνη της αυτή η γιορτή, διαχωρίζει τη γυναίκα!

Κάτι που είναι αυτονόητο δεν χρειάζεται να γιορτάζεται ή να του δίνεται έμφαση!

Κι έτσι παύω να τη γιορτάζω την 8η Μαρτίου, γιατί εγώ ως Γυναίκα και ως Άνθρωπος γιορτάζω κάθε μέρα! :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ...ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ!

Δημοσίευση από Danielli »

Νομίζω ότι όταν διεκδικώ κάτι, σημαίνει ότι το έχω χάσει πρώτα μέσα μου…
Εχασα μέσα μου τον ΄Ανθρωπο και έγινα ένα φύλο!
Αυτο τα λέει όλα! @};- :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ...ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ!

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6441
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ...ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ!

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Παρ’ όλα αυτά, όλες οι γυναίκες έχουν «μοιραία» αποδεχτεί ότι μπροστά στον θεό δεν είναι ίσες…Ασυνείδητα το έχουν αποδεχτεί, γιατί στηρίζουν ένα σύστημα που τις απαξιώνει…
κάποιες το στηρίζουν απλώς σαν παράδοση... και κάποιες το στηρίζουν με ευλάβεια!! όπως και να το στηρίζεις όμως η ουσία είναι οτι εξακολουθείς και στηρίζεις αυτό που σε απαξιώνει σαν κάτι πολύ φυσιολογικό!! δεν μου άρεσε ποτέ η Ημέρα της Γυναίκας. Κανά δυο φορές στο παρελθόν που είχα βγεί έξω για να το "γιορτάσω" με έθλιβε η εικόνα που έβλεπα γύρω μου. Τόσες γυναίκες να γλεντάνε συνήθως βγάζοντας πολύ άχτι από μέσα τους και το μόνο που ένιωθα έντονα ήταν η καταπίεση τους... =((
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ...ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ!

Δημοσίευση από AMALIA »

Ο Θεός μέσα μου έχει αθωώσει τον θεό μέσα στους ανθρώπους…αυτόν που διακρίνει και επικρίνει…
μου έχει δώσει εκείνα τα στοιχεία της χρησιμότητας της πολικότητας μέσα στον φυσικό κόσμο...για να αποφεύγω την πόλωση...
@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30081
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ...ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ!

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Παραχωρήθηκε μια μέρα, για να εκτονώσουμε όλη την καταπίεση, όλη την απαξίωση... :-(

Δεν ορίζει τη ζωή μου το φύλο μου, αλλά η ψυχή μου @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: Η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ...ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ!

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Κοριτσάκια :x :x @};- @};-

Εμένα πάντως γενικότερα μου τη δίνουν αυτές "οι γιορτές"και ποτέ δεν κατάλαβα το νόημα ή την ουσία τους πέρα από την κονόμα των ζαχαροπλαστείων και των ανθοπωλείων :D
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ...ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ!

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι Δημήτρη, η γιορτή της γυναίκας δεν είναι γιορτή για τα ανθοπωλεία...

είναι φόρος τιμής για τις πρώτες εκείνες γυναίκες...

και αυτό οφείλουμε εμείς οι μεταγενέστεροι άνθρωποι (ανεξαρτήτως φύλου) να το τιμούμε συνεχώς και να θυμόμαστε ότι τα δικαιώματα είναι των ανθρώπων και όχι των γυναικών ή των αντρών...

η τιμή που οφείλουμε σε κάποιους που άνοιξαν τον δρόμο στις επόμενες γενεές, δεν είναι γιορτή για τα ανθοπωλεία...Λυπάμαι αν το βλέπεις έτσι...και περισσότερο λυπάμαι αν αυτή η Μνήμη κατάντησε γιορτή απλή, στο να γιορτάζουν οι γυναίκες μόνο για μία μέρα την έξοδο τους από την καταπίεση...

:-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: Η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ...ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ!

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε:όχι Δημήτρη, η γιορτή της γυναίκας δεν είναι γιορτή για τα ανθοπωλεία...
:-( @};-
Βασσούλα μου εκεί έχει καταλήξει :-(
Vaso έγραψε: να το τιμούμε συνεχώς και να θυμόμαστε ότι τα δικαιώματα είναι των ανθρώπων και όχι των γυναικών ή των αντρών...

περισσότερο λυπάμαι αν αυτή η Μνήμη κατάντησε γιορτή απλή, στο να γιορτάζουν οι γυναίκες μόνο για μία μέρα την έξοδο τους από την καταπίεση...

:-( @};-
αυτό ακριβώς :x @};-
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ...ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ!

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι αλλά όταν εκφράζεις μια άποψη, να εκφράζεις αυτήν που αντιπροσωπεύει εσένα μόνο...να αγνοείς τι γίνεται στους άλλους...

Ετσι μόνό μπορεί να τιμηθεί μια Μνήμη...Να μην την εξαρτάμε από ΄τους άλλους, Δημητράκη...να είναι μοναδική για εμάς, σαν να είμαστε ο μόνος άνθρωπος στην Γη. Η αλλαγή θα συμβεί μόνο από τον καθένα μας, που ακριβώς δεν υπολογίζει ότι οι άλλοι το κάνουν αλλιώς...

η άποψή σου για μένα, λοιπόν, ήταν αυτή...

Εμένα πάντως γενικότερα μου τη δίνουν αυτές "οι γιορτές"και ποτέ δεν κατάλαβα το νόημα ή την ουσία τους πέρα από την κονόμα των ζαχαροπλαστείων και των ανθοπωλείων
Το ότι συμφωνείς μαζί μου, δεν λέει τίποτα...Για εσένα τι σημαίνει αυτή η ημέρα της γυναίκας? πόσο την τιμάς? αυτό έχει σημασία, και άσε τους άλλους να τρέχουν στα ανθοπωλεία...

το νόημα και την ουσία της ημέρας χρειάζεται να καταλάβεις, και κυρίως πρώτα μέσα σου...


:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: Η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ...ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ!

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Βασσούλα μου,για να είμαι ειλικρινείς,δεν γνώριζα τον πραγματικό λόγο ύπαρξης της συγκεκριμένης ημέρας.
@};-
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ...ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ!

Δημοσίευση από Vasoula »

εντάξει Δημητράκη μου...τώρα το ξέρεις :*
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: Η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ...ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ!

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Ναί Βασσούλα μου,τώρα ξέρω :x
Το θέμα όμως είναι το πως θα αποκτήσει ξανά το νόημά της η συγκεκριμένη ημέρα :-?
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”