Δόντια

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Δόντια

Δημοσίευση από Έφη »

Υπάρχει κάποιο αίτιο που να υποβόσκει όσον αφορά προβλήματα στα δόντια , δηλ. να χαλάνε , να σπάνε κλπ?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τα δόντια Εφούλα χρησιμεύουν πρακτικά για την μάσηση της τροφής, ώστε να αφομοιωθεί από τον οργανισμό και να τον ωφελήσει...

τα χαλασμένα δόντια σημαίνουν άρνηση να αφομοιώσεις την εμπειρία της ζωής και να ωφεληθείς από αυτήν. Δυσκολία να αναγνωρίσεις το ωφέλιμο από το ανώφελο, γιατί η ζωή σου φαίνεται σκληρή...Παραπέρα μπορεί να σημαίνει και κάποια εμμονή σ' αυτό που έχει "σαπίσει" και φόβο στο να πάρεις αποφάσεις για μια νέα εμπειρία στην ζωή σου.

Αύτή είναι η δική μου εσωτερική εξήγηση...Μπορεί να υπάρχουν κι άλλες φυσικά!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Πρόβλημα στα δόντια πιστεύω πως μπορεί να προκαλεί και ο συσσωρευμένος θυμός...
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι Σοφάκι, θυμό δηλώνει όταν στον ύπνο σου τρίζουν... @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vaso έγραψε:ναι Σοφάκι, θυμό δηλώνει όταν στον ύπνο σου τρίζουν... @};-

:-( :-( αυτό το κάνω εγώ και μου έχει μοιάσει και η μεγάλη μου κόρη.... αποτέλεσμα να με τινάζουν σαν να θέλουν όλα σφράγισμα!!
Είναι πολύ άγριο να σε ακούει ο άλλος μέσα στη νύχτα να τρίζεις τα δόντια :? αλλά δεν ήθελα να βάλω μασελάκια όπως μου είπε ο γιατρός στον ύπνο μου :? :? και εκεί περιορισμούς??? :-( :-(
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Δημοσίευση από Έφη »

@};-
ΟΚ λοιπόν... Δεν έχω πολλά , ένα είναι το άτιμο (φρονιμίτης ) ,φεύγω για μια γρηγορη εξαγωγή οπότε ξεμπερδέψαμε ... από το αποτέλεσμα από την αιτία εν καιρώ ... (χι,χι )
:D
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Για το θέμα του τριξίματος των δοντιών, επειδή σαν παιδί είχα μεγάλο πρόβλημα (οι άλλοι δηλαδή, εγώ δεν το καταλάβαινα και κοιμόμουν του καλού καιρού :D :D ) έχω να πω το εξής:

Μην βάζετε τα παιδιά για ύπνο όποτε γουστάρετε! Το να κοιμηθεί νωρίτερα από όταν θελήσει ΔΕΝ του κάνει καλό. Το ίδιο ξέρει πότε να πάει για ύπνο!


Στη δική μου περίπτωση πάντως αυτό ήταν το πρόβλημα!

:x
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μην βάζετε τα παιδιά για ύπνο όποτε γουστάρετε! Το να κοιμηθεί νωρίτερα από όταν θελήσει ΔΕΝ του κάνει καλό. Το ίδιο ξέρει πότε να πάει για ύπνο!

Για τα Σ/Κ συμφωνώ αλλά καθημερινές με το σχολείο δεν γίνεται...Αν τις αφήσω να πάνε όποτε θέλουν θα βάλουν αυτές εμένα πρώτα για ύπνο :D :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

rahael έγραψε:Για το θέμα του τριξίματος των δοντιών, επειδή σαν παιδί είχα μεγάλο πρόβλημα (οι άλλοι δηλαδή, εγώ δεν το καταλάβαινα και κοιμόμουν του καλού καιρού :D :D ) έχω να πω το εξής:

Μην βάζετε τα παιδιά για ύπνο όποτε γουστάρετε! Το να κοιμηθεί νωρίτερα από όταν θελήσει ΔΕΝ του κάνει καλό. Το ίδιο ξέρει πότε να πάει για ύπνο!


Στη δική μου περίπτωση πάντως αυτό ήταν το πρόβλημα!

:x

καθόλου δεν συμφωνώ μαζί σου rahael...Το παιδί χρειάζεται οριοθετήσεις...Δεν βλάπτουν αυτές, αλλά οι απαγορεύσεις...

Ειναι τραγικό να βλέπω παιδιά 5 χρόνων να είναι ξύπνια στις 11 το βράδυ...

Τα ένστικτα του παιδιού είναι μονο συναισθηματικά στην αρχή...Δεν έχει αντίληψη τι το βλάπτει και τι το ωφελεί στον φυσικό κόσμο...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

καθόλου δεν συμφωνώ μαζί σου rahael...Το παιδί χρειάζεται οριοθετήσεις...Δεν βλάπτουν αυτές, αλλά οι απαγορεύσεις...
@};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αν τον παιδί πάει 2-3 φορές για ύπνο όταν θελήσει και το ξυπνήσεις το πρωί για να κάνει την υποχρέωσή του, ο κύκλος του (που είναι προσωπικός για την κάθε ύπαρξη) θα έρθει στα ίσα του από μόνος του.

Θα ρυθμιστεί όπως έχει ανάγκη εκείνο και όχι όπως νομίζουμε εμείς πως εχει ανάγκη.

Νομίζω πως πρέπει να μάθουμε να εμπιστευόμαστε περισσότερο τα παιδιά μας και να τα αφήνουμε να κάνουν τα δικά τους "λάθη". Θα εκπλαγούμε όταν δούμε σε πόσα πράγματα είχαμε άδικο.

Εμένα πάντως αυτή η καταπίεση μου έκανε πάρα πολύ κακό. Και το θέμα με το τρίξιμο των δοντιών πέρασε μόνο όταν το αντιμετώπισα. Ακόμα και μόνο αυτό είνάι για μένα ένδειξη (αν όχι απόδειξη) πως η πρακτική αυτή που χρησιμοποιείται από τους γονείς δεν είναι ωφέλιμη.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, βγαλμένη μέσα από αυτήν την εμπειρία. Και μάλιστα αυτό το ξεκαθάρισα αρκετά αργότερα, ψάχνοντας τον εαυτό μου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

rahael , σαν μητέρα πιστεύω αυτό που λέει η Βάσω. Πως το παιδί θέλει οριοθετήσεις .Τα όρια πρέπει να συμβαδίζουν με την εξέλιξη του παιδιού και να προσαρμόζονται στα χαρακτηριστικά της ηλικίας του, τα οποία θεωρώ και πολύ σημαντικά για την ομαλή ψυχοκοινωνική ανάπτυξη του.
Δεν γίνεται ένα παιδί να το αφήνεις να σε κάνει ότι θέλει και αυτό δεν έχει να κάνει με θέμα εμπιστοσύνης του παιδιού.

Τα σωστά όρια πλάθουν ευτυχισμένα παιδιά. ;)
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Τα σωστά όρια πλάθουν ευτυχισμένα παιδιά. ;)
Το ίδιο πίστευε και η δική μου μάνα. Και όλοι οι γονείς πιστεύουν πως ξέρουν να θέσουν τα σωστότερα όρια για τα παιδιά τους. Η πραγματικότητα όμως δεν δείχνει ακριβώς αυτό.

Η καλή πρόθεση δεν είναι πανάκεια. Δεν ξέρουμε πάντα το καλύτερο για τους μικρούς. Οι μικροί μέσα τους ξέρουν πολλά περισσότερα απ' όσα νομίζουμε.

Γενικά καλό είναι να έχουμε στο νου μας και αυτήν την οπτική ;)

@};-
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Και όλοι οι γονείς πιστεύουν πως ξέρουν να θέσουν τα σωστότερα όρια για τα παιδιά τους. Η πραγματικότητα όμως δεν δείχνει ακριβώς αυτό.

είμαι της άποψης πως ο καθένας μας, ακόμα και τα παιδιά μας θέλουν τον κατάλληλο τρόπο.
Αν ως γονιός, είσαι αυταρχικός και επιβάλεις κανόνες με διαπληκτισμό στο παιδί, αυτό σίγουρα θα το εμποδίσει να εκφράσει αυτό που πραγματικά έχει μέσα του και να αναπτύξει το δυναμικό του. Αντίθετα, η οριοθέτηση δίνει στο παιδί ένα ασφαλές πλαίσιο μέσα στο οποίο θα μπορέσει χωρίς έγνοιες να κινηθεί προς τα ερεθίσματα που το ενδιαφέρουν και να αναπτύξει το δυναμικό του. Οταν ένα παιδί μεγαλώνει χωρίς επαρκή οριοθέτηση και πλαισίωση, νιώθει ανασφαλές διότι αισθάνεται ότι δεν υπάρχει κάποιος ενήλικας που αναλαμβάνει την ευθύνη για τη ζωή του. Αυτό αναγκάζει το παιδί να βάλει μόνο του τα όρια που δεν έχουν βάλει οι γονείς του. Τα όρια αυτά αναγκαστικά θα είναι πολύ πιο στενά, άκαμπτα και αυστηρά από αυτά που θα έβαζαν οι γονείς του (ένα φοβισμένο παιδί θα οριοθετηθεί απλώς για να νιώσει ασφαλές σε αντίθεση με τους ενήλικες που μπορούν να βάλουν όρια με γνώμονα τη σωστή ανάπτυξη του παιδιού τους) και θα το εμποδίσουν να λειτουργήσει ελεύθερα και να αναπτύξει τη δημιουργικότητά του

αυτά τα λίγα ,πάντα φιλικά και πάντα με την άποψη μιας μανούλας :D @};-
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εννοείται φιλικά, δεν πιστεύω να φάνηκε το αντίθετο! @};- @};-

Κοίτα, δεν λέω πως είναι καλύτερο να μην υπάρχουν όρια. Πιστέυω απλώς ότι το παιδί είναι καλό να συμμετέχει στην οριοθέτηση δεδομένου ότι το κάθε παιδί έχει τις δικές του ανάγκες.

Τα ίδια όρια δεν έχουν τα ίδια αποτελέσματα σε δυο παιδιά, ακόμα και αν αυτά είναι αδέλφια.

Έτσι, θεωρώ πως το όριο που έχει ο μέσος γονιός σαν στερεότυπο στο κεφάλι του δεν έχει αξία από μόνο του, αλλά οφείλει να συνδιαμορφώνεται ουσιαστικά με το παιδί, αφήνοντάς το να κάνει τις δικές του επιλογές και τα δικά τοου "λάθη"

:x @};-


Ωχ! Έχουμε κάνει εγγραφή την ίδια μέρα! Πλάκα έχει!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Επισκέπτης την 03 Μαρ 2011 3:20 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”