ΙΣΙΣ ΑΠΟΚΑΛΥΜΜΕΝΗ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΙΣΙΣ ΑΠΟΚΑΛΥΜΜΕΝΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Οι άνθρωποι πάντα είχαν την ανάγκη να επικοινωνήσουν με το θείο!
Μια βαθιά εσωτερική δύναμη τους έκανε (και τους κάνει) να ανυψώνουν τα μάτια τους στην θεότητα και να ταπεινώνονται…και είναι η μοναδική στιγμή που μπορούν να μετανοήσουν…
Τι σημαίνει όμως «μετανοώ»?
Κυριολεκτικά σημαίνει μετακινώ τον νου μου…
Δηλαδή αλλάζω τις σκληρές μου πεποιθήσεις και ανοίγομαι προς μια άλλη κατανόηση, διευρύνομαι και μου επιτρέπω να δω τα πράγματα από μια άλλη οπτική.

Η μόνη ευκαιρία του ανθρώπου να «μετανοήσει», είναι όταν κατανοήσει…

Ο υλικός μας Κόσμος ωθεί τον άνθρωπο σε μια απαράμιλλη μοναξιά, μέσα στο «εγώ» του. ΄Ολες μας οι σκέψεις και οι πράξεις στρέφονται γύρω από τον εαυτό μας, γιατί ότι σκεφτόμαστε και πράττουμε, θέλουμε να έχει αποδέκτη εμάς.
Ακόμα και σε πράξεις που προορίζονται για τους άλλους, στην προσπάθειά μας να εκφράσουμε την θρησκευτική μας συμπόνια, η κρυφή επιθυμία, τόσο κρυφή ώστε να μην την γνωρίζουμε ούτε εμείς οι ίδιοι, είναι να γίνουμε σημαντικοί, τρέφοντας την αυτό-ικανοποίησή μας.

Η χριστιανική θρησκεία, δυστυχώς, για πάνω από 2000 χρόνια, υπόθαλψε την άγνοια και μετάτρεψε το θρησκευτικό αίσθημα στα βάθη της ανθρώπινης ψυχής, σε μια απαράμιλλη εγωιστική πεποίθηση σωτηρίας, ερεθίζοντας τα πάθη των ανθρώπων, μέσα από τα πιο βαθιά ένστικτα του φόβου.

Η ανάγκη των ανθρώπων να μετανοήσουν, βρήκε έναν τοίχο από σκληρές εντολές και τιμωρίες, από την χριστιανική θρησκεία, ώστε να τους φέρει σε πράξη μεταμέλειας, βίαια και χωρίς αντίληψη. Η μεταμέλεια δεν είναι εσωτερική ανάγκη, αλλά γίνεται για την σωτηρία της ψυχής μας, την οποία ρίχνουμε, με τις συμπεριφορές μας, στο πυρ της κόλασης.

Ποτέ ο άνθρωπος δεν θα μπορέσει να «σωθεί» από τον Εαυτό του, κυνηγώντας τον διάβολο στις κρυψώνες του.
Ποτέ ο άνθρωπος δεν θα μπορέσει να ανακαλύψει την θειότητά του, σκοτώνοντας τον διάβολο στον αδερφό του.
Ποτέ ο άνθρωπος δεν θα μετανοήσει, συνεχίζοντας την συμμετοχή του στο δράμα μιας μάχης, που η θρησκεία μετατόπισε έξω από τον εαυτό του.
Ποτέ ο άνθρωπος δεν θα μπορέσει να κατανοήσει τον εσωτερικό του κόσμο, αν συμμετέχει στα μυστήρια του χριστιανισμού, χωρίς να γνωρίζει τι σημαίνει μύηση.

Τα φρικτά εγκλήματα της χριστιανικής θρησκείας, δεν συνομολογούνται στο αίμα αθώων ανθρώπων που έχυσε, ούτε στο κάψιμο των συγγραμμάτων που περιείχαν την αρχέγονη γνώση των ανά τους αιώνες μυστών… Το χειρότερο, το φρικτότερο έγκλημά της είναι ότι βάσισε το δόγμα της, όχι στην θεία διδασκαλία ενός Ανθρώπου, αλλά στις παγανιστικές θρησκείες των π.Χ. χρόνων, προσθέτοντας και το χειρότερο δηλητήριο που μπόρεσε ποτέ να εφεύρει ένα ανθρώπινο σκοτεινό μυαλό, τον σατανά και την κόλαση του!

Σκοτώνοντας μέσα σε κάθε χριστιανό την αυθεντική Αγάπη, την θεία κατάσταση του Εαυτού του, εμπόδισε την Θεία Χάρη να αγγίξει κάθε άνθρωπο, μετατρέποντάς τον από ΄Ανθρωπο σε ζώο, ώστε να «χωράει» στο «μαντρί» που του ετοίμασε…
Προετοίμασε εύκολα το σκηνικό της παράστασης, κρύβοντας επιμελώς από τους πιστούς τον αληθινό, παντοτινό και αιώνιο Θεό, αφήνοντας τους ανθρώπους στο έλεος του μη αγαθού δρόμου…

Το χειρότερο όμως που συνέβη όλα αυτά τα χρόνια είναι ότι η πολιτισμική εξέλιξη του ανθρώπου, τον έκανε να αμφισβητήσει τον θεό και να απομακρυνθεί ακόμα περισσότερο από την Θεία Χάρη του Πνεύματος, μην αντέχοντας, σαν νοήμον ον, τα φρικτά ψέματα που έθρεψαν τους προπάτορές του, κλείνοντας τον νου του σε οτιδήποτε περιείχε την λέξη «θείο»…

Τα ιστορικά στοιχεία που παραθέτονται στο βιβλίο της Blavatsky δεν σηκώνουν μεγάλη αμφισβήτηση, ακόμα κι αν η ίδια ήταν μια αμφιλεγόμενη προσωπικότητα.

Κάθε χριστιανός, πριν παραδοθεί στην συμβολική του συμμετοχή στα θρησκευτικά του καθήκοντα, ας νιώσει βαθιά μέσα του την θεία διδασκαλία του Ανθρώπου, που πάλεψε όσο κανένας άλλος, για την Αλήθεια, τον Δρόμο και την Ζωή, μέσα από την θεία Αγάπη και την Αρετή.

Εχουμε χρέος να «μετανοήσουμε» για να παραδώσουμε τον θείο Κόσμο στις επόμενες γενιές, αγνό, αυθεντικό και ειρηνικό, έτσι όπως του αξίζει.


@};- @};-


Iσις Αποκαλυμμένη
Τόμος Β, Βιβλίο 1
Η.P. BLAVATSKY

Εκδόσεις ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ



Στο δεύτερο τόμο του έργου της, με γενικό τίτλο «Θεολογία», η συγγραφέας ανιχνεύει την ιστορική βάση των θρησκειών με έναν τρόπο απαράμιλλο, υποδεικνύοντας την κοινή τους ρίζα στο θρησκευτικό ένστικτο του ανθρώπου. Επίσης φέρνει στην επιφάνεια στοιχεία που πολλές φορές, εσκεμμένα, αγνοήθηκαν ή συνεχίζουν να αγνοούνται από τους πνευματικούς αρχηγούς των θρησκειών, ιδιαίτερα της καθολικής εκκλησίας.
Οι έρευνες των σύγχρονων ιστορικών, σε έναν μεγάλο βαθμό, έρχονται να επιβεβαιώσουν τις απόψεις της Μπλαβάτσκι και να τη δικαιώσουν ως προς τις απόψεις της, παρ΄όλο που καταγράφηκαν στον 19ο αιώνα.
΄Ετσι το έργο της γίνεται επίκερο, σήμερα που η διαμάχη για τον ρόλο της εκκλησίας μέσα στο σύγχρονο κράτος έχει φουντώσει και απ’ ότι φαίνεται θα απασχολήσει αρκετές από τις επερχόμενες γενιές.


@};-

Και σας θυμίζω, πως εκφράζει σήμερα η εκκλησία τον Δρόμο της Αγάπης στους ανθρώπους

Αρχιεπίσκοπος: Ούτε ένα ευρώ δεν πρόκειται να λάβετε από την Εκκλησία

:-(
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 17 Ιουν 2010 8:47 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

:x @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

@};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- :x :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27390
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Τι σημαίνει όμως «μετανοώ»?
Κυριολεκτικά σημαίνει μετακινώ τον νου μου…
Στρέφω το νου μου προς εμένα, προς τα μέσα, προσπαθώ να ανακαλύψω πίσω από τα πρότυπα της θρησκείας, το Θεό που βρίσκεται μέσα μου, κρυμμένος κάτω από αμέτρητα στρώματα διαστρεβλώσεων και ανηθικότητας.

Αναγνωρίζω την τελειότητα μέσα στην ατέλειά μου και την εμπιστεύομαι, την ακολουθώ σαν μια και μοναδική, Ανθρώπινη αλήθεια.

Μυούμαι στη Θεϊκή ευλογία και πορεύομαι σύμφωνα με τον συμπαντικό νόμο, μην επιτρέποντας την αλλοίωσή του από εξωτερικούς παράγοντες.

Μέσα μου υπάρχει η κόλαση και ο παράδεισος και είναι δικαίωμά μου και υποχρέωσή μου να τα ανακαλύψω και να τα ελευθερώσω, αποδεσμεύοντας με από την κριτική του αδελφού ανθρώπου, την προσκόλληση στην ύλη και την ιδιοτέλεια.

Η μάχη δίνεται μέσα μου και μόνος σύμμαχος μου είναι ο θεϊκός Εαυτός, στον οποίο αφήνομαι να με οδηγήσει στην αρμονία.

σκέψεις @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Eλισαβετάκι...είναι αδύναμος ο θεϊκός Εαυτός μας να μας καθοδηγήσει...Δεν τον ακούμε, δεν τον νιώθουμε....

Είναι πολύ δύσκολο, μόνο με αυτό το όπλο να ξεκινήσεις την εσωτερική σου μάχη...Χρειάζεσαι οπωσδήποτε να "ξεκολλήσεις" τον Θεό από το κάδρο και να τον ακολουθήσεις στον βούρκο...Και μέσα στην ευλογημένη "λάσπη" να τον αφήσεις να σου αποκαλυφτεί...
Γιατί οπουδήποτε βρίσκεται, έχει μαζί του και ευλογίες...

:x :x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27390
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Και μέσα στην ευλογημένη "λάσπη" να τον αφήσεις να σου αποκαλυφτεί...
Αυτή η συνειδητοποίηση υπήρξε για μένα το κλειδί ................... @};- :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Και μέσα στην ευλογημένη "λάσπη" να τον αφήσεις να σου αποκαλυφτεί...
Βάσω, εννοείς στη "λάσπη" του υποσυνειδήτου?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31600
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:να τον ακολουθήσεις στον βούρκο...Και μέσα στην ευλογημένη "λάσπη" να τον αφήσεις να σου αποκαλυφτεί...
Γιατί οπουδήποτε βρίσκεται, έχει μαζί του και ευλογίες...
:x :x :x :x :x :x :x
@};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

"λάσπη" είναι η ιδέα που έχεις για την ύλη και το κακό της, Δημητρούλα!

Το υποσυνείδητο κρατά όλο το κακό, αλλά δυστυχώς δεν το διϋλιζει...το αφήνει και έρχεται πάνω ατόφιο και μαύρο! :-( :-(

και κυρίως...χωρίς να το παίρνει ο άνθρωπος είδηση... @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33595
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε να "ξεκολλήσεις" τον Θεό από το κάδρο και να τον ακολουθήσεις στον βούρκο...Και μέσα στην ευλογημένη "λάσπη" να τον αφήσεις να σου αποκαλυφτεί...
Γιατί οπουδήποτε βρίσκεται, έχει μαζί του και ευλογίες...
@};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17549
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Vaso έγραψε:
...χωρίς να το παίρνει ο άνθρωπος είδηση...
:-( :-( :-(
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Για τον αρχιεπισκοπο :-( :?
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

"λάσπη" είναι η ιδέα που έχεις για την ύλη και το κακό της,
@};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”