8*Ζήσε τη στιγμή :)

Lovewings
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 04 Μάιος 2010 1:55 am

8*Ζήσε τη στιγμή :)

Δημοσίευση από Lovewings »

8*Ζήσε τη στιγμή :)

Ζήσε την κάθε σου στιγμή με όση περισσότερη ένταση μπορείς. Ότι και αν κάνεις κάνε το σαν να ήταν η πρώτη φορά που το έκανες και ίσως και η τελευταία! Ας πούμε τρως ενα φαγητό είτε σου αρέσει είτε όχι κάνε όπως θα έκανες σαν να μην είχες ξαναφάει ποτέ σου και τρώς πρώτη φορά εκείνη τη στιγμή!

Κάθε φορά που κάνουμε κάτι πρώτη φορά είμαστε πολύ συγκεντρωμένοι και έχουμε όλες μας τις αισθήσεις σε εγρήγορση! Φάε σαν να έτρωγες πρώτη φορά! Ακόμα και τηλεόραση να βλέπεις, φαντάσου οτι τώρα ξαφνικά άρχισες να ζείς και δες τηλεόραση σαν να έβλεπες πρώτη φορά! Κάνε το όσο πιο συχνά μπορείς! Θα καταλαβείς ότι αν όντως η ζωή σου ξεκίναγε τώρα το τελευταίο που θα έκανες είναι να έβλεπες τηλεόραση. Θα νιώθεις οτι περνάς υπέροχα καθε φορά! Ότι και να κάνεις κάνε το σαν να το έκανες πρώτη φορά και τελευταία!

Θα λατρέψεις την ζωή σου και θα την εκτιμάς όλο και πιο πολύ! Πολύ συχνά κάνω, ότι μόλις τώρα ξαφνικά, άρχισα να ζώ, και με γεμίζει άπειρη ευγνωμοσύνη και ευτυχία μόνο αυτό! Το πιο σημαντικό, ότι ζείς! Αν ζείς έτσι όλη την ώρα δεν θα σκέφτεσαι το μέλλον. Θέλει λίγη εξάσκηση δεν είναι πολύ εύκολο να μένεις πάντα τόσο συνειδητός, όμως με τον καιρό θα το κάνεις όλο και πιο πολύ! Θα ζείς το κάθε λεπτό και θα νιώθεις περισσότερο ζωντανός και με περισσότερη ενέργεια!

Αν ξύπναγες ξαφνικά απο το πουθενά και βρισκόσουν εδώ που είσαι αυτή τη στιγμή, θα ένιωθες να σε κατακλύζουν οι επιλογές και οι εμπειρίες της ζωής, θα ήσουν ευτυχισμένος! Γίνε!!!

http://ehieh.wordpress.com/2008/07/06/8 ... %BC%CE%AE/
.:: All is Love ::.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αν τρωγαμε σαν να ηταν καθε φορα πρωτη στιγμη θα τρωγαμε λαιμαργα :P
Αν καναμε σεξ σαν πρωτη φορα επισης δεν θα ηταν πετυχημενο :D
Αν βλεπαμε τηλεοραση σαν πρωτη φορα θα κολαγαμε την μουτσουναμας στην οθονη οποτε παλι δεν :D


>:d<
Lovewings
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 04 Μάιος 2010 1:55 am

Δημοσίευση από Lovewings »

Χαχαχχαχα :D :D :D ωραίο μου άρεσε το χιουμοριστικό σχόλιο σου :P
Φαντάζομαι όμως ότι έπιασες το νόημα ;)
.:: All is Love ::.
Άβαταρ μέλους
WonderBoy
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008 11:37 am
Τοποθεσία: veria

Δημοσίευση από WonderBoy »

Αν τρωγαμε σαν να ηταν καθε φορα πρωτη στιγμη θα τρωγαμε λαιμαργα
Δε μπορω να πω οτι εχω δικές μου αναμνήσεις ,όμως απτο δίκο μου παιδί και απο άλλα που έχω δεί ,ναι η πρώτη(τες) φορά που τρέφεσαι υπάρχει λάιμαργία,όμως και αγάπη και πάθος για την τροφή που έχεις ανάγκη για να επιβιώσεις το ίδιο και τα παιδιά που πεθαίνουν απο πείνα και τους δείνουν λίγο γάλα και αμέσως χαμογελούν και απολαμβάνουν το πιό απλά γεύμα ......
Αν καναμε σεξ σαν πρωτη φορα επισης δεν θα ηταν πετυχημενο
:-? :-? :-? Πετυχημένο......δε ξέρω αν η εμπειρία, σου κάνει το sex πετυχημένο,νομίζω οτι ειδικά στο sex το συναίσθημα της πρωτης φοράς είναι μοναδικό

Αν βλεπαμε τηλεοραση σαν πρωτη φορα θα κολαγαμε την μουτσουναμας στην οθονη οποτε παλι δεν
Θυμάμαι όταν πήραμε την πρώτη εγχρωμη τηλεόραση τα συναισθήματα μου :D :D :D σκέψου αυτούς που πρωτοβλέπουν ..........

Απλά νομίζω πως καταλαβαίνω το νόημα αυτών που μας λέει ο lovewings,καταβάση μια τεχνική για να ευκολινεις την αγάπη να ουδετεροποιηθεί μέσα σου ......δεν είναι κακό ;)

Απλά χαλαρά όπως με όλες αυτου του είδους τις τεχνικές μπορείς εύκολα να ξεφύγεις σε μια δική σου ουτοπία και να φάς στη μάπα τις επιπτώσεις του συστήματος.....

Αν όμως το κάνεις με επίγνωση είναι όλα όντως όμορφα γύρω σου @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88667
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αν όμως το κάνεις με επίγνωση είναι όλα όντως όμορφα γύρω σου
αν το κάνεις χωρίς διεκδίκηση, τότε όλα είναι όμορφα... :x :x

Δεν έχεις να περιμένεις κάτι για να νιώσεις την ομορφιά στο πιο βαθύ σου επίπεδο...Αρκεί η Αγάπη για το Αγαθό!

Ο Δρόμος μας αποκτά εκείνη την ορθή αντίληψη, όταν δεν μας σπρώχνει να ζήσουμε από ανάγκη, αλλά από Αγάπη και μόνο!

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x :x :x @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18769
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: 8*Ζήσε τη στιγμή :)

Δημοσίευση από Μάνος »

Lovewings έγραψε:Ζήσε την κάθε σου στιγμή με όση περισσότερη ένταση μπορείς. Ότι και αν κάνεις κάνε το σαν να ήταν η πρώτη φορά που το έκανες και ίσως και η τελευταία! Ας πούμε τρως ενα φαγητό είτε σου αρέσει είτε όχι κάνε όπως θα έκανες σαν να μην είχες ξαναφάει ποτέ σου και τρώς πρώτη φορά εκείνη τη στιγμή!

Κάθε φορά που κάνουμε κάτι πρώτη φορά είμαστε πολύ συγκεντρωμένοι και έχουμε όλες μας τις αισθήσεις σε εγρήγορση! Φάε σαν να έτρωγες πρώτη φορά! Ακόμα και τηλεόραση να βλέπεις, φαντάσου οτι τώρα ξαφνικά άρχισες να ζείς και δες τηλεόραση σαν να έβλεπες πρώτη φορά! Κάνε το όσο πιο συχνά μπορείς! Θα καταλαβείς ότι αν όντως η ζωή σου ξεκίναγε τώρα το τελευταίο που θα έκανες είναι να έβλεπες τηλεόραση. Θα νιώθεις οτι περνάς υπέροχα καθε φορά! Ότι και να κάνεις κάνε το σαν να το έκανες πρώτη φορά και τελευταία!

Θα λατρέψεις την ζωή σου και θα την εκτιμάς όλο και πιο πολύ! Πολύ συχνά κάνω, ότι μόλις τώρα ξαφνικά, άρχισα να ζώ, και με γεμίζει άπειρη ευγνωμοσύνη και ευτυχία μόνο αυτό! Το πιο σημαντικό, ότι ζείς! Αν ζείς έτσι όλη την ώρα δεν θα σκέφτεσαι το μέλλον. Θέλει λίγη εξάσκηση δεν είναι πολύ εύκολο να μένεις πάντα τόσο συνειδητός, όμως με τον καιρό θα το κάνεις όλο και πιο πολύ! Θα ζείς το κάθε λεπτό και θα νιώθεις περισσότερο ζωντανός και με περισσότερη ενέργεια!

Αν ξύπναγες ξαφνικά απο το πουθενά και βρισκόσουν εδώ που είσαι αυτή τη στιγμή, θα ένιωθες να σε κατακλύζουν οι επιλογές και οι εμπειρίες της ζωής, θα ήσουν ευτυχισμένος! Γίνε!!!
Βάσω έγραψε:αν το κάνεις χωρίς διεκδίκηση, τότε όλα είναι όμορφα... :x :x

Δεν έχεις να περιμένεις κάτι για να νιώσεις την ομορφιά στο πιο βαθύ σου επίπεδο...Αρκεί η Αγάπη για το Αγαθό!

Ο Δρόμος μας αποκτά εκείνη την ορθή αντίληψη, όταν δεν μας σπρώχνει να ζήσουμε από ανάγκη, αλλά από Αγάπη και μόνο!
Ιδανικός συνδιασμός!!!
^:)^
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”