Ομιλείτε Ελληνικά

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

:-D @};-
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Τι να το κάνω εγώ να γνωρίζεις τα "άπαντα του σύμπαντος" απ' έξω και ανακατωτά, αν ούτε ένα αστεράκι δεν μπορεί να φωτίσει την καρδιά σου?
τι ωραια που το εγραψες... :-( :-(

:x @};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31622
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

:x :x :-D
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Μα αν μας φανερωθουν οι αληθειες δεν την χρειαζομαστε την αποδειξη!
Το προβλημα επειτα ειναι πως θα πεισεις τους αλλους για την αληθεια σου..
Μπορεί να πέρασε καιρός από την τελευταία απάντηση αλλά θα ήθελα να παραθέσω κι εγώ κάτι ειπωμένο από τον μεγάλο μας φιλόσοφο ΠΛΑΤΩΝ:

"Κάποιος που δεν έχει πειστεί από μόνος του για κάτι, δεν μπορεί να πειστεί ούτε από εσένα..."
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Katerina έγραψε:ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟ ΕΞΗΣ...

"...Η ΙΔΕΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΩΣ ΑΝΑΠΝΟΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΤΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΕΘΝΗ ΚΑΙ ΦΥΛΕΣ.ΤΟ "ΑΤΜΑΝ"(Η ΛΕΞΗ ΨΥΧΗ ΤΩΝ ΙΝΔΩΝ) ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΛΕΞΗ "ΑΝΑΠΝΕΩ". Η ΛΕΞΗ "ΑΝΑΣΑ" ΕΧΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΙΝΔΙΚΗ-ΣΑΝΣΚΡΙΤΙΚΗ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ..."
Λενε οτι αναπνοη και πνευμα ειναι ομοια πραγματα? Δηλαδη οταν αναπνεουμε ''ρουφαμε'' πνευμα?
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

H αναπνοή, Γνώθι σαυτόν, είναι μέσον για να ζήσεις από την μια, από την άλλη είναι μέσον για να επιτύχεις διαφοροποίηση στις καταστάσεις συνείδησης.
Μέσω αυτής διανέμουμε την ζωτική ενέργεια στον οργανισμό στο φυσικό μας σώμα και εξασφαλίζουμε μια συνεχή ροή προς τα μέρη του σώματος.

Η Παγκόσμια Πηγή Ενέργειας που ζωοποιεί το Σύμπαν και τον κάθε οργανισμό που υπάρχει σ' αυτό, είναι ο θεός! ΄Οταν λοιπόν αναπνέεις, ζεις μέσα σ' αυτήν την Παγκόσμια Πηγή Ενέργειας και ανάλογα με το φυσικό περιβάλλον του κάθε όντος, λαμβάνει μέρος μια τέλεια λειτουργία μετασχηματισμού, που είναι μέρος της ανάπτυξης των όντων.

Εδώ στον φυσικό κόσμο η αναπνοή δίνει στους ανθρώπους την δυνατότητα να εισπνεύσουν οξυγόνο και να εκπνεύσουν διοξείδιο του άνθρακα. Οι εκπνοές μας μετασχηματίζονται μέσα σ' αυτήν την Παγκόσμια Πηγή Ενέργειας για να γίνουν ζωτική ενέργεια ξανά.

΄Ολα τα όντα, λοιπόν, μέσα σ' αυτήν την Παγκόσμια Πηγή Ενέργειας έχουν ίσες δυνατότητες να αναπνέουν το Πνεύμα της Πηγής αυτής...

Και αν κάποιος μπει βαθιά σ' αυτήν την "φιλοσοφία", θα κατανοήσει πολύ περισσότερο τον θεό και την Ζωή...και θα αποβάλλει τις "κακές" συνήθειες της κάθε θρησκείας που μονοπωλεί την Αρχή αυτή...

Το "Παγκόσμια" εδώ δεν έχει την έννοια του φυσικού κόσμου, αλλά του Κόσμου, δηλαδή όλων των Συμπάντων της Δημιουργίας.

Το πράνα, το Τσι ή το Κι, είναι αυτή η ζωτική ενέργεια που συντελεί στην ανάπτυξη και διαιώνιση της ζωής των όντων, που ζουν και υπάρχουν μέσα στο Πνευματικό Σύμπαν (Ρέι)...

Σ' αυτόν τον χώρο που αναπτύσσεται ο ΄Ανθρωπος η αναπνοή του είναι συνθετική και όχι απλή. Η μεγαλύτερη δυστυχία των ανθρώπων είναι γιατί κανείς δεν τους έμαθε να αναπνέουν σωστά και έτσι δεν έχουν επαφή με τον Θεό μέσω αυτής!

Οι κοφτές και γρήγορες αναπνοές φέρνουν και τα τόσα πολλά ψυχικά συμπλέγματα του άγχους, της φοβίας και της απομόνωσης και άλλων ασθενειών, όπως είναι η αυπνία, η αεροφαγία, οι ζαλάδες, κλπ κλπ.

Ατμαν, είναι το θεϊκό στοιχείο που υπάρχει μέσα σε κάθε ον, σαν μία εν δυνάμει κατάσταση συνείδησης (μέρος του Μπράχμαν) και αναφέρεται στις Βέδες του Ινδουισμού.

Το Σατόρι για την Ανατολή επιτυγχάνεται μέσω ειδικών ασκήσεων και αναπνοών, με σκοπό να αφυπνίσει ο άνθρωπος αυτό το μέρος του και να επιτύχει την ένωση με την Πηγή, με τον θεό, με το Μπράχμαν στην γλώσσα τους!

Υπάρχουν πολλές αναφορές σε βιβλία, Γνώθι Σαυτόν, αρκεί η αφύπνιση να συντελεστεί ομαλά και με βάση τις ανάγκες και τις δυνατότητες του κάθε λαού.

Είναι πολύ "της μόδας" η αφύπνιση και ότι είναι του συρμού ενέχει και κινδύνους! @};-

:x :x :x :x :x

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Η μεγαλύτερη δυστυχία των ανθρώπων είναι γιατί κανείς δεν τους έμαθε να αναπνέουν σωστά και έτσι δεν έχουν επαφή με τον Θεό μέσω αυτής!
@};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x :x :x @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Δανείζομαι το φτυάρι της Ιωάννας για να σας θυμήσω το πιο βασικό. Όχι ότι δε θα το ξέρετε, αλλά σ' αυτό το φόρουμ έπρεπε να το τιμήσουμε. Το πρώτο συνθετικό της λέξης reiki βγαίνει από τη ροή. Η ροή του τσι. Σωστά; (αυτό μου θύμισε το κρασάκι του τσου :)):)):)) )

Και μια και το θυμήθηκα, η λέξη new, βγαίνει από τη λέξη νέο που βγήκε από τη λέξη νερό. Δις εις τον αυτόν ποταμόν ουκ αν εμβαίης, έλεγε αν δεν λέω λάθος ο Ηράκλειτος, κι αυτό γιατί το νερό καθώς ρέει, ανανεώνεται. Το απίστευτο με τις λέξεις μας είναι ότι έχουν νόημα πίσω τους. Νοήματα που εξηγούν και πολλές αλήθειες για τον κόσμο.

Η λέξη ρυθμός για παράδειγμα, είναι συγγενική με τη ροή και θα δείτε πώς κολλάει με το νερό, με την ενέργεια και με τη ζωή.
Ρυθμός είναι μια λέξη με ελληνική ρίζα και σημαίνει κίνηση, ροή, ενέργεια. Κύριο γνώρισμα του ρυθμού σε όλες τις περιπτώσεις είναι η κίνηση, η οποία δίνει υπόσταση στη ζωή και στα πάντα γύρω και μέσα μας. Οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι τόνιζαν ότι ο ρυθμός (κίνηση και τάξη) διέπει όλη τη Δημιουργία. Ο Ηράκλειτος με τη φράση του "Τα πάντα ρει" υποστηρίζει ακριβώς αυτό: τα πάντα αλλάζου, τα πάντα είναι σε κίνηση, τα πάντα έχουν ρυθμό. Δηλαδή; Αρχή και τέλος. Αντιθέσεις μικρές και μεγάλες, οι οποίες σχηματίζουν την εικόνα του ρυθμού. Από τις αντιθέσεις αυτές θα δημιουργηθεί μια ισορροπία (τάξη), της οποίας η επανάληψη και εξέλιξη θα αποτελέσει το ρυθμό. Ο ρυθμός λοιποόν είναι τάξη, αλλά και σύγκρουση. Επανάληψη αλλά και ανανέωση. Είναι εξέλιξη, είναι κίνηση. Και η κίνηση σκεφτείτε πόση σχέση έχει με τη ζωή! Σκεφτείτε τώρα και το νερό πόση σχέση έχει με τη ζωή.

Το νερό ρέει, κυλάει, ανανεώνεται, φεύγει το παλιό κι έρχεται καινούργιο. Έχει ζωή μέσα του και δίνει ζωή. Κι αυτό το οφείλει στο ρυθμό (της γης, των πλανητών κλπ) ο οποίος υπάρχει παντού στη φύση και συχνά λειτουργεί σε ασύμμετρους και πολύπλοκους συνδυασμούς. Σκεφτείτε τα νερά του ποταμού, τα κύματα της θάλασσας, την παλίρροια (τί περίεργο, κι αυτή η λέξη από τη ροή βγαίνει!). Ακόμα και οι λειτουργίες του ανθρώπινου οργανισμού είναι...ρυθμικές. Έχουν περιοδικότητα, αρχή και τέλος, όπως η λειτουργία της πέψης ή η διάρκεια ζωής των μαλλιών μας. Κι εμείς έχουμε αρχή και τέλος. Κάποια στιγμή, θα πάψω να είμαι νέα. Όμως σε όλο το διάστημα που θα ζω, θα χρειάζομαι το νερό κατά περιόδους να με αναζωογονεί. Δεν υπάρχει και σ' αυτή τη λέξη ο ρυθμός με την έννοια της περιοδικότητας; Ανα-ζωο-γονεί.

Δεν είναι εκπληκτική η γλώσσα μας;

Αν ακούσει βέβαια κανείς ξένος για το ΑΤΜΑΝ, το rei και το new, νομίζω ότι θα αναφωνήσει όπως και στο 'Γάμος αλλά ελληνικά' "Έλληνες! Όλα απ' τη γλώσσα τους νομίζουν ότι βγαίνουνε" 8-|
Μπορεί να ακουγόμαστε ψωνάρες που αναφωνούμε κάθε τόσο ότι "αυτό είναι ελληνικό", αλλά αυτό που δε θα καταλάβουν ποτέ, είναι η φιλοσοφία που κρύβεται από πίσω.
Την ίδια στιγμή οι Αμερικάνοι πετάνε ένα new και απλά κάνουν τη δουλειά τους. Αλλά εκείνοι έχουν τεχνολογικά πλούτη και οικονομική ανάπτυξη. Ο καθένας με τους ρυθμούς του :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος meinall την 25 Αύγ 2010 6:05 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Rei είναι το πνεύμα βασικά, αλλά όχι οτι δεν κολλάνε αυτά που λες.
Rei + Ki = Πνευματική ενέργεια σε ελεύθερη μετάφραση πάντα.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Βασίλη δίνεις ρέστα σήμερα, παντού σε βρίσκω :D >:d<

Αυτό με το ρέικι μου το χει εξηγήσει ο φίλος μου που ξέρει καλά την ελληνική γλώσσα και του έχω εμπιστοσύνη σ' αυτά. Εγώ το βρήκα λογικό και σας το ανέφερα. Οπότε προσωπικά για το ρέικι δεν μπορώ να επιχειρηματολογήσω.

Τα υπόλοιπα όμως είναι -μέσες άκρες- μέρος της πτυχιακής μου που είχε θέμα το ρυθμό και το έχω ψάξει το θέμα :D

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”