Θάνατος

Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Kαλημερα κ ευχαριστω κοριτσια... :x :x
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13202
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Θανατος........

Μια παρεξηγημενη μορφη ζωης....αλλης ζωης ομως!

Ειλικρινα οταν χανεις καποιον που αγαπας πραγματικα...αισθανεσαι την ανασα του φοβου στο σβερκο σου να πλησιαζει...

Αλλα ειναι ο φυσιολογικος κυκλος της ζωης μας....


Ο θανατος εχει χιλιαδες θαυμαστες και εκατομμυρια αντιπαλους...που απεγνωσμενα προσεχουν για να προστατεψουν τον εαυτο τους...αλλα δεν το κανουν συνειδητα....δεν ειναι οτι δεν φοβουνται το θανατο και απλα προσεχουν τον εαυτο τους...
Ειναι οτι φοβουνται μην παθουν κατι....ξερετε κατι ομως...

Αυτο που δεν εχω τελειως συνειδητοποιησει..ειναι αν φοβουνται μηπως δεν ζησουν αλλο ή μηπως δεν ξαναδουν τους αγαπημενους τους ανθρωπους..?Γιατι αν το καλοσκεφτουμε...παρα πολλοι οταν πεθανει καποιος παρα πολυ δικος τους.....ζουν απλα για να ζουν...σα νεκροι..!

Εγω ας πουμε...δεν θελω να πεθανω γιατι ακομα θελω να ζησω πραγματα...να δω..να μαθω..να ρωτησω...αλλα απο την αλλη στη σκεψη οτι θα χασω καποιον δικο μου..μου προκαλει τρομερη αναστατωση...

Ειναι πολυ λεπτο θεμα ο Θανατος....εχει μια λεπτη γραμμη που δεν ξεχωριζεις τους λογους παρα μονο το φοβο...

Ολοι φοβομαστε κατι, καποιον...αυτος ο φοβος πηγαζει και καταληγει στο ιδιο σημειο....το Θανατο!

Τωρα πως θα αντιμετωπισουμε το μεγαλυτερο φοβο ολων...ειναι καθαρα θεμα εργασιας και δυναμης του εαυτου....


Ουφ...
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31600
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Εγω ας πουμε...δεν θελω να πεθανω γιατι ακομα θελω να ζησω πραγματα...να δω..να μαθω..να ρωτησω...αλλα απο την αλλη στη σκεψη οτι θα χασω καποιον δικο μου..μου προκαλει τρομερη αναστατωση...
και εγώ το ίδιο νοίωθω
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Aς γραψουμε λοιπον πως αντιμετωπιζουμε τον δικο μας θανατο. Και τι μπορει να μας βοηθησει να προετοιμαστουμε για εκεινη την ωρα.
Εμενα ο θανατος με παγωνει. Μου δημιουργει απιστευτο πανικο. Δεν ξερω τι ειναι αυτο που φοβαμαι βαθια μεσα μου... Το αγνωστο..? Την εξαφανιση του εγω..? Την συνεχεια..?Τους αγαπημενους μου που δεν θα ξαναδω? Το τελεσιδικο? Που δεν προλαβα να πω σ'αυτους που εφυγαν αυτα που ηθελα? Που δεν θα προλαβω να πω σ'υτους που θα μεινουν αυτα που θελω? Μηπως ειναι καλυτερη η ληθη?
Η ανυπαρξια? Οποιος εχει υποβληθει σε καποια εγχειρηση και εχει παρει ναρκωση ξερει οτι η ελλειψη συνειδησης-υπαρξης ειναι καπως ετσι.
Τιποτα.. Και αυτος ο ατελειωτος αγωνας της ανθρωπινης ψυχης για ΤΕΛΕΙΩΣΗ μεσα απο συνεχεις ενσαρκωσεις
ειναι προτιμωτερος αραγε?
Σε καποια καρτα της Ρωρ γραφει οτι "το τιποτα περιεχει τα παντα-το Θεο"!!
Πολυ μεγαλο μυστηριο η ζωη και ο θανατος.... @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εγώ πάντως προετοιμάστηκα γερά για τον "θάνατό" μου...

Η ανυπαρξία συμβαίνει όταν δεν γνωρίζεις τα ψυχοπνευματικά πεδία, αλλά και όταν τα γνωρίσεις, δεν μπορείς να μιλήσεις αυθεντικά, αφού αυτή η προετοιμασία είναι μοναδική για τον καθένα μας.

΄Ομως, με τον φόβο του θανάτου, χάνουμε όλη την ζωή αυτή, που μπορούμε να εξελιχτούμε, να αγαπήσουμε, να δράσουμε...

Από την μια φερόμαστε σαν να μην πρόκειται ποτέ να αφήσουμε τον φυσικό κόσμο, από την άλλη φοβόμαστε να ζήσουμε, και επίσης ζούμε ασυνειδητα και με πόνο!

Ο θάνατος αγαπημένων ανθρώπων, είναι ένα λυπηρό γεγονός για την φυσική μας πραγματικότητα, γιατί απλά δεν θα τους ξαναδούμε...

Πάντα όμως οι ψυχές αγαπημένων ανθρώπων συναντιούνται, μόνο που οι προσωπικότητες δεν το θυμούνται...

Και αν το πεις αυτό σε κάποιον που έχασε έναν αγαπημένο άνθρωπο, φυσικά θα σε περάσει για "τρελλό"...

Γι' αυτό σιωπή και αγάπη, γι' αυτό το τόσο ευαίσθητο θέμα, που κάνει τους ανθρώπους "νικημένους"...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-

Εσυ το ξερω εγω πια καλα ξερεις και την ημερομηνια...
Αλλα μην την πεις.... δεν ειμαι προετοιμασμενη ακομα..... :))
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

"...παντα ομως οι ψυχες των αγαπημενων ανθρωπων συναντιουνται, μονο που οι προσωπικοτητες δεν το θυμουνται.... Γι αυτο σιωπη και αγαπη..."
Βαλσαμο στην ψυχη μου τα λογια σου αγαπημενη Βασω... @};-
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Eυθυμια μου... >:d< >:d< >:d<
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Ευχαριστω Αμαλιτσα.... :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27390
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Ειναι πολυ λεπτο θεμα ο Θανατος....εχει μια λεπτη γραμμη που δεν ξεχωριζεις τους λογους παρα μονο το φοβο...
Γι' αυτό σιωπή και αγάπη, γι' αυτό το τόσο ευαίσθητο θέμα, που κάνει τους ανθρώπους "νικημένους"...
Νικημένοι γιατί φοβόμαστε να αντιμετωπίσουμε τον θάνατο όπως ακριβώς και την ζωή. @};-

Ο θάνατος κρατάει μόνο μια στιγμή ή οποία περιέχει ολόκληρη την ύπαρξή μας.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

τωρα μπορεσα να μπω σε αυτο το θεμα.

εβλεπα την λεξη θανατος και δε τολμουσα να δω τι γραφετε :?

και τωρα παλι δε τα διαβασα.......

γιατι με τρομαζει τοσο πολυυυυυυ :oops:
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εγω δεν τον φοβαμαι τον θανατο... θυμαμαι ημουν 13 χρονων οταν πνιγομουν στην θαλλασα στο πορτο γερμενο και απλα λυπομουν την μητερα μου που ηταν εγγυος στον μικρο μου αδερφο οτι θα στεναχωριοταν... λιγο πριν φυγω με εβγαλε ο πατερας μου τραβωντας με απο τα μαλλια που μπηκε τρεχοντας απο την παραλια οπου καθοταν και μας προσεχε

Τον απεχθανομαι ομως τρομερα τον θανατο οταν ερχεται στους νεους ανθρωπους. Για τους ηλικιωμενους το βλεπω αδιαφορα και ψυχραιμα οσο και αγαπημενο προσωπο κι αν ειναι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

δεν επιτρεπω καν στο μυαλο μου να το επεξεργαστει γιαννη.

αλλα παλι ,δε κανω και τιποτα να μεινω με τους ζωντανουςςς εε??

αστο παω φευγω απο δωωωωωωω >:\
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ευθυμία μου....!!!!! :x

φύγε Μαράκι, αλλά όχι τρέχοντας! Σιγά σιγά και με το κεφάλι ψηλά...γιατί θα έρθει σύντομα η στιγμή, που θα ξαναμπεις σ' αυτό το τόπικ χωρίς φόβο! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7581
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

ε μα τι ειναι ο θανατος...μεταβαση σε αλλη πραγματικοτητα του ΟΛΟΥ....οποτε no problem!..
ανατολικο ζητημα το εχουμε κανει =)) =)) =)) =)) =)) =))

απλα η προσωπικοτητα δεν λυπαται γι αυτους που 'φευγουν' αλλα γιατι δεν θα ΤΟΥΣ ξαναδει σ αυτη την πραγματικοτητα..εγωιστικο δλδ.....


θανατος =)) =)) =)) =)) =)) ...κατσε να ζησω πρωτα και μετα ταξιδευω και στο θανατο :)) =)) =)) :x
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”