Σχεσεις Ουσιας...!!!!

Συντονιστής: Emmaki

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν αμφισβητώ την έλξη μεταξύ δύο ανθρώπων...

αλλά αυτή η έλξη, δεν περιέχει το "πακέτο"...περισσότερο θα έλεγα ότι είναι ψυχική έλξη, που ορίζει τον έρωτα "κατακούτελα"...
Δηλαδή το νοητικό-συναισθηματικό πεδίο, κάνει πάλι τα "παιχνίδια" του και προσκαλεί τον έναν στην ζωή του άλλου με την μορφή ακαριαίου έρωτα...Και εκεί γινεται η μεγαλύτερη μάχη, γιατί δεν είσαι καν προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο... Δηλαδή, δεν είσαι καν προετοιμασμένος να εργαστεις πιο εσωτερικά...

΄Οταν είσαι προετοιμασμένος όμως, ο έρωτας αποκτά την βαθύτερη αξία του, που είναι η ανάπτυξη των συντρόφων μέσα από την σχέση...Μοίρασμα εμπειριών θα έλεγα καλύτερα...
Και τότε επιλέγεις όχι τα "γαλανά μάτια", ούτε την "κορμάρα", ούτε το "πορτοφόλι", ούτε την "ασφάλεια", ούτε την "αποκατάσταση"...

Επιλέγεις συνοδοιπόρο, που μαζί μπορείτε να κάνετε την εμπειρία της σχέσης, θαυμάσια και ειλικρινή...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε:Επιλέγεις συνοδοιπόρο, που μαζί μπορείτε να κάνετε την εμπειρία της σχέσης, θαυμάσια και ειλικρινή...

:x

πάντως στην τωρινή μου σχέση, αυτό πίστευα και πιστεύω ότι κάνω...βέβαια θα δείξει στην πορεία πως θα εξελιχτεί. Γιατί ακόμα και τώρα πιστέυω ότι έχει δυνατότητες να εξελιχτεί ο σύντροφός μου, αν ξεπεράσει αυτά τα ανεξέλεγκτα ξεσπάσματα θυμού και αντίδρασης και αρχίσει και αναλύει τα δεδομένα....
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31623
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Δηλαδή, δεν είσαι καν προετοιμασμένος να εργαστεις πιο εσωτερικά...

΄Οταν είσαι προετοιμασμένος όμως, ο έρωτας αποκτά την βαθύτερη αξία του, που είναι η ανάπτυξη των συντρόφων μέσα από την σχέση...Μοίρασμα εμπειριών θα έλεγα καλύτερα...
Και τότε επιλέγεις όχι τα "γαλανά μάτια", ούτε την "κορμάρα", ούτε το "πορτοφόλι", ούτε την "ασφάλεια", ούτε την "αποκατάσταση"...


:thumbsup:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

πάντως στην τωρινή μου σχέση, αυτό πίστευα και πιστεύω ότι κάνω
είμαι σίγουρη γι' αυτό!

μένει μόνο να σεβαστεις τον δικό του θυμό και να δουλέψεις με τον δικό σου...

Γιατί αν προσπαθήσεις να σεβαστείς τον δικό σου θυμό και πας να δουλέψεις με τον δικό του, ζήτω που καήκαμε, κοριτσάκι μου! :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7582
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Vaso έγραψε:και για πέστε μου εσείς του "κατακούτελα"... :))
πόσες επιτυχημένες σχέσεις έχετε κάνει? :-?
π@@@@@α σχεσεις εχουμε κανει :D ...
αφου μεχρι τωρα καμια δεν εχει κρατησει..εκ του αποτελεσματος δλδ κρινω..
αλλα απο εδω και περα το 'κατακουτελα' - εφ' οσον εχει αντικρισμα και στην αλλη και ειναι αμοιβαιο - πιστευω οτι θα εχει καλυτερη εξελιξη αφου ειμαι πολυ πιο συνειδητοποιημενος σε σχεση με παλιοτερα.. :*
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Το ότι εγώ πάλι συμφωνώ με τον Γιώργο είναι καλό ή να το κοιτάξω? :-?

Μ'άρέσει το κατακούτελα με γεμίζει ενέργεια και μαθαίνοντας από τα ''λάθη'' του παρελθόντος,και μαθαίνοντας κι εμένα πιστεύω ότι τα καλύτερα έρχονται.... @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μια επιτυχημένη σχέση δεν έχει απαραίτητα και μια "καλή" κατά την άποψη της κοινωνίας, έκβαση.

Μια επιτυχημένη σχέση καθορίζεται από την ευτυχία, την χαρά, τον σεβασμό στις ανάγκες των μελών, την επικοινωνία, που βιώνει κανείς κατά την διάρκειά της.

Οι λόγοι ενός χωρισμού, δεν έχουν να κάνουν απαραίτητα και με την επιτυχία μιας σχέσης γιατί εκεί υπεισέρχονται διάφοροι προσωπικοι παράγοντες...

οι περισσότεροι άνθρωποι που γνωρίζω, κλαίνε και υποφέρουν για μια σχέση που τελείωσε, στην διάρκεια της οποίας όμως πάλι έκλαιγαν και υπέφεραν...Αυτό δεν είναι επιτυχημένη σχέση, ακόμα και αν καταλήξει σε μόνιμη συμβίωση... :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ELLI έγραψε:Το ότι εγώ πάλι συμφωνώ με τον Γιώργο είναι καλό ή να το κοιτάξω? :-?

Μ'άρέσει το κατακούτελα με γεμίζει ενέργεια και μαθαίνοντας από τα ''λάθη'' του παρελθόντος,και μαθαίνοντας κι εμένα πιστεύω ότι τα καλύτερα έρχονται.... @};-
γιατί ΄Ελλη μου να το κοιτάξεις?
Αν "εξυπηρετεί" την εξελικτική σου διαδικασία, ποιός θα είχε αντίρρηση?

Και φυσικά δεν εννοώ ότι κάνεις σχέδιο και πλάνο για να ερωτευθείς ε? Μην παρεξηγηθώ κιόλας...

Απλά είσαι πιο συνειδητοποιημένος στις αναγκες σου, οπότε δεν είσαι έρμαιο των συναισθημάτων σου, αυτό εννοώ...

Συνήθως όταν ερωτεύεσαι "ακαριαία" δεν προλαβαίνεις καν να αναγνωρισεις τις δικές σου ανάγκες αρχικά, αλλά κοιτάς πως να καλύψεις τις ανάγκες του άλλου...Και αυτό είναι το πρώτο φάουλ!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

ELLI έγραψε:Το ότι εγώ πάλι συμφωνώ με τον Γιώργο είναι καλό ή να το κοιτάξω? :-?

Μ'άρέσει το κατακούτελα με γεμίζει ενέργεια και μαθαίνοντας από τα ''λάθη'' του παρελθόντος,και μαθαίνοντας κι εμένα πιστεύω ότι τα καλύτερα έρχονται.... @};-

γιατί δεν τα φτιάχνετε μεταξύ σας??? :-?
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31623
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:
ELLI έγραψε: Απλά είσαι πιο συνειδητοποιημένος στις αναγκες σου, οπότε δεν είσαι έρμαιο των συναισθημάτων σου, αυτό εννοώ...
νομίζω ότι σε αυτο βοηθαει πολύ και το διαλειμμα απο σχεση σε σχεση να μεινεις εσυ και ο εαυτος σου να ανακαλυψεις πολλά μεσα απο την σχεση που περασε και να εντοπισεις κυριως εστω και λίγο ποιος εισαι και τι θελεις

ετσι όταν γνωριζεις καποιον δεν αρχιζεις τις εκπτωσεις του εαυτου γαι χαριν του ερωτα
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Vaso έγραψε:
Συνήθως όταν ερωτεύεσαι "ακαριαία" δεν προλαβαίνεις καν να αναγνωρισεις τις δικές σου ανάγκες αρχικά, αλλά κοιτάς πως να καλύψεις τις ανάγκες του άλλου...Και αυτό είναι το πρώτο φάουλ!
Αυτό όντως είναι μεγάλο θέμα...και πραγματικά κάθε φορά αναρωτιέμαι γιατί το επιτρέπω...αλλά είναι κατι που μου βγαίνει τελείως φυσιολογικά...Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το ότι δεν είχα(/εχω?) αναγνωρίσει τις δικές μου αναγκες :x
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε:
πάντως στην τωρινή μου σχέση, αυτό πίστευα και πιστεύω ότι κάνω
είμαι σίγουρη γι' αυτό!

μένει μόνο να σεβαστεις τον δικό του θυμό και να δουλέψεις με τον δικό σου...

Γιατί αν προσπαθήσεις να σεβαστείς τον δικό σου θυμό και πας να δουλέψεις με τον δικό του, ζήτω που καήκαμε, κοριτσάκι μου! :))
δλδ??δλδ??δλδ??? τι εννοείς??? ότι ο δικός του θυμός σχετίζεται με τον δικό μου? εγώ δλδ του προκαλώ τον θυμό του, επειδή έχω κι εγώ καταπιεσμένο θυμό?
Η μόνη μας διαφορά δλδ είναι ο τρόπος που τον εκφράζουμε??
εγώ πάντως δεν τον πολυεκφράζω νομίζω, μάλλον τον "συμπιέζω" και το χειρίζομαι με τη λογική...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31623
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

ειναι σαν την ταινια με την julia roberts η νυφη το εσκασε

η οποια εφευγε συνεχεια απο τις σχεσεις της τρομοκρατημενη να δεσμευτει και τελικα συνειδητοποιησε ότι δεν ηθελε να ειναι μπει σε μια σχεση γιατι ηθελε χρονο να αυτοπροσδιοριστει, ουτε τα αβγα δεν ηξερε πως τις αρεσουν να τα τρωει παρα παντα υιοθετουσε τις αναγκες και τα θέλω των εκαστοτε συντροφων της @};-
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Fotinoula την 20 Οκτ 2009 5:59 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτά ΄Ελλη μου έχει το "κατακούτελα"...

Καλό μεν γιατί φέρνει ένταση, αλλά η ένταση δεν είναι πάντα καλός σύμβουλος στις ανάγκες μας...

Δεν έχεις αναγνωρίσει τις ανάγκες σου ή τις φυλάς για έκπληξη στον άλλον και τις βγάζεις σιγά σιγά μέσα στην σχέση, αφού πρώτα εξοικειωθείς με τον άλλον? :-?

Στο "κατακούτελα" δεν αναγνωρίζεις καμία σου ανάγκη, δεν θέλεις τίποτα άλλο, από το να βιώνεις την σχέση κάνοντας πάρα πολλές υποχωρήσεις, τις οποίες ούτε καν συνειδητοποιείς...Σαν εσύ να μην έχεις καμία ανάγκη...

Και όταν το πρώτο πάθος περάσει, τότε αρχίζεις αυθρόρμητα να ζητάς αυτό που έδωσες...Και ο άλλος δεν αναγνωρίζει τίποτα από αυτό που τον έκανε να σε ερωτευθεί, γιατί δεν του άφησες περιθώριο να γνωρίζει ότι κι εσύ έχεις ανάγκες...

Δεν αναφέρομαι σε σένα συγκεκριμένα...Το δεύτερο ενικό είναι χάρη του λόγου...Γενικά έτσι γίνεται όμως στο "κατακούτελα"... :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εγώ πάντως δεν τον πολυεκφράζω νομίζω, μάλλον τον "συμπιέζω" και το χειρίζομαι με τη λογική...
και όταν τον "συμπιέζεις" Βάλια μου, που πάει?
Χάνεται λες? ;)

Αν μπορούσες να διαχειριστείς τον θυμό σου με την λογική, τότε δεν θα είχες καμία ανάγκη ούτε να τον "συμπιέσεις"... :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΣΧΕΣΕΙΣ”