ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙ

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Σε ευχαριστώ πολύ χαμογελάκι και από μένα έχεις μια αγκαλιά και ένα μεγάλο μπράβο για την ψυχή σου.

Η ζωή είναι γεμάτη μαθήματα και μηνύματα.

Αυτά προσπαθώ να κατανοήσω.
:D :D :D
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

angela_al έγραψε: Ήταν και το κατάλληλο time για μένα, με συγκίνησες πολύ!
Είναι φορές που εξαντλούμαι και θέλω να βρω χρόνο και χώρο για μένα αλλά είναι αδύνατον με δυο παιδιά σε τόσο διαφορετικές ηλικίες. Χτες το ένιωσα ιδιαίτερα έντονα κι ήρθε σήμερα το χαμογελάκι να με ταρακουνήσει. Δεν ξέρω αν είναι κρυμμένος θυμός για όσα δεν έκανα και δεν θα κάνω- όπως είπε κάποτε ένας φίλος(αναλυτής των ζωών των άλλων), αλλά σίγουρα το έχουν νιώσει πολλές μάνες...
Η μεγάλη μου κόρη είναι πάνω στο «δεν παίζω» της εφηβείας. Κι αυτή η εφηβεία μην κρατάει δεκαετία φοβάμαι…
Όταν τη βλέπω να μου ρίχνει ένα κεφάλι μπόι λέω μέσα μου "μεγάλωσε...". Αλλά μέχρι να μεγαλώσει, αχ... έχουμε πολύ δρόμο... Έχω ρίξει τους τόνους, κι όλες τις δικές μου καταβολές, στέκομαι δίπλα της με απόλυτο σεβασμό και κατανόηση, συζήτηση, ατέλειωτη συζήτηση... και μετά δεύτερο πρόγραμμα όταν μένω μόνη μου και δουλεύω την κάθε της κίνηση, κάθε λέξη, κάθε σημάδι προς εμένα.
Αλλάξανε τα χρόνια; Τόσο πολύ πια; Θέλω να είμαι συγχρονισμένη με την γενιά της αλλά αν σας πω ότι στο κινητό της με έχει περάσει "μας πιάσαν" θα συμπεράνουμε παρέα ότι απέχω μακράν!
Η μικρή μου κόρη ήρθε 13 χρόνια μετά "από το πουθενά" ή μάλλον από τα αγγελάκια. Με ρωτάνε συνέχεια αν ξανάνιωσα με ένα μωρό. Εγώ λέω ξαναγεννήθηκαν μέσα μου όλες οι καλές ποιότητες που με είχαν εγκαταλείψει μετά 5 μου χρόνια... Συγχωρήστε μου την έπαρση.:oops:
Το παιδάκι αυτό κυριολεκτικά με έπνιξε σε τόση λατρεία που δε μου άφησε χώρο για τπτ αρνητικό. Για τπτ όμως... Δεν ξέρω αν είναι η γαλάζια γενιά είναι όμως πολύ "γαλάζιο" για μένα... Πολύ μα πολύ... Και με μεταμορφώνει μέρα τη μέρα. Με καθοδηγεί – αυτή είναι η σωστή λέξη.
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ευχαριστώ κι εγώ κοριτσάκια για το μοίρασμα!

Από ότι έχω αναγνωρίσει, η ψυχή επιλέγει την γονεϊκή μνήμη μέσα από τους γεννήτορες γιατί ίσως πρέπει να "κληρονομήσει" κάποια σημεία τους, αλλά μπορεί στην συνέχεια να επιλέξει διαδρομή με άλλον άνθρωπο!

Την γονεϊκή μνήμη καλείται να επεξεργαστεί μέσα από την λύση της, αναπτύσσοντας το μέρος του DNA που δεν είναι γνωστό στην φυσική επιστήμη!!! Και εκεί, σ' αυτήν την "μνήμη" παίζουν ρόλο οι φυσικοί γονείς.

Την "εκπαίδέυση" και την διαδρομή της όμως, μπορεί να την συνεχίσει διαφορετικά και με άλλους ανθρώπους!

Η επιλογή μας σαν γονείς, μπορεί να γίνει και συνειδητά με ψυχική επικοινωνία, αν η συνειδητότητά μας είναι σ' αυτήν την εξέλιξη!

Πράγμα σπάνιο όμως... :wink:

Χαμογελάκι, με αγάπη όλα γίνονται...Και εσύ έφτασες νωρίς στο ύψος της συνειδητότητας, που άλλοι δεν αποκτούν όλη τους την ζωή...
Τα παιδιά δεν είναι δικά μας! ΄Ολα είναι παιδιά μας!

Ζefira μου, ποτέ δεν γνωρίζεις τι αποφασίζουν οι ψυχές στο επίπεδό τους! Νιώθεις μόνο... :D

ευχαριστώ και τις δυό σας για την αγάπη που νιώθω αυτήν την στιγμή... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Vaso έγραψε:Ζefira μου, ποτέ δεν γνωρίζεις τι αποφασίζουν οι ψυχές στο επίπεδό τους! Νιώθεις μόνο... :D
Βάσω μου, πίστεψέ με μου πήρε αρκετό καιρό για να το καταλάβω...

Τώρα μπορώ να πω ότι είμαι πολύ καλά. Αλλά οι διεργασίες που περνάς μετά από τέτοιες καταστάσεις είναι φοβερές. Υπήρχε έντονα μέσα μου το ΕΓΩ.

Ευτυχώς στη συνέχεια παρουσιάστηκε το REIKI στη ζωή μου και σιγά-σιγά νομίζω ότι άρχισα να κατανοώ πράγματα και καταστάσεις.

Συνεχίζουμε με πίστη και πάθος!!!! :wink:
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Συνεχίζουμε με πίστη και πάθος
Γνωρίζω το "εγώ" και τι σημαίνει για εκείνο η "τεκνοποίηση"...


όπως ακριβώς νιώθω και την δύναμή σου Zefira μου!

[img]
http://th202.photobucket.com/albums/aa3 ... h_hugs.jpg[/img]
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Συνεχίζουμε με πίστη και πάθος
Γνωρίζω το "εγώ" και τι σημαίνει για εκείνο η "τεκνοποίηση"...


όπως ακριβώς νιώθω και την δύναμή σου Zefira μου!

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
xamogelo
Δημοσιεύσεις: 1020
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2008 8:17 am
Τοποθεσία: Κύπρος

Δημοσίευση από xamogelo »

Αγαπημένες μου φίλες και φίλοι, η ιστορία δεν τέλειωσε εκει..... η ζωή σε μένα επεφύλαξε μεγάλο και δύσκολο δρόμο ανασυγκρότησης δυνάμεων απο κατατρακύλα ασθενειών.

Μπροστά όμως, σαν φώς που έλαμπε μέσα απο το σκοτεινό τούνελ που περνούσα κάθε φορά, ήτανε το μωρό μου, που γιαυτό επρεπε να αγωνιστώ για να είμαι κοντά της και που ακόμα μου λέει όταν με ακούσει να παραπονιεμαι ότι κουράστηκα πια, δεν πρόκειται να φύγεις απο αυτή την ζωή αν δεν τελειώσεις το έργο που έχεις επομισθεί και ξέρεις καλά και το νιώθεις ποιο είναι.

Προαισθάνεται πράγματα τρομερά, ακόμα και τον δικό μου θάνατο και τη δική μου ανάσταση πριν 6 μήνες την είχε νιώσει τόσο έντονα που ξύπνησε και είπε στον συζυγο της ότι η μαμμα μου πεθαινει, αλλά μέσα της ήξερε ότι μου είχε δοθεί ακόμα μια φορά παραταση ζωής.

Μαζί της συμβαίνουν τρομερά πράγματα..... την καθοδηγώ όσο μπορώ αλλά είναι πάνω απο μένα .... ειναι τοσο δυνατή που δεν μπορεί ακόμη να βάλει τη δυναμη αυτή σε τάξη.

Η ζωή μου μια ζωή όπως όλων μας γεμάτη εκπλήξεις αγωνίες χαρές και λύπες, καποια πράγματα όμως μας σηματοδοτούν και μας χαράζουν άλλους δρόμους και άλλα μονοπάτια.

συγνώμη που γραφω ασταμάτητα, αυτό είναι το κακό μου .... οταν αρχίσω να γραφω δεν τελειώνω ποτέ........
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Κορίτσια ειμαι εδω και σας νοιώθω..............
Τι μοίρασμα ευλογημένο ειναι τουτο!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

xamogelo μη ζητάς συγνώμη, το άνοιγμα που κάνεις το χρειάζεσαι και μας χρειάζεται. Είναι πολύ όμορφο αυτό που γίνεται τώρα.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27432
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Κοριτσάκια ......... χαμόγελο, zefira .......... σας στέλνω την αγάπη μου.

Ας ενωθούμε σε μια μεγάλη αγκαλιά με την βοήθεια αυτού του φόρουμ και ας αφήσουμε την αγάπη να γιατρέψει.
Ας καταθέσουμε στην Μητέρα τον πόνο να γεμίσει η ψυχή μας με φως.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31623
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Σας ευχαριστώ πολύ

είναι πραγματικά μεγάλη η αγκαλιά της Αγάπης

καταθέτω τον σεβασμό στις ψυχές που είναι φως και αγάπη στην ζωή
Kalliopi
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2008 10:34 pm
Τοποθεσία: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευση από Kalliopi »

Χαμογελάκι, Ζεφίρα, πολύ με συγκινήσατε. Θέλω κι εγώ να σας στείλω την αγάπη μου. Υποκλίνομαι στις ψυχές σας. Ζεφίρα, να ξέρεις πως ο χρυσός ψήνεται στη φωτιά. Κι εμένα με τύφλωσε η λάμψη σου :!: :!: :!:
Ξέρεις τι σκέψη μου "καρφώθηκε" στο μυαλό όση ώρα διάβαζα αυτά που έγραψες; Πως ο Χριστός, όταν κάποιος μαθητής του, θαρρώ ο Ιωάννης, του είπε να πάει να δει τη μητέρα του, απάντησε πως μητέρες του είναι όλες οι γυναίκες της γης :!: :!: Ίσως αυτό να σου λέει κάτι...
Μια μεγάλη αγκαλιά και στις δυο σας.
If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth a distance...
R. Kipling

http://www.youtube.com/watch?v=tV8x2HKTRdM
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31623
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Η επιλογή μας σαν γονείς, μπορεί να γίνει και συνειδητά με ψυχική επικοινωνία, αν η συνειδητότητά μας είναι σ' αυτήν την εξέλιξη!

πως το εννοείς αυτό,

έχεις την δυνατότητα να ζητήσεις μια τέτοια επικοινωνία

και αν ναι μπορείς και μέσω ονείρων :?: :roll:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και αν ναι μπορείς και μέσω ονείρων
μέσω διαλογισμού, πολύ πολύ σπάνιο Φωτεινούλα

Μέσω ονείρου δεν ξέρεις πως να το εμπιστευθείς!

Η "επικοινωνία" γίνεται πάντα συνειδητά!

Να ζητήσεις? μμμ...δεν νομίζω ότι ζητάς, έρχεται πάντα όταν νιώθεις έτοιμος να την κάνεις!

:D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

πως μητέρες του είναι όλες οι γυναίκες της γης
και παιδιά μας, όλα τα παιδιά του κόσμου!!

δεν το είπε μόνο ο Ιωάννης, Καλλιοπιτσα μου!

Γυναίκα, ιδού ο υιός σου! :cry:

όμως για ποιά συνειδητότητα μιλάμε?


στους ανθρώπους, τα παιδιά "τους" αποτελούν την μεγαλύτερη "δέσμευση"...αλλά αυτό το έχουμε ξαναπεί! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”