Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17653
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Alexandros έγραψε: Η μέριμνα είναι απο τα πρώτα βάρη που μαθαίνει να κουβαλάει ο άνθρωπος…
Να κάνει πρόγραμμα και να μεριμνεί για το μέλλον…
Έτσι ξεκινούν ένα σωρό ανάγκες που έρχονται να σε πλακώσουν…
Μικρός να πάρεις καλο βαθμό στο σχολείο γιατί η κοινωνία και οι γονείς σε περιμένουν για να σε κρίνουν …
Μεγαλύτερος να διαβάζεις για να περάσεις στο πανεπιστήμιο.
Πιο μετά να κάνεις και το μεταπτυχιακό για να βρεις καλή δουλειά.
Να να βγάλεις πολλά λεφτά για να πάρεις καλο αμάξι και σπίτι.
Να παντρευτείς για να μην είσαι μόνος
Και μια πληθώρα ακόμα πραγμάτων μικρών και μεγάλων που σου ζαλίζουν όλη την ώρα το κεφάλι και πρέπει να μεριμνήσεις…
Ένα σωστό πλάκωμα….

Και μετά έρχεται και τελειωτικό χτύπημα για να σε ξεκάνει… Ο χρόνος…
Ακριβώς η ζωή μου και ο προγραμματισμός μου,Αλέξανδρε!!!Μεχρι το μεταπτυχιακό τα κατάφερα...Οταν εφτασα στην ηλικία που θεωρητικά έπρεπε να εχω οικονομική άνεση να πάρω αμάξι κ εγώ δεν είχα λεφτά να πάρω ουτε καφε γιατί είχα επιλέξει να ζω μόνη μου κ ζοριζόμουνα οικονομικά,ένιωσα άχρηστη.Ενιωθα οτι καπου ειχα αποτυχει,οτι δεν είχα καταφέρει τίποτα σημαντικό στη ζωή μου!Κατι ειχα κανει λαθος αλλα δεν μπορουσα να βρω τι,γιατι σε καμια περιπτωση δεν θα ανταλλαζα το να ζω μονη μου με ολα τα πλουτη του κοσμου. Κ συνεχως γυριζαν στο μυαλο μου τα λογια των δικων μου:"Αν ειναι δυνατον στα 26 σου να μην εχεις λεφτα να παρεις αμαξι". Ναι,ειχα λεφτα για τηλεκατευθυνομενο,πιανει?
Οσο για το χρονο,το παλεψα και το παλευω να μη με παρει απο κατω.Θα γινουν ολα στο δικο ΜΟΥ χρονο,σε κανενος αλλου...
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από elenaki »

Οσο για το χρονο,το παλεψα και το παλευω να μη με παρει απο κατω.Θα γινουν ολα στο δικο ΜΟΥ χρονο,σε κανενος αλλου...
Ετσι κοριτσακι μου!!! >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ναι,ειχα λεφτα για τηλεκατευθυνομενο,πιανει?
Αν πιάνει λέει?? Φυσικά Ιωαννούλα μου, είναι ό,τι πρέπει!! :)) :)) :)) :))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από Sofoula »

Έχουμε εκπαιδευτεί καλά ώστε να μην μπορούμε να εστιάσουμε σε όσα έχουμε, αλλά σε όσα μας λείπουν, απλά γιατί δεν μάθαμε να είμαστε.

Ευτυχία? Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να ρωτήσω αρκετούς γνωστούς μου τι θεωρούν ευτυχία. Αν έχουν νιώσει ευτυχισμένοι...

Πρόσφατα μια φίλη μου, μου είπε "θέλω να γίνω πάλι όπως πριν γίνω 5, τότε που ήμουν ευτυχισμένη".
Στην διαδρομή μου εδώ όμως, εγώ είδα πως ούτε τότε ήμουν ευτυχισμένη. Απλά ήμουν μέσα στο Πνεύμα μου, είχα μια εσωτερική πληρότητα και ότι λάμβανα από το περιβάλλον το μετέφραζα σαν μια μορφή αγάπης. Πως να μην το κάνω άλλωστε, αφού ήμουν ακόμα μέσα στην ουσία μου. Αλλά δεν είχα την διάκριση, δεν είχα το νοητικό της 3ης διάστασης, δεν είχα δομημένη προσωπικότητα, δεν θα μπορούσα να πω πως ήμουν "εγώ".
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23588
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Isilwen έγραψε:Έχουμε εκπαιδευτεί καλά ώστε να μην μπορούμε να εστιάσουμε σε όσα έχουμε, αλλά σε όσα μας λείπουν, απλά γιατί δεν μάθαμε να είμαστε.

Ευτυχία? Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να ρωτήσω αρκετούς γνωστούς μου τι θεωρούν ευτυχία. Αν έχουν νιώσει ευτυχισμένοι...

Πρόσφατα μια φίλη μου, μου είπε "θέλω να γίνω πάλι όπως πριν γίνω 5, τότε που ήμουν ευτυχισμένη".
Στην διαδρομή μου εδώ όμως, εγώ είδα πως ούτε τότε ήμουν ευτυχισμένη. Απλά ήμουν μέσα στο Πνεύμα μου, είχα μια εσωτερική πληρότητα και ότι λάμβανα από το περιβάλλον το μετέφραζα σαν μια μορφή αγάπης. Πως να μην το κάνω άλλωστε, αφού ήμουν ακόμα μέσα στην ουσία μου. Αλλά δεν είχα την διάκριση, δεν είχα το νοητικό της 3ης διάστασης, δεν είχα δομημένη προσωπικότητα, δεν θα μπορούσα να πω πως ήμουν "εγώ".
Υπαρχουν και χειροτερα... μια φιλη μου μου ειπε το τρομερο "ο ανθρωπος δεν μπορει απο την φυση του να ειναι ευτυχισμενος, το μονο που μπορει να κατταφερει και αξιζει να προσπαθησει, ειναι καποιες μικρες στιγμες να αισθανεται καλα"... Την ακουγα με ανοιχτο το στομα. Τι να της ελεγα τωρα εγω;; Εμεινα με σεβασμο στην αποψη της... Αλλα με στεναχωρησε πολυ, οπως και να'χει... :-( :-( @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από Vasoula »

"ο ανθρωπος δεν μπορει απο την φυση του να ειναι ευτυχισμενος, το μονο που μπορει να κατταφερει και αξιζει να προσπαθησει, ειναι καποιες μικρες στιγμες να αισθανεται καλα"...
εγώ πάντως θα την ρώταγα, τι εννοεί με το "από την φύση του"...

με ξέρετε άλλωστε, μπορώ να αποδεχτώ τα πάντα, μα τα πάντα, αρκεί να μου τα εξηγήσεις...

δεν είναι θέμα ασέβειας, ούτε φέρνω αντιρρήσεις σε ό,τι πιστεύει ένας άνθρωπος, αλλά άμα ανοίγει διάλογο μαζί μου, καλύτερα θα ήταν να το σκεφτεί...Δεν μπορώ αυτόν που νομίζει ότι αυτό είναι και τέλος, χωρίς να το έχει ερευνήσει...Δεν με κάνουν καλά αυτά...Και αυτό ήταν έτσι από όταν ήμουν παιδί...

Οι ερωτήσεις Θοδωράκο δεν δηλώνουν ασέβεια...Απλά προσπάθεια για να κατανοήσεις τον άλλον καλύτερα...
Πραγματικά οι ερωτήσεις δεν είναι πάντα παγίδα...είναι και ανάγκη να καταλάβεις τι εννοεί ο άλλος, για να δεις αν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του, πριν τα μαζέψεις τα κουβαδάκια σου και πας σε άλλη παραλία...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από elenaki »

Οι ερωτήσεις Θοδωράκο δεν δηλώνουν ασέβεια...Απλά προσπάθεια για να κατανοήσεις τον άλλον καλύτερα...
Πραγματικά οι ερωτήσεις δεν είναι πάντα παγίδα...είναι και ανάγκη να καταλάβεις τι εννοεί ο άλλος, για να δεις αν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του, πριν τα μαζέψεις τα κουβαδάκια σου και πας σε άλλη παραλία...
Οντως τελικα κι εγω το ιδιο εκανα..δεν ρωτουσα για να μην φανω πιεστικη,αλλα δεν καταλαβαινα κιολας τι ηθελε εντελλει να πει ο ποιητης!
Απλα το φανταζομουν απο μονη μου... :D
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

Οι ερωτήσεις Θοδωράκο δεν δηλώνουν ασέβεια...Απλά προσπάθεια για να κατανοήσεις τον άλλον καλύτερα...
Πραγματικά οι ερωτήσεις δεν είναι πάντα παγίδα...είναι και ανάγκη να καταλάβεις τι εννοεί ο άλλος, για να δεις αν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του, πριν τα μαζέψεις τα κουβαδάκια σου και πας σε άλλη παραλία...
ουσιαστικο και ταυτοχρονα, εξαιρετικα συγχρονικο :D
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31623
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από Fotinoula »

όπως πάντα :D
Οι ερωτήσεις Θοδωράκο δεν δηλώνουν ασέβεια...Απλά προσπάθεια για να κατανοήσεις τον άλλον καλύτερα...
Πραγματικά οι ερωτήσεις δεν είναι πάντα παγίδα...είναι και ανάγκη να καταλάβεις τι εννοεί ο άλλος, για να δεις αν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του, πριν τα μαζέψεις τα κουβαδάκια σου και πας σε άλλη παραλία...
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27428
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από Ellaki »

Fotini έγραψε:όπως πάντα :D
Οι ερωτήσεις Θοδωράκο δεν δηλώνουν ασέβεια...Απλά προσπάθεια για να κατανοήσεις τον άλλον καλύτερα...
Πραγματικά οι ερωτήσεις δεν είναι πάντα παγίδα...είναι και ανάγκη να καταλάβεις τι εννοεί ο άλλος, για να δεις αν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του, πριν τα μαζέψεις τα κουβαδάκια σου και πας σε άλλη παραλία...
ω ναι !!!!!!!!
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Οι ερωτήσεις Θοδωράκο δεν δηλώνουν ασέβεια...Απλά προσπάθεια για να κατανοήσεις τον άλλον καλύτερα...
Πραγματικά οι ερωτήσεις δεν είναι πάντα παγίδα...είναι και ανάγκη να καταλάβεις τι εννοεί ο άλλος, για να δεις αν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του, πριν τα μαζέψεις τα κουβαδάκια σου και πας σε άλλη παραλία...
α οχι εγώ το έχω αυτό το χούι πάντα ρωτάω :D
βέβαια όταν βλέπω πώς ένας άνθρωπος κατά την διάρκεια μιάς συζήτησης επιμένει σε πράγματα που δεν έχει ερευνήσει ο ίδιος αλλά τα πιστέυει πλέον πάω πάσο ,όσο μπορώ εκεί προσπαθώ να τον σεβαστώ και να μείνω πιστή στης δικές μου αλήθειες ,έστω και αυτές της λίγες που έχω καταφέρει να δώ.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23588
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Fotini έγραψε:όπως πάντα :D
Οι ερωτήσεις Θοδωράκο δεν δηλώνουν ασέβεια...Απλά προσπάθεια για να κατανοήσεις τον άλλον καλύτερα...
Πραγματικά οι ερωτήσεις δεν είναι πάντα παγίδα...είναι και ανάγκη να καταλάβεις τι εννοεί ο άλλος, για να δεις αν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του, πριν τα μαζέψεις τα κουβαδάκια σου και πας σε άλλη παραλία...
Ουπς...
:-s
Εγω καποιες φορες νιωθω οτι κατα καποιον τροπο "απαξιωνω" να ασχοληθω... Λεω οτι θα χασω ασκοπα τον χρονο μου...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26122
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε: Οι ερωτήσεις Θοδωράκο δεν δηλώνουν ασέβεια...Απλά προσπάθεια για να κατανοήσεις τον άλλον καλύτερα...
Πραγματικά οι ερωτήσεις δεν είναι πάντα παγίδα...είναι και ανάγκη να καταλάβεις τι εννοεί ο άλλος, για να δεις αν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του, πριν τα μαζέψεις τα κουβαδάκια σου και πας σε άλλη παραλία...

:x :x :x
@};- @};- @};-
elenimichael έγραψε:Οντως τελικα κι εγω το ιδιο εκανα..δεν ρωτουσα για να μην φανω πιεστικη,αλλα δεν καταλαβαινα κιολας τι ηθελε εντελλει να πει ο ποιητης!
Απλα το φανταζομουν απο μονη μου... :D
χμμμ.. κι εγώ νομίζω μια απ'τα ίδια :doh: :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από Sofoula »

Θοδωρής έγραψε:
Fotini έγραψε:όπως πάντα :D
Οι ερωτήσεις Θοδωράκο δεν δηλώνουν ασέβεια...Απλά προσπάθεια για να κατανοήσεις τον άλλον καλύτερα...
Πραγματικά οι ερωτήσεις δεν είναι πάντα παγίδα...είναι και ανάγκη να καταλάβεις τι εννοεί ο άλλος, για να δεις αν μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του, πριν τα μαζέψεις τα κουβαδάκια σου και πας σε άλλη παραλία...
Ουπς...
:-s
Εγω καποιες φορες νιωθω οτι κατα καποιον τροπο "απαξιωνω" να ασχοληθω... Λεω οτι θα χασω ασκοπα τον χρονο μου...
Καλά, μια προσπάθεια δεν είναι κακό πράγμα... Είναι διεύρυνση συνείδησης, κατανόησης της θέσης του άλλου, συζήτηση, άνοιγμα 5ου κτλ κτλ.

Βέβαια, τελευταία μου έρχονται πολλές περιπτώσεις όπου μιλάω με ανθρώπους που δεν καταλαβαίνουν από επιχειρήματα. Εκεί, όταν ο άλλος είναι κλεισμένος στον κόσμο των πεποιθήσεών του, αστό, τι να ασχοληθείς? Πολλοί άνθρωποι είναι έτοιμοι να γίνουν επιθετικοί για να υπερασπιστούν την φυλακή τους.

Εγώ πχ όταν άρχισα να βλέπω την αγάπη σαν κάτι παραπάνω από συναίσθημα και βγήκα να το μοιραστώ, άκουσα πολύ επίκριση. Πως είμαι εγωίστρια, αδιάφορη, αναίσθητη κτλ. Μέχρι να το φέρω σε ακεραιότητα δεν το ξαναμοιράστηκα. Αλλά ούτε και τώρα θα πάω να το συζητήσω με ένα άτομο που βλέπω πως η ανάγκη του είναι να βιώσει μια εξαρτητική αγάπη. Άλλωστε, έτσι ήμουν και εγώ μέχρι πιο πριν. Όταν ήθελα να μείνω στην εξάρτηση, δεν ήθελα κανέναν να με βγάλει από εκεί με το ζόρι. Δεν ήμουν έτοιμη. Το κατανοώ και το σέβομαι.

Και ύστερα είναι πόσο χρόνο έχεις να διαθέσεις και με ποιους. Σε φάσεις όπου εγώ νιώθω πιέσεις, μεταβολές κτλ κτλ δεν νομίζω πως θα κάτσω να συζητήσω με άτομα που έχουμε πολύ διαφορετική αντίληψη για θέματα που μου είναι σημαντικά. Μου τρώει ενέργεια που χρειάζομαι, πως να το κάνουμε? Άσε που ξυπνάει και ο Σωτήρας και πρέπει να τον μαζεύουμε :-D
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ευτυχία, παιχνίδι και ηρεμία χωρίς όρους...

Δημοσίευση από Vasoula »

Εγω καποιες φορες νιωθω οτι κατα καποιον τροπο "απαξιωνω" να ασχοληθω... Λεω οτι θα χασω ασκοπα τον χρονο μου...
α Θοδωράκο μου, κι αυτό μπορεί να συμβεί, να μην θέλεις να ασχοληθείς με τον άλλον και τις απόψεις του...Αλλά τότε δεν στενοχωριέσαι όμως...

Αν νομίζεις ότι θέλεις όμως να επικοινωνήσεις μαζί του, τότε ρωτάς...συζητάς...δεν χρειάζεται να πείσεις κανέναν για τις δικές σου απόψεις, αλλά τουλάχιστον να έχεις προσπαθήσει να καταλάβεις και λίγο τον άλλον...

Μερικές φορές κλεινόμαστε στις απόψεις μας, μα η Ζωή είναι ζωντανή...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”