Αν

Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33626
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:-( >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24733
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Και η μοναδική κατεύθυνση , την οποία μπορούμε
να ακολουθήσουμε ακόμη κι αν δεν έχουμε τα πόδια μας
τα χέρια μας ή την όραση μας , που οι περισσότεροι αν και την έχουν ,
δεν βλέπουν , όπως και γω παλαιότερα !!!!!
Και για μένα η όραση δεν είναι απαραίτητη , όταν μπορείς
και βλέπεις με τα μάτια της ψυχής σου @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

η πιο εύκολη αίσθηση, που ένας φυσικός άνθρωπος θα μπορούσε να χάσει, χωρίς να έχει ιδέα για άλλα πεδία ψυχικά ή πνευματικά, θα ήταν η γεύση...

είναι πιστεύω το μόνο που μπορεί να αντέξει


η ερώτηση όμως ήταν καθαρά για το φυσικό πεδίο και έτσι να το δείτε...

Φυσικά δεν είναι τα μάτια της Ψυχής που "βλέπουν" τα πάντα, μην γελιόσαστε...Τα μάτια του Πνεύματος "βλέπουν" τα πάντα, γι' αυτό πριν εύκολα πείτε ποιά αίσθηση θα μπορούσατε να μην έχετε, το καλύτερο θα ήταν να δείτε πιο πρακτικά το ζήτημα...
Γιατί αν η προσωπικότητα δεν έχει σημαντική επαφή με το βαθύτερο Πνεύμα μέσα της, το μόνο που θα κάνει στην Ψυχή είναι να την βάζει σε διαδικασία "αναπηρίας" και δοκιμασιών...

Η έμπνευση δεν έρχεται από την Ψυχή μας, αυτή η συνειδητότητα μέσα μας, το μόνο που κάνει είναι να νιώθει το πεδίο που εκδηλώνεται και να "προσαρμόζεται" ανάλογα με τις "ορέξεις" της συνείδησης...

Αν έχανα λοιπόν την όραση, όχι από επιλογή, αλλά από χρησιμότητα, θα ήθελα πριν να έχω ξεκάθαρη μέσα μου την κατεύθυνση προς τον θεό...Αλλιώς δεν πιστεύω ότι θα το άντεχα...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ποσο δικιο εχεις!!!

:x :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33626
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αλλιώς δεν πιστεύω ότι θα το άντεχα...
Ούτε εγώ....σε καμία περίπτωση!!και αυτό ισχύει για όλες μου τις αισθήσεις!!

@};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Υποθέτω η ερώτηση αφορά το τώρα, σωστά; Να απαρνηθούμε μια αίσθηση τώρα κι όχι να μην την είχαμε ποτέ.
Σύμφωνα με τον Εμπειρισμό, γνωστό φιλοσοφικό δόγμα , που υποστηρίζει πως κάθε γνώση αποδίδεται στην εμπειρία, και σκέψη προυπάρχουσα δεν υπάρχει, ο νους μας αποκτά αναπαραστάσεις με τη συνέργεια των πέντε αισθήσεων.
Πρώτα λοιπόν λαμβάνουμε εξωτερικά ερεθίσματα με την όραση, την ακοή, την όσφρηση, την αφή και τη γεύση (εξωτερική αίσθηση) και έπειτα τα επεξεργαζόμαστε, τα αποσαφηνίζουμε, δημιουργώντας τις έννοιες και μετέπειτα τις γνώσεις (εσωτερική αίσθηση).
Τώρα λοιπόν έχοντας φτάσει σε κάποια ηλικία, έχουμε λάβει εκατομμύρια επαναλαμβανόμενα ερεθίσματα κατά συνέπεια και μετασχηματισμένες γνώσεις. Όχι ότι δε συνεχίζουμε να λαμβάνουμε και δεν τα έχουμε ανάγκη, αλλά πιθανολογώ ότι μας είναι λιγότερο κρίσιμο να χάσουμε κάποια από αυτές. Στο διαλογισμό για παράδειγμα αντικαθιστούνται η φυσική όραση με την αιθερική όραση (της αύρας), τη διόραση, τη συμβολική όραση...
Οπότε αν μπορούσα να μετασχηματίσω κάποια αίσθηση που έχασα, ναι, αλλιώς ούτε εγώ δεν θα το άντεχα...
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε: Η έμπνευση δεν έρχεται από την Ψυχή μας, αυτή η συνειδητότητα μέσα μας, το μόνο που κάνει είναι να νιώθει το πεδίο που εκδηλώνεται και να "προσαρμόζεται" ανάλογα με τις "ορέξεις" της συνείδησης...
Από που προέρχεται τότε η έμπνευση Βασούλα :-? ,βασικά όλη την φράση δεν την κατάλαβα καθόλου :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

από το πνευματικό σου πεδιο, Ιωαννούλα...

μόνο από εκεί...

στα πιο κάτω πεδία υπάρχει η σύλληψη της ιδέας και ο ενθουσιασμός για να γίνει πράξη...και βιωμα η εμπειρια...

dai ko mio, Ιωαννούλα...και μόνο!!!

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Αχ ναι σωστά ,και μ'αρέσει που το χρησιμοποιώ το σύμβολο κάθε μέρα.

ακόμα ζαλισμένη από τη δουλειά είμαι ,δεν λειτουργεί σωστά :?

ευχαριστώ Βασούλα >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Vaso έγραψε:αυτή είναι η μοναδική κατεύθυνση που μπορώ να σας δείξω... @};-
Υπάρχει άραγε καλύτερη όταν αυτή είναι και η μοναδική που επιθυμούμε μέσα απ'την καρδιά μας? @};- @};- @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Θα απαρνιόμουν ή την γεύση ή την όσφρηση, καθώς όλες οι άλλες αισθήσεις είναι πάρα πολύ αναγκαίες!!
Η γεύση θα βόλευε κιόλας, θα μπορούσα να φάω φαγητά που δεν μ'αρέσουν.. θα ήμουν παμφάγο :))
Οπότε... την γεύση! :D :D :D
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Και εγώ έχω πρόβλημα με το φαγητό ,είμαι πολύ ιδιότροπη ,πολύ λίγα φαγητά μ'αρέσουν :P
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13226
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Εμενα η πρωτη σκεψη που μου ρθε....ηταν η οραση γιατι θυμαμαι στο Ματριξ (ταινια) που καιγονται τα ματια του πρωταγωνιστη και αρχιζει να βλεπει τους αλλους φωτεινους με την καρδια του...μπορουσε να παλεψει με τους κακους, να φιλησει την αγαπημενη του, να μυρισει και να ακουσει τον κινδυνο που πλησιαζε...

Για μενα αυτη η σκηνη ηταν συγκλονιστικη...γιατι απο μικρη ειχα θεμα με την οραση...απο εκεινη την ταινια αλλαξαν ολα.....

Αλλα οκ....παραμενει δυσκολη η ερωτηση!!!!!!! :x

Δε μπορουσα να το βρω σε καλυτερη ληψη....αυτο τα λεει ολα για μενα!!!!!
http://www.youtube.com/watch?v=KjCLlugj4Fg
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”