Δόντια

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Έτσι, θεωρώ πως το όριο που έχει ο μέσος γονιός σαν στερεότυπο στο κεφάλι του δεν έχει αξία από μόνο του, αλλά οφείλει να συνδιαμορφώνεται ουσιαστικά με το παιδί, αφήνοντάς το να κάνει τις δικές του επιλογές και τα δικά τοου "λάθη"

κάθε κανόνας έχει και τις εξαιρέσεις του. Σαν γονείς εμπιστευόμαστε το ένστικτο που διαθέτουμε σε σχέση με τα παιδιά μας.
;)

Μόνο με τη μέθοδο της δοκιμής και του λάθους μπορούμε εξάλλου να καταλήξουμε στις καλύτερες μεθόδους.
:x :x
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

rahael έγραψε:
Ωχ! Έχουμε κάνει εγγραφή την ίδια μέρα! Πλάκα έχει!


:-D @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Νομίζω πως πρέπει να μάθουμε να εμπιστευόμαστε περισσότερο τα παιδιά μας και να τα αφήνουμε να κάνουν τα δικά τους "λάθη".
δεν ξέρει το παιδάκι τι ειναι "λάθος" rahael...

και αν θέλει να μείνει ξύπνιο, κόντρα στις ανάγκες του, είναι γιατί δεν έχει νοητικό πεδίο αναπτυγμένο και όλα τα αντιλαμβάνεται με τα συναισθήματα.

Ετσι δεν θέλει να νιώσει μόνο του και γι' αυτό δεν κοιμάται...Η ανάγκη του είναι συναισθηματική λοιπόν, αλλά όχι βιολογική...Γιατί βιολογικά εξαντλείται...

αλλά οκ ειμαι και με την δική σου άποψη...

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Κοίτα να δεις σε τί ποστ έπεσα! Προχθές μου έλεγε ο μπαμπάς των παιδιών που κρατώ ότι χαίρεται που τους βάζω όρια γιατί εκείνοι τα έχουν χύμα. Παρακολούθησα με ενδιαφέρον την κουβέντα σας, έτοιμη ακόμα και να επαναξιολογήσω το τί κάνω. Η άποψη ότι αν ένα παιδί δεν οριοθετηθεί θα το κάνει από μόνο του, αλλά ακόμα πιο αυστηρά με σόκαρε. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Τελικά χαίρομαι που επιμένω στην ώρα του ύπνου & του φαγητού (με μια ελαστικότητα αρκετές φορές γιατί ένας ανθρώπινος οργανισμός δεν είναι ρομπότ), σε θέματα προσωπικής ασφάλειας ή συμπεριφοράς προς τους άλλους. Έτσι -σκέφτομαι- ίσως τους δίνω την αίσθηση της ασφάλειας που χρειάζονται και έτσι αφήνω σ' αυτά την 'ευθύνη' να είναι ελεύθερα. Θέλω να πιστεύω...

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”