ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ?

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88655
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Nikos έγραψε:Εννοείς κάποιο άλλο?

Ετσι που οδηγείται μέσα από τις συζητήσεις, άντε να το ξεχωρίσεις... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33643
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Εγώ πάντως ξανασυνάντησα το θέμα Αγάπη στην ενότητα ΣΧΕΣΕΙΣ!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εγώ το συναντώ και στην ενότητα ......μουσική...και στην ενότητα....σε ολες τις ενότητες δηλαδή.... :roll:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88655
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aγάπη είναι...

να φιλάς αυτό που η λογική σου αρνείται ν' αγκαλιάσει.



Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

.......με έκανες και γελασε η ψυχή μου.........κάθε πρωί αγκαλιάζω ένα δενδρο και του λεω τα μυστικά μου..λες να ειναι ιδιοτέλεια :?
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88655
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χαχαχαχα!!

΄Οχι το κάνω κι εγώ...Στην συνέχεια, άκου τι έχει να σου πει κι αυτό!
΄Ετσι η αγάπη θα είναι αμοιβαία... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Αγάπη είναι κάτι απλό..

απλά αγάπη..

αγάπη είναι όλα όσα είπαμε.. μαζί...

αγάπη είναι ενα συναίσθημα.. ένα χαμόγελο... μια αγκαλιά..

αγάπη είναι ένα λουλούδι.. που γεμίζει τον κόσμο γύρω του με μια υπέροχη μυρωδιά...

αγάπη είναι κα ένα δάκρυ που αργα στο μάγουλο κυλα...


Η αγάπη είναι κατι τόσο απλό κι όμως τοσο δύσκολο να το περιγράψει κανείς..

Αγάπη είναι αυτό που νοιώθω για μένα για εσάς και μια όμορφη ψυχη...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27447
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Γειά σας

Ψάχνω εδώ και πολύ καιρό να απαντήσω το ερώτημα τι είναι αγάπη.
Με βοήθησε η Βάσω και η απάντηση του γιού μου να συνειδητοποιήσω ότι :

Αγάπη είναι ενέργεια που υπάρχει γύρω μας και που τόσο απλόχερα μας την προσφέρει το σύμπαν, η οποία βρίσκεται μέσα σε κάθε μορφή ζωής είτε είναι φυτό, ζώο, άνθρωπος, χώμα ή μια ταπεινή πέτρα.

Συνειδητοποίησα ότι όταν καταφέρνω να δω την ομορφιά γύρω μου και την αφήσω να περάσει μέσα μου, αισθάνομαι ευφορία και αγάπη να με κατακλύζουν. Νοιώθω ότι εκείνη την στιγμή είμαι ικανή να δώσω και να πάρω απεριόριστη αγάπη.
Δυστυχώς δεν μπορώ να κρατηθώ σε αυτή την κατάσταση για αρκετό χρόνο.

Παρόλαυτα και κατανοώντας πλήρως την αδυναμία μου θέτω σαν στόχο μου την καθημερινή αναζήτηση της ομορφιάς, την συσσώρευση ενέργειας και την συνεχή διοχέτευσή της έτσι ώστε να υπάρξει και η συνεχής ροή της αγάπης.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Έλλη Καραλή έγραψε:Γειά σας ...........
........... στόχο μου την καθημερινή αναζήτηση της ομορφιάς, την συσσώρευση ενέργειας και την συνεχή διοχέτευσή της έτσι ώστε να υπάρξει και η συνεχής ροή της αγάπης.
Ποσο αξιολατρευτος τροπος ζωης Ελλη......
υποκειμενικη εκτιμηση και δρομος μου ειναι η αποταμιευση ενεργειας και η χρηση της μονο μετα απο επιλογη για συνγκεκριμενους σκοπους - πραξεις ..... Με μια κουβεντα πρεπει να η μουνα ο θειος Σκρουτζ μακ Ντακ στη περασμενη ζωη μου ........ χαχαχαχαχαχα
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27447
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Mα εγώ δεν ανέφερα τίποτα για ανεξέλεγκτη διοχέτευση :D
Μήπως είμαι κι εγώ Σκρουτζ ?
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88655
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η περιορισμένη διάρκεια αυτής της απορρόφησης και διοχέτευσης συμπαντικής αγάπης (ενέργεια) έχει να κάνει με το κέντρο της καρδιάς.
Εκεί ειναι το κέντρο συνάντησης των ενεργειών από πάνω και από κάτω. ΄Οταν αυτό ενωθεί για πάντα με τις υψηλότερες ενέργειες του Εαυτού μας (Ανώτερος Εαυτός) τότε η αγάπη (ενέργεια) εξέρχεται αυτόματα από αυτό το κέντρο, χωρίς διακρίσεις και αξιολογήσεις. Απλά, σαν ανάσα. Αισθάνεσαι την καρδιά να αναπνέει (με πολύ πεζά λόγια).

΄Ετσι υπάρχει η κατανόηση και η αγάπη χωρίς όρους για κάθε ον.
Και σταματά και η κριτική που εμποδίζει ουσιαστικά το κέντρο αυτό να είναι μόνιμα σε λειτουργια.
Αναγνωρίζεις τον Ανώτερο Εαυτό, πίσω από τον ανθρώπινο και αισθάνεσαι (δυστυχώς) την απόσταση που χωρίζει τον άνθρωπο από το θείο. Η αγάπη διοχετεύεται παντού στον πλανήτη και πέρα από αυτόν, γιατί αυτή η "λειτουργία" γίνεται αυτόματα, χωρίς ο νους να συμμετέχει.

Δεν ξέρω αν αυτό είναι κατανοητό...αλλά φανταστειτε ότι είναι μία "λειτουργία" που είναι αυτονόητη, χωρίς να υπάρχει η λογική να την σταματήσει... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27447
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Πέρα από την προσωπική προσπάθεια έρευσης του ανώτερου εαυτού τι έχεις να προτείνεις σαν βοήθεια, κατεύθυνση, ενθάρρυνση?
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88655
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Ελλη μου...για να αφήσεις να εισρεύσει η ανώτερη δόνηση του Εαυτού σου, χρειάζεται να βρεις μέσα σου την πηγή του.
Να κατανοήσεις, πάνω από όλα, την θεϊκότητα του, απομοιώνοντας τις αξίες που το "εγώ" μας έχει εδραιώσει μέσα μας, ανταποκρινόμενο στις προσταγές των "προτύπων" που μας κάνει να αγαπάμε ότι είναι "καλό" για τα δεδομένα του νου μας!

Αν μπορέσεις να αγαπήσεις όλη σου την ύπαρξη, θα αγαπήσεις και έναν εαυτό που στην ουσία δεν "σου αρέσει"...Οι άνθρωποι συνηθίζουν να τον λένε "κατώτερο εαυτό", αλλά αυτός ο "κατώτερος" είναι η εκδήλωσή σου εδώ στην γη. Αν το "κατώτερος" και το "ανώτερος" μπορέσεις να τον ενσωματώσεις στην "ύπαρξη" θα δεις ότι η ζωή σου θα αποκτήσει "δράση" και όχι "αντίδραση" και φυσικά γνώση.
Η αγάπη θα γίνει η λειτουργία της αναπνοής της καρδιάς, όπου είναι και η μόνη που σε κάνει να είσαι θεϊκός άνθρωπος. Δεν χρειάζεται μετά να σκέφτεσαι τι είναι καλό και τι είναι κακό, γιατί γνωρίζεις.

Ο καθένας μας έχει δικές του διαδρομές για να ακολουθήσει το θεϊκό σχέδιο, ΄Ελλη μου. Η δυσκολία είναι στο να μείνεις αφοσιωμένος στον σκοπό.

΄Οταν είπα σε κάποιους που με ρώτησαν σχετικά, ότι έκανα εσωτερικό διαλογισμό τουλάχιστον 4 ώρες την ημέρα, μου είπαν ότι αυτό δεν μπορούν να το κάνουν γιατί τους "πνίγουν" οι υποχρεώσεις... Για να κερδίσω όμως κάτι ουσιαστικό (για μένα πάντα), παραχώρησα ίσως την καλοπέρασή μου...
Εξαρτάται πάντα από την ετοιμότητά σου να νιώσεις ότι η αλήθεια είναι πια ο μόνος δρόμος.

΄Οταν το νιώσεις αυτό, θα βρεις μόνη σου και τους τρόπους να το επιτύχεις. Βοήθεια υπάρχει από παντού, για να το ξέρεις!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από panos »

ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΝΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ
ΥΛΙΚΟ ΚΑΙ ΜΗ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ
<<ΛΟΓΙΚΟ>> <<ΣΩΣΤΟ>> Η <<ΠΡΕΠΩΝ>>
ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΤΩ ΤΗ ΖΥΓΑΡΙΑ ΓΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΝΩ Η ΠΕΡΝΩ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ
ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΧΩΡΕΣΩ
ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΑ
ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΩ
ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΟΤΑΝ ΠΕΣΩ
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Katrin
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 18 Απρ 2008 9:49 am

Δημοσίευση από Katrin »

Αγάπη, για μένα, αυτή τη στιγμή, είναι αυτή η αίσθηση που ξεκινάει απο το στήθος μου και σιγά σιγά απλώνεται σε όλο μου το σώμα. Είναι μια ζεστασιά, που απλώνεται και μεταλλάσεται σε φως και ελαφρότητα. Κι όταν το νιώθω αυτό είμαι ζεστή και φωτεινή και ελαφριά ολόκληρη.
Λέω "αυτή τη στιγμή" γιατί είμαι στο ψάξιμο ακόμα το τι μπορεί να είναι αγάπη. Ένα ψάξιμο που μάλλον δεν θα έχει τέλος...
Μάκια

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”