Τι μου συμβαίνει?

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Κι ελπίζω με αυτά που είπες Δώρα, να κατανοήσει ο Σκαπανέας γιατί είπα δεν θα απαντήσω ξανά, σε ότι γίνεται επισφαλές για την ομαδικότητα που διέπει το φόρουμ.

Και το εννοώ Σκαπανέα!
  • Και ελπιζω και εγω με τη σειρα μου οσο και ευχομαι απο καρδιας Βασω να εισαι συνεπης με αυτο που λες ! 8)
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33656
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Και ελπιζω και εγω με τη σειρα μου οσο και ευχομαι απο καρδιας Βασω να εισαι συνεπης με αυτο που λες !
Αυτή η πρόταση για παράδειγμα δεν έχει κανένα δείγμα διαλόγου μεσα στα πλάισια απλής ανταλλαγής απόψεων!ενέχει ειρωνία και τάση να πληγεί για άλλη μια φορά ο ίδιος άνθρωπος!Τουλάχιστον να ξέρουμε σε πια πλάισια επιλέγεις να συνδιαλέγεσαι!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Και ελπιζω και εγω με τη σειρα μου οσο και ευχομαι απο καρδιας Βασω να εισαι συνεπης με αυτο που λες ! 8)

ΕΛΕΟΣ...............ΠΙΑ.....
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

ΕΛΕΟΣ...............ΠΙΑ.....
  • Σεβαστον οριστικα !
Άβαταρ μέλους
Morgan
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 3:35 pm

Δημοσίευση από Morgan »

Περασα μια δυσκολη βραδια χθες μετα που βγηκα απο την καθεμερινη
μου επισκεψη στο Forum . Ενοχληθηκα και 'γω απο την κριση νοητικης διαμαχης που φουντωσε σε αυτο το τοπικ .? ? ? Μαλλον οχι ..... Επειρεαστηκα ομως για ενα διαφορετικο λογο .
Σημερα το πρωϊ , αυτο το αδιευκρινιστο χθεσινο αισθημα ειχε ξεκαθαρασει ..... και ετσι αποφασισα να τολμησω
να εκφρασω την δικια μου γνωμη ....!!!!
Οταν πρωτο μπηκα στο Forum , αναστεναζα , απελπιζομουνα , γιατι απο τα μεγαλα διανοητικα κειμενα , τα σεντονια και τις αποψεις ... ζητημα αν ,"λογο του οτι η ελληνικη δεν ειναι η μητρικη μου γλωσσα" , καταλαβαινα μονο μια λεξη στις 5 ! Παρολ'ολα αυτα , εδω εμαι , καθε μερα , πιστη στο ραντε-βου .....
Μεχρι που μια μερα κατι , μεσα μου , καταλαβε αυτο που δεν μπορει να καταλαβει ο νους μου .
Δεν ξερω πως το λενε , ουτε που ειναι αυτο το κατι .... Ξερω ομως πως " Νιωθω " το τι γινεται εδω , και δεν με ενδιαφερουν πια οι διαμαρτυριες η οι αποριες του νου μου .
Και αυτο που ενοιωσα χθες , ηταν μια πολυ μεγαλη δοση πονου ....... που εκφραζωταν ειτε με οργη , ειτε με αγανακτηση , ειτε με ενοχληση ....
Αυτο που αγαπησα στο Forum , ειναι ακριβως αυτη η ελευθερια να μπορει να εκφραζεται ο καθενας . Ολοι εδω πηραμε τον δρομο της " "αναζητησης ", ο καθενας με το δικο του μονοπατι .
Αμετρητα ειναι τα μονοπατια που οδηγουν στην " Ρωμη " , και ολα σεβαστα , αρκει να μην ειναι απολυταρχικα και φανατικα .
Τα μονοπατια ειναι ομως ολα ανηφορικα , οι δυσκολιες και οι εσωτερικοι πονοι αμετρητοι ...... και αυτοι εκφραζονται συχνα
με τις ανθρωπινες μικροπρεπιες !
Δυσκολο για τους αλλους να αντεχουν τις μικροπρεπιες μας .
Οι μικροπρεπιες του ενος προκαλουν αντανακλαστικα τις μικροπρεπιες του αλλου . ( Δραση-Αντιδαρση ) .
Ασφαλως , θα ενοχληθουμε απο μερικους τροπους εκφρασεως
των πονων των συνανθρωπων μας .
Και ασφαλως , το αντανακλαστικο μας θα ειναι να θελουμε να απαλαχτουμε απο την ενοχληση ... να την διωξουμε μακρια μας ,να μην την συναντισουμε πια .
Ισως σας φαινομαι παραλογη ... αλλα εμενα αρχιζουν σοβαρα να μου
αρεσουν οι ενοχλησεις !!!!! Ανακαλυψα ... οχι την αμερικη , αλλα μια
προσωπικη μικρη μαγικη συνταγη .... Καθε φορα που ενοχλουμαι απο
κατι , η καποιον , απο λογια , απο αποψεις , απο καταστασεις ,
προσπαθω να μην συγκεντρωθω στο " τι " προκαλεσε την ενοχληση μου , και επακολουθως να αντιδρασω σαν στριμμενο στρουμφακι ( ! ) ... αλλα αντιθετα να καταλαβω το " τι ειναι αυτο " που ενοχληθηκε μεσα μου ... το ποιος ειναι αυτος ο πονος που ξυπνησε με το σκαλισμα που εκανε η ενοχληση σε καποια παλια εσωτερικη πληγη μου .
Σας το ειπα ... δεν ειναι" Η "αμερικη , αλλα με αυτο τον τροπο , χτησημοποιω την καθε ενοχληση σαν εργαλειο για σκαλισμα του προσωπικου μου υπογειου , και δεν σπαταλαω ενεργεια για αντιδρασεις προς εξωτερικους παραγοντες ...
Ολα αυτα για να πω , πως αυτο το Forum , με ολες τις αποψεις του ,
με τις διαφωνιες και τις συμφωνιες του , με τα γλυκα λογια ή με τις
πικρες αντιδρασεις ... ειναι πολυτιμο . Δινει μια " φωνη " στον
καθενα , και ετσι βοηθαει τον καθενα ... και ας μας ενοχλει λιγακι καμια φορα .
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αγαπητέ Σκαπανέα, θα ήθελα να πω μια γνώμη επάνω σε αυτά που είδα. Δεν ανήκω στο χωρο του ρείκι και αν θέλουμε να ακριβολογήσουμε και να συμβιβαστούμε με την ορολογία περί ατραπών [ που εδω την είδα πρώτη φορα] τείνω σε κατι ενδιάμεσο.
Αυτό που ο Θιβετανός εννοεί με τον Νου, είναι η νόηση, Σκαπανέα…Η νόηση περιέχει και την λογική και το αίσθημα που σε βάζει στην ισορροπία του ΕΙΜΑΙ, αφού σε ενώνει με την διάνοια του θεϊκού σου μέρους. Μα μόνο με τον νου, δεν καταφέρνεις παρά να έχεις γνώση της εσωτερικής αλήθειας. Να είσαι η αλήθεια όμως δεν μπορείς, γιατί θα σου λείπει η συναίσθηση αυτής και θα ρωτάς διαρκώς τρόπους για να την νιώσεις.
Πιστεύω οτι εδω είναι ολη η σημασία του εσωτερισμού. Ο Θιβετιανός δεν είπε κάτι διαφορετικό απο αυτά που λένε εδω και σε πολλά άλλα μέρη.... Ολοι τα ίδια διδάσκουν αφού η διδασκαλία είναι μια, αλλά αλλάζουν οι λέξεις.

Η λέξη νους , οπως και η λέξη νοημοσύνη σημαίνουν την αντίληψη της εσωτερικής μας φωνής. [ ανώτερος εαυτός, συνείδηση κλπ είναι οι άλλες έννοιες της]. Αυτή όμως την εσωτερική φωνή δεν την αντιλαμβανόμαστε ως μια ''λογική σκέψη'' που είναι απόρια συνειρμών η επαγωγικής μεθόδου αλλά ως αίσθημα.
Οταν λέμε αίσθημα όμως εδω θέλουμε να περιγράψουμε μια κατάσταση συνεδητότητας που διαφέρει απο τις συνηθισμένες που ξέραμε πιο πρίν.
Επιχειρώ να κάνω μια ελάχιστη περιγραφή με την βοήθεια της μουσικής που ακουω γράφοντας....

Είναι μια αίσθηση γλυκειά και ήρεμη που οταν βρίσκεσαι εκεί τα έχεις όλα...΄
Συγχρόνως η σκέψη υπάρχει αλλά και δεν υπάρχει. Μεσα στη γαλήνη βρίσκεις τις απαντήσεις που χρειάζεσαι αλλά στο τέλος ανακαλύπτεις οτι όλες οδηγούν στην αγάπη....οχι σαν ερωτα, ουτε σαν ανάγκη..οχι σαν εξάρτηση ουτε σαν εικόνα...

Μόνο που δεν μπορεί να είναι πάντα εκεί....

Φιλικά
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

αετος έγραψε:Αγαπητέ Σκαπανέα, θα ήθελα να πω μια γνώμη επάνω σε αυτά που είδα. Δεν ανήκω στο χωρο του ρείκι και αν θέλουμε να ακριβολογήσουμε και να συμβιβαστούμε με την ορολογία περί ατραπών [ που εδω την είδα πρώτη φορα] τείνω σε κατι ενδιάμεσο.
Αυτό που ο Θιβετανός εννοεί με τον Νου, είναι η νόηση, Σκαπανέα…Η νόηση περιέχει και την λογική και το αίσθημα που σε βάζει στην ισορροπία του ΕΙΜΑΙ, αφού σε ενώνει με την διάνοια του θεϊκού σου μέρους. Μα μόνο με τον νου, δεν καταφέρνεις παρά να έχεις γνώση της εσωτερικής αλήθειας. Να είσαι η αλήθεια όμως δεν μπορείς, γιατί θα σου λείπει η συναίσθηση αυτής και θα ρωτάς διαρκώς τρόπους για να την νιώσεις.
Πιστεύω οτι εδω είναι ολη η σημασία του εσωτερισμού. Ο Θιβετιανός δεν είπε κάτι διαφορετικό απο αυτά που λένε εδω και σε πολλά άλλα μέρη.... Ολοι τα ίδια διδάσκουν αφού η διδασκαλία είναι μια, αλλά αλλάζουν οι λέξεις.

Η λέξη νους , οπως και η λέξη νοημοσύνη σημαίνουν την αντίληψη της εσωτερικής μας φωνής. [ ανώτερος εαυτός, συνείδηση κλπ είναι οι άλλες έννοιες της]. Αυτή όμως την εσωτερική φωνή δεν την αντιλαμβανόμαστε ως μια ''λογική σκέψη'' που είναι απόρια συνειρμών η επαγωγικής μεθόδου αλλά ως αίσθημα.
Οταν λέμε αίσθημα όμως εδω θέλουμε να περιγράψουμε μια κατάσταση συνεδητότητας που διαφέρει απο τις συνηθισμένες που ξέραμε πιο πρίν.
Επιχειρώ να κάνω μια ελάχιστη περιγραφή με την βοήθεια της μουσικής που ακουω γράφοντας....

Είναι μια αίσθηση γλυκειά και ήρεμη που οταν βρίσκεσαι εκεί τα έχεις όλα...΄
Συγχρόνως η σκέψη υπάρχει αλλά και δεν υπάρχει. Μεσα στη γαλήνη βρίσκεις τις απαντήσεις που χρειάζεσαι αλλά στο τέλος ανακαλύπτεις οτι όλες οδηγούν στην αγάπη....οχι σαν ερωτα, ουτε σαν ανάγκη..οχι σαν εξάρτηση ουτε σαν εικόνα...

Μόνο που δεν μπορεί να είναι πάντα εκεί....

Φιλικά
Αετε σου απαντω με τον ιδιο τροπο και το ιδιο υφος και την αισθηση που αποπνεει ο λογος σου.

Αυτη η αισθηση για την οποια μιλας δεν ειναι τιποτα αλλο παρα το βιωμα ( οπως το λεγω εγω ) που "εισερχεται" στην συνειδηση του οντος δια μεσου των αισθητηριων του εσωτερικων και εξωτερικων.

Ειναι η απ΄ευθειας εισπραξη απο το Συμπαν χωρις τη μεσολαβηση του νοος, αυτου που ειναι ή που εισαι αν θελεις, χωρις να κανεις καμια συγκεκριμενη νοητικη διεργασια επαναλαμβανω και κατα συνεπεια χωρις καμια συνειδητη πραξη που να σε οδηγει σε αυτο.

Ειναι η ακτινοβοληση κατ΄ευθειαν στο σωμα σου ή στα σωματα σου της ποικιλοειδους, οσον αφορα τις δονησεις που εμπεριεχει ενεργειας του συμπαντος, η οποια ενεργεια αναλογα με την δεκτικοτητα σου και την καθαροτητα σου την εσωτερικη, γιατι απο αυτο εξαρταται η δεκτικοτητα σου, γινεται αντιληπτη με τον ενα ή τον αλλο λεπτοφυη και ακομα πιο λεπτοφυεστερο τροπο.

Και αυτο ειναι ακριβως που ονομαζεις εσωτερικη γλυκεια αισθηση μαζι με οτι αλλο συνεπαγεται στον καθενα απο μας.

Αυτα που σου λεγω τα αντιλαμβανομαι νοητικα και πληρως.

Μπορει και να τα βιωνω ομως και να μην εχω την καταλληλη ορολογια για να τα μεταφερω στους αλλους και να "συμφωνησω" επιτελους μαζι τους για κατι το οποιο μπορει και να ειναι τελικα κοινο και ταυτοχρονο εν αγνοια "μου".

Το ζητημα ειναι οτι οι "περισσοτεροι" εδω μιλανε για το συναισθηματικο βιωμα αυτης της ενεργειας και οχι για την κατανοηση της που ειναι και το νοητικο της βιωμα.

Δηλαδη καθως αντιλαμβανομαι, μιλανε για την προσεγγιση της συμπαντικης ενεργειας μεσω του συναισθηματικου σωματος και οχι του νοητικου, χωρις αυτο να σημαινει οτι αυτη η προσεγγιση ειναι υποδεεστερη ή καλυτερη της νοητικης.

Απλα ειναι διαφορετικη !

Συμφωνα με την αντιληψη μου, το συναισθηματικο βιωμα της συμπαντικης ενεργειας, δινει μια "καλυτερη" αισθηση της πληροτητας της θείκης ενεργειας απο οτι το νοητικο βιωμα της αυτης συμπαντικης και θειας ενεργειας, με την εννοια οτι εισπραττεται πιο αμεσα και πιο αισθητα στο φυσικο σωμα.

Το "προβλημα" και η "διαμαχη" αν εχεις διαπιστωσει κατι τετοιο εδω, βρισκεται ουσιαστικα στο γεφυρωμα των δυο τροπων προσεγγισης του θεου.

Αν καποιος βιωνει το θεο νοητικα, τοτε πως μπορει αυτη την αισθηση να τη μεταφερει και στο συναισθηματικο του σωμα, ωστε να εισπραξει και συναισθηματικα τις νοητικες του κατακτησεις ;

Και φυσικα πως συμβαινει ( και πρεπει να συμβαινει ) και το αντιστροφο ;

Δηλαδη τελικα μιλαμε για το γεφυρωμα των δυο σωματων, νοητικου και συναισθηματικου, το οποιο δεν υπαρχει κατα τα φαινομενα και αρα δεν υπαρχει μεταβαση ή μεταφραση απο τη μια κατασταση στην αλλη.

Ειναι επομενο λοιπον να υπαρχει μια διαφορετικη καταγραφη της συμπαντικης ενεργειας στη συνειδηση των οντων και αρα να μην υπαρχει πεδιο συννενοησης τελικα, αν αυτα ειναι συναισθηματικης και νοητικης πολωσης αντιστοιχα.

Η δικη μου η "απαιτηση", και εδω μαλλον ειναι το παραλογο του πραγματος απο μενα, βρισκεται στο οτι "ζητω" απο τους συναισθηματικα προσεγγιζοντες την συμπαντικη ενεργεια, να μου εξηγησουν με νοητικο τροπο το γεφυρωμα των δυο σωματων, συναισθηματικου και νοητικου, ωστε να καταστει δυνατο σε ενα νοητικο τυπο σαν και μενα, καθως λενε, να μεταφερει τις νοητικες του συλληψεις στο συναισθηματικο του σωμα, ωστε να εισπραξει και βιωματικα την ενεργεια που εχει ηδη προσεγγισει νοητικα.

Και για χρησιμοποιησω μια νοητικη εικονα, ειναι σα να ζηταω απο ενα Γαλλο που δεν γνωριζει Ελληνικα, να μου διδαξει χρησιμοποιωντας τη γλωσσα μου τα Γαλλικα, για να μπορω να μεταφραζω και εγω με τη σειρα μου τα βιωματα μου απο τα Ελληνικα στα Γαλλικα!

Η απαντηση την οποια και παιρνω απο "ολους"και τη διατυπωνω δημοσια ( χρησιμοποιωτας και παλι την παραπανω εικονα ) ειναι τουτη : μαθε μονος σου γαλλικα με οποιο τροπο μπορεις, για να μπορεις να κανεις τη δουλεια σου, γιατι οτι και να σου πουμε εμεις τα Γαλλικα μας αποδεδειγμενα δεν θα σου κανουν !

Η ουσια του πραγματος τελικα, ειναι οτι δεν υπαρχει καταγραμμενος και "διδασκομενος" τροπος συνειδητης γεφυρωσης του συναισθηματικου σωματος με το αντιστοιχο νοητικο σωμα.

Και αρα ο καθενας θα πρεπει να επινοησει το δικο του ιδιαιτερο τροπο, ωστε να γεφυρωσει τα δυο αυτα εσωτερικα του μερη, για να μπορεσει με τη συνεχη και συνειδητη χρηση αυτης της γεφυρας να φτασει στην ολοκληρωση της προσωπικοτητας του και στην ουσιαστικη ενωση με τον Ανωτερο Εαυτο Του.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 13 Απρ 2008 10:44 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Skapanea δεν έχεις καταλάβει ότι όταν μιλάμε για ΒΙΩΜΑ δεν διαχωρίζεται σε συναισθηματικό και νοητικό...όταν μιλάμε για βίωμα αυτό τα περικλύει όλα. Δεν μπορείς να προσεγγισεις την ενέργεια μονο νοητικά... γιατι δεν θα την καταλάβεις.. την ενεργεια την νοιώθεις.. δεν μπορείς να την αναλύσεις.. δεν έχει ούτε μαθηματικούς τυπους ούτε φυσικούς κανόνες .. δεν αποτελείται απο σωματίδια... δεν έχει θεωρία για να μάθεις.. και δεν έχει σχέση με τιποτα απο όσα έχεις μάθει ως τωρα.. δεν μπορείς να την συγκρίνεις με κάτι άλλο όπως τα γαλλικα για τα οποία υπάρχει μέθοδος για να τα μάθεις...

Και για να λύσω την απορία σου πως να βιοώσεις την ενεργεια Σκαπανέα... πάλι θα σου πω.... εξερευνησε τον σκαπανέα....μπορεί να επέλεξες το ψευδόνυμο Σκαπανέας.. αλλα δεν ξέρω αν έχεις χρησιμοποιήσει την σκαπάνη σου...
με λίγα λόγια σκαπανέα.. κοίτα τα πρότυπα τους φόβους σου τα συναισθήματα που έχεις καταπιεσμένα.. ελευθερωσε τα.. φερτα στην επιφανεια..

Δεν έχεις βιώσει νοητικά τιποτα αν δεν το έχεις βιώσει και συναισθηματικά.. πάνε πακέτο...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33656
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Οι μικροπρεπιες του ενος προκαλουν αντανακλαστικα τις μικροπρεπιες του αλλου . ( Δραση-Αντιδαρση ) .
Ασφαλως , θα ενοχληθουμε απο μερικους τροπους εκφρασεως
των πονων των συνανθρωπων μας .
Και ασφαλως , το αντανακλαστικο μας θα ειναι να θελουμε να απαλαχτουμε απο την ενοχληση ... να την διωξουμε μακρια μας ,να μην την συναντισουμε πια .
Ισως σας φαινομαι παραλογη ... αλλα εμενα αρχιζουν σοβαρα να μου
αρεσουν οι ενοχλησεις !!!!! Ανακαλυψα ... οχι την αμερικη , αλλα μια
προσωπικη μικρη μαγικη συνταγη .... Καθε φορα που ενοχλουμαι απο
κατι , η καποιον , απο λογια , απο αποψεις , απο καταστασεις

Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω όταν αντιστοιχούν σε ένα κύκλο συζητήσεων, ο οποίος διαρκεί όσο διαρκεί, κλίνει και ανοίγει άλλος με σοβαρά δείγματα ότι ο πρώτος αφομοιώθηκε έστω και στο ελάχιστο και αυτός (ο δεύτερος) έχει σημαντικά σημάδια εξέλιξης και αναβάθμισης.Και πάλι ο καθένας έχει το χρόνο του να αφομοιώσει, να κατανοήσει αλλά πάντα στα πλαίσια του σεβασμού των συνομιλητών του, όπως και αυτοί με τη σειρά τους δείνουν τον αντίστοιχο σεβασμό στο πρόσωπό του αντίστοιχα!Και ναι έφτασα επιτέλους στο σημείο να δυσανασχετίσω γιατί θεωρώ ότι μαζί με τα όρια που παραβιάστηκαν στους συνομιλητές μου, παραβιάζεται και ο ζωτικός συλλογικός χώρος αυτού του "τόπου"!Φαντάσου έναν άνθρωπο που μπαίνει στο φόρουμ όπως εσύ αλλά δεν έχει την διάθεση ή την δυνατότητα να μεταλλάξει όλο αυτό σε κάτι τόσο εποικοδομητικό όπως η περιγραφή σου.....! :wink: :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ασφαλως , θα ενοχληθουμε απο μερικους τροπους εκφρασεως
των πονων των συνανθρωπων μας .
Γλυκειά Morgan, κατ' αρχήν δεν φαίνεται από πουθενά ότι τα ελληνικά δεν είναι μητρική σου γλώσσα... :D
Κατανόησα απόλυτα τι λες και συμφωνώ μαζί σου!

Συμφωνώ για την ενόχληση, για την πιθανή ένταση, για μια αντιπαράθεση...Για όλα αυτά υπάρχει αυτός ο χώρος μας και θα τον υπερασπίζομαι, για να παραμείνει έτσι ελεύθερος να διατυπώνει τις απόψεις όλων μας.

Η υγιής διαφορετικότητα του καθενός μας, δίνει ένα μήνυμα!
΄Οτι η αναζήτηση δεν έχει τέλος και ο καθένας μας την βιώνει με τον δικο του καλύτερο τρόπο.

Δεν διαχωρίστηκα ποτέ από κανέναν φίλο εδώ μέσα...Αντίθετα είμαι κοντά στο διαφορετικο με αγάπη και κατανόηση, ακόμα και αν βλέπω πως μεσα από την δική του διαδρομή "υποφέρει"... Είμαι πολύ χαρούμενη, για ότι έχει εκφραστεί εδώ μέσα και κυρίως γιατί μεταξύ μας έχει αναπτυχθεί μια φιλία, ακόμα και στις αντιπαραθέσεις μας. Γιατί ακομα και σ' αυτές υπάρχει σεβασμός...

Νιώθω όμως, και το λέω ανοιχτά μέσα σ' αυτόν τον χώρο, που όλοι αγαπάμε, ότι διαρκώς υποτιμάται η έκφρασή μου από τον Σκαπανέα. Νιώθω να είμαι σε ένα στόχαστρο και κάποιος παραμονεύει το "λάθος" μου, για να το βγάλει σημαία...

Δεν με θυμώνει αυτό, αλλά με λυπεί...
Και ίσως κάποιες φορές με κάνει να "απογοητεύομαι"...
Ανθρώπινο συναίσθημα και η απογοήτευση, μα ποιός είπε ότι αυτά δεν θα υπάρχουν μέσα σ' αυτήν την φυσική ζωή που επιλέξαμε να βρεθούμε?

Κανείς δεν πιστεύει την αγνότητα του άλλου, αν ο ίδιος δεν την έχει γνωρίσει για τον εαυτό του. Οι διαρκείς αμφισβητήσεις και η χωρίς νόημα αντιπαραθέσεις, είναι κάτι που δεν κατανοώ και ίσως από αυτό έχω και εγώ κάτι να διδαχθώ...
Και όχι μόνο από αυτό...και από άλλες καθημερινές "λεπτομέρειες" που κανουν απλά την ζωή μου περισσότερο "ζουμερή" από πλευράς ισορροπιών.

Πολλές φορές στο παρελθόν ένιωσα απογοήτευση, και σήμερα θα μπορούσα να νιώσω το ίδιο...
Αλλά σήμερα για μένα είναι διαφορετικά... Γιατί σήμερα γνωρίζω εμένα! Και το κυριότερο μήνυμα είναι αυτό που είπες
Ολα αυτα για να πω , πως αυτο το Forum , με ολες τις αποψεις του ,
με τις διαφωνιες και τις συμφωνιες του , με τα γλυκα λογια ή με τις
πικρες αντιδρασεις ... ειναι πολυτιμο . Δινει μια " φωνη " στον
καθενα , και ετσι βοηθαει τον καθενα ...
γιατί η ελευθερία μας είναι ο σεβασμός σ' αυτήν ακριβώς την διαφορετικοτητα, που κάνει το φόρουμ, από απλό χώρο επικοινωνίας, πολύτιμο χώρο μοιράσματος!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ilias έγραψε:με λίγα λόγια σκαπανέα.. κοίτα τα πρότυπα τους φόβους σου τα συναισθήματα που έχεις καταπιεσμένα.. ελευθερωσε τα.. φερτα στην επιφανεια..

Δεν έχεις βιώσει νοητικά τιποτα αν δεν το έχεις βιώσει και συναισθηματικά.. πάνε πακέτο...
Δεν εχω πλεον φοβους Ηλια...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σκαπανέα , θα προσπαθήσω να απαντήσω σε οτι νομίζω οτι κατάλαβα με αυτά που γνωρίζω ως τώρα.
Ειναι η απ΄ευθειας εισπραξη απο το Συμπαν χωρις τη μεσολαβηση του νοος, αυτου που ειναι ή που εισαι αν θελεις, χωρις να κανεις καμια συγκεκριμενη νοητικη διεργασια επαναλαμβανω και κατα συνεπεια χωρις καμια συνειδητη πραξη που να σε οδηγει σε αυτο.
Κατα την γνώμη μου αυτή η ΄΄είσπραξη'' οπως λες , δεν ερχεται σε κανέναν τυχαία και χωρίς κάποια συνειδητή εργασία.
Εμφανίζεται οταν εχει αρχίζει να ''δουλέυει'' ενας άνθρωπος επάνω στον εαυτό του, Στην αρχή είναι σπάνια, μετα γίνεται πιο συχνά και όσο προχωράμε ......
Ξεκινάει με την χρήση του νοητικού κέντρου αλλά εκδηλώνεται απο το συναισθηματικό.
Επίσης υπάρχουν συνειδητές πράξεις που σε οδηγούν εκεί.
Μερικές απο αυτές είναι ..ο διαλογισμός, η προσευχή , η αποστολή ενέργειας κλπ ανάλογα με το σύστημα μας .
Οποιο σύστημα και να εχουμε όμως δεν θα έρθει αν δεν είναι η ωρα της.

Συμφωνώ με τον Ηλία.
Τα κέντρα δεν διαχωρίζονται , οπως δεν διαχωρίζεται και ο άνθρωπος. Οι διαχωρισμοί είναι στην θεωρία για να μπορούμε να τα μελετήσουμε.
πχ Ονόμασε μια πράξη η απόφαση που σκέφτεσαι και που δεν υπάρχουν μαζί και η λογική και το συναίσθημα.
Κάνουμε κάτι [ πράξη] επειδή επιθυμούμε γι αυτό [ συναίσθημα] , πράγμα που προήλθε απο την σκέψη μας [ νους λογική].
Αν δεν υπήρχε συνειδητότητα θα είχαμε μια πράξη που αποφασίσθηκε κατόπιν μιας επιθυμίας η παρόρμησης.
Τα ίδια στοιχεία σε διαφορετική θέση ανάλογα του ποιος ελέγχει ....αλλά πάλι όλα μαζί.. :)
Αν καποιος βιωνει το θεο νοητικα, τοτε πως μπορει αυτη την αισθηση να τη μεταφερει και στο συναισθηματικο του σωμα, ωστε να εισπραξει και συναισθηματικα τις νοητικες του κατακτησεις ;
Αν είναι << αίσθηση>> τότε λειτουργεί ηδη το συναισθηματικό σου σώμα. Προφανώς με τον νου , χαρακτηρίζεις και ταυτοποιείς αυτό που αισθάνεσαι
Αλλη εξήγηση δεν μου ερχεται, γιατί δεν πιστεύω οτι μπορει να βιωθεί κάτι μόνο με ενα σωμα μας [ η τριάδα είναι αδιαχώριστη ουσιαστικά]΄

Πάντως αν θέλεις δώσε ενα παράδειγμα του τι εννοείς οταν λές νοητική λειτουργία και τι συναισθηματική επειδή μάλλον εκεί πρέπει να είναι η δυσκολία επαφής.\Ισως ετσι βρεθεί και ο νοητικός τρόπος που λες.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα σου εξηγήσω αετέ, τι εννοώ εγώ με το "συναισθηματική" διαδρομή, γιατί σίγουρα υπάρχει παρεξήγηση.

Τα συναισθήματά μας υπάρχουν σε συνειδητή και υποσυνείδήτη όψη...Η συνειδητή είναι αυτά που γνωρίζουμε, ενώ τα άλλα είναι αυτά που δεν έχουμε αγγίξει.

΄Οταν λέω σε κάποιον "δεν βιώνεις", δεν εννοώ σε καμία περίπτωση ότι αποκλείεις κάποιο επίπεδο και εργάζεσαι μόνο με το άλλο...Εννοώ ότι δεν έχεις αγγίξει το "υπόγειο" και εργάζεσαι μόνο με την επιφάνεια.
Ενα "μπλοκαρισμένο" συναισθηματικό σώμα, δίνει στο νοητικό άλλες κατευθύνσεις, όχι καθαρές.
΄Ετσι και το πνευματικό σώμα προσεγγίζεται με πεποιθήσεις και όχι με αγνότητα, αφού το πρώτο κοντινό σώμα (το συναισθηματικό) δεν είναι "φωτισμένο"...

Και το αντίθετο συμβαίνει...Οποιοδήποτε μήνυμα από το Πνεύμα μας παίρνει άλλη τροπή, αφού για να φτάσει σε εμάς περνάει από την αντίστροφη πορεία. Το συναισθηματικό σώμα μας δίνει μηνύματα που μας "βολεύουν", αφού δεν έχει "καθαρότητα"...

Θα πω ένα παράδειγμα...

Κάποιος "δάσκαλος" δεν είχε κάνει δουλειά με τον εαυτό του. Υπήρχαν μέσα του συναισθήματα που είχαν να κάνουν με τον φόβο. Συνειδητά ερχόταν σε επαφή με πνευματικές οντότητες και έπαιρνε μηνύματα. Τα μηνύματα αυτά όμως περιείχαν και τους δικούς του ανεπεξέργαστους φόβους. Αυτό στην πορεια διογκώθηκε.
Εξακολουθεί και παίρνει μηνύματα, αλλά αυτά (κατά την άπόψή μου) εμπεριέχουν πολλές δικές του πεποιθήσεις και οδηγούν σε χειρισμούς μέσα από τον φόβο της ασφάλειας.

Δυστυχώς το συναίσθημα είναι το πρώτο που πρέπει να "αγγίξουμε", αν θέλουμε να είμαστε αγνοί και να βρούμε την θεϊκοτητά μας εσωτερικά! Χωρίς αυτήν την εργασία, δεν μπορούμε να "αντικρύσουμε" τον θεό, γιατί θα τον "κρύβουμε" κι αυτόν πίσω από διαχωρισμό και θα τον θεωρούμε "καλό" και "δίκαιο", όπως υπάρχουν μέσα μας αυτές οι έννοιες του δυαδισμού.

Ο προγραμματισμός της ανθρώπινης φύσης που υπάγεται σε πρότυπα, αντιστρέφεται μονο όταν στο υποσυνείδητο υπάρχει φως!
Και αυτή για μένα είναι η συναισθηματική διαδρομή, που σου επιτρέπει να έχεις νοητική και συναισθηματική προσέγγιση του πνεύματος, όπως και αντίστροφα των μηνυμάτων αυτού!

Δεν έχω αντιληφθεί να γίνεται νοητικό "ξεμπλοκάρισμα" πρώτα...Ουσιαστικό πρώτο επίπεδο είναι το ξεκαθάρισμα των συναισθημάτων της σκιάς! Αυτό ελευθερώνει και τον νου από την λογική που δεν επεκτείνεται προς το πνεύμα και δεν μπορεί να προσεγγίσει την θεϊκή διάννοια του, αφού πάντα θα ξεχωρίζει καλό-κακό με βάση τα πρότυπα του υλικού κόσμου και του νόμου αυτού, που είναι ο δυαδισμός.

΄Ομως είναι τελείως έξω από την εσωτερική πραγματικοτητα, να πιστεύει κανείς, ότι λειτουργεί μονο με τον νου, και ότι αυτόν τον έχει κάνει νόηση, χωρίς να έχει αγγίξει το συναίσθημά του.
΄Οπως τελείως έξω από την πραγματικότητα είναι, να θεωθεί κανείς ότι μπορεί να εργαστεί μόνο με το συναίσθημα, χωρίς νοητικά να μπορέσει να αντλήσει την γνώση από το πνευμα του.

΄Οσο περισσότερο "φωτίζεις" το υποσυνείδητο και φέρνεις στο συνειδητό σου τις σκιές, τόσο περισσότερο διευρύνεται η συνείδηση για να αποκτήσει ανώτερη δόνήση και να προσεγγίσει την έννοια συνειδητότητα... Με το διάβασμα και την ανάλυση μόνο η συνείδηση παραμένει συνείδηση επεξεργασμένη...Δηλαδή "μορφωμένη" θα έλεγα στην καθομιλουμένη... Και μια συνείδηση, όσο και να έχει "μορφωθεί" φοβάται το άγνωστο που ανοίγεται μπροστά της και η φυσική ζωή βιώνεται μοιραία και όχι με γνώση και κυρίως επίγνωση της αιωνιότητας!

Αυτή είναι η δική μου άποψη που βασίζεται σε βιώματα στον φυσικό ΄κόσμο μας!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ.

Δυστυχώς το συναίσθημα είναι το πρώτο που πρέπει να "αγγίξουμε", αν θέλουμε να είμαστε αγνοί και να βρούμε την θεϊκοτητά μας εσωτερικά! Χωρίς αυτήν την εργασία, δεν μπορούμε να "αντικρύσουμε" τον θεό, γιατί θα τον "κρύβουμε" κι αυτόν πίσω από διαχωρισμό και θα τον θεωρούμε "καλό" και "δίκαιο", όπως υπάρχουν μέσα μας αυτές οι έννοιες του δυαδισμού.
Ο προγραμματισμός της ανθρώπινης φύσης που υπάγεται σε πρότυπα, αντιστρέφεται μονο όταν στο υποσυνείδητο υπάρχει φως! Και αυτή για μένα είναι η συναισθηματική διαδρομή, που σου επιτρέπει να έχεις νοητική και συναισθηματική προσέγγιση του πνεύματος, όπως και αντίστροφα των μηνυμάτων αυτού!


Πολλέ φορές απομονώνω τα λογια της Βάσως και μαλιστα σε καποιο αλλο τοπικ λέω να φωτοτυπείστε και να το βαλτε στο ψυγειο ,στο ντουλαπι στο κρεβατι όχι γιατί θα το νοιώστε αμέσως ,όχι γιατί θα το "δειτε" αμεσως,αλλά γιατι θα κατακατσει πρωτα στο ασυνειδητο και μετα ίσως.........το νοιώστε.
Εινα η μόνη διαδρομή λοιπον.
Με την σκέψη ,με το να πώ"καταλαβα",κι εγω εχω γινει γκουρου κι ας μην φαινεται.Μπορω να σας αναπτυξω τον νομο της ελξης ,το τρόπο να ζειστε στην αφθονία,το τρόπο να πείτε "δεν φοβαμαι".
ΟΜΩΣ.............
Αλλο το τι γνωρίζω νοητικά κι αλλο το βιώνω το συναισθημά μου και φέρνω στο φως την σκιά του.Δεν είναι "ανακάλυψα ότι ειμαι ζηλιαρης" αλλά τι προκάλεσε την ζήλεια,ποτε βιώθηκε,και τι προκαλεί ακόμα και τώρα και σε πόσους τομείς της ζωής επεκτείνεται.Και στον καθένα είνα διαφοερτική η σκιά και η δράση της.
Βιώνω σημαινει γίνομαι ζηλεια και πονώ μεσα σε αυτήν.και βιώνω τιί χάνω ,τί φοβαμαι,τί με απειλεί,τί με διαχωρίζει.Παω στο τότε που έγινα ανήμπορη και δημιουργήσα μια ακόμα φλούδα της ψυχής μου.Φλουδες φλουδες φλουδες που καλύπτουν το ΕΙμαι ολα,φλουδες φλουδες φλουδες που καλυπτουν το Εχω ολα.

Κάθε συναίσθημα που σε διαχωρίζει απο τα παραπάνω δημιουργεί δυσλειτουργία.
Βιώστε το εδω και τώρα με ειλικρίνεια.
ΒΙώστε το συναισθημα.
Βιώστε την πεποιθηση και αρπαξτε την Σκαπανη,φωτείστε την σκιά σας,το υποσυνείδητο παραμένει στη σκιά και αποτελεί το 98% .Το υπόλοιπο είνα ό,τι Φαίνεται,ό,τι προβάλεται!

Σε ολα τα υπόλοιπα είμαι απλά παρατηρητής και μάλιστε βλεπω ότι με βοηθάει πολυ η αποστασιοποίηση του Σαββατοκύριακου.
Να είστε καλα.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ναι δεν γίνεται να προχωράμε αν δεν γνωρίζουμε τον δικό μας τον εαυτό.

Ο φόβος δεν νομίζω οτι εξαφανίζεται ποτέ τελείως .
Σκεπάζεται τόσο έντεχνα κάθε φορά, που για μενα άφοβος και άτρωτος δεν υπαρχει.

:roll:

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”