ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Σωστα γιατι παντα υπαρχει ο κινδυνος να καψουμε φλατζα.. :D
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Vaso έγραψε:να είσαι ασφαλής γι' αυτά που γνωρίζεις σ' αυτην την συγκεκριμένη στιγμή, για να τα "στερεώσεις" μέσα σου. Αν νομίζεις/θεωρείς ότι κάτι σου λείπει, θα σου λείπει για πάντα.

Η γνώση δεν είναι ταυτόσημη Ναταλάκι, και δεν πρέπει να είναι...
Κυρίως δεν είναι άξια σύγκρισης.

Αλλιώς πάντα θα νομίζεις ότι ο άλλος έχει κάτι παραπάνω από εσένα και θα βγαίνεις από το κέντρο σου, από την επιθυμία να το αποκτήσεις.

όλα έρχονται σε εμάς, απλά για να αφυπνίσουν ότι ήδη υπάρχει μέσα μας. Δικά μας είναι όλα, κανεις δεν μας δίνει κάτι απ' έξω...παρά μόνο ερεθίσματα...

>:d< >:d< >:d<
:-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-?
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23145
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Ντάννυ το έχεις ήδη μέσα στο βιβλίο του σεμιναρίου του 2ου...

Το έχω βάλει και εξώφυλλο! :x
Αααα ωραία !!! :D O:-) :*
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιατί Αμαλάκι μου είσαι σκεφτική?

Δεν εννοώ με το παραπάνω να μην αναζητάς και να μην μαθαίνεις διαρκώς νεα πράγματα ή να μην ενημερώνεσαι από οποιαδήποτε πηγή...

Απευθύνθηκα στην Ναταλί και συγκεκριμένα γι' αυτό που θεωρεί ελλειπές, ότι γνωρίζει σχετικά με τα σύμβολα του ρέικι, μέσα από την εκπαίδευσή της στον 2ο βαθμό, την συγκεκριμένη στιγμή, λόγω της αμφισβήτησής της προς την εκπαιδεύτρια της στο ρέικι.

Σίγουρα η γνώση για τα σύμβολα δεν τελειώνει με το σεμινάριο, πάντα υπάρχουν ανεξερεύνητα πεδία μεσα μας για να πειραματιστείς με τις δυνατότητες που σου ανοίγουν.

Μια εκπαιδευτική βαθμίδα στο ρέικι, στην ουσία δεν λέει και πολλά πράγματα στον εσωτερικό σου κόσμο, αν αυτόν δεν έχεις την διάθεση να τον εξερευνήσεις μόνος σου.
Και αυτό ισχύει για όλες τις μεθόδους που έχουν σκοπό μια αφυπνιστική διαδικασία.

Υπάρχουν πια τόσες πολλές μέθοδοι που σε προκαλούν να βρεις τον Εαυτό σου, που οι άνθρωποι έχουν πάθει σύγχυση σχετικά με την καταλληλότητα, την εφαρμογή και την έκθεσή τους σ' αυτές τις μεθόδους, που υπόσχονται εύκολη γαλήνη και ευημερία.

Αυτό εντόπισα σαν ένα σημείο που χρειάζεται προσοχή, και τίποτα άλλο.

Αν χρειάζεσαι περισσότερες διευκρινήσεις, εδώ είμαστε! >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16624
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Μια εκπαιδευτική βαθμίδα στο ρέικι, στην ουσία δεν λέει και πολλά πράγματα στον εσωτερικό σου κόσμο, αν αυτόν δεν έχεις την διάθεση να τον εξερευνήσεις μόνος σου.
Και αυτό ισχύει για όλες τις μεθόδους που έχουν σκοπό μια αφυπνιστική διαδικασία

Ποσο δικιο εχεις .....το περασα και γω αλλα δουλευα οπως μπορουσα και πιστευα ....και απο δω ειχα την καλυτερη καθοδηγηση .....επιβεβαιωση προς την σωστη διαδρομη........
Οσο η προθεση δεν ειναι ξεκαθαρη μεσα μας .....θα υπαρχει παντα η ανασφαλεια ,γιαυτο το κατι που νομιζουμε οτι θα μας κανει πιο........και πιο πιο .
Οταν εδραιωσουμε το σκαλοπατι μεσα μας μονο τοτε μπορουμε να πατησουμε για ν ανεβουμε σ αυτο ....κι ας βλεπουμε ολοκληρη την σκαλα ;) >:d<
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Είμαι σκεπτική γιατί όσα λες για την Ναταλί νομίζω οτι ισχύουν και για μένα, αλλά χωρίς να έχω καταλάβει πολύ καλά αυτό που εξηγείς..
να είσαι ασφαλής γι' αυτά που γνωρίζεις σ' αυτην την συγκεκριμένη στιγμή, για να τα "στερεώσεις" μέσα σου. Αν νομίζεις/θεωρείς ότι κάτι σου λείπει, θα σου λείπει για πάντα.
Πώς κάποιος μπορεί να είναι σίγουρος για τις γνώσεις του όταν υπάρχουν 349685968459685985 διαφορετικές απόψεις; Και δεν μιλάω για το ρέικι στην συγκεκριμένη περίπτωση αλλά γενικά.
Η γνώση δεν είναι ταυτόσημη Ναταλάκι, και δεν πρέπει να είναι...
Τι εννοείς ταυτόσημη; Ταυτόσημη με τι; :-?
Κυρίως δεν είναι άξια σύγκρισης.
Εδώωωω είμαστε!! :D :D
Αλλιώς πάντα θα νομίζεις ότι ο άλλος έχει κάτι παραπάνω από εσένα και θα βγαίνεις από το κέντρο σου, από την επιθυμία να το αποκτήσεις.
Βρε καλώς τα :D :D
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αμαλάκι μου... >:d<

Εδώ είμαστε...κάτσε να τα ξεμπερδέψουμε σιγά σιγά...

Κάθε άνθρωπος που βρίσκεται στον δρόμο της πνευματικής και ψυχικής του οριοθέτησης, αναζητάει τρόπους και μεθόδους που θα τον βοηθήσουν και θα τον στηρίξουν στην πορεία του με τον Εαυτό του.
Υπάρχουν σήμερα πάρα πολλοί μέθοδοι, δεν είναι μόνο το ρέικι, που μπορούν να σου υποσχεθούν μια ζωή ειρηνική και γεμάτη αγάπη.

Αν καταλάβεις βαθιά τι σημαίνει Εαυτός, τότε δεν θα έχεις ανάγκη να τρέχεις να τον μαζεύεις απ’ έξω, αλλά θα πάρεις όσα «εργαλεία» σου δόθηκαν και θα βρεις την άκρη σου μαζί του.
Αντί να συγκρίνεις λοιπόν τα "εργαλεία", δουλεύεις μαζί τους μέχρι να καταφέρεις την εσωτερική σου ενεργοποίηση.
Μετά θα είσαι ώριμη για τα επόμενα "εργαλεία".

Δεν δίνουμε σε ένα παιδί αμέσως ένα κανονικό ψαλίδι για να κόψει και να κάνει χαρτογραφία. Υπάρχουν τα παιδικά ψαλιδάκια για την δική του προστασία. Αργότερα θα πάρει κανονικό ψαλίδι, γιατί δεν θα το εξυπηρετεί το παιδικό, αλλά θα το έχει χρησιμοποιήσει πριν.
Και αργότερα μπορεί να χρησιμοποιήσει και το πριόνι...
΄Ολα σύμφωνα με την ωρίμανση του, στο πως θα χρησιμοποιήσει τα εργαλεία του.

Τι σημασία έχει αν το τάδε σύστημα σου υπόσχεται κάτι που νομίζεις ότι δεν το ξέρεις ή δεν το ξέρεις πραγματικά, αν με αυτά που ήδη έχεις δεν κατάφερες ακόμα να βρεις άκρη με τον Εαυτό σου.

Τα συστήματα, ότι και αν υπόσχονται, είναι συστήματα…Δεν είναι σε καμιά περίπτωση ο Εαυτός σου!

Γνωρίζω ανθρώπους που πήραν ρέικι και δεν κατάφεραν αμέσως κάτι θεαματικό, και έτρεξαν αμέσως να πάρουν αγγελικό ρέικι, μήπως και οι άγγελοι καταφέρουν ότι δεν κατάφερε το ουσούι ρέικι επειδή δεν περιέχει αγγέλους!

Η προσωπική αγωνία δεν τελειώνει με οποιοδήποτε σύστημα, όπως και να λέγεται…
Γιατί η προσωπική αγωνία δεν έρχεται από εξωτερικούς παράγοντες, αλλά από εσωτερικούς.
Όσο πιο γρήγορα το κατανοήσουν αυτό οι άνθρωποι, τόσο πιο γρήγορα θα φέρουν ειρήνη μέσα τους και στην ζωή τους. Η πνευματική ωριμότητα δεν συγκρίνεται μέσω συστημάτων, αλλά μέσω εσωτερικών ανοιγμάτων, που προϋποθέτουν ταπεινότητα και εργασία…

Ρέικι μάστερ είναι όλοι και όλοι μπορούν να γίνουν, ανεξάρτητα από το τι γνωρίζουν. Να διδάξουν όμως τον εαυτό τους λίγοι…πολύ λίγοι τα κατάφεραν και θα τα καταφέρουν, γιατί δεν έδειξαν και δεν δείχνουν ανεκτικότητα στον ίδιο τους τον Εαυτό.
Τι εννοείς ταυτόσημη; Ταυτόσημη με τι;
Αν διαβάσεις βιβλία εσωτερισμού, ο καθένας εκφράζει την άποψη/αλήθεια που μπορεί να κατανοήσει μέσα από τον ατομικό του δρόμο. Τίποτα δεν μπορεί να είναι ταυτόσημο, γιατί έτσι εκφράζεται η ποικιλία και η διαφορετικότητα του εσωτερικού δρόμου και αυτό είναι όμορφο.
Δεν έχει τον ρόλο να μας διασαλέψει, ώστε να μην γνωρίζουμε τι να πιστέψουμε, γιατί τελικά το μόνο που χρειάζεται είναι να πιστεύουμε στον θεό...΄Ολα τα άλλα θα τα βρούμε μόνοι μας μαζί του.
Αν συγκρίνουμε όσα γράφονται για να τα απορροφήσουμε, θα κάψουμε τον εγκέφαλό μας...Κοινά θα μπερδευτούμε από την μια, από την άλλη όμως θα αφαιρέσουμε το δικαίωμα από τον εαυτό μας να κάνει την προσωπική του προσπάθεια, που είναι το σημαντικότερο στον δρόμο μας.
Κανείς δεν γνωρίζει καλύτερα ή ουσιωδέστερα τα θέματα...
Γιατί η προσωπική αλήθεια εκφράζεται πρακτικά στην ίδια μας την ζωή, ότι και να σου λένε... :x

Να φοβάστε τα συστήματα που καθορίζουν την ευκολία της πνευματικότητας...Γιατί αυτά τα συστήματα θα διαφοροποιουνται συνεχώς, όσο η ανθρώπινη ανοησία εξαρτάται από τις δήθεν αξίες, μέσα από μεθόδους που ενώ μας χαρίστηκαν για να μας ελευθερώσουν , μας έκαναν να εξαρτώμεθα από αυτές.


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Aν δούμε τις αλλαγές στην ζωή μας...θα βρούμε και την προσωπική μας αλήθεια. >:d<
Κάθε τι στην ζωή μας μορφοποιεί-εκδηλώνει την εσωτερική μας αλήθεια.
Θέλει τόλμη για να το δείς!
Γενναιότητα για να το νοιώσεις! :*
Οτι μέσα έτσι κι έξω.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Σωστά.. Οκ, κατάλαβα :D ;)
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31641
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Βασω......... @};- @};- @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23145
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Η προσωπική αγωνία δεν τελειώνει με οποιοδήποτε σύστημα, όπως και να λέγεται…
Γιατί η προσωπική αγωνία δεν έρχεται από εξωτερικούς παράγοντες, αλλά από εσωτερικούς.
Όσο πιο γρήγορα το κατανοήσουν αυτό οι άνθρωποι, τόσο πιο γρήγορα θα φέρουν ειρήνη μέσα τους και στην ζωή τους.
@};- :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33656
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

@};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

:x :x :x >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Αυτό αρχίζω να το καταλαβαίνω.. υπάρχουν φορές που διαβάζεις κάτι πχ φιλοσοφία και σου δίνει λαβές, για να αποφύγεις πολλές "κακοτοπιές" στην ζωή, αλλά δίνεται σαν τυφλοσούρτης, και ουσιαστικά χάνεις την χαρά της εμπειρίας.. και καταντάς υπερπροστατευτικός, και νιώθεις ένα κενό, το κενό της έλλειψης της εμπειρίας, ώστε να ολοκληρωθεί αυτό μέσα σου, και να μπορέσεις να το αφομοιώσεις. Το έχω νιώσει πολλές φορές, και πάντα έλεγα όχι αυτή είναι η αλήθεια, αυτή είναι η αλήθεια.. αλλά ήταν μισή.. δεν ξέρω για εσάς πάντως εγώ νομίζω πως πρέπει να την πάθω για να μάθω.. αλλιώς η ικανοποίηση είναι μόνο νοητική. :x @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33656
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Βασίλη πόσο συμφωνώ!!! @};-

Βάσω το κείμενο αυτό ήταν καθοριστικό για όλα τα άτομα της ομάδας μας του δευτέρου που έγινε μέσα στο Σαββατοκύριακο!!αφού το εκτυπώσαμε και τους το διαβάσαμε!! :-D :x :x :x

Ευχαριστούμε!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”