Βάφτιση... τί συμβαίνει?

Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Nαταλία-Νεφέλη φαίνετε από τα γραφόμενα σου σαν να δίνεις μορφή τον θεό. Βέβαια ο καθένας όπως του αρέσει...

Θεωρώ ότι θεός είναι όλες οι ενέργειες όλων των διαστάσεων με ότι συμπεριλαμβάνουν μέσα μαζί ενωμένες. Είμαστε κομμάτια αυτής της μιας ενέργειας η οποία εξελίσσετε και γνωρίζει τον εαυτό της...
Με λίγα λόγια δεν είμαστε κάτι διαφορετικό αλλά ένα και το αυτό... Είμαστε όλοι ένα...
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Εχουμε όλοι μας ανάγκη να δώσουμε μια.....μορφή στον Θεό. Αν δεν ίσχυε αυτό προς τι όλες οι έικονες που αναπαριστούν τον Ιησού; Ε λοιπόν εγώ που αγάπούσα πάντα πολύ τον πατέρα μου και τον αδελφό μου όταν μου παρουσίασαν τον Θεό ως Πατέρα και τον Ιησού ως μεγάλο μου αδελφό δεν βρήκα κανένα κόλημα να το δεχθώ. Για μένα οί ένοιες αυτές μου ήταν οικείες!!! Ο καθένας ανάλογα με τα βιώματά του βιώνει και την θρησκευτική του εγκύτητα!!! Συμφωνώ ότι σαφως δεν ΄μπορεί να είναι έτσι, έλα όμως που η ψυχή μου ΄βιώνει το άυλο του Θεού και του Ιησού με αυτό τον τρόπο!! Κακό είναι αυτό;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

έλα όμως που η ψυχή μου ΄βιώνει το άυλο του Θεού και του Ιησού με αυτό τον τρόπο!! Κακό είναι αυτό;
Τι θα πει "κακό" Ναταλί?
Σημασία έχει αν σε βοηθάει να αναπτυχθείς έως την αυτο-δυναμία σου...
Συνήθως αν βιώνεις τον θεό σαν μορφή, δεν θα μπορέσεις ποτέ να τον βιώσεις σαν ένα.
Και αν τον Ιησού τον βιώνεις σαν μορφή, θα περιμένεις την δευτέρα παρουσία του! ΄

Δεν θα έρθει ξανά σε ενσάρκωση όμως...Και έτσι θα περάσεις την ζωή σου περιμένοντάς τον, χωρίς να βιώνεις τον Λόγο του μέσα σου, όπως δεν θα τον βιώνεις μέσα σε κάθε άνθρωπο...
Γιατί εκείνος είναι εσύ, εγώ και όλοι, όσοι βιώνουν την αγάπη εντός τους!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23145
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε: Γιατί εκείνος είναι εσύ, εγώ και όλοι, όσοι βιώνουν την αγάπη εντός τους! @};-
@};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Και αν τον Ιησού τον βιώνεις σαν μορφή, θα περιμένεις την δευτέρα παρουσία του! ΄
Βλέπεις Νεφέλη μου ότι ευκολα λέμε "δεν είμαι δογματική"αλλα τα δόγματα ειναι μέσα μας ολοζώντανα για να μην μπορεσουμε ποτε να Είμαστε εμείς αλλά "αυτά"!
Και μιας και εχεις διαβάσει το βιβλιο Η επιστροφή του Μιχαήλ....φανάζομαι πως καταλαβαίνεις τι εννοώ "αυτο"...τον κυνηγούσε παντου,είχε γίνει η σκιά του.... >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ναταλία μου κακό δεν είναι τίποτα, όμως νιώθω ότι έχεις απογοητευτεί λιγάκι με τις απαντήσεις που παίρνεις στα διάφορα θέματα. Η προσωποποίηση του Ιησού γίνεται από την εκκλησία, για να μπορεί να είναι αναγνωρίσιμος και αντικείμενο λατρείας από τους πιστούς. Εγώ ποτέ δεν έχω διευκολυνθεί με τις εικόνες, πάντα με αποπροσανατόλιζαν, γιατί δεν μπόρεσα ίσως ποτέ να νιώσω τον Ιησού μέσα από τον λόγο του αλλά μέσα από την μορφή του, και εκεί είναι που χρειάζεται κάποιος να σου δείξει τον δρόμο ή μάλλον τον τρόπο.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88663
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

η μορφή είναι νοητικός τρόπος για να μπορέσει ο άνθρωπος να δώσει όψη στο αφηρημένο, Βασίλη μου και να το διαχωρίσει.

Χρειάζεται να βιωθεί αρχικά ο διαχωρισμός, γιατί αλλιώς δεν θα είχε νόημα η υλική μας εκδήλωση...

όταν μαζεύουμε τις ενέργειες εντός μας, η εργασία αυτή εκφράζεται μέσα από το αφηρημένο πάλι, που έχει ενώσει τα αντίθετα (σκέψεις-συναισθήματα) για να τα εκδηλώσει πνευματικά.

Στην ανθρώπινη πορεια μας χρειάζεται να βρούμε το σκοτεινό σημείο μέσα μας, που αντιδρά, απλά γιατί δεν το αναγνωρίζουμε...

Να το ενσωματώσουμε στις "ιδιότητές" μας ώστε να εκφράσουμε το "ένα" ολικά και όχι μέσα από το "δύο" και το "τρία", που το "δύο" αντιπροσωπεύει τον διαχωρισμό της μονάδας και το "τρία" την μεταξύ τους εκδηλωμένη αντίθεση...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Να το ενσωματώσουμε στις "ιδιότητές" μας ώστε να εκφράσουμε το "ένα" ολικά και όχι μέσα από το "δύο" και το "τρία", που το "δύο" αντιπροσωπεύει τον διαχωρισμό της μονάδας και το "τρία" την μεταξύ τους εκδηλωμένη αντίθεση...


Πάλι καλά......που ερχομαι εδω και αναπνέω...... O:-)
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αυτο το "τρία"με κυνηγάει στην ζωή μου!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

galazia_sfaira έγραψε:Αυτο το "τρία"με κυνηγάει στην ζωή μου!
:* :* :* :*
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ναι τόχω τοχω στο τσεπακι .....γμτο μπελα μου! :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Γλύκα μου εσύ :x :x :x
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Τι θα πει "κακό" Ναταλί?
Σημασία έχει αν σε βοηθάει να αναπτυχθείς έως την αυτο-δυναμία σου...
Συνήθως αν βιώνεις τον θεό σαν μορφή, δεν θα μπορέσεις ποτέ να τον βιώσεις σαν ένα.
Και αν τον Ιησού τον βιώνεις σαν μορφή, θα περιμένεις την δευτέρα παρουσία του! ΄

Δεν θα έρθει ξανά σε ενσάρκωση όμως...Και έτσι θα περάσεις την ζωή σου περιμένοντάς τον, χωρίς να βιώνεις τον Λόγο του μέσα σου, όπως δεν θα τον βιώνεις μέσα σε κάθε άνθρωπο...
Γιατί εκείνος είναι εσύ, εγώ και όλοι, όσοι βιώνουν την αγάπη εντός τους!
Συμφωνώ.
Εχουμε όλοι μας ανάγκη να δώσουμε μια.....μορφή στον Θεό. Αν δεν ίσχυε αυτό προς τι όλες οι έικονες που αναπαριστούν τον Ιησού;
Αυτό δεν το κατάλαβα.

Λες ότι σαφώς δεν είναι έτσι, αλλά συνεχίζεις να το βιώνεις έτσι. Βέβαια δεν είναι κακό.Όλοι περνάμε από διάφορα πράματα και βιώματα και αναιρούμε απόψεις κατά καιρούς, οπότε δεν θεωρώ το δικό σου καλό ή κακό ή οτιδήποτε άλλο παρά μόνο κατάλληλο.
ΧΡΥΣΑ
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 2:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από ΧΡΥΣΑ »

Γιατί εκείνος είναι εσύ, εγώ και όλοι, όσοι βιώνουν την αγάπη εντός τους
ΠΟΛΥΤΙΜΟ @};-
ΧΡΥΣΑ
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 2:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από ΧΡΥΣΑ »

Να το ενσωματώσουμε στις "ιδιότητές" μας ώστε να εκφράσουμε το "ένα" ολικά και όχι μέσα από το "δύο" και το "τρία", που το "δύο" αντιπροσωπεύει τον διαχωρισμό της μονάδας και το "τρία" την μεταξύ τους εκδηλωμένη αντίθεση
ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΒΑΣΩ.... :x

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”