Τοπάζι

Μια άλλη ζωή...
Επισκέπτης

Τοπάζι

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Από το βιβλίο της Κατρίν Ραφέλ

Τοπάζι
Το τοπάζι είναι μια γλυκιά πέτρα που κατανοεί τη θέση των άλλων και καθοδηγεί την ενέργεια εκεί όπου χρειάζεται περισσότερο. Κατευνάζει, θεραπεύει, τονώνει, φορτίζει, δίνει νέα κίνητρα για δράση και ευθυγραμμίζει τους μεσημβρινούς του σώματος. Το τοπάζι προάγει την αλήθεια και τη συγνώμη. Βοηθά να ρίξετε φως στο μονοπάτι, φωτίζει τους στόχους και χρησιμοποιεί τις εσωτερικές σας δυνάμεις. Ο κρύσταλλος αυτός σας κάνει να έχετε εμπιστοσύνη στο σύμπαν, κάτι που θα σας επιτρέψει «να είστε» αντί «να κάνετε». Διαπερνά την αμφιβολία και την αβεβαιότητα.
Η παλλόμενη ενέργειά του φέρνει χαρά, γενναιοδωρία, αφθονία και καλή υγεία. Είναι παραδοσιακά γνωστή ως μια από τις πέτρες της αγάπης και της καλής τύχης, καθώς οδηγεί στην επιτυχή ολοκλήρωση των στόχων. Είναι εξαιρετικά υποστηρικτική για τις δηλώσεις και την εκδήλωσή τους και για τον οραματισμό. Λέγεται οτι οι έδρες και οι απολήξεις του έχουν και θετικές και αρνητικές ενέργειες, μέσω των οποίων μπορείτε να εστιάσετε μια αίτηση προς το σύμπαν και στη συνέχεια αυτή να εκδηλωθεί στη γη.
Εξαιρετική πέτρα για τον καθαρισμό της αύρας και τη χαλάρωση, απελευθερώνει την ένταση σε οποιοδήποτε επίπεδο και μπορεί να επιταχύνει την πνευματική εξέλιξη όπου αυτή είναι δύσκολη.
Σε ψυχολογικό επίπεδο το τοπάζι σας βοηθά να ανακαλύψετε τον εσωτερικό σας πλούτο. Σας κάνει να αισθάνεστε αυτοπεποίθηση και φιλανθρωπία, να θέλετε να μοιραστείτε την καλή σας τύχη και να σκορπίσετε το φως του ήλιου γύρω σας. Οταν υπάρχει τριγύρω ένα χαρούμενο τοπάζι, η αρνητικότητα δεν επιβιώνει. Η πέτρα αυτή προάγει μια ανοιχτή στάση και ειλικρίνεια, την πραγμάτωση του εαυτού, τον αυτοέλεγχο και την επιθυμία και ορμή να αναπτύξετε την εσωτερική σας σοφία.
Σε νοητικό επίπεδο το τοπάζι βοηθάει στην επίλυση των προβλημάτων και είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για όσους δραστηριοποιούνται στις τέχνες. Σας βοηθά να συνειδητοποιήσετε την επίδραση που έχετε και τη γνώση που έχετε αποκομίσει με τη σκληρή δουλειά και τις εμπειρίες τις ζωής σας. Η πέτρα αυτή έχει την ικανότητα να βλέπει τόσο την ευρύτερη εικόνας όσο και την παραμικρή λεπτομέρεια, αναγνωρίζοντας τον τρόπο που τα δύο αυτά στοιχεία συνδέονται μεταξύ τους. Βοηθά στην έκφραση ιδεών και προκαλεί οξυδέρκεια.

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την εκδήλωση υγείας. Βοηθά την πέψη και καταπολεμά την ανορεξία, επαναφέρει την αίσθηση της γεύσης, δυναμώνει τα νεύρα και τονώνει τον μεταβολισμό.
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31600
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Εικόνα


Εικόνα
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Παιδιά θα καταστραφω! Φτάνει με τους κρυστάλλους!
Μόλις έκανα απεξάρτηση από τα παπούτσια! :P
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

=)) =)) =))
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33595
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:)) :)) :)) :)) :)) :))
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Δωρουλα την 12 Ιαν 2009 7:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33595
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

κάτι που θα σας επιτρέψει «να είστε» αντί «να κάνετε».
@};- @};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88605
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Isida έγραψε:Παιδιά θα καταστραφω! Φτάνει με τους κρυστάλλους!
Μόλις έκανα απεξάρτηση από τα παπούτσια! :P
=)) =)) =)) =)) =)) =))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27390
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Ανθίσταμαι ............ %-( %-( %-( %-( %-(

Κάνω οικονομίες για το καρούνα ;)
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31600
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

εγώ τα έχω έτοιμα φυλαγμενα στην τραπεζα Ελλησαβετακι ;)

έχω κανει το κομποδεμα μου παιδι μου :))
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

αχ και εγω στη απεξαρτηση ειμαι για να μην αγωρασω αλλα κομματια........
ασε που δεν εχω πια χωρο να τα στεγασω τα ομορφουλινια μου.

:x :x :x :x :x :x
:)) :)) :)) :)) :)) :))

μπλέ τοπάζι
Εικόνα
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ”