Μαλαχίτης

Μια άλλη ζωή...
Επισκέπτης

Μαλαχίτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μαλαχίτης

Χρησιμοιπιείται παντού, παρόλο που τον συγκαταλέγω στο ενεργεικό κέντρο της καρδιάς.

Ξανα απο το βιβλίο Κρυσταλλική Φώτιση,¨Ο μαλαχίτης είναι ένας απο τους γνωστότερους λίθους απο τα παλιά χρόνια και έχει χρησιμοποιηθεί εδώ και χιλιάδες χρόνια για τις θεραπευτικές και μεταλλακτικές του ιδιότητες. Στην αρχαία Αίγυπτο τον χρησιμοποιούσαν οι ανώτερες κοινωνικές τάξεις ως έναν απο τους βασικούς λίθους δύναμης. Εξυπηρετούσε ως μια δύναμη γείωσης, για να βοηθήσει τους ανθρώπους να διοχετεύουν ανώτερες ενέργειες στον πλανήτη. Οι Φαραώ τοποθετούσαν μαλαχίτες στα καλλύματα της κεφαλής τους, πιστεύοντας ότι αυτό τους βοηθούσε να κυβερνούν με σοφία. κονιορτοποιούσαν επίσης το μαλαχίτηκαι τον τοποθετούσαν πάνω στα μάτια, για να βελτιωθεί η όρασή τους, η εσωτερική τους όραση, αλλά και για λόγους αισθητικής.

Ο μαλαχίτης μπορεί να εξυπηρετεί διάφορους σκοπούς, διαφόρων ανθρώπων. ’ν είναι κανείς ιδιαίτερα εξελιγμένος και αφοσιωμένος σε ανθρωπιστικούς σκοπούς, ο μαλαχίτης βοηθά στη γείωση ανώτερων ενεργειών στον πλανήτη, προκειμένου να χρησιμοποιηθούν για αυτούς τους σκοπούς. Σε εκείνους που διανύουν μια εξαγνιστική διαφδικασία ο μαλαχίτης δρα ως εξαγνιστής και ως ένας καθρέφτης του υποσυνειδήτου, αντανακλώντας στο συνειδητό νου εκείνα τα στοιχεία που χρειάζονται κάθαρση.

¨Λόγω των απορροφητικών τους διοτήτων, έχει σημασία αυτοί οι κρύσταλλοι να καθαρίζονταιμετά τη χρησιμοποίησή τους,διότι μπορεί να γίνουν θολοί και να χάσουν τη ζωτική τους δύναμη αν απορροφήσουν μεγάλες ποσότητες αρνητικής ενέργειας. Οπιο αποτελεσματικός τρόπος καθαρισμού του μαλαχίτη είναι να τοποθετείται πάνω σε ένα μεγαλύτερο σύνθριμα χαλαζία για τρεις τουλάχιστον ώρες. Μπορεί επίσης να καθαριστεί με τη μέθοδο νερού- ήλιου. Δεν συνίσταται η χρησιμοποίηση αλατιού για τον καθαρισμό του μαλαχίτη, επειδή είναι πολύ μαλάκό υλικό και μπορεί εύκολα να γρατζουνιστεί.¨

¨Στις γραμμές, στους κύκλους και στα σχέδια που δημιουργούν τα ατέλειωτα σχέδια που υπάρχουν στον μαλαχίτη, σημειώνεται μεγάλη ροή ενέργειας. Πολλές ιστορίες έχουν ειπωθεί για τα σχέδια που υπάρχουν πάνω στο μαλαχίτη, οι οποίες αποκαλύπτουν το μήνυμα και το σκοπό του ίδιου του λίθου. Για παράδειγμα, όταν στη μια όψη του υπάρχουν δύο κύκλοι που πλησιάζουν ο ένας τον άλλο και στην άλλη όψη υπάρχει ένας μόνο κύκλος, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να εναρμονίσει τη δυαδικότητα μέσα στον άνθρωπο ή σε μια σχέση.¨

¨Οι λίθοι μαλαχίτη που φέρουν ευθείες γραμμές κινούν την ενέργεια προς την κατεύθυνση της φοράς των γραμμών¨.
_________________
ANGELS ON EARTH
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31623
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

[img]http://ww[img]w.geo.auth.gr/106/5_carbonates/malachite_37.jpg[/img]
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Απορροφά τη ρύπανση από πλουτώνιο, προστατεύει από ακτινοβολία και καθαρίζει από την ηλεκτρομαγνητική μόλυνση. Βοηθά στη λειτουργία του παγκρέατος και της σπλήνας. Εμμηναγωγικό και βοηθητικό στον τοκετό.
Ρίχνει την πίεση και βοηθά σε περιπτώσεις άσθματος, αρθρίτιδας, επιληψίας. Χρήσιμος για τις ναυτίες των ταξιδιών. Αναδεικνύει τα θεραπευτικά όνειρα.


Εικόνα
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31623
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Απο το βιβλίο <Κρυσσταλλική Φώτιση> της Κατρίνα Ραφαέλ

<< Είμαι ο Μαλαχίτης, η πράσινη φωτιά, γενάρχης της τέταρτης ακτίνας. Είμαι ο δράκοντας, ο φόβος του σατανά, η σαύρα, το ερπετό, ο βάτραχος, η πυκνότητα, με γνωρίζεις στα πιο σεμνα όνειρα σου.
Είμαι ο τροχός, ο άξονας - το επεκτεινόμενο σύμπαν. Είμαι το μαύρο κενό, η πυκνότητα στην εκδήλωση. Είμαι η μήτρα της δημιουργίας.
Είμαι αυτό που δεν έιναι ακόμα γνωστό, το αδημιούργητο, το ανεκδήλωτο μέσα σου.
Είμαι γέρος, με ξέρεις ζπο τότε που άρχισε ο χρόνος. Είμαι η αρχική σκέψη, ο αρχικός σκοπός.
Πρέπει να εργαστείς μαζί μου και μέσα απο εμένα. Μερικοί λένε "είμαι συμπαγής", και επομένως όχι ελκυστικός, πρέπει όμως να ξεπεράσεις την πυκνότητα όσο υπαρχεις πάνω σε αυτόν τον πλανήτη.Πως αλλιώς θα κατανοήσεις τη φύση του πνεύματος και του πνευματικού νόμου, αν δεν συνδημιουργήσεις με το πνευματικό βασίλειο.
Δεν υπαρχει μέρος του σώματός σου που να παραμένει ανέγκιχτο απο εμενα, γιατι εγώ είμαι δημιουργικότητα, η ουσία της αλλαγής μέσα σου.
Ημάσκα μου είναι μαύρη, ο σκοπος μου δημιουργία, είμαι η μήτρα, η μυστική δεξαμενή.
Μην επιζητήσεις να με κατανοήσεις στο σύνολο, η ουσία μου είναι απροσεγγιστη. Είμαι η πιο βαθιά νοσταλγία μέσα στην καρδιά σου, ο βαθύτερος φόβος μέσα στο νου σου, η υπέρτατη διαδικασία της εμπειρίας - ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ.
Χρησιμοποίησε με σοφία τη δύναμη του ΕΓΩ ΕΙΜΙ. Είμαι ο Μαλαχίτης. >>

Γκάρυ Φλέκ

με συγκλόνισε όταν το διάβασα και ήθελα αν το μοιραστώ @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31623
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Συμπληρώνω καποιες ιδιότητες του μαλαχίτη απο το βιβλίο Κρυσταλλική Φώτιση

<< Ο Μαλαχίτης είναι όπως ένας καλός, τίμιος φίλος, ένας φίλος που θα σου πει την αλήθεια για τον εαυτό σου και θα βοηθήσει να βγουν στην επιφάνεια όσα έιναι άγνωστα ή αόρατα για τον συνειδητό σου νου.
................................

Οταν χρησιμοποίειται, φοριέται ή συμμετέχει σε διαλογισμό, θα ανσύρει στην επιφάνεια και θα αντανακλά στην επικεόμενη πνευματική ανάπτυξη. Επομένως πρέπει να χρησιμοποίειται παντοτε με σεβασμό και κατανόηση για την καθαρση που φέρνει.
Αυτός ο λίθος δύναμης αποδίδει καλύτερα στο διαλογισμό προκειμένου να βοηθήσει στην εξισορρόπηση και απομακρυνση καταλοίπων τα οποία βγάζει στην επιφάνεια>>

@};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31623
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

<< Ο ροδοχρωσίτης συνεργάζεται πολύ καλά με τον Μαλαχίτη, η ενεργεια του οποίου ( του Μαλαχίτη) τραβα στην επιφάνεια καταπιεσμένες συναισθηματικές ενέργειες ώστε να μπορούν τα χαρακτηριστικά του ροδοχρωσίτη, ανακουφιση, εναρμόνιση και εξισορρόπηση των πανω με τα κατω κεντρα, να χρησιμοποιηθουν >> Κρυσταλλική Φώτιση

όλα αυτα τα ανακάλυψα <<τυχαία>> εχθες το βράδυ όπως ανοιξα για ενα γρηγορο αναγνωριστικό ξεφυλλισμα σε ένα βιβλιο που βρέθηκε εντελώς ουρανοκατεβατο στο σπίτι μου χαχαχα

έννοείται ότι θα παώ να τον πάρω τον Μαλαχίτη μαζί με τον Ροδοχρωσίτη γιατι ενώ απέχουν πολλές σελίδες ο ένας απο τον άλλον μου εμφανίστηκαν μαζί

απλά το παραθέτω γιατι πιστεύω ότι ενδιαφέρει όλους μας που εργαζόμαστε με τον εαυτό μας παρέα με τον Εαυτό μας ;)

@};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Σε μαλαχίτη μετατρέπεται από τις ατμοσφαιρικές συνθήκες κι ο αζουρίτης.
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16607
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Fotini έγραψε:Απο το βιβλίο <Κρυσσταλλική Φώτιση> της Κατρίνα Ραφαέλ

<< Είμαι ο Μαλαχίτης, η πράσινη φωτιά, γενάρχης της τέταρτης ακτίνας. Είμαι ο δράκοντας, ο φόβος του σατανά, η σαύρα, το ερπετό, ο βάτραχος, η πυκνότητα, με γνωρίζεις στα πιο σεμνα όνειρα σου.
Είμαι ο τροχός, ο άξονας - το επεκτεινόμενο σύμπαν. Είμαι το μαύρο κενό, η πυκνότητα στην εκδήλωση. Είμαι η μήτρα της δημιουργίας.
Είμαι αυτό που δεν έιναι ακόμα γνωστό, το αδημιούργητο, το ανεκδήλωτο μέσα σου.
Είμαι γέρος, με ξέρεις ζπο τότε που άρχισε ο χρόνος. Είμαι η αρχική σκέψη, ο αρχικός σκοπός.
Πρέπει να εργαστείς μαζί μου και μέσα απο εμένα. Μερικοί λένε "είμαι συμπαγής", και επομένως όχι ελκυστικός, πρέπει όμως να ξεπεράσεις την πυκνότητα όσο υπαρχεις πάνω σε αυτόν τον πλανήτη.Πως αλλιώς θα κατανοήσεις τη φύση του πνεύματος και του πνευματικού νόμου, αν δεν συνδημιουργήσεις με το πνευματικό βασίλειο.
Δεν υπαρχει μέρος του σώματός σου που να παραμένει ανέγκιχτο απο εμενα, γιατι εγώ είμαι δημιουργικότητα, η ουσία της αλλαγής μέσα σου.
Ημάσκα μου είναι μαύρη, ο σκοπος μου δημιουργία, είμαι η μήτρα, η μυστική δεξαμενή.
Μην επιζητήσεις να με κατανοήσεις στο σύνολο, η ουσία μου είναι απροσεγγιστη. Είμαι η πιο βαθιά νοσταλγία μέσα στην καρδιά σου, ο βαθύτερος φόβος μέσα στο νου σου, η υπέρτατη διαδικασία της εμπειρίας - ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ.
Χρησιμοποίησε με σοφία τη δύναμη του ΕΓΩ ΕΙΜΙ. Είμαι ο Μαλαχίτης. >>

Γκάρυ Φλέκ

με συγκλόνισε όταν το διάβασα και ήθελα αν το μοιραστώ
@};-
Και μένα τώρα που το διαβάζω .......
Πήρα έναν δώρο στον 2ο βαθμο............ :-( :-( :-(
Ευχαριστω....... ^:)^ @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31623
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

ειναι φοβερη συντροφια :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Εικόνα

:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ”