Βάρος στο στήθος

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23595
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Βάρος στο στήθος

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Θα ‘θελα να σας ρωτήσω, εάν έχετε κάποια ερμηνεία για τα εξής συμπτώματα:

Βάρος στο στήθος, κατά καιρούς ενοχλήσεις και καμιά φορά ελάχιστοι πόνοι, δυσκολία αναπνοής, συχνοί αναστεναγμοί, σφίξιμο στο στομάχι, δυσκολία συγκέντρωσης και σκέψης γενικότερα, υποτονία.

Όπως καταλάβατε, έχω τα ψυχολογικά μου (για άλλη μια φορά). Μην μπορώντας όμως να εντοπίσω καθόλου από πού προέρχονται, δεν μου μένει παρά να προσπαθήσω να αποκωδικοποιήσω το νόημα αυτών των σωματικών συμπτωμάτων.

Οποιαδήποτε βοήθεια θα γίνει δεκτή με μεγάλη ευγνωμοσύνη.

Ευχαριστώ.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Deodonus ακουγοντας να περιγραφεις τα συμτοματα θα ελεγα πως η πρωτη βοηθεια ειναι ασκησεις αναπνοης ...
Οιχ πως αυτο θα λυσει το προβλημα , αλλα σε πρωτη φαση μια αρμονικη αναπνοη θα πιεσει τα αιτια ( ψυχικα ) που δημιουργουν τα συμπτωματα να αναδυθουν , οποτε τα δουλεβεις πιο ευκολα .

Τουλαχιστον αυτο εχει βοηθησει εμενα .

ΝαμασΤε
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Θοδωρή μου όσον αφορά τους πνεύμονες είναι τοόργανο της επικοινωνίας,το ξέρεις.
Αν εχεις ενισχύσει τον θώρακά σου για προστασία με μυς,είναι δηλαδή διευρυμένος(φαινότυπος του θωρακα)τότε ο θόλος μετατρέπεται σε κλουβί ,που κρατά δεσμια την καρδιά και τους πνεύμονες.Ακομα κι αν ο θόλος αυτός ειναι αρκετά ευρύχωρος λόγω του ανάλογου "φουσκώματος",παραμένει φυλακή.Αν εκγλειστουν ιπτάμενα όντα,χάνειται το βασικό νόημα της ζωής.Περιορίζονται οι δυνατότητες του πνεύμονα ως οργανου ανταλλαγής ,μη μπορώντας να στειλει έξω "τα καυσαέρια" αλλά ουτε και να εισαγάγει τον φρέσκο αέρα που αντιστοιχεί στις ανάγκες του.Οαέρας είναι πρωταρχική πηγή ζωής αφου περιέχει οξυγόνο ή Πράνα,ζωτική δυναμη που μας δίνει ενεργεια.Δεδομενης της τασης μας να εκμεταλαευόμαστε ένα μικρό μέρος μόνο του δυναμικού των πνευμόνων μας,ο περιορισμός του επιτρέπει μεν την επιβίωση αλλα δεν εχει σχεση πια με την πληρότητα.Φυλακίζεται η καρδια,όργανο που ζεί απο την ανταλλαγή του ζωτικού χυμου και των εγκάρδιων συναισθημάτων.Η αγάπη βασικός προορισμός της καρδιάς,πεθαινει αιχμάλωτη,γιατι προορισμός της είναι να δίνει και να γίενται δεκτική.

Η ασθένεια ως γλωσσα της ψυχής
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23595
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Qisan, οι ασκήσεις ανακουφίζουν, αλλά μόνο κατά την διάρκειά τους. Μετά επανέρχεται το πρόβλημα.

Γαλάζια σφαίρα, τί εννοείς; Να μην γυμνάζω τους θωρικικούς μυς; Τους πνεύμονές μου τους έχω αρκετά δουλέψει, λόγω και του ότι ασχολούμε με το κλασσικό τραγούδι, και η σωστή και πλήρης αναπνωή , είναι πολύ βασική.

Η λέξη "αποδοχή" ίσως φανεί χρήσημη...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88637
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θοδωράκο, τελείως πρακτικά θα σου πω ότι αυτό που περιγράφεις είναι κρίση άγχους...

Και εμένα με πάει σε έναν μεγάλο φόβο!!!

Φοβάσαι την ζωή? Ξεκίνα από εκεί...

Καλή είναι η αμφισβήτηση δεν λέω, αλλά χρειάζεται και ένα αντίβαρο...και σ' αυτήν την περίπτωση είναι η εμπιστοσύνη...

΄Εχεις ρέικι...Τι το κάνεις?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Deodonus ειπες κατι πολυ σημαντικο και πολυ χρησιμο ...
Αν κατα της διαρκεια των αναπνοων ανακουφιζεσαι , συνεχισε και ψαξε να βρεις το αιτιο καθως κανεις αναπνοες , εφ οσον νοιωθεις καλυτερα εκεινη την ωρα δουλεψε την αποδοχη , του αιτιου που βρικεις ...

ΝαμασΤε
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Θοδωράκο, τελείως πρακτικά θα σου πω ότι αυτό που περιγράφεις είναι κρίση άγχους...

Οσο το διαβαζα αυτο ακριβως σκεφτικα και γω.

Κρισεις αγχους ειναι σιγουρα.

Παθων ειμαι και γω. Με την διαφορα οτι δεν εχω τοσο συχνα κρισεις αγχους οσο κρισις πανικου. Δεν ειμαι τοσο αγχωδης τυπος.

Τελος παντων.....
Εχω ενα βιβλιο που τις περιγραφει σαν 'συναισθηματικης' φυσεως. Και οχι νευρικης. Και συμφωνο απολυτα. Για αυτο και η εκδηλωση γινεται σε αυτα τα σημεια. Και οταν η καρδια ειναι 'γεματη' δεν τα εχουμε.

κατι προσπαθει να βγει στην επιφανεια νομιζω. Κατι που φοβασαι και δεν το αφηνεις ισως. ισως φοβασαι και τι συναισθημα θα βγει.

Παντως συμφωνο με την Βασω οτι ειναι φοβος για την ζωη την ιδια.

μπολικο ρεικακι στο 4/3 κεντρο, και βγαλτο με κλαμα, αναπνοες, φωνη.

Ειναι παντως πολυ ενδιαφερον να δουμε αυτα τα συμπτωματα και να προσπαθησουμε να τα περιγραψουμε, πως νοιωθουν. Και ισως μας βοηθησει να τα κατανοησουμε ετσι.
Δηλαδη, αν νοιωθουμε σαν να ειναι 'μπλοκαρισμενη' η ενεργεια εκει, και κατι θελει να βγει. Υπαρχει κομπος στο λαιμο μας? Μηπως θελουμε να εκφρασουμε κατι και δεν μπορουμε?

Δεν ξερω. Παντως νομιζω αν προσεξουμε τον εσωτερικο μας κοσμο και τη μας λεει θα καταλαβουμε πολλα.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Θεοδωρε σχετικα με τους "συχνους αναστεναγμους", λενε οτι ειναι τα ανομολογητα αιτηματα της ψυχης...

Ισως η ψυχη ζηταει την προσοχη σου και εσυ περι αλλων τυρβαζεις...

Δωσε της λιγο σημασια και καταγραψε πραγματικα το τι μπορει να σου παραγγελει !
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Γαλάζια σφαίρα, τί εννοείς; Να μην γυμνάζω τους θωρικικούς μυς; Τους πνεύμονές μου τους έχω αρκετά δουλέψει, λόγω και του ότι ασχολούμε με το κλασσικό τραγούδι, και η σωστή και πλήρης αναπνωή , είναι πολύ βασική.
Θοδωρή αυτοπου νοιώθω ότι θελει να πει σε σχεση με ένα διευρυμένο θώρακα,ειναιότι ίσως δινεις σημασία στο "φαινεσθαι"κι όχι στην εσωτερικότητα σου,στην ψυχή σου και στις προσταγες της όπως αναφέρει πολυ ευστοχα ο Σκαπανέας.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88637
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μα για να ακούσει κάποιος την ψυχή του, παιδιά, πρέπει να έχει οριοθετήσει πρώτα τον πνευματικό του δρόμο...

Γι' αυτό μίλησα για "αμφισβητήσεις"...

:wink:

Ο θοδωράκος γνωρίζει ήδη ότι κάθε "πισωγύρισμα" έχει κόστος!

Γι' αυτό τον ρώτησα για το ρέικι!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

ότι κάθε "πισωγύρισμα" έχει κόστος!
Κρούει τον κοδωνα του να επαναπροσδιορίσουμε κάτι!!!!!!!!!! :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Vaso έγραψε:Και εμένα με πάει σε έναν μεγάλο φόβο!!!
Η και ανησυχια.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Μα για να ακούσει κάποιος την ψυχή του, παιδιά, πρέπει να έχει οριοθετήσει πρώτα τον πνευματικό του δρόμο...
Και πανω σ' αυτο τον καλά οριοθετημενο δρομο, να συζητω αποφασιστικα και με εμπιστοσυνη τις αποφασεις μου με την ψυχη μου !

Διαφορετικα δεν εχει νοημα να λεω οτι ακουω μεν την ψυχη μου, αλλά δε λαβαινω υποψη μου τα λεγομενα της !

Διοτι τοτε ανεξαρτητοποιουμαι απο την Ψυχη = Ανωτερο Εαυτο και παραβλεποντας το γεγονος οτι αποτελω μια προβολη της σε αυτο τον κοσμο αυτονομη τρισδιαστατικα αλλά οχι ξεχωριστη ουσιαστικα, συσσωρευω μυρια "κακα" στο διαβα μου το καρμικο και στην πορεια των αιωνων.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23595
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Κατ'αρχήν, σας ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας.

Το "να ακούσω την ψυχή μου", είναι καλό μεν, αλλά μπορεί να σε βγάλει σε αρκετά αδιέξοδα. Γιατί πολλές φορές είναι δύσκολο να εντοπίσεις εάν αυτό που ακούς είναι η ψυχή σου ή το εγώ σου. Εγώ συγκεκριμένα, έχω πάψει να το κάνω αυτό εδώ και καιρό, γιατί με έβαλε σε διαδικασίες απίστευτου μπερδέματος και μπλεξίματος (και αυτοκαταστροφής), λόγω του ότι ήταν αδύνατον να ξεχωρίσω αυτό που μου έλεγε η ψυχή μου και αυτό που εγώ ήθελα να ακούσω να μου λέει η ψυχή μου - απίστευτο μπέρδεμα. Πιθανότατα να μην ταιριάζει αυτό το ρητό γενικά σε μένα.

Τελικά, ο κύριος λόγος της όλης κατάστασης, κατέληξα ότι είναι άγχος και ανυπομονεσία, καθ'ότι είμαι εδώ και δύο βδομάδες σε μία κατάσταση αναμονής για μία αρκετά μεγάλη και σημαντική αλλαγή/ξεκίνημα στην ζωή μου. Και επειδή αυτό συνεχώς αναβαλλότανε, μου δημιούργησε ίσως αυτά τα συμπτώματα. Ελπίζω μέχρι το τέλος της εβδομάδος να έχει τελειώσει.

Σας ευχαριστώ πολύ. :)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Θοδωρή τώρα πήρα χαμπάρι το θέμα και απαντώ καθυστερημένα ελπίζοντας να μην σε μπερδέψω αν βρήκες την άκρη σου. :)
Αφού βγάλω το βιολογικό παράγοντα έξω( γιατί δεν γνωρίζω) σκέφτομαι μήπως σε βοηθήσει να κοιτάξεις αν έχεις δεχτεί ισχυρή πίεση στην αυθεντικότητά σου σε παιδική ηλικία η οποία δεν έχει επιλυθεί σε κάποια κομβικά σημεία.
There is a difference between knowing the path and walking the path

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”