ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Αφιερωμένο στην ομάδα ΑΓΑΠΗ-ΣΟΦΙΑ-ΕΝΟΤΗΤΑ @};-


Αυτή η εποχή απαιτεί την ανάπτυξη της αυτάρκειάς μας όσο ποτέ άλλοτε…
Ο Άνθρωπος είναι αυτάρκης. Όλα όσα χρειάζεται τα περιέχει, δεν τα κατέχει…

Αν κοιτάμε με απόγνωση αυτό που ανοίγεται μπροστά μας, δεν είναι γιατί δεν έχουμε τρόπο να διαχειριστούμε την Ζωή μας, αλλά γιατί ξεχάσαμε να πάρουμε και τον Εαυτό μας, σ’ αυτό το ταξίδι μας…
Και τούτη η λησμονιά, έφερε και τις διάφορες αναγκαιότητες στο προσκήνιο…

Αυτό που προκύπτει μέσα μας σαν ανάγκη, το ψάχνουμε έξω μας σαν κάλυψη...
Μα έξω μας βρίσκουμε μόνο ο ένας τον άλλον, όσον αφορά την έλλειψη
Ενώ μέσα μας βρίσκουμε ο ένας τον άλλον, όσον αφορά την πληρότητα

Πως είναι δυνατόν ένας άλλος άνθρωπος να σε κάνει να νιώσεις πληρότητα?
Πάντα θα φοβάσαι μην τον χάσεις και χαθείς…

Πως είναι δυνατόν ένας άλλος άνθρωπος να σου μεταφέρει γνώση?
Πάντα θα σου λείπει το βίωμα της…

Μπορούμε μόνο να μοιραστούμε μεταξύ μας, αυτό, που ότι και να γίνει, δεν έχουμε φόβο να το χάσουμε, να μας το πάρουν, γιατί είναι δικό μας, πέρα από κάθε αμφισβήτηση…Μια Μνήμη, μια Εμπειρία, ένα Βίωμα…Αυτό που Είμαστε…
Οτιδήποτε άλλο πάμε να μοιραστούμε, βγαίνουν κάποια στιγμή τα μαχαίρια…
Μου είπες, σου είπα, μου έδωσες, σου έδωσα, δικό μου, δικό σου…

Ξεχνάμε ότι μπορούμε να εκφραζόμαστε σαν διαφορετικοί άνθρωποι μεν, όμως διατηρώντας μέσα μας τους κοινούς Στοχους ενός Ανθρώπου…Αυτός ο Άνθρωπος είναι πέρα από κάθε αμφισβήτηση το περιεχόμενό μας, ο άνθρωπος είναι η κατοχή μας…

Η αληθινή μας κατεύθυνση δεν είναι εκεί που τρέχουμε όλοι μαζί, πανικόβλητοι…Είναι εκεί που περπατάμε με σταθερότητα και αυτάρκεια, διακρίνοντας, προβλέποντας και στοχεύοντας με Αγάπη και Σοφία, στην Ενότητα μας.

Μερικές φορές στο παρελθόν αναρωτιόμουν για τις αιτίες που μας διχάζουν μεταξύ μας…Σαν το όφελος του ενός, να ακυρώνει το όφελος του άλλου…
Και επειδή αυτό μάλλον είναι αδύνατον να γίνει με την Λογική, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η λογική κα το συναίσθημα εξαρτώνται πάρα πολλές φορές από τον πόλεμο, όταν η αντίληψη της ωφέλειας περιορίζεται στα στενά πλαίσια του «οικοπέδου» μας…

Έρχεται λοιπόν η εποχή και το Σύμπαν «καταπατάει» τα «οικοπεδά» μας, για να ρίξει τα σύνορα μέσα μας και έξω μας…Και αν κανείς σκεφτεί ότι το Σύμπαν δεν έχει λόγο σ’ αυτά που γίνονται στην ανθρωπότητα, είναι γιατί νομίζει ότι ο άνθρωπος έχει νομοτέλεια και δεν χρειάζεται τους Νόμους του Σύμπαντος να τον καθοδηγούν…

Και εδώ γελάμε…

Δεν ξέρω πόσο είναι αρμονικό στον καθένα, να αυτοπροσδιορίζεται μέσω των άλλων, ή μέσω των καταστάσεων και από ότι φαίνεται στον κόσμο σήμερα, μάλλον τούτο είναι δυσαρμονικό, εχθρικό προς κάθε σκέψη και κάθε αίσθημα Αγάπης και Ειρήνης.

Το να μην μπορούμε να συμφωνήσουμε στο όφελος, δεν έχει Λογική, έχει μόνο παράταξη…Οι μεν και οι δε…
Όταν όμως πετάω το βέλος μου σε έναν Στόχο, δεν θα πρέπει να σιγουρευτώ ότι δεν θα ξεφύγω τόσο, ώστε το βέλος να χτυπήσει χιλιόμετρα μακριά από τον Στόχο μου?
Δεν πετάμε το βέλος όπου νάναι, μα αυτό φαίνεται σήμερα να γίνεται, χωρίς τελειωμό και κρίση…

Στο τέλος σκέφτομαι ότι δεν μας νοιάζει τόσο να βρούμε τον Στόχο μας, αλλά απλά να πετάμε τα βέλη μας…Σαν τούτο να είναι ο σκοπός μας.
Λογικά, αυτό δεν αρέσει σε κανέναν…Ούτε να ρίχνει τα βέλη του όπου νάναι, μα ούτε και να γίνεται στόχος του βέλους των άλλων…
Κάπως έτσι δημιουργούνται και οι «εχθροί»…
Μου είπες, σου είπα, που έδωσες, μου πήρες, δικό μου, δικό σου…
΄
Όλα μοιάζουν τόσο εχθρικά, αν τα κοιτάς από την οπτική μόνο του τοξότη ή μόνο του στόχου …Και έρχεται μετά το Σύμπαν και σου δείχνει κατάματα την αστοχία σου να ολοκληρώνεσαι μέσα στον Άνθρωπο που Είσαι…

Μα τούτη η Γη δεν είναι πεδίο των λίγων…Μάλλον τους αφήσαμε να φαίνονται σαν πιο δυνατοί και πιο έξυπνοι, ώστε να συνεχίζουν να μας κατευθύνουν προς την αστοχία, χωρίς να το παίρνουμε είδηση…Μας έκαναν να πιστέψουμε ότι το «οικόπεδό» μας θα σωθεί μόνο με πόλεμο…
Μου είπες, σου είπα, μου έδωσες, μου πήρες, δικό μου δικό σου…

Που πιστεύουμε τελικά? Μάλλον πουθενά και τούτο είναι ένα εμπόδιο για τον καθένα μας να πιστέψει ότι ο Θεός είναι μέσα του και μέσα σε κάθε άλλον άνθρωπο, σαν Ουσία της Αγάπης και της Σοφίας…Μια τέτοια Πίστη αφορά και την Καρδιά και όχι τον νου μας μόνο…
Και μια τέτοια Πίστη ανθίζει μόνο όταν της επιτρέπουμε να μας μαθαίνει να στοχεύουμε όχι από ανάγκη, αλλά από Αγάπη…

Ας παρατηρούμε τις χαράξεις των δρόμων που άλλοι δημιούργησαν πριν από εμάς Είναι οδυνηρό να ακολουθείς έναν δρόμο από συνήθεια και όχι γιατί γνωρίζεις πέρα από κάθε αμφιβολία ότι είναι ο δικός σου…

Αυτό το «πέρα από κάθε αμφιβολία» είναι προϊόν Εμπιστοσύνης και Έρευνας, όταν αντιλαμβάνεσαι ότι οι ερμηνείες που είχες για τον κόσμο είναι ρηχές και προσβλητικές πολλές φορές για την Ζωή και οφείλεις να ερμηνεύεις πια με διαφορετικό βάθος, μα και διαφορετικό ύψος…

Δεν συμμετέχεις στην Ζωή από ανάγκη, αλλά από Αγάπη...
Συνημμένα
moirazomai.jpg
moirazomai.jpg (54.07 KiB) Προβλήθηκε 16632 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε:Αν κοιτάμε με απόγνωση αυτό που ανοίγεται μπροστά μας, δεν είναι γιατί δεν έχουμε τρόπο να διαχειριστούμε την Ζωή μας, αλλά γιατί ξεχάσαμε να πάρουμε και τον Εαυτό μας, σ’ αυτό το ταξίδι μας…
:-(
Vaso έγραψε:Αυτό που προκύπτει μέσα μας σαν ανάγκη, το ψάχνουμε έξω μας σαν κάλυψη...

Vaso έγραψε:Ξεχνάμε ότι μπορούμε να εκφραζόμαστε σαν διαφορετικοί άνθρωποι μεν, όμως διατηρώντας μέσα μας τους κοινούς Στοχους ενός Ανθρώπου

Vaso έγραψε:Η αληθινή μας κατεύθυνση δεν είναι εκεί που τρέχουμε όλοι μαζί, πανικόβλητοι…Είναι εκεί που περπατάμε με σταθερότητα και αυτάρκεια, διακρίνοντας, προβλέποντας και στοχεύοντας με Αγάπη και Σοφία, στην Ενότητα μας.
:cry: :cry: :cry:
Vaso έγραψε:Όλα μοιάζουν τόσο εχθρικά, αν τα κοιτάς από την οπτική μόνο του τοξότη ή μόνο του στόχου …Και έρχεται μετά το Σύμπαν και σου δείχνει κατάματα την αστοχία σου να ολοκληρώνεσαι μέσα στον Άνθρωπο που Είσαι…
Vaso έγραψε:Ας παρατηρούμε τις χαράξεις των δρόμων που άλλοι δημιούργησαν πριν από εμάς Είναι οδυνηρό να ακολουθείς έναν δρόμο από συνήθεια και όχι γιατί γνωρίζεις πέρα από κάθε αμφιβολία ότι είναι ο δικός σου…

Αυτό το «πέρα από κάθε αμφιβολία» είναι προϊόν Εμπιστοσύνης και Έρευνας, όταν αντιλαμβάνεσαι ότι οι ερμηνείες που είχες για τον κόσμο είναι ρηχές και προσβλητικές πολλές φορές για την Ζωή και οφείλεις να ερμηνεύεις πια με διαφορετικό βάθος, μα και διαφορετικό ύψος…

Δεν συμμετέχεις στην Ζωή από ανάγκη, αλλά από Αγάπη...
:x :x :x :x :x :x :x :x :x :x @};- @};- @};- @};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23140
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Danielli »

Αλήθεια λέξη προς λέξη... @};-
Που πιστεύουμε τελικά? Μάλλον πουθενά και τούτο είναι ένα εμπόδιο για τον καθένα μας να πιστέψει ότι ο Θεός είναι μέσα του και μέσα σε κάθε άλλον άνθρωπο, σαν Ουσία της Αγάπης και της Σοφίας…Μια τέτοια Πίστη αφορά και την Καρδιά και όχι τον νου μας μόνο…
Και μια τέτοια Πίστη ανθίζει μόνο όταν της επιτρέπουμε να μας μαθαίνει να στοχεύουμε όχι από ανάγκη, αλλά από Αγάπη…
@};- :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27428
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Μα τούτη η Γη δεν είναι πεδίο των λίγων…Μάλλον τους αφήσαμε να φαίνονται σαν πιο δυνατοί και πιο έξυπνοι, ώστε να συνεχίζουν να μας κατευθύνουν προς την αστοχία, χωρίς να το παίρνουμε είδηση…Μας έκαναν να πιστέψουμε ότι το «οικόπεδό» μας θα σωθεί μόνο με πόλεμο…
Μου είπες, σου είπα, μου έδωσες, μου πήρες, δικό μου δικό σου…

Που πιστεύουμε τελικά? Μάλλον πουθενά και τούτο είναι ένα εμπόδιο για τον καθένα μας να πιστέψει ότι ο Θεός είναι μέσα του και μέσα σε κάθε άλλον άνθρωπο, σαν Ουσία της Αγάπης και της Σοφίας…Μια τέτοια Πίστη αφορά και την Καρδιά και όχι τον νου μας μόνο…
Και μια τέτοια Πίστη ανθίζει μόνο όταν της επιτρέπουμε να μας μαθαίνει να στοχεύουμε όχι από ανάγκη, αλλά από Αγάπη…
πάντα μας λες <εγρήγορση> κι εμείς συνεχίζουμε να την πατάμε
λες και δεν ξέρουμε ότι το οικόπεδό μας θα σωθεί μόνον με Αγάπη και Σοφία
και τελικά αξίζει να αναρωτηθούμε εαν μιλάμε για το δικό μου το οικόπεδο ή το δικό σου ή το δικό Μας
ίσως καλύτερα να αναρωτηθούμε εαν μέσα στην Πνοή του Θεού υπάρχουν οικόπεδα.......
Δεν συμμετέχεις στην Ζωή από ανάγκη, αλλά από Αγάπη...
@};- @};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33696
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Annoula »

Η αληθινή μας κατεύθυνση δεν είναι εκεί που τρέχουμε όλοι μαζί, πανικόβλητοι…Είναι εκεί που περπατάμε με σταθερότητα και αυτάρκεια, διακρίνοντας, προβλέποντας και στοχεύοντας με Αγάπη και Σοφία, στην Ενότητα μας.
και όποτε λησμονώ αυτή την κατεύθυνση και επαναπαύομαι στο γνώριμο η δυσαρμονία χτυπάει μέσα μου. @};-

Που πιστεύουμε τελικά? Μάλλον πουθενά και τούτο είναι ένα εμπόδιο για τον καθένα μας να πιστέψει ότι ο Θεός είναι μέσα του και μέσα σε κάθε άλλον άνθρωπο, σαν Ουσία της Αγάπης και της Σοφίας…Μια τέτοια Πίστη αφορά και την Καρδιά και όχι τον νου μας μόνο…
Και μια τέτοια Πίστη ανθίζει μόνο όταν της επιτρέπουμε να μας μαθαίνει να στοχεύουμε όχι από ανάγκη, αλλά από Αγάπη…
Επιτρέπω... :cry: @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30126
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Που πιστεύουμε τελικά? Μάλλον πουθενά και τούτο είναι ένα εμπόδιο για τον καθένα μας να πιστέψει ότι ο Θεός είναι μέσα του και μέσα σε κάθε άλλον άνθρωπο, σαν Ουσία της Αγάπης και της Σοφίας…Μια τέτοια Πίστη αφορά και την Καρδιά και όχι τον νου μας μόνο…
Και μια τέτοια Πίστη ανθίζει μόνο όταν της επιτρέπουμε να μας μαθαίνει να στοχεύουμε όχι από ανάγκη, αλλά από Αγάπη…
:cry: @};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26122
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Αυτό που προκύπτει μέσα μας σαν ανάγκη, το ψάχνουμε έξω μας σαν κάλυψη...
Μα έξω μας βρίσκουμε μόνο ο ένας τον άλλον, όσον αφορά την έλλειψη
Ενώ μέσα μας βρίσκουμε ο ένας τον άλλον, όσον αφορά την πληρότητα
@};- @};- :cry:
Vaso έγραψε:Η αληθινή μας κατεύθυνση δεν είναι εκεί που τρέχουμε όλοι μαζί, πανικόβλητοι…Είναι εκεί που περπατάμε με σταθερότητα και αυτάρκεια, διακρίνοντας, προβλέποντας και στοχεύοντας με Αγάπη και Σοφία, στην Ενότητα μας.
@};- :x :x
Vaso έγραψε:Δεν συμμετέχεις στην Ζωή από ανάγκη, αλλά από Αγάπη...
@};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23589
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:cry: :x >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6443
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Μπορούμε μόνο να μοιραστούμε μεταξύ μας, αυτό, που ότι και να γίνει, δεν έχουμε φόβο να το χάσουμε, να μας το πάρουν, γιατί είναι δικό μας, πέρα από κάθε αμφισβήτηση…Μια Μνήμη, μια Εμπειρία, ένα Βίωμα…Αυτό που Είμαστε…
Οτιδήποτε άλλο πάμε να μοιραστούμε, βγαίνουν κάποια στιγμή τα μαχαίρια…
Μου είπες, σου είπα, μου έδωσες, σου έδωσα, δικό μου, δικό σου…

Ξεχνάμε ότι μπορούμε να εκφραζόμαστε σαν διαφορετικοί άνθρωποι μεν, όμως διατηρώντας μέσα μας τους κοινούς Στοχους ενός Ανθρώπου…Αυτός ο Άνθρωπος είναι πέρα από κάθε αμφισβήτηση το περιεχόμενό μας, ο άνθρωπος είναι η κατοχή μας…

Αυτό το «πέρα από κάθε αμφιβολία» είναι προϊόν Εμπιστοσύνης και Έρευνας, όταν αντιλαμβάνεσαι ότι οι ερμηνείες που είχες για τον κόσμο είναι ρηχές και προσβλητικές πολλές φορές για την Ζωή και οφείλεις να ερμηνεύεις πια με διαφορετικό βάθος, μα και διαφορετικό ύψος…

Δεν συμμετέχεις στην Ζωή από ανάγκη, αλλά από Αγάπη...
:x :x @};-

ενιωσα πολυ εντονα την ενοτητα στην χτεσινη μας συναντηση.. ακουγοντας την συζητηση της μεγαλης ομαδας αλλα και την κερκυραια μας οταν μιλουσε στην αρχη ενιωθα ποσο ολοι μας δινουμε τις ιδιες μαχες.. τις ιδιες προκλησεις αντιμετωπιζουμε, τις ιδιες δυσκολιες, τα ιδια θεματα ανεξαρτητα απο το ποσα χρονια ειμαστε σε αυτο το σπιτακι.. και ναι μεν μονοι μας ο καθενας αναλαμβανει την Ευθυνη του Εαυτου του αλλα ειναι πολυ ομορφο να νιωθεις οτι δεν εισαι Μονος σου.. Εχει τεραστια Δυναμικη αυτο το Μαζι.. :x :x @};- >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9948
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από nondas »

@};- @};- :x
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17555
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Που πιστεύουμε τελικά? Μάλλον πουθενά και τούτο είναι ένα εμπόδιο για τον καθένα μας να πιστέψει ότι ο Θεός είναι μέσα του και μέσα σε κάθε άλλον άνθρωπο, σαν Ουσία της Αγάπης και της Σοφίας…Μια τέτοια Πίστη αφορά και την Καρδιά και όχι τον νου μας μόνο…
Και μια τέτοια Πίστη ανθίζει μόνο όταν της επιτρέπουμε να μας μαθαίνει να στοχεύουμε όχι από ανάγκη, αλλά από Αγάπη…
@};- @};- @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Η αληθινή μας κατεύθυνση δεν είναι εκεί που τρέχουμε όλοι μαζί, πανικόβλητοι…Είναι εκεί που περπατάμε με σταθερότητα και αυτάρκεια, διακρίνοντας, προβλέποντας και στοχεύοντας με Αγάπη και Σοφία, στην Ενότητα μας.
Που πιστεύουμε τελικά? Μάλλον πουθενά και τούτο είναι ένα εμπόδιο για τον καθένα μας να πιστέψει ότι ο Θεός είναι μέσα του και μέσα σε κάθε άλλον άνθρωπο, σαν Ουσία της Αγάπης και της Σοφίας…Μια τέτοια Πίστη αφορά και την Καρδιά και όχι τον νου μας μόνο…
Και μια τέτοια Πίστη ανθίζει μόνο όταν της επιτρέπουμε να μας μαθαίνει να στοχεύουμε όχι από ανάγκη, αλλά από Αγάπη…
Αυτό το «πέρα από κάθε αμφιβολία» είναι προϊόν Εμπιστοσύνης και Έρευνας, όταν αντιλαμβάνεσαι ότι οι ερμηνείες που είχες για τον κόσμο είναι ρηχές και προσβλητικές πολλές φορές για την Ζωή και οφείλεις να ερμηνεύεις πια με διαφορετικό βάθος, μα και διαφορετικό ύψος…

Δεν συμμετέχεις στην Ζωή από ανάγκη, αλλά από Αγάπη

@};- :x :x :x
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11739
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Vaso έγραψε:
Δεν συμμετέχεις στην Ζωή από ανάγκη, αλλά από Αγάπη...
@};- @};- :x
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11328
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από JOANNA »

Αυτό που προκύπτει μέσα μας σαν ανάγκη, το ψάχνουμε έξω μας σαν κάλυψη...
Μα έξω μας βρίσκουμε μόνο ο ένας τον άλλον, όσον αφορά την έλλειψη
Ενώ μέσα μας βρίσκουμε ο ένας τον άλλον, όσον αφορά την πληρότητα

Η αληθινή μας κατεύθυνση δεν είναι εκεί που τρέχουμε όλοι μαζί, πανικόβλητοι…Είναι εκεί που περπατάμε με σταθερότητα και αυτάρκεια, διακρίνοντας, προβλέποντας και στοχεύοντας με Αγάπη και Σοφία, στην Ενότητα μας.

Που πιστεύουμε τελικά? Μάλλον πουθενά και τούτο είναι ένα εμπόδιο για τον καθένα μας να πιστέψει ότι ο Θεός είναι μέσα του και μέσα σε κάθε άλλον άνθρωπο, σαν Ουσία της Αγάπης και της Σοφίας…Μια τέτοια Πίστη αφορά και την Καρδιά και όχι τον νου μας μόνο…
Και μια τέτοια Πίστη ανθίζει μόνο όταν της επιτρέπουμε να μας μαθαίνει να στοχεύουμε όχι από ανάγκη, αλλά από Αγάπη…


Αυτό το «πέρα από κάθε αμφιβολία» είναι προϊόν Εμπιστοσύνης και Έρευνας, όταν αντιλαμβάνεσαι ότι οι ερμηνείες που είχες για τον κόσμο είναι ρηχές και προσβλητικές πολλές φορές για την Ζωή και οφείλεις να ερμηνεύεις πια με διαφορετικό βάθος, μα και διαφορετικό ύψος…

Δεν συμμετέχεις στην Ζωή από ανάγκη, αλλά από Αγάπη...
:cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};-
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ...

Δημοσίευση από elenaki »

Μπορούμε μόνο να μοιραστούμε μεταξύ μας, αυτό, που ότι και να γίνει, δεν έχουμε φόβο να το χάσουμε, να μας το πάρουν, γιατί είναι δικό μας, πέρα από κάθε αμφισβήτηση…Μια Μνήμη, μια Εμπειρία, ένα Βίωμα…Αυτό που Είμαστε…
@};- :romance-heartbeating:
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”