ΟΥΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΟΥΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Είπε…


*Την ανάγκη να προστατευτούν οι νέοι από κάθε κίνδυνο που απειλεί την υγεία τους, «σωματική και ψυχική» και τη ζωή τους «όπως είναι δυστυχώς τα ναρκωτικά» υπογράμμισε ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος, επισημαίνοντας ότι ο καλύτερος τρόπος για αυτό είναι η προσήλωση στις παραδόσεις «της πίστεως και του Γένους μας» και η αγάπη για τη φύση και το περιβάλλον.
Ο κ. Βαρθολομαίος σημείωσε ότι είναι επιτακτικές «οι νουθεσίαι και ο ορθός καταρτισμός τους», ιδιαίτερα σήμερα, που «λύκοι μετά ενδύματος προβάτου» και «γόητες ψευτοπροφήται» επιβουλεύονται «τας ψυχάς τους» και τους «θεωρούν εύκολον λείαν» εφόσον απομακρυνθούν από την εκκλησία.
Ο κ. Βαρθολομαίος σημείωσε ότι είναι επιτακτικές «οι νουθεσίαι και ο ορθός καταρτισμός τους», ιδιαίτερα σήμερα, που «λύκοι μετά ενδύματος προβάτου» και «γόητες ψευτοπροφήται» επιβουλεύονται «τας ψυχάς τους» και τους «θεωρούν εύκολον λείαν» εφόσον απομακρυνθούν από την εκκλησία.*



΄Όταν δεν σε ενδιαφέρει το αποτέλεσμα, δεν αναζητάς ούτε τις αιτίες…

Δεν μπορείς να είσαι αποτελεσματικός στην πνευματική ζωή, όταν δεν βλέπεις την ίδια την αθλιότητά σου…

Θα συνεχίζεις να είσαι το ίδιο άπληστος και εγωιστής, όταν δεν μπορείς να αγαπήσεις τίποτα άλλο, πέρα από τους οπαδούς σου… Θα τρέμεις διαρκώς μην τους χάσεις…Και εκεί, θα κάνεις διαφόρων ειδών συμμαχίες για να μην σου πάρουν τα προνόμια…
Σκέφτομαι ότι μια χαρά πήρε τον ρόλο της η πνευματική ηγεσία μεταξύ ανθρώπων (που εξαθλίωσαν τον λαό) και του θεού…Χωρίς τύψεις, χωρίς ενοχές…είναι κυβέρνηση…
Τυπικά είναι τα πράγματα…Η ουσία της πνευματικότητας ορίστηκε πάνω σε έναν τυπικό όρκο!! Αυτό είναι ο άνθρωπος άραγε, αυτός και ο θεός του?

Ε όχι!!


Χρειάζεται κάποια στιγμή, ο κάθε άνθρωπος, πέρα από τον ρόλο που έχει πάρει απέναντι στον Θεό και την Κοινωνία του Ανθρώπου, να σκύψει με ταπεινότητα και να δει το έργο του…Και τότε να ζητήσει συγνώμη, αν το έργο του δεν κατάφερε να κάνει ούτε έναν οπαδό του, ΄Ανθρωπο!

Νομίζω ότι η πιο εύκολη λεία είναι τα μωρά…Και όταν αργότερα, στην ενήλικη ζωή τους, αναζητήσουν τον Θεό με Αλήθεια, τότε το μόνο που θα αντικρύσουν είναι τον ανθρωπάκο, που είναι τόσο αμαρτωλός, ώστε να χρειάζεται τα ναρκωτικά για να το ξεχάσει…

Η πιο Δυνατή Θέληση, δεν είναι αυτή που σε υποχρεώνει να γίνεσαι αυτάρκης, αλλά αυτή που σε κάνει να μην συντηρείς την ανεπάρκειά σου... Ούτε μέσα στον Θεό, αλλά κυρίως μέσα στον ΄Ανθρωπο!

Νομίζω ότι η εποχή μας δεν σηκώνει άλλα ψέματα για τον Θεό, αλλά κυρίως δεν σηκώνει άλλους μύθους για την Αγάπη…

Ουαί υποκριτές… Ακόμα σταυρώνεται ο Ανθρωπος…Εδώ και τόσες χιλιάδες χρόνια!!

Είπε...

« σε φοβαμαι ανθρωπακο , σε τρεμω επειδη απο σενα εξαρταται το μελλον της ανθρωποτητας. σε φοβαμαι επειδη το κυριοτερο μελημα σου στη ζωη ειναι να δραπετευεις απο τον εαυτο σου. Εισαι αρρωστος ανθρωπακο, αρρωστος βαρια , δεν φταις εσυ γι αυτο αλλα εχεις υποχρεωση να γιατρευτεις. θα χες απο καιρο αποτιναξει τα δεσμα σου αν δεν ενθαρρυνες ο ιδιος την καταπιεση και δεν τη στηριζες αμεσα με τις πραξεις σου .Καμμια αστυνομικη δυναμη στον κοσμο δεν θα ηταν ικανη να σε συντριψει αν διεθετες στην καθημερινη σου ζωη εστω και μια σταλα αυτοσεβασμο.αν συνειδητοποιουσες,πραγματικα συνειδητοποιουσες,πως χωρις εσενα η ζωη δεν θα συνεχιζε ουτε για μια ωρα.Στο ειπε αυτο ο απελευθερωτης σου ?? Σε αποκαλεσε "προλεταριο του κοσμου" αλλα δεν σου ειπε οτι εσυ και μονο εσυ εισαι υπευθυνος για τη ζωη σου κι όχι αόριστα για τη τιμή της πατρίδας και του έθνους σου » βίλχελμ Ράιχ! :-(
Συνημμένα
jesus-nazarethforum.jpg
jesus-nazarethforum.jpg (45.8 KiB) Προβλήθηκε 2725 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΟΥΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ...

Δημοσίευση από elenaki »

« σε φοβαμαι ανθρωπακο , σε τρεμω επειδη απο σενα εξαρταται το μελλον της ανθρωποτητας. σε φοβαμαι επειδη το κυριοτερο μελημα σου στη ζωη ειναι να δραπετευεις απο τον εαυτο σου. Εισαι αρρωστος ανθρωπακο, αρρωστος βαρια , δεν φταις εσυ γι αυτο αλλα εχεις υποχρεωση να γιατρευτεις. θα χες απο καιρο αποτιναξει τα δεσμα σου αν δεν ενθαρρυνες ο ιδιος την καταπιεση και δεν τη στηριζες αμεσα με τις πραξεις σου .Καμμια αστυνομικη δυναμη στον κοσμο δεν θα ηταν ικανη να σε συντριψει αν διεθετες στην καθημερινη σου ζωη εστω και μια σταλα αυτοσεβασμο.αν συνειδητοποιουσες,πραγματικα συνειδητοποιουσες,πως χωρις εσενα η ζωη δεν θα συνεχιζε ουτε για μια ωρα.Στο ειπε αυτο ο απελευθερωτης σου ?? Σε αποκαλεσε "προλεταριο του κοσμου" αλλα δεν σου ειπε οτι εσυ και μονο εσυ εισαι υπευθυνος για τη ζωη σου κι όχι αόριστα για τη τιμή της πατρίδας και του έθνους σου » βίλχελμ Ράιχ! :-(
:-( @};- @};- @};-
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31623
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΟΥΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

υποκρισία και μόνο υποκρισία, προσπαθώ να εντοπίσω σε σχολιασμό τις πραγματικές προθέσεις της επίσκεψης Ιερώνουμου στην Ρωσία...και δεν βρίσκω πουθενά, λογικό αφου την εξουσία του Θεού δεν την πειράζουμε την αφήνουμε εκει να δρα ασυνείδητα να μας εξουσιάζει μέσω την αμαρτίας και της τιμωρίας.
ναι όντως αυτοί είναι κυβέρνηση με την ασυνείδητη συγκατάθεση των ανθρώπων
ας μας πει ο κύριος Ιερώνυμος γιατί προσεγγίζει την Ρωσία έν μέσω οικονομικής κρίσης, ας μας πει για την περιουσία τους που φοβήθηκαν ότι θα την "αρπάξει" ο κουμμουνιστής.....και τρέχουν να λιώσουν τους πάγους με την ρωσία...στο όνομα και πάλι του εκκλησιαστικού τους έργου...θρησκευτικός τουρισμός το έχουν ονομάσει... :-%
τους πάγους που συντηρούν και διαιωνίζουν σε αλυσίδες στους οπαδούς για αυτά δεν μίλησε κανείς...
τόσηηηη παρεξήγηση τόση!

@};-

http://tablet.ethnos.gr/article.asp?cat ... d=63664790#" onclick="window.open(this.href);return false;
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 30127
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΟΥΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Νομίζω ότι η εποχή μας δεν σηκώνει άλλα ψέματα για τον Θεό, αλλά κυρίως δεν σηκώνει άλλους μύθους για την Αγάπη…
:cry: @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6443
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΟΥΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

θρησκευτικός τουρισμός... :-% :-% :-% ~x( ~x( ~x( ~x( ~x(

θυμάμαι τα χρόνια που δήλωνα "άθεη".. ήταν η κατάντια του κλήρου στο βαθμό που μπορούσα να την αντιληφθώ και η καταπίεση του χριστιανικού δόγματος που με απομάκρυναν για πολλά χρόνια από την σχέση μου με τον Θεό.. έβλεπα τους "εκπροσώπους" του έβλεπα και τον θεό τους και δεν μου έκανε.. δεν ήξερα οτι υπάρχει και άλλος Δρόμος.. αλλά ευτυχώς τον βρήκα και τώρα καταλαβαίνω γιατί δεν μου έκανε αυτό που πασάρανε.. @};-

βρε ουστ οι υποκριτές!!! :-% :-%
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΟΥΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Η πιο Δυνατή Θέληση, δεν είναι αυτή που σε υποχρεώνει να γίνεσαι αυτάρκης, αλλά αυτή που σε κάνει να μην συντηρείς την ανεπάρκειά σου... Ούτε μέσα στον Θεό, αλλά κυρίως μέσα στον ΄Ανθρωπο!

Νομίζω ότι η εποχή μας δεν σηκώνει άλλα ψέματα για τον Θεό, αλλά κυρίως δεν σηκώνει άλλους μύθους για την Αγάπη…

Ουαί υποκριτές… Ακόμα σταυρώνεται ο Ανθρωπος…Εδώ και τόσες χιλιάδες χρόνια!!
:cry: :cry: @};-
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΟΥΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Η πιο Δυνατή Θέληση, δεν είναι αυτή που σε υποχρεώνει να γίνεσαι αυτάρκης, αλλά αυτή που σε κάνει να μην συντηρείς την ανεπάρκειά σου... Ούτε μέσα στον Θεό, αλλά κυρίως μέσα στον ΄Ανθρωπο!

Νομίζω ότι η εποχή μας δεν σηκώνει άλλα ψέματα για τον Θεό, αλλά κυρίως δεν σηκώνει άλλους μύθους για την Αγάπη…

Ουαί υποκριτές… Ακόμα σταυρώνεται ο Ανθρωπος…Εδώ και τόσες χιλιάδες χρόνια!!
:cry: :cry: @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33628
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΟΥΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

@};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27432
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΟΥΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Χρειάζεται κάποια στιγμή, ο κάθε άνθρωπος, πέρα από τον ρόλο που έχει πάρει απέναντι στον Θεό και την Κοινωνία του Ανθρώπου, να σκύψει με ταπεινότητα και να δει το έργο του…Και τότε να ζητήσει συγνώμη, αν το έργο του δεν κατάφερε να κάνει ούτε έναν οπαδό του, ΄Ανθρωπο!

Νομίζω ότι η πιο εύκολη λεία είναι τα μωρά…Και όταν αργότερα, στην ενήλικη ζωή τους, αναζητήσουν τον Θεό με Αλήθεια, τότε το μόνο που θα αντικρύσουν είναι τον ανθρωπάκο, που είναι τόσο αμαρτωλός, ώστε να χρειάζεται τα ναρκωτικά για να το ξεχάσει…
Όταν ήμουν έφηβη πίστευα ότι ο Ιησούς ήταν ένας άξιος πολιτικάντης.
Στην πορεία αντικατέστησα τον Θεό με την φύση.
Και όταν το μικρό παιδάκι μου με ρώτησε γιατί τον σταύρωσαν ........... του είχα απαντήσει ότι <εαν δεν τον είχαν σταυρώσει, δεν θα είχε γίνει αυτό που είναι σήμερα>.

Η συγνώμη δεν φτάνει ........... την συνοδεύω με την μετάνοιά μου, την πίστη που επανακτώ με την βοήθειά ΤΟΥ-ΜΟΥ, και ευγνωμοσύνη για να δω την δεύτερη ευκαιρία να εκδηλώσω την Αγάπη. :-( @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33628
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΟΥΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Νομίζω ότι η εποχή μας δεν σηκώνει άλλα ψέματα για τον Θεό, αλλά κυρίως δεν σηκώνει άλλους μύθους για την Αγάπη…

Ουαί υποκριτές… Ακόμα σταυρώνεται ο Ανθρωπος…Εδώ και τόσες χιλιάδες χρόνια!!
:-( :-( @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”