Η ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΑ ΣΦΑΙΡΑ (από την Χρυσούλα Νικολοπούλου)

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Η ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΑ ΣΦΑΙΡΑ (από την Χρυσούλα Νικολοπούλου)

Δημοσίευση από Vasoula »

Η ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΑ ΣΦΑΙΡΑ


Μια φορά και ένα καιρό μέσα στον απέραντο ουρανό βρισκόταν μια μικρή σφαίρα που ακτινοβολούσε ένα λαμπερό διαμαντένιο φως.!!!!

Εικόνα


Η μικρή σφαίρα όμως δεν μπορούσε να δει το φως της και στεναχωριόταν, γιατί πίστευε, ότι όλα τα άλλα ουράνια σώματα ήταν λαμπερά και όμορφα και μόνο αυτή ήταν μικρή και ασήμαντη.
Τα πρωινά ο ήλιος αστραποβολούσε με το χρυσαφένιο του φως και το βράδυ η σελήνη έστελνε τις ασημένιες ακτίνες της όσο πιο μακριά μπορούσε.


Εικόνα


Η μικρή σφαίρα παρατηρούσε τα αστέρια που το καθένα είχε την δική του λάμψη και αναστέναζε λυπημένα.«Γιατί να μη είμαι και εγώ σαν εκείνο το πανέμορφο αστέρι με το γαλάζιο φως αναρωτιόταν;;;»

Ενώ έκανε αυτές τις σκέψεις παρουσιάστηκε ξαφνικά μπροστά της μια λευκή οπτασία και της είπε: « Μικρή μου δεν πρέπει να λυπάσαι που δεν έχεις δικό σου λαμπερό φως, γιατί πολύ απλά έχεις, μόνο που δεν το έχεις ανακαλύψει ακόμα.!!! Μόλις το αντιληφθείς πίστεψε με ποτέ δεν θα ζητήσεις να έχεις κάτι άλλο»

Εικόνα

«Αλήθεια» είπε χαρούμενα η μικρή σφαίρα. «Μα πως μπορώ όμως να δω το δικό μου φως» αναλογίστηκε

Τότε η οπτασία της έδωσε ένα μεγάλο ροζ κρύσταλλο και της είπε, ότι η καρδιά του κρυστάλλου ήταν ένας παντοδύναμος καθρέφτης και μέσα από αυτή θα μπορούσε να αντικρύσει το φως της. Θα έπρεπε όμως να πέσει με δύναμη επάνω στον κρύσταλλο και να τον σπάσει, για να ξεριζώσει από μέσα την καρδιά του, ώστε να μπορέσει να δει το φως της επάνω στην επιφάνεια της .

Εικόνα


Η οπτασία χάθηκε και η μικρή σφαίρα ετοιμάστηκε χαρούμενη να κυλήσει επάνω στον κρύσταλλο για να τον σπάσει. Επιτέλους, είχε έλθει η στιγμή που περίμενε τόσο καιρό. Να αντικρύσει το δικό της φως.
Ξαφνικά σταμάτησε, γιατί άκουσε ένα λυγμό.. Ήταν ο κρύσταλλος που έκλαιγε, γιατί η σφαίρα θα τον διέλυε και θα του έπαιρνε την καρδιά ..

Εικόνα


Η μικρή σφαίρα σταμάτησε την ορμή της.. Παρατήρησε, ότι η δική της επιθυμία περνούσε από την δυστυχία κάποιου άλλου.
«Ξέρεις του είπε σκέφθηκα, ότι η λύπη σου θα θολώσει την καρδιά σου και έτσι ποτέ δεν θα μπορέσω να δω το αληθινό φως μου αλλά μόνο κάτι θολό»


«Εσύ όμως που βλέπεις» συνέχισε «μπορείς να μου το περιγράψεις οπότε θα είναι σαν να το βλέπω και δεν χρειάζεται να πάρω την καρδιά σου για καθρέφτη».
Η περιγραφή από κάποιον ποτέ δεν θα σου δώσει την αίσθηση που θα έχεις εσύ ίδια όταν νοιώσεις το φως σου απάντησε στοχαστικά ο κρύσταλλος.!!!

Μόλις ο κρύσταλλος πρόφερε αυτές τις λέξεις οι λαμπερές ακτίνες του Ήλιου έπεσαν επάνω στην επιφάνεια του και φώτισαν την καρδιά του. Η καρδιά φεγγοβόλησε και η μικρή σφαίρα είδε επάνω της το δικό της διαμαντένιο φως….
Ήταν τόσο μοναδικά απαράμιλλο αυτό το φως, που μεμιάς κατάλαβε, ότι δεν θα μπορούσε να είχε ζητήσει τίποτα άλλο….
Από τότε η μικρή σφαίρα έζησε χαρούμενα και ευτυχισμένα και χαιρόταν που το φως της έφθανε απλόχερα σε όσους το είχαν ανάγκη!!!


Εικόνα



Καλή Χρονιά
Χρυσούλα Νικολοπούλου


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31621
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΑ ΣΦΑΙΡΑ (από την Χρυσούλα Νικολοπούλου)

Δημοσίευση από Fotinoula »

:x :x :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17554
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Η ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΑ ΣΦΑΙΡΑ (από την Χρυσούλα Νικολοπούλου)

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Πανέμορφο παραμύθι! :x @};- >:d<

Καλή χρονιά Χρυσούλα :x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΑ ΣΦΑΙΡΑ (από την Χρυσούλα Νικολοπούλου)

Δημοσίευση από Maraki »

Πολύ όμορφο Χρυσουλίτσα μου... :x :x :x :x

Καλή Χρονιά αγαπούλα... :x :x :x :x :x :x :x
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 883
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Re: Η ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΑ ΣΦΑΙΡΑ (από την Χρυσούλα Νικολοπούλου)

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Εύχομαι το 2012 να φέρει αλλαγές στις καρδιές των ανθρώπων και όλοι μαζί ενωμένοι να ακολουθήσουμε το δρόμο του φωτός!!!!

Χρυσούλα
@};- @};- @};-
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88633
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΑ ΣΦΑΙΡΑ (από την Χρυσούλα Νικολοπούλου)

Δημοσίευση από Vasoula »

ψυχούλα μου >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33622
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΑ ΣΦΑΙΡΑ (από την Χρυσούλα Νικολοπούλου)

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Η μικρή σφαίρα σταμάτησε την ορμή της.. Παρατήρησε, ότι η δική της επιθυμία περνούσε από την δυστυχία κάποιου άλλου.
«Ξέρεις του είπε σκέφθηκα, ότι η λύπη σου θα θολώσει την καρδιά σου και έτσι ποτέ δεν θα μπορέσω να δω το αληθινό φως μου αλλά μόνο κάτι θολό»


«Εσύ όμως που βλέπεις» συνέχισε «μπορείς να μου το περιγράψεις οπότε θα είναι σαν να το βλέπω και δεν χρειάζεται να πάρω την καρδιά σου για καθρέφτη».
Η περιγραφή από κάποιον ποτέ δεν θα σου δώσει την αίσθηση που θα έχεις εσύ ίδια όταν νοιώσεις το φως σου απάντησε στοχαστικά ο κρύσταλλος.!!!

Μόλις ο κρύσταλλος πρόφερε αυτές τις λέξεις οι λαμπερές ακτίνες του Ήλιου έπεσαν επάνω στην επιφάνεια του και φώτισαν την καρδιά του. Η καρδιά φεγγοβόλησε και η μικρή σφαίρα είδε επάνω της το δικό της διαμαντένιο φως…
Χρυσουλα τοσο ομορφο! :x :x :x

>:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Η ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΑ ΣΦΑΙΡΑ (από την Χρυσούλα Νικολοπούλου)

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Πολύ όμορφο Χρυσούλα, ευχαριστούμε!:x :x :x :x

Καλή, Φωτεινή Χρονιά! :x >:d< >:d< >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31621
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΑ ΣΦΑΙΡΑ (από την Χρυσούλα Νικολοπούλου)

Δημοσίευση από Fotinoula »

Χρυσουλίτσα :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<

καλή μας χρονιά >:d< O:-)
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24729
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Η ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΑ ΣΦΑΙΡΑ (από την Χρυσούλα Νικολοπούλου)

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Καλή χρονιά και σε σένα Χρυσουλίτσα και φωτεινή :x :x >:d< >:d<
Πολύ γλυκιά η μικρή σου σφαίρα :x :x @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33692
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Η ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΑ ΣΦΑΙΡΑ (από την Χρυσούλα Νικολοπούλου)

Δημοσίευση από Annoula »

Χρυσουλίτσα :x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Η ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΑ ΣΦΑΙΡΑ (από την Χρυσούλα Νικολοπούλου)

Δημοσίευση από Giotoula »

Υπέροχο! Σε ευχαριστούμε!
Καλή Χρονιά! >:d< @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Η ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΑ ΣΦΑΙΡΑ (από την Χρυσούλα Νικολοπούλου)

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Χρυσούλα μου, πόσο χαίρομαι γι' αυτό το όμορφο παραμυθάκι σου και για την παρουσία σου μέσα απ' αυτό! @};-

Καλή χρονιά με Αγάπη και Ενότητα! >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Η ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΑ ΣΦΑΙΡΑ (από την Χρυσούλα Νικολοπούλου)

Δημοσίευση από elenaki »

Χρυσουλα μας... >:d< >:d< >:d< >:d<
Σ'ευχαριστω πολυ!!!Ζεσταινει καρδιες το παραμυθι σου!!! :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Καλη χρονια με Αγαπη!!! :x :x
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Η ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΑ ΣΦΑΙΡΑ (από την Χρυσούλα Νικολοπούλου)

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

αχ Χρυσούλα μας τι όμορφο παραμύθι 8-> 8-> :x

ευχαριστούμε >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ”