η Αγάπη ενός Ανθρώπου...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

η Αγάπη ενός Ανθρώπου...

Δημοσίευση από Vasoula »

Vaso έγραψε:Ναι Γιώργο θα το κάνω, αλλά στο λέω προκαταβολικά άκρη δεν θα βγάλουμε..

είναι περίεργη η πνευματική Αγάπη...
Λευκός Κρίνος έγραψε:αλλα μπορουμε Βασω να συνεχισουμε συζητηση με αφορμη αυτη τη φραση σε ενα αλλο topic?
Vaso έγραψε:Η Αγάπη δεν είναι μόνο ελεήμων αλλά και δίκαιη...

Mέσα σε όλο το φόρουμ, όπου και να κοιτάξω, η λέξη «Αγάπη» έχει αναφερθεί τόσες φορές, όσες και τα ποστ μου…37.630

Δεν θα ήθελα να ανοίξω ένα ακόμα τόπικ που να αναφέρεται στην Αγάπη…΄Όμως βλέπω, νιώθω, ότι ακόμα και μετά από 2000 χρόνια, η Αγάπη δεν μπόρεσε να ενώσει τους ανθρώπους, παρά μόνο σαν συναίσθημα με βραχυπρόθεσμα αποτελέσματα…

Θυμάμαι ότι ο Δάσκαλός μου είχε ξεκινήσει την διδασκαλία του με αυτήν την λέξη… «Αγάπη»…
Σταθήκαμε μπροστά στον ωκεανό και μου είχε πει, θυμάμαι, αν καταφέρεις να περπατήσεις πάνω του, θα ξέρεις σίγουρα και πέρα από κάθε αμφιβολία τι είναι η Αγάπη…
Μου είχε πει επίσης…προετοιμάσου όμως να βιώσεις μέσα στην Αλήθεια της Αγάπης, το πιο βαθύ σκοτάδι…

Και έτσι έγινε…

Γιατί οι άνθρωποι όταν ακούνε για Αγάπη χωρίς όρους, νομίζουν ότι μπορούν να αρπάξουν την Ψυχή σου…

Η Αγάπη είναι αυτή η πνευματική ουσία που συγκολλά τα δύο μέρη της Ψυχής…το πνευματικό και το υλικό, έτσι ώστε οι Νόμοι του Θεού να έχουν μια εσωτερική αυτάρκεια και ακεραιότητα στην Συνείδηση…

΄Ετσι η Αγάπη είναι μια κατάσταση στην Συνείδησή που υπερβαίνει τα συνειδητά και ασυνείδητα συναισθήματα και την ωθεί να δρα σύμφωνα με τους Νόμους του Ανθρώπου και του Θεού…

Η ευσπλαχνία και το έλεος του Ανθρώπου σημαίνει και το τέλος της μνησικακίας για τον κόσμο του Θεού, που σε μια φυσική του εκδήλωση παρουσιάζεται άδικος, σκληρός και καταπιεστικός, ψεύτικος…
Το τέλος της μνησικακίας σημαίνει ότι η συμπονετική δράση που αναπτύσσεται μέσα στον ΄Ανθρωπο, δεν αφήνει περιθώρια για ψευδαισθήσεις…

Ψευδαίσθηση είναι κάθε αξία που προσμετράται στην πράξη, όταν αυτή γίνεται με βάση τα στερεότυπα, τα πρότυπα και τις σκέψεις για το καλό.

΄Όταν ένας άνθρωπος δρα με αγάπη στον μαζικό κόσμο του θεού, τότε εξιλεώνει την έλλειψή της ενότητας που βιώνει μέσα του…
Τα συναισθήματα του ωθούν και τις πράξεις του που είναι σύμφωνες με τις επιδράσεις της ηθικής που έμαθε μεν, αλλά μέσα από αυτές πάντα κάτι περιμένει ασυνείδητα…
Αποδοχή, αξία, εξιλέωση…
Υπάρχει πίσω από την πράξη, μια ανάγκη που χρειάζεται να καλυφτεί, ενόσω ο άνθρωπος δεν γνωρίζει τα ασυνείδητα συναισθήματά του…δεν γνωρίζει ότι η πιο σημαντική πράξη που έχει να κάνει είναι η ενοποίηση των μερών της Ψυχής του και μέσα από αυτήν την ενοποίηση να επιτύχει την εκπλήρωση των Νόμων και όχι την ματαίωση τους…

΄Ενας ΄Ανθρωπος μέσα στην συνειδητή κατάσταση Αγάπης, δεν επιδρά στο μαζικό, αλλά στο συλλογικό…Εκεί εκπληρώνονται οι Νόμοι μέσα του…
Το έλεος του δεν έχει εκείνη την αξία της συμπόνιας που χρειάζεται να αναγνωριστεί και να έχει «αντίτιμο» στον εαυτό του, και γι’ αυτό ακριβώς τον λόγο μπορεί να είναι δίκαιος με τον Νόμο της Αιτίας και του Αποτελέσματος, που κάνει τον κόσμο του ακέραιο και αυτάρκη.

΄Όταν ο ΄Ανθρωπος βιώνει στην Συνείδησή του την κατάσταση της Αγάπης, αυτό σημαίνει ότι ο πνευματικός του άξονας της Σοφίας έχει ολοκληρωθεί και αυτό δίνει τέλος στην ψευδαίσθηση των συναισθημάτων του, δίνει τέλος στους πολλαπλούς εαυτούς που αναγκάζεται να δημιουργήσει στον φυσικό κόσμο για να «επιβιώσει» και να λάβει απ’ έξω αγάπη και αποδοχή…

Σ’ αυτήν την κατάσταση Συνείδησης, ο ΄Ανθρωπος δεν επιδρά παρά μόνο με τους Εσωτερικούς Νόμους…
Δεν αναζητά να τιμωρήσει κανέναν γιατί εκπληρώνει τους Νόμους, δεν τους ματαιώνει, όπως δεν ματαιώνει την Ζωή, γιατί γνωρίζει ότι αυτή βασίζεται στο ΄Ελεος…

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι δεν θέλει να επιδράσει σε άτομα που δεν δέχονται την επίδραση των Νόμων που «κουβαλά» μέσα του…

Πολλές φορές, ίσως και τις περισσότερες, αυτό που τον πληγώνει είναι αυτά τα 2000 χρόνια παρεξήγησης! Της θρησκευτικής αγάπης, της συναισθηματικής αγάπης και της Αγάπης σαν κατάσταση εσωτερικής ενότητας…γνωρίζοντας ότι το τελευταίο είναι η σπάνια περίπτωση να το προτιμήσουν οι άνθρωποι για την εκπλήρωση των Νόμων του Θεού…

Αυτή είναι η δική μου εμπειρία….
Ανοιχτό το πεδίο για να συζητήσουμε…


και αυτό αφιερωμένο στον πιο βαθύ μου Ερωτα...και σε Εσάς! @};-
http://youtu.be/ZSq9Lt8wCgQ
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: η Αγάπη ενός Ανθρώπου...

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε:Γιατί οι άνθρωποι όταν ακούνε για Αγάπη χωρίς όρους, νομίζουν ότι μπορούν να αρπάξουν την Ψυχή σου…
’ουτς..! :-(
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Βάσω,
ευχαριστώ που άνοιξες καινούργιο θέμα! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

για Εσένα Γιώργο και για τον ΄Ανθρωπο...

του το οφείλω! :-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17555
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Έτσι όπως το έχω καταλάβει για να περάσει ένας άνθρωπος στην κατάσταση της Αγάπης χωρίς όρους πρέπει να έχει νιώσει τη δίψα της ψυχής του γι' αυτήν. Να υπάρχει σαν ανάγκη μέσα του, σαν να είναι το σημαντικότερο που είναι να γίνει, σαν την αναπνοή ένα πράγμα. Πρέπει να έχει βιώσει το τέλμα της συναισθηματικής αγάπης και τη δίνη των φαύλων κύκλων που αυτή δημιουργεί και να έχει βρει το θάρρος να το παραδεχτεί. Πρέπει να έχει τα κότσια να κοιτάξει κατάματα τον εαυτό του και να κατανοήσει τη δική του αδυναμία, το δικό του φόβο απέναντι στην Αγάπη. Τι τον εμποδίζει να της παραδοθεί; Τι φοβάται ότι θα χάσει; Αν δεν έχει κάποιος το κουράγιο να πάρει το μπαλάκι στο δικό του γήπεδο όποιος μα όποιος και να του ρίξει πάσα δεν θα μπορέσει να την πιάσει.
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και να έχει βρει το θάρρος να το παραδεχτεί
εδώ είμαστε Λιζάκι...

εδώ είναι το πιο δύσκολο σημείο ενός ανθρώπου...Να παραδεχτεί...

να παραδεχτεί ότι ο λόγος που δεν ανακουφίζει την Ψυχή του, δεν είναι κάτι έξω από αυτόν...είναι ο μηχανισμός του εγωισμού μέσα του, που δεν του αφήνει τα περιθώρια να καταλάβει την δινη των συναισθημάτων του και της αυτο-απόρριψης του...

Είναι αδύνατον να προχωρήσει κανείς στον Δρόμο της Αγάπης, αν δεν ταπεινωθεί πρώτα...

οι κύκλοι της ανθρωπότητας βασιζονται στην έλλειψη ταπεινότητας του νου που νομίζει ότι μπορεί να "ξεγελάσει" την καρδιά του...

εκει γινεται ο πόλεμος!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17555
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Πόσα και πόσα χρόνια δεν έζησε η ανθρωπότητα νομίζοντας ότι η Γη είναι το κέντρο του σύμπαντος!

Πόσα και πόσα χρόνια για να καταλάβει ο άνθρωπος ότι δεν είναι ο εαυτός του το κέντρο του κόσμου, ότι δεν του χρωστάει κανείς παρά μόνο ό,τι ο ίδιος οφείλει στον εαυτό του, να κοιτάξει με ταπεινότητα μέσα του.
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23589
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Η Αγάπη είναι αυτή η πνευματική ουσία που συγκολλά τα δύο μέρη της Ψυχής…το πνευματικό και το υλικό
:x >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

οι κύκλοι της ανθρωπότητας βασιζονται στην έλλειψη ταπεινότητας του νου που νομίζει ότι μπορεί να "ξεγελάσει" την καρδιά του...

εκει γινεται ο πόλεμος!
@};- @};- @};-

Πόσα και πόσα χρόνια για να καταλάβει ο άνθρωπος ότι δεν είναι ο εαυτός του το κέντρο του κόσμου, ότι δεν του χρωστάει κανείς παρά μόνο ό,τι ο ίδιος οφείλει στον εαυτό του, να κοιτάξει με ταπεινότητα μέσα του.
Έτσι, Λιζάκι! @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31623
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε: Είναι αδύνατον να προχωρήσει κανείς στον Δρόμο της Αγάπης, αν δεν ταπεινωθεί πρώτα...

οι κύκλοι της ανθρωπότητας βασιζονται στην έλλειψη ταπεινότητας του νου που νομίζει ότι μπορεί να "ξεγελάσει" την καρδιά του...
αυτο ένοιωσα πρόσφατα σε έναν διαλογισμό

ότι εκείνο που λείπει απο τον άνθρωπο είναι η ταπεινότητα, η αίσθηση του να γυρίζει ο κόσμος γύρω απο τον εαυτό μας, να είμαστε το επίκεντρο του κόσμου, τί εγωισμός!

είχα νοιώσει και παλαιότερα ότι η φράση
"δεν με καταλαβαίνετε, και νοιώθω μόνη" μια φράση που χρησιμοποιούσα σε μεγάλο βαθμό παλιότερα,
ηταν ακριβώς αυτος ο εγωισμός και η αλαζονεία

και τότε μέσα εκεί σε αυτο το επίκεντρο, όποιο χάρισμα, χάνονταν μεσα εκέι στην δίνη του επίκεντρου

δεν έχουν σημασία τα λόγια, ουτε τα χαρίσματα, αν μεσα μας δεν έχει αναπτυχθεί η ταπεινότητα

:x @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε: να παραδεχτεί ότι ο λόγος που δεν ανακουφίζει την Ψυχή του, δεν είναι κάτι έξω από αυτόν...είναι ο μηχανισμός του εγωισμού μέσα του, που δεν του αφήνει τα περιθώρια να καταλάβει την δινη των συναισθημάτων του και της αυτο-απόρριψης του...

Είναι αδύνατον να προχωρήσει κανείς στον Δρόμο της Αγάπης, αν δεν ταπεινωθεί πρώτα...

οι κύκλοι της ανθρωπότητας βασιζονται στην έλλειψη ταπεινότητας του νου που νομίζει ότι μπορεί να "ξεγελάσει" την καρδιά του...
:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

είχα νοιώσει και παλαιότερα ότι η φράση
"δεν με καταλαβαίνετε, και νοιώθω μόνη" μια φράση που χρησιμοποιούσα σε μεγάλο βαθμό παλιότερα,
ηταν ακριβώς αυτος ο εγωισμός και η αλαζονεία
έστι ακριβώς ,ψωμοτύρι την είχα κάνει αυτήν την φράση :?

πώς πέριμενα να με καταλάβουν οι άλλοι όταν εγώ η ίδια αδυνατούσα να καταλάβω εμένα και τα συναισθήματα μου.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

είσαι η μειονότητα του Εαυτού σου, Ιωαννάκι, στην ουσία...

μέσα σου ένας ολόκληρος κόσμος, μόνο που εκεί ο θεός δεν χωράει παρά μόνο σαν πίστη...

τι να σου κάνει κι αυτός....

πολλοί εαυτοί, συνωστισμός γίνεται...

ανάλογα με το τι θέλεις να πετύχεις, έχεις και έναν εαυτό έτοιμο να παίξει το δράμα του...

και έτσι δεν παίρνεις είδηση ότι οι εαυτοί κάποια στιγμή σε εξοντώνουν...σε συνθλίβουν και σε ποδοπατούν μέσα στην ίδια σου την Ψυχή...Αντιδρά κι αυτή...΄Ολοι εναντίον ενός...δεν λέει...

:-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

πολλοί εαυτοί, συνωστισμός γίνεται...

ανάλογα με το τι θέλεις να πετύχεις, έχεις και έναν εαυτό έτοιμο να παίξει το δράμα του...

και έτσι δεν παίρνεις είδηση ότι οι εαυτοί κάποια στιγμή σε εξοντώνουν...σε συνθλίβουν και σε ποδοπατούν μέσα στην ίδια σου την Ψυχή...Αντιδρά κι αυτή...΄Ολοι εναντίον ενός...δεν λέει...
πόσο αλήθεια είναι αυτό Βασούλα ,πόνεσε πολύ όταν ήρθε στην επιφάνεια.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88636
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μα αυτό ζητά να αποφύγει ο αλαζονικός άνθρωπος...
τον πόνο της Αλήθειας...

και προτιμά τον πόνο της πλάνης...

τόσο απλά... @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”