Προβλημα ανορεξιας????

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
oasis
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009 6:02 pm
Τοποθεσία: Περιστέρι

Προβλημα ανορεξιας????

Δημοσίευση από oasis »

Γεία σε όλους σας πρώτη φορά επισκέπτομαι το site σας
Εχω ενα πρόβλημα και θα ηθέλα οποιος μπορει και γνωρίζει να με βοηθήσει είμαι 26 ετών έχω μια αδεφούλα 21 πριν απο 1 χρόνο χάσαμε τον ξαδερφό μας ήταν πολύ μεγάλο χτύπημα για μας αυτό.
Από τότε η μικρή μου έχει αρχίσει να αδυνατίζει αρκετά επειδή δουλεύω πολλές ώρες δε περνάω πολύ χρόνο μαζί της ,της μιλάω είτε απο το τηλ ή από το msn έχω διαβάσει κάποια δημοσιεύματα για την ανορεξία και τα συμπτώματα που έχει. Ανησυχώ πάρα πολύ έχει αρκετά από αυτά και η μικούλα μου εχει φτάσει 49 κιλά και εχει ύψος 1,72 διακρύνοντε τα κοκαλά της και οι φλέβες της προσπαθώ να της μιλήσω αλλά μου λέει οτι είναι μια χαρά έτσι.Προσπαθώ να την πάω κάπου για να την βοηθήσουν.Σας παρακαώ βοήθήστε με θέλω να την προσεγγισω χωρις να νοιώσει οτι την πιέζω
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Oasis εκείνο που μπορώ να σου πω απο αυτά που γνωρίζω για την ανορεξία είναι ότι το άτομο που την εκδηλώνει δεν νοιώθει καν και δεν γνωρίζει ότι έχει καποιο πρόβλημα

το θέμα είναι ότι κοιτάζεται στον καθρέπτη και αντι να βλέπει αυτό που βλεπεις εσύ δλδ ένα αδύνατο σώμα του οποιου φάινονται ακόμα και τα κόκαλα , το ατομο βλέπει ότι είναι παχύ και χρειάζεται και αλλο να αδυνατίσει

καταλαβαίνεις λοιπόν ότι μια προσεγγιση που θα κεθρεφτίσει άποτομα το άτομο το μόνο που θα φερει είναι σύγκρουση, χρεάζεται δλδ πολύ λεπτος χειρισμός για προσεγγιστεί και να αρχίσει να αντιλαμβάνεται τι προκαλεί στον εαυτό του


κάποιες σκεψεις είναι ότι το άτομο που οδηγέιται στην νευρική ανορεξία επιδιώκει την αναγκη της αποδοχής και της αγάπης απο το πλησιον του μέσα απο την ομορφιά, την προσαρμογή στα καθημερινά προβαλλόμενα πρότυπα της κοινωνίας, συνδυάζει ίσως έτσι την επιτυχία, την ευτυχία, την γαλήνη

@};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αχ κορίτσι μου σε διαβάζω...και αυτην την στιγμή δεν ξερω τι να σε πω.
Ειλικρινά εχω πάθει...
>:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
oasis
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009 6:02 pm
Τοποθεσία: Περιστέρι

Δημοσίευση από oasis »

Προσπάθησα να την πείσω να κάνει ενα ερωτιματολόγιο σε ενα οργανισμό για τα ανορεξικά άτομα απότι διάβασα στο διαδύκτιο τα ερωτιματολόγια αυτά πηγαίνουν σε γιατρούς .Ελπίζω και εύχομαι να τη βοηθήσουν



Σε ευχαριστώ Φωτεινή :)
Άβαταρ μέλους
oasis
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009 6:02 pm
Τοποθεσία: Περιστέρι

Δημοσίευση από oasis »

Γαλαζια σφαιρα Απλα ειμαι απελπισμενη δεν ξερω τι να κανω θελω να βρω καποιο τροπο να βοηθησω
ευχαριστω :)
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Σου ευχομαι ολα να πανε καλα με την αδερφουλα σου! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οasis καλώς ήρθες :x

΄Εχεις συνδυάσει τον θάνατο του συγγενούς σας με το πρόβλημα της αδερφής σου?

Δεν ξέρω πολλά πράγματα για την ανορεξία, αλλά ξέρω πάρα πολλά για την μοναξιά, που έρχεται σαν επακόλουθο από την υπερβολική ανησυχία των άλλων...

Αν θέλεις πες μας μερικά πράγματα περισσότερο για την αδερφή σου, μήπως μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε, όσον αφορά στο συναισθηματικό μέρος της!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24615
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Καλώς ήλθες oasi
Συμφωνώ και γω ότι χρειάζεται λεπτός χειρισμός,
γιατί η ανορεξία είναι μια πολύ ύπουλη αρρώστια
και θέλει κοινή αντιμετώπιση από όλη την οικογένεια.
Πως το βλέπει ή ίδια ? Μένετε μόνες σας ή με τους γονείς σας ?
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
oasis
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009 6:02 pm
Τοποθεσία: Περιστέρι

Δημοσίευση από oasis »

Πριν το θάνατο του ξαδερφου μου ηταν διαφορετικά τα πράγματα οχι οτι ήταν παχιά αλλα δεν ήταν και τοσο αδύνατη οπως είναι τώρα.Η αδερφή μου είναι γενικα πολυ κλειστός σαν χαρακτήρας και μπορω να πω οτι δεν είναι και πολύ κοινωνική εχει φιλους-φίλες (λιίγους και καλούς)αλλά και πάλι δεν τους ανοίγεται για να τους πει τι νοιώθει θα το κάνει μόνο αμα την πιέσεις η άμα το έχει πολύ αναγκη.Απότι γνωρίζω είμαι η μοναδική που εμπιστεύεται και ξέρει οτι της έχω πολυ μεγάλη αδυναμία
Τωρα έχουμε πολύ καιρό να μιλησουμε και δεν γνώριζω αν την βασανίζει τίποτα .
Τώρα δεν ξέρω αν μπόρεσα καθόλου να σας βοηθήσω το ελπίζω..
Άβαταρ μέλους
oasis
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009 6:02 pm
Τοποθεσία: Περιστέρι

Δημοσίευση από oasis »

Μπορεσα να την πείσω να παει σε καποιο κέντρο να μιλήσει με ειδικούς!
Μαζι με τουσ γονεις μας μένουμε απλά η μικρη εμπιστευεται πιο πολυ εμενα απο τους δικους μας
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η αδερφή μου είναι γενικα πολυ κλειστός σαν χαρακτήρας και μπορω να πω οτι δεν είναι και πολύ κοινωνική εχει φιλους-φίλες
oasis αυτό από μόνο του χρειάζεται προσοχή...

Κανείς δεν γεννιέται έτσι...
Βαθυτερος συναισθηματικός επηρεασμός από το περιβάλλον, μπορεί να κάνει ένα άτομο να κλειστεί στον εαυτό του...και να μην μπορεί να ανταπεξέλθει σε σοβαρότερες καταστάσεις που θα προκύψουν στην ζωή του...

Κάνατε πολύ καλά που απευθυνθήκατε σε ειδικό...

εύχομαι τα καλυτερα! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Η ανορεξία είναι πολύ ύπουλη ασθένεια και πολύ σοβαρή, γι' αυτό και την κατατάσσουν στις ψυχιατρικές ασθένειες οι γιατροί. Εγώ προσωπικά πέρασα απο αυτή τη φάση μετά τον χαμό του πατέρα μου. Είναι γεγονός ότι ο πάσχων δύσκολα παραδέχεται ότι έχει πρόβλημα. Όντως κοιτάζεται στον καθρέφτη και θεωρεί- όχι απλά ότι είναι φυσιολογικός- αλλά ότι είναι...τόφαλος! Και πρέπει να χάσει κ άλλο βάρος! Επίσης, σε μένα λειτούργησε και σαν είδος αυτοτιμωρίας (θεωρούσα ότι δεν είμαι καλός άνθρωπος, καλή κόρη και ότι μου αξίζει ό,τι χειρότερο). Αλλά και σαν είδος εκδίκησης προς τη μητέρα, με την οποία η σχέση ήταν και εξακολουθεί να είναι χείριστη. Γενικότερα, ήμουν γεμάτη ενοχές και μισούσα τον εαυτό μου. Αλλά το χειρίστηκα μόνη μου το θέμα. Καλό θα ήταν, εφόσον είσαι το πιο κοντινό της πρόσωπο, να της αφιερώσεις χρόνο! Να τις μιλάς, να έρθετε και πάλι κοντά. Να την πείσεις ότι όντως έχει πρόβλημα και κινδυνεύει η ΖΩΗ της. Όχι βέβαια πιεστικά, γιατί θα αντιδράσει. Δείξ' της ότι της τα λες απο ενδιαφέρον και επειδή νοιάζεσαι και ότι είσαι εκεί για αυτήν σε ό,τι σε χρειάζεται. Προφανώς νιώθει μόνη η αδερφούλα σου και κάνει ό,τι μπορεί για να τραβήξει την προσοχή. Κάνε ΜΕ ΑΓΑΠΗ ό,τι περνάει απο το χέρι σου. Μόλις συνειδητοποιήσει και παραδεχτεί ότι έχει πρόβλημα, όλα τα άλλα γίνονται!!! Δηλαδή, ποιόν τρόπο θα ακολουθήσει για να θεραπευτεί θα τον βρείτε στην πορεία (αν θα πάει σε ψυχίατρο ή αν θα κάνει κάτι μόνη της). Τον πρώτο καιρό θα χρειαστεί και μια φροντίδα όσον αφορά το φαγητό. Να τις φτιάχνετε πράγματα που τις αρέσουν, να είναι φρέσκα και νόστιμα και να παρακολουθείτε- με τρόπο- τις ποσότητες που τρώει. Ελπίζω να σε βοήθησα. Μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά!!!
Άβαταρ μέλους
oasis
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009 6:02 pm
Τοποθεσία: Περιστέρι

Δημοσίευση από oasis »

Χτες μίλησα μαζί της και μου είπε οτι ξέρει πως αυτό που έχει δεν είναι καλό και οτι πρέπει να πάει σε κάποιον ειδικό
Ελπίζω να μην αλλάξει την απόφασή της

Σε ευχαριστώ πολύ Valia @};-
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Μπράβο κοριτσάκι μου! σίγουρα θα το ξεπεράσει!! φρόντισε να μην αλλάξει γνώμη! :x
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Οπως το ακούω
Όντως κοιτάζεται στον καθρέφτη και θεωρεί- όχι απλά ότι είναι φυσιολογικός- αλλά ότι είναι...τόφαλος!
μου κάνει ότι ουσιαστικά ο άνθρωπος που το βιώνει έχει μέσα του μιά αντίληψη που του παραμορφώνει την πραγματικότητα του.
Σαν μιά ασθένεια των ματιών.... αλλά εσωτερική.
Και η μηδαμινή πρόσληψη τροφής,σαν να έχει πάψει να ελπίζει ότι τρέφεται εσωτερικά, και ότι δεν αξίζει να ενισχυθει...

Σκέψεις... @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”