Εμπειρίες και απορίες..

Συντονιστής: Vasoula

Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vaso έγραψε:και δεν θα αγαπήσεις κανέναν άλλον άνθρωπο που δεν βρίσκεται σ' αυτήν την εσωτερική κατάσταση?
Προθεση μου Βασω ειναι να μπορω να αγαπαω ολο τον κοσμο. Προς το παρων δεν εχω το πνευματικο επιπεδο να το κανω αυτο... ετσι απεχθανομαι τους δηθεν και τους καλπικους και του κουτοπονηρους.

Μπορω να αγαπησω τον Πασαρη ας ειναι και δολοφονος γιατι και ο ιδιος παραδεχεται οτι ειναι καθαρμα... Μισω ομως την αγια αθανασια του Αιγαλεω που λεει οτι συνομιλει με την Παναγια και εχει γινει ζαμπλουτη απο τις περιουσιες των αφελων γεροντων που την πιστευουν

Συγνωμη αν ειμαι λαθος, αλλα ειμαι ο Γιαννης και αυτη ειναι η αληθεια μου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Φυσικά δεν είσαι λάθος! Τι θα πει "λάθος" μικρούλη μου?

Ποιός θα το αξιολογήσει? ποιός είναι σε θέση? που θα στηριχτεί για να πει ότι ο Γιαννάκης είναι λάθος? Ο καθένας παρατηρώντας τον εαυτό του διαφοροποιεί ότι δεν χρειάζεται στον δρόμο του, από συμπεριφορές...

Συμφωνώ με την άποψή σου για το κάλπικο και το αυθεντικό...

Συμφωνώ για την αγνότητα της πρόθεσης και για την ειλικρίνεια, μέχρι του σημείου που μπορεί να την εκφράσει κανείς...
όπως επίσης μέχρι του σημείου που μπορεί να την νιώσει από τους άλλους...

Τώρα μεταξύ της αθανασίας του Αιγάλεω και του Πάσαρη, δεν βλέπω διαφορές σε συμπεριφορές, παρά μόνο στην ταμπέλα που βάζει ο καθένας στον εαυτό του...

Ο Πάσαρης βίασε το φυσικό επίπεδο των ανθρώπων και η αθανασία τον ψυχικό τους κόσμο...Δεν βλέπω και καμιά ουσιαστική διαφορά, παρά μόνο στα πεδια...

Η κοινωνική διαφορά σ' αυτό είναι ότι τον έναν τον πήραν είδηση αμέσως, την άλλη την πήραν είδηση μετά από χρόνια...

και ξέρεις γιατί?

γιατί οι άνθρωποι χρειάζονται την αυθεντία για να νιώσουν ασφαλείς...Χρειάζονται τον θεό, για να στηρίξουν πάνω του το μέλλον τους, χωρίς να κατανοούν ότι το μέλλον αυτό θα είναι ίδιο με το παρελθόν τους, αν δεν ελευθερώσουν την σκέψη τους από τον φόβο...

Αν εργαζόμαστε με τον εαυτό μας, είναι ακριβώς γι' αυτήν την ελευθερία, γιατί μόνο μέσα σ' αυτήν αναπτύσσεσαι και μπορείς να αγαπάς, ότι δεν φοβάσαι...

΄Οταν απομακρύνεις την αυθεντία και την γνώμη σου γι' αυτήν, τότε δεν θα απεχνάνεσαι το κάλπικο, ούτε θα διαφοροποιείς την εσωτερική σου κατάσταση από αυτό...

Θα το αφήνεις στην ησυχία του, να είναι όσο κάλπικο αντέχει να είναι! Γιατί έχεις ελευθερωθεί και από το αυθεντικό...

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αχ βρε Βάσω... :*
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Vaso έγραψε:...Χρειάζονται τον θεό, για να στηρίξουν πάνω του το μέλλον τους, χωρίς να κατανοούν ότι το μέλλον αυτό θα είναι ίδιο με το παρελθόν τους, αν δεν ελευθερώσουν την σκέψη τους από τον φόβο...
Τα είπες όλα. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Elena έγραψε:Αχ βρε Βάσω... :*
Ελενακι μου αυτη ειναι δικια μου ατακα ... πρωτα το αχ και μετα το βρε ......
αλλα ουτως η αλλιως συγκωνουντα δοχεια ειμαστε ;)

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

>:d<
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Συγνωμη αν ειμαι λαθος, αλλα ειμαι ο Γιαννης και αυτη ειναι η αληθεια μου
Είναι ο μόνος λόγος που δεν σου απαντώ όπως εσύ, γιατί το σέβομαι αυτό. Δεν κάνεις το ίδιο ώμος.

Μου βάζεις επίθετα χωρείς να με ξέρεις και χωρείς να λες δικιά του αλήθεια είναι.
Με κρίνεις!

Και δεν το παίζω υπεράνω που δεν σου απαντώ με τον ίδιο τρόπο, απλά έχω καταλάβει ότι δεν ωφελεί πουθενά αυτό.

Θέλω να μου λύσης μια απορία ώμος. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι λέω βλακείες και ψέματα? Το ότι αν ήταν αλήθεια δεν θα τα έλεγα? Δεν θα έμπαινα εδω? Δεν μπορεί να το κάνει κανένας εκτός από μερικούς εκλεκτούς? Τι είναι αυτό που σε κάνει τόσο εξαγριωμένο μαζί μου?

Θα σου πω ότι δεν έχω κάτι μαζί σου και ούτε έχω παρεξηγηθεί από αυτά που μου είπες, έχω όλη την καλή διάθεση να συνεχίσουμε να ανταλλάζουμε απόψεις και να πάμε και βόλτα με αυτό το κότερο που μου έχεις υποσχεθεί... 8)
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ευδαιμονια μου εχω απαντησει σε οτι ρωτας..
ο καθενας ειναι ελευθερος να γραφει οτι θελει και να δηλωνει οτι θελει..
ο λογος που με εκνευρισες ειναι οτι απαντας εδω μεσα και λυνεις τις αποριες σε εμας τους απειρους σχετικα με το ρεικι με υφος αλαζονικο ενω δεν εχεις ρεικι!
αν σου αρεσει ομως (ή ωμος αν προτιμας) συνεχισε... Νευρακια ηταν και μου περασαν δεν θα σε ξαναενοχλησω!

Το κοτερο το πουλησα για να καλυψω καποιες επιταγες. Τωρα βολευομαι με μια σκαφη.. δεν ειναι πολυ ευρυχωρη αλλα ολοι οι καλοι χωρανε :D :D :D
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Το κοτερο το πουλησα για να καλυψω καποιες επιταγες. Τωρα βολευομαι με μια σκαφη.. δεν ειναι πολυ ευρυχωρη αλλα ολοι οι καλοι χωρανε
=)) =))
ο λογος που με εκνευρισες ειναι οτι απαντας εδω μεσα και λυνεις τις αποριες σε εμας τους απειρους σχετικα με το ρεικι με υφος αλαζονικο ενω δεν εχεις ρεικι!
Αν και δεν απαντώ με αυτό το σκεπτικό θα προσπαθήσω να είμαι πιο προσεκτικός...

@};-
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

>:d< και στους δυο!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αυτό θα έλεγα τώρα, μια χαρά τα βρήκατε οι δυο σας!!ο καθένας είναι αυτό που είναι αγγίζοντας τα όρια του άλλου με σεβασμό!! >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27313
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Τωρα βολευομαι με μια σκαφη.. δεν ειναι πολυ ευρυχωρη αλλα ολοι οι καλοι χωρανε
Δηλώνω συμμετοχή :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Elisavet έγραψε:
Τωρα βολευομαι με μια σκαφη.. δεν ειναι πολυ ευρυχωρη αλλα ολοι οι καλοι χωρανε
Δηλώνω συμμετοχή :x
και εγώ και εγώ... :D
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

και γω... πάμε μιά βόλτα??? :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

και εγώ και εγω μεσα :bounce:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”