Εμπειρίες και απορίες..

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
dem
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2009 6:39 pm
Τοποθεσία: Χαλάνδρι

Δημοσίευση από dem »

ARTYADIS έγραψε:
Καλώς ήρθες Δημήτριε! @};-
Καλώς σας βρήκα!!!

:-D @};-

Δημήτριος
Ορμητική, σαν τον παράφορο βοριά· πύρινη, σαν τη φωτιά της Αίτνας· επίμονη, σαν την κίνηση των άστρων: έτσι οφείλει να είναι η προσευχή του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα...
Σχετικά με την ελεύθερη βούληση και το Ρείκι. Αν κάνω πχ στο κουτί με τα φάρμακά μου, το οποίο πιθανόν να χρησιμοποιήσει και η μητέρα μου, θα επηρεάσει την ελευθερία της?

Ακόμα να ρωτήσω... Υπάρχει διάρκεια δράσης για όταν κάνει κάποιος Ρείκι σε κάτι? Δηλαδή αν κάνω σήμερα σε ένα ποτήρι νερό, σε μία μέρα/βδομάδα/μήνα κ.ο.κ δεν θα έχει πλέον ενέργεια?
:-?
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αν κάνω πχ στο κουτί με τα φάρμακά μου, το οποίο πιθανόν να χρησιμοποιήσει και η μητέρα μου, θα επηρεάσει την ελευθερία της?
Όχι, γιατί το ρέικι το κάνεις στα φάρμακα και όχι στην μητέρα σου!
Δηλαδή αν κάνω σήμερα σε ένα ποτήρι νερό, σε μία μέρα/βδομάδα/μήνα κ.ο.κ δεν θα έχει πλέον ενέργεια?
Καλό θα είναι να το ενεργοποιείς κάπου-κάπου για να διατηρεί το ενεργειακό του επίπεδο..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σοφάκι, θα κάνεις τα πάντα σύμφωνα με μια πνευματική Λογική, που ο άνθρωπος έχει μέσα του, αλλά δεν μπορεί να την χρησιμοποιήσει γιατί έχει προγραμματιστεί με την τετράγωνη λογική, κάτι που ούτε σύμφωνο με την Ολική του Φύση είναι, ούτε επιχειρήματα του δίνει για να επεξεργαστεί τα θέματά του...

Αν λοιπόν κάνεις ρέικι σε ένα ποτήρι νερό, αυτό είναι για να το πιείς την συγκεκριμένη ώρα...΄Οταν θα ξαναπιείς θα ξανακάνεις...

Και αυτό γιατί, κι εσύ, σαν υλικό ον, έχεις ανάγκη να κάνεις καθημερινά αυτοθεραπεία, αλλιώς θα έκανες μία φορά και πάλι μετά από έναν μήνα ή χρόνια...

Για την πρώτη ερώτηση, απάντησε ήδη η Δημητρούλα! :-D :-D :-D

Αλλά για να είσαι πιο ήσυχη, να κάνεις ρέικι μόνο στο δικό σου χάπι!

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Πριν λιγες μερες ,ο γιος της εξαδελφης μου ηταν με τρομερο πονοκεφαλο ,ατονια,ταση εμετου απο το πρωι μεχρι το βραδυ!
Περνωντας απο κει να τον δω ,του ειπα αν θελει να του δωσω ενεργεια -ρεικι.Μεσα μου ηξερα ομως, οτι εγω δε μπορω να δωσω ρεικι!
Του ζητησα να ξαπλωσει ανασκελα και να ακουμπησει το κεφαλι του πανω στις παλαμες μου..!!Εκλεισα τα ματια ,προσευχηθηκα και μας οραματιστηκα στην ακρη της θαλασσας ,στην ιδια θεση,να μας χτυπαει το κυμα και καθως τα νερα υποχωρουσαν γινοταν εκθαμβωτικο φως και καθαριζε καθε μας κυταρο!!
Του ζητησα να οραματιστει το ιδιο!
Μετα εβαλα τις παλαμες μου στα ματια του !!Μετα απο λιγο ,μου λεει το παιδι.<θεια με καις με τα χερια σου>Πραγματικα ,ενιωθα τοσο καψιμο στα χερια και τοσα μυρμιγακια που εβγαλα τα παπουτσια μου για να πατησω γη παγωμενη!!
Οταν τελειωσαμε ,ειδα το παιδι γελαστο και χαλαρο .Ενιωθε πανεμορφα και πολυ καλα απο οτι μου ειπε!
Και τωρα θελω να ρωτησω!!!!Τι εκανα εκεινη τη στιγμη?????Τι εγινε???
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εδωσες την δική σου ψυχική ενέργεια Μαράκι κάνοντας αυτό που υπάρχει μέσα σου σαν ενθύμηση...Αγγίζοντας!

όμως θα σε παρακαλούσα να μην το κάνεις, γιατί αποδυναμώνεις τον εαυτό σου...Ο σημερινός άνθρωπος χρειάζεται την μύηση στο ρέικι για να γίνουν τα απαιτουμενα συνειδησιακά ανοιγματα στην εισροή πνευματικής ενέργειας και αυτό δεν στο λέω από γνώση, αλλά από εμπειρία, που μου στοίχισε (χωρίς εμφανή αιτία) μια βαρβάτη υπερκόπωση σε ηλικία 25 ετών και μια 3μηνη αγωγή με ένα βιταμινούχο σκεύασμα που ακόμα μου φέρνει αηδία, όταν το σκέφτομαι...
Η μητέρα μου δεν μπορούσε να το πιστέψει, μια και δεν έκανα και τίποτα σπουδαίο για να δικαιολογεί την υπερκόπωση...Που να ήξερε τους πειραματισμους μου!!! :))

Καυχιόμουν, βλέπεις, ότι δεν χρειάζομαι την μύηση, μια και γεννήθηκα "μυημένη"... :? :? :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Βασω μου ευχαριστω για την απαντηση .Δε το ειδα σαν πειραματισμο αλλα σαν βοηθεια.Το ενιωθα οτι θα ηρεμησει !!!
Δε θα το ξανακανω ομως...
Σε ευχαριστω και παλι :x >:d<
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ενιωσες καποια κουραση εσυ μετα μαρακι? :-?

Πως νομιζα οτι ειχες βαθμο. O:-)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Tασούλη δεν εξαντλείται κανείς με μία φορά!

Απλά το είπα στην Μαρία, για να μην νομίζει ότι μπορεί να το κάνει συνεχώς, αν κάποιος εκδηλώσει μια αδυναμία/ασθένεια.

Η τάση να αγγίζουμε τον άλλον για να τον βοηθήσουμε στην αποκατάσταση της ενέργειας είναι μια εσωτερική ενθύμηση, αλλά, δυστυχώς, ενέργεια δεν μπορούμε παρά να δώσουμε την δικη μας, αν δεν έχει γίνει η εσωτερική "διασύνδεση" μέσω των ανοιγμάτων των κέντρων μας!

Αν κάποιος το κάνει, γιατί πιστεύει ότι δεν χρειάζεται αυτό το άνοιγμα (όπως εγώ), θα έχει και κάποια συμπτώματα εν ευθέτω χρόνω στο σώμα του, που μπορεί καν να μην τα αξιολογήσει σαν σοβαρά, όμως επειδή δεν "παίζουμε" με εσωτερικά θέματα, γι' αυτό φρόντισα να ενημερώσω το Μαράκι, και ίσως άλλους αναγνώστες μας που "υποτιμούν" τις μυήσεις στο ρέικι (ή και σε κάποιον άλλον τρόπο).

Αυτό δεν το λέω, λοιπόν, γιατί έτσι μας το έμαθαν στο ρέικι, αλλά γιατί το βίωσα εγώ προσωπικά! Από εκεί και πέρα, ο καθένας διαχειρίζεται την ενέργειά του όπως θέλει και νομίζει...

:x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αααα ενταξει βασουλιτσα μου :-D >:d< @};-
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Κι όμως εξαντλείται και τη μια φορά!
πριν τον 1ο βαθμό που διαβασα ένα βιβλίο για το ρεικι και είδα τις θέσεις , πειραματίστηκα και έκανα στον Εαυτο μου ολόκληρη συνεδρία! :D

Μετα από λίγη ωρα (που είχα να βγω κιόλας), η πίεση μου πήγε 5, ειχα ταση για εμετό, και σερνομουν για 2 μέρες! :?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

καλώς ήρθες στο κλάμπ Νταννιέλι... :)) :)) :))

συμφωνώ ότι μπορεί να εξαντληθεί κανείς και με την πρώτη φορά, αλλά αυτό είναι συνεπακόλουθο της φυσικής κατάστασής του και της ιδιοσυγκρασίας του.
Εγώ ήμουν πολύ "γερό" σε αντίδραση παιδί για να φοβηθώ και να μείνω στην μία φορά... :)) :)) :)) :))

πάρε νάχεις δηλαδή... :))

΄Ισως αν "άκουγα" πιο προσεχτικά το σώμα μου, να το είχα καταλάβει και από την πρώτη φορά, αλλά νομίζεις ότι είχα Λογική?

Σερνόμουν και έλεγα δεν έχω τίποτα με ματιάσανε... :)) :)) :)) :))
και συνέχιζα, καθότι ξανθιά από την γέννα... :)) :)) :))

Με είχαν θυμώσει βέβαια, γιατί μου ζήτησαν ένα υπέρογκο ποσόν για το ρέικι! :? :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Αχ βρε Βασουλι :)) :)) :)) :))
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Συγνωμη βρε βασουλιτσα εχω μια σοβαρη απορια επι του τελευταιου ποστ σου. :mad:
























































Ποτε εισουν ξανθια?
Γιατι ολο σε ακουω οτι εισαι ξανθια αλλα εγω βλεπω ολο αλλο χρωμα μαλλι :-? :P 8) :)) :)) :))
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Για τα εσωτερικά μαλλιά μιλάει... :D :D :D
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”