Ρέικι για κοινές παθήσεις

Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Ρέικι για κοινές παθήσεις

Δημοσίευση από angela_al »

Mari Hall, Εκδόσεις Αλκυών.

Από το οπισθόφυλλο:
Το Ρέικι γίνεται όλο και πιο δημοφιλές ως μια μη επιθετική, άλλα, ωστόσο, δυναμική μέθοδος φυσικής θεραπείας. Το Ρέικι για κοινές παθήσεις προσφέρει έναν κατατοπιστικό οδηγό στην αντιμετώπιση πάνω από 80 κοινών προβλημάτων υγείας: από το έκζεμα, την κόπωση και το άγχος, μέχρι τους πόνους της πλάτης, την αθρίτιδα και την υπέρταση.

Η αφοσιωμένη καθηγήτρια του Ρέικι, Mari Hall, εξηγεί τις αρχές του Ρέικι και εικονογραφεί τις βασικές στάσεις χεριών στη θεραπεία.
Για κάθε πάθηση παρουσιάζει μία άποψη των συμπτωμάτων, προσφέρει συμβουλές για τις συναισθηματικές προεκτάσεις της πάθησεις, περιγράφει τα "τσάκρας" και τους αδένες, στα οποία πρέπει να εστιαστεί η προσοχή, εξηγεί τις σχετικές θέσεις των χεριών και συνιστά άλλες θεραπείες, που μπορούν να βοηθήσουν την διαδικασία ίασης.

Γεμάτο από τη σοφία μιας από τις μεγαλύτερες ειδικούς του κόσμου σε αυτήν τη δημοφιλή θεραπεία, το βιβλίο "Ρέικι για κοινές παθήσεις" αποτελεί έναν απαραίτητο οδηγό τόσο για αρχάριους στο Ρέικι, όσο και για έμπειρους θεραπευτές...

Το πήρα σήμερα, άντε και καλό διάβασμα!
:D
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Εντυπώσεις; :D
Αξίζει να το πάρει κανείς; :-?
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Δεν έχω διαβάσει άλλο βιβλίο για ρέικι για να κάνω σύγκριση. Το βρήκα όμως αρκετά κατανοητό και βοηθητικό, ειδικά τις θεραπευτικές δηλώσεις.
Νομίζω είναι πολύ καλή επιλογή για εμάς στον 1ο βαθμό.
:x
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Οκ ευχαριστώ! Θα το δω. :x @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Καλό είναι σου δίνει ένα μπούσουλα για τα συναισθηματικά μπλοκαρίσματα που δημιουργούν τις παθήσεις...

Σε πολλές παθήσεις το νιώθω σωστό!!! ;)
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Danny έγραψε:Καλό είναι σου δίνει ένα μπούσουλα για τα συναισθηματικά μπλοκαρίσματα που δημιουργούν τις παθήσεις...

Σε πολλές παθήσεις το νιώθω σωστό!!! ;)
Και πόσο το χρειάζομαι, δεν λέγεται.. :-D :-D
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Βασίλη υπάρχει η ιατρική της ψυχής που συνδεει φυσικές παθήσεις με ενεργειακά μπλοκαρίσματα ;)

αν δεν βρεις την ιατρική της ψυχής, και αυτό γιατί είναι λίγο σπανιο στην εκδοση του πλεον, σίγουρα θα βρεις κατι παρόμοιο

παντως κατα την αποψη μου, ενα βιβλιο δεν μπορέι να λειτουργησει σαν ευαγγελιο, το μόνο που σίγουρα θα σου πει την αληθεια σου είναι η εσωτερική σου φωνη @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Δεν διαφωνώ Φωτεινούλα, και φυσικά δεν περιμένω κανένα ευαγγέλιο να μου λύσει τα προβλήματα, έχω πάψει να προσδοκώ σε κάτι τέτοιο εδώ και χρόνια, απλά χρειάζομαι τον μπούσουλα που λέει και η Danny, και το περαιτέρω θεωρητικό, από αυτά που έχουμε πει μαζί στο σεμινάριο.. :-D
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

βασιλη μου μου αρεσει το εδω και χρονια..... =)) =)) =)) λεσ και εισαι 50 χρονον....... =)) =)) =)) αμαν βρε πουλακι μου....... :x :x :x >:d< >:d< >:d< @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ίσως ακούγεται παράξενο, αλλά έτσι αντιλαμβάνομαι τον χρόνο την δεδομένη στιγμή! ;;)
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

παντως κατα την αποψη μου, ενα βιβλιο δεν μπορέι να λειτουργησει σαν ευαγγελιο, το μόνο που σίγουρα θα σου πει την αληθεια σου είναι η εσωτερική σου φωνη

πόσο συμγωνώ :x :x :x >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”