οι πιο διαδεδομενοι μυθοι για τα όρια

Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

ELLI έγραψε:Aυτά δυστυχώς ήταν τα μόνα όρια που έβαζα εγώ.Σήμερα όμως είπα το πρώτο μου όχι.Μέχρι να το ξεστομήσω ίδρωσα αλλά τα κατάφερα.Και τωρα αισθάνομαι πολύ περήφανη για μένα.
ksan8oula έγραψε:Τωρα τελευταια αρχισα να το εφαρμοζω και πραγματικα νιωθω ΥΠΕΡΟΧΑ......Βαζοντας ορους ,αρχισα να νιωθω οτι αγκαλιαζω λιγακι την Μαρια....
>:d< :x >:d< :x >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Πιστεύω οτι αυτό που φοβόμαστε οποτε δεν θέτουμε ορια είναι η πιθανή δική μας αβεβαιότητα και ανασφάλεια για τις συνέπειες παρα για το αν θα''πληγωθούν '' οι αλλοι η αν θα ξεβολευτούν.

Στην πραγματικότητα αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς θα παρατηρήσουμε οτι το οριο μπαίνει στον εαυτό μας και οχι σε οποιονδήποτε αλλον.

Οι αλλοι , θα πράξουν αυτό που νομίζουν σωστό....και αν ακόμη διαπραγματευτούμε μια συμπεριφορά ωστε να την φερουμε στα ''μετρα ''μας , ουσιαστικά γνωρίζουμε οτι συμβιβαζόμαστε , πράγμα που αλλοτε είναι οφέλιμο και αλλοτε δεν είναι.
Επομένως το οριο του τι θα δεχθούμε και γιατί, ειναι σε εμας και οχι σε οποιον αλλο.

πχ

Σε μια εργασία ....ο εργοδότης, ζητά περισσότερα η διαφορετικά απο αυτα που μπορούμε η που θέλουμε να δώσουμε.
Αν εκφράσουμε την αντίρρηση μας και αν την πραγματοποιήσουμε [ δλδ αν οριοθετηθούμε] μπορεί να βρεθούμε ανεργοι ..μπορεί και οχι...
Η ετοιμότητα μας, η οποια εδω προσδιορίζεται απο τις ανάγκες και τον αυτοσεβασμό μας ειναι αυτή που θα θέσει το ''οριο''.
Δεν φοβόμαστε μην στεναχωρεθει ο εργοδότης μας και λυπηθεί...αλλα μηπως ολο αυτό τον κάνει να μην μας θέλει στην δούλεψη του. Επομενως στην προκειμενη περίπτωση αυτό που μας απασχολεί είναι η συνέπεια επάνω μας....
Το ιδιο ισχύει και στις ερωτικες σχεσεις.... Αν παρατηρήσουμε θα δούμε οτι σκεφτόμαστε τον ''καημένο '' τον αλλο που θα ''λυπηθεί'' αν δεν εχουμε αποσυνδεθει εμεις ενεργειακα η πρακτικά μαζί του και ποτέ αλλοτε.
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Σήμερα, ένα γεγονός με έκανε να σκεφτώ πάνω σε αυτό.
Σκεφτόμουν πάνω στον σεβασμό, στα όριά μου, γιατί δεν τα βάζω.
Οι απαντήσεις εύκολες και επιφανειακές. Φοβάμαι μήπως πληγώσω τον άλλον άνθρωπο και νά'σου τα ενοχικά συναισθήματα.
Σε πιό βαθύ επίπεδο όμως είδα πως έχω βολευτεί σε αυτή την κατάσταση.
Η οριοθέτηση προϋποθέτει και ανεξαρτησία. Εσωτερική ασφάλεια και αποδοχή. Όταν αυτά μένουν ακάλυπτα μέσα μας, τότε είναι φυσιολογικό για τον άλλον να λειτουργεί "επιθετικά".
Το εύκολο συναίσθημα στο οποίο ολισθαίνω συνεχώς είναι οι ενοχές.
Αλλά αντιλαμβάνομαι πως είναι άλλη μια μετάθεση των ευθυνών μου. Σκεπτόμενη, αν πληγώσω τον άλλον ή αν είναι πράξη αχαριστίας από μέρους μου, ουσιαστικά επαναλαμβάνω τις γνωστές θέσεις με τις οποίες έχω ανατραφεί. Με αυτόν τον τρόπο, περιορίζεται η οπτική μου και απλά αναμασάω τα ίδια.
Η τακτική μου, να ερμηνεύσω τα συναισθήματα του άλλου ή να προβλέψω τις ενέργειές του ως αντίδραση, με βγάζει από τον στόχο που δεν είναι άλλος από την εμβάθυνση στα δικά μου συναισθήματα και μόνο.
Από την άλλη όμως, να απαρνηθώ τα συναισθήματα που μου δημιουργούνται είναι μια ακόμη απώθηση που έχει πάντα ως αποτέλεσμα την διόγκωση του φόβου και την λειτουργία του ερήμην μου.
Κάτι που με βοηθάει είναι πως αντί να τα απωθώ, τα αφήνω να αναδυθούν.
Δηλ. σκέφτομαι κάτι, μία συμπεριφορά που με έχει ενοχλήσει.
Φαντάζομαι τον εαυτό μου να δρα...
Όταν νοιώθω το στομάχι μου να σφίγγεται και τον φόβο να αναδύεται, αφήνομαι σε αυτό.
Φαντάζομαι το χειρότερο σενάριο. Τον χειρότερο φόβο μου να επαληθεύεται. Το αφήνω να συμβαίνει, σαν κύμματα... Το ακολουθώ, το παρατηρώ... χωρίς να το διακόπτω όσο δύσκολο κι αν είναι...
Η διαδικασία είναι συναισθηματική, το συναίσθημα είναι παρόν.
Όταν τελειώσει, τα συναισθήματα έχουν μειωθεί...
Ανακαλύπτω πως δεν έχω πάθει απολύτως τίποτε και η εκλυόμενη ενέργεια, βρήκε εκτόνωση απελευθερώνοντάς με.
Τότε είμαι ελεύθερη να πάω παρακάτω...
Συνήθως η διαδικασία είναι αποκαλυπτική.

:x
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Επομένως το οριο του τι θα δεχθούμε και γιατί, ειναι σε εμας και οχι σε οποιον αλλο.
Σαφέστατα απο σενα ξεκινάς κι οριοθετείς κάθε τι που παραβιάζεται απο σενα και αυτοματα η οριοθετηση αντανακλα στους αλλους.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αν παρατηρήσουμε θα δούμε οτι σκεφτόμαστε τον ''καημένο '' τον αλλο που θα ''λυπηθεί'' αν δεν εχουμε αποσυνδεθει εμεις ενεργειακα η πρακτικά μαζί του και ποτέ αλλοτε.
Ναι Λενιώ μου ειναι η γνωστη τακτική....προβολή στον αλλον το δικο μας συναισθημα.Κατακαϋμένη Ρουμελη ο εαυτος μας πουμη μπορώντας οπως σωστα το λες να αποκοληθουμε ...σκεπτόμαστε τον αλλον πουθ απηγωθεί.Θέάτρο παντου μεσα μας!
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21681
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Και συνήθως όταν εσύ είσαι απόλυτα ξεκάθαρος, οι άλλοι τα αποδέχονται πολύ φυσικά... :* , χωρίς "αιματηρά" επεισόδια :-D

Αυτό για μένα είναι και μια επιβεβαίωση για το πόσο έχω ξεκαθαρίσει μέσα μου. Εκλαμβάνω τις αντιστάσεις ή τις αντιδράσεις των άλλων ως δικά μου εσωτερικά προσκόμματα, που ακόμα θέλουν δουλειά.
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εκλαμβάνω τις αντιστάσεις ή τις αντιδράσεις των άλλων ως δικά μου εσωτερικά προσκόμματα, που ακόμα θέλουν δουλειά
.
_________________
Ισχύει για ολα και σε ολους! :*
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16545
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

galazia_sfaira έγραψε:
Εκλαμβάνω τις αντιστάσεις ή τις αντιδράσεις των άλλων ως δικά μου εσωτερικά προσκόμματα, που ακόμα θέλουν δουλειά
.
_________________
Ισχύει για ολα και σε ολους! :*
^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

και σε μένα πήγες να στείλεις πμ Βασάκι... :)) :))
Μπαίνουν αυτόματα όταν ο άνθρωπος ανακαλύψει τον εαυτό του και τις αναγκες του και τις σεβαστεί...

Ο σεβασμός είναι το πιο ελαστικό όριο της ανθρώπινης ύπαρξης που δεν παραβιάζει τα όρια των άλλων, ούτε παραβιάζει τα όρια της ιδίας ανάπτυξης.

Για να εδραιωθεί όμως ο σεβασμός, θα πρέπει να έχουν οι άνθρωποι αντιληφθεί την ύπαρξη δύο εαυτών, ο ένας που δρα κοινωνικά και ο άλλος που πιέζεται εσωτερικά.
Συνήθως ο κοινωνικός μας εαυτός δεν ξέρει να βάζει όρια, και αν το κάνει γίνεται χωρίς ευγένεια και σεβασμό...
Εισπράττει αδικία από τον άλλον, χωρίς να αντιληφθεί ότι περιθάλπτει μέσα του την αδικία...
Εισπράττει δέσμευση από τον άλλον, χωρίς να αντιληφθεί ότι περιθάλπτει μέσα του την δέσμευση...
Για μένα αυτό είναι το πιο σημαντικό...

Αν τα όρια μπουν χωρίς να έχει κάποιος νοιώσει τον εαυτό του με σεβασμό, τότε θα γίνει επιθετικά και χωρίς ευγένεια...

Το βασικό είναι να νοιώσουμε εμείς και να υποστηρίξουμε χωρίς ενοχή την αλήθεια μας... @};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

πάντα είστε εδώ όμως με ένα απίστευτα συγχρονικό τρόπο :x

σήμερα αυτά που διαβάζω σκεφτόμουν με αφορμή ένα γεγονός

ήταν πριν εβδομαδες να κανουμε σεμιναριο που τελικά ακυρώθηκε γιατί δε συμπληρώθηκε ο αριθμός ατομων (μην φανταστείτε για κανένα μεγάλο)

μια κοπέλα λοιπόν, που είχε δηλώσει συμμετοχή και τελικά ειδοποιήθηκε ότι δεν θα γίνει, μου είπε να φροντίσουμε και εγώ και η Δωρα να της τον δώσουμε προσωπικά τον βαθμό διότι δεν μπορέι να περιμένει να μαζευτεί ομαδα :-o

της απαντησα λοιπόν ένα ηχηρό ΟΧΙ δεν γίνεται

φυσικά η κοπέλα τώρα που πρόκειτε να γίνει το σεμινάριο είναι εξαφανισμένη και υποψιάζομαι ότι δεν της άρεσε καθόλου που οριοθετήθηκα και δεν υπέκυψε στα παιδιάστηκα αιτήματα της

έιναι η πρώτη φορά που λέω ΟΧΙ και σε σχέση μαλιστα με πνευματικό σκοπο 'οπως το σεμινάριο ρεικι, για εμένα αυτό ήταν αδιανόητο

δεν αρέσει αυτο και θα πρέπει να το αποδεχτώ, πάντως άλλες τσιριμονιες στον εαυτό μου δεν κανω και ας μην αρεσω σε κανένα

@};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

έιναι η πρώτη φορά που λέω ΟΧΙ και σε σχέση μαλιστα με πνευματικό σκοπο 'οπως το σεμινάριο ρεικι, για εμένα αυτό ήταν αδιανόητο

δεν αρέσει αυτο και θα πρέπει να το αποδεχτώ, πάντως άλλες τσιριμονιες στον εαυτό μου δεν κανω και ας μην αρεσω σε κανένα
Νομίζω ότι αυτό είναι Σοφή ισορροπία. Έτσι θα μάθει κι άλλος να σέβεται κάποια πράγματα και αν μη τι άλλο τον σκοπό της πνευματικότητας. :x :x :x

Δεν είπες όχι στην πνευματικότητα αλλά στην ανυπομονησία :x :x
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Φωτεινούλα , και εγώ κωλοκαψίδα να πάρω το βαθμό θα είχα. :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16545
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Danny έγραψε:Φωτεινούλα , και εγώ κωλοκαψίδα να πάρω το βαθμό θα είχα. :D
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

(άσχετο) Μαργαριτούλα μου τι ωραία φωτογραφία είσαι μια κούκλα >:d< >:d<
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

ξερεις δεν ήταν το όχι στην ανυπομόνισία αλλά στην απάιτηση του δεν με ενδιαφερει αν μπορείτε δυο άτομα να κλέισετε όλοκληρο το ΣΚ σας αλλά θα το κανετε για εμένα

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”