ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ

Elias
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 04 Φεβ 2009 3:04 pm
Τοποθεσία: Romania-Bucarest

ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ

Δημοσίευση από Elias »

Kαλησπερα,
καθομαι μονος σε ενα δωματιο,μπροστα στον υπολογιστη και μολις συνηδητοποιησα οτι ειναι σχεδον 1.00 μετα τα μεσανυχτα εχω περασει 2ωρες στο Υοu tube ακουγοντας ελληνικα που ισως ποτε στην Ελλαδα να μην τα ακουγα παρα μονο απο καποιο ραδιοφωνο.
Αισθανομαι νοσταλγια και εδω ερχεται το θεματακι...
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ??
Και αν αν ειναι υγειες να αισθανομαστε ετσι γιατι αυτο φερνει και αυτο το σφιξημο στο στηθος?
Καληνυχτα με ενα τραγουδι

http://www.youtube.com/watch?v=U6gSyDAr ... re=related
αναδυομενος σε ενα νεο σημερα,
ζω ξαναγενημενος,αναπνεω αγαπη,
ευχαριστω,ευχαριστω,ευχαριστω...
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Και εγώ Elias πολλές φορές έχω περάσει μόνη μπροστά στον υπολογιστή ακούγοντας τραγούδια , κι ας μένω στην Ελλάδα.
Μάρέσει που είμαι μόνη μου επιτέλους. :D
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ??
Δεν ξέρω...
Οταν το παρόν δεν είναι γεμάτο???
Οταν θέλουμε να κάνουμε πράγματα και δεν τα τολμάμε????
..... Τότε οι άνθρωποι, οι στιγμές , τα συναισθήματα από το παρελθόν που αναπολούμε γίνονται η φωλιά μας που νιώθουμε ασφάλεια???

Πατρίδα μας είναι όπου είναι η ενέργεια μας, όπου είμαστε ΕΜΕΙΣ!
Οπου έχουμε επιλέξει να είμαστε.
Σκέψεις με αγάπη... :x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Elias, θα σου πω τι είναι η νοσταλγία για μένα...

ειναι το σκόρπισμα των ενεργειών του εαυτού μου, πίσω και μπροστά...

είναι η νοσταλγία γι' αυτό που είχα, και η αδημονία γι' αυτό που θα αποκτήσω...Αυτή είναι η διπολικότητα, που μας εμποδίζει να βιώνουμε την ζωή μας θεϊκά...

Για μένα η ζωή μου είναι αυτην την στιγμή που σου γράφω.
Αυτή η στιγμή που μοιράζομαι μαζί σου ένα μέρος της ψυχής μου, του δρόμου μου, του φωτός που εμπεριέχω... Και αυτή η στιγμή ειναι η μόνη μου αληθινή ζωή...΄Ετσι απλά, χωρίς προσδοκίες για το μέλλον, χωρίς φόβο από το παρελθόν...

Νοσταλγία για μένα, σημαίνει δέσμευση σ' αυτό που είχα, πόνος γι' αυτό που δεν έχω...

Δεν ειναι όμως αληθινή ζωή αυτό, αλλά μια ευθύνη που άλλος "κουμαντάρει"...

Η ζωή εξελίσσεται και μαζί της και εμείς...Οι αναμνήσεις δεν είναι πόνος, αλλά εμπειρία προηγούμενων στιγμών, αν τις έχουμε βιώσει σαν τέτοιες...Αλλιώς νοσταλγούμε το προηγούμενο, χωρίς να νιώσουμε αυτό που έχουμε τώρα!!!


Μόνο η άποψη μου... @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Ηλια νοσταλγουμε παντα τις ομορφες στιγμες που δε θα ξαναγυρισουν και για αυτο παρουσιαζετε το σφιξιμο στο στηθος και ο αναστεναγμος!!!!!Δεν ειναι πονος μη το μπερδευεις.

Κοιταζω την αυλη του πατρικου μου και νοσταλγω... τοτε.. στα 16 μου ...το παρτυ μασκε.

Περναω απο την παραλια ....θυμαμαι και νοσταλγω την τρελλοπαρεα μου .Ανεμελα χρονια, ξεγνοιαστα νεανικα.....αναστεναζω και ξεφυσαω...ουφφφ αλλα δε ποναει πιστεψε με .Ισα -ισα που οταν καποιος νοσταλγει ,τα χαραχτηριστικα του προσωπου του ηρεμουν.γλυκαινουν....
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
xamogelo
Δημοσιεύσεις: 1020
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2008 8:17 am
Τοποθεσία: Κύπρος

Δημοσίευση από xamogelo »

.
.Ισα -ισα που οταν καποιος νοσταλγει ,τα χαραχτηριστικα του προσωπου του ηρεμουν.γλυκαινουν....
Κάπως ετσι το αισθάνομαι και εγώ
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ksan8oula έγραψε:Ηλια νοσταλγουμε παντα τις ομορφες στιγμες που δε θα ξαναγυρισουν και για αυτο παρουσιαζετε το σφιξιμο στο στηθος και ο αναστεναγμος!!!!!Δεν ειναι πονος μη το μπερδευεις.

Κοιταζω την αυλη του πατρικου μου και νοσταλγω... τοτε.. στα 16 μου ...το παρτυ μασκε.

Περναω απο την παραλια ....θυμαμαι και νοσταλγω την τρελλοπαρεα μου .Ανεμελα χρονια, ξεγνοιαστα νεανικα.....αναστεναζω και ξεφυσαω...ουφφφ αλλα δε ποναει πιστεψε με .Ισα -ισα που οταν καποιος νοσταλγει ,τα χαραχτηριστικα του προσωπου του ηρεμουν.γλυκαινουν....

Μαράκι, αυτό που λες εσύ, ειναι ανάμνηση. Η νοσταλγία περιέχει ψυχικό πόνο έτσι κι αλλιώς...Είναι πάντα κάτι που έχασες και θα ήθελες να το έχεις, μα δεν μπορείς...Και αυτό φέρνει θλίψη...

Αυτό που λες εσύ είναι οι αναμνήσεις...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Βασουλα δωσε μου ενα παραδειγμα να καταλαβω την διαφορα αναμνησης και νοσταλγιας ... o=> ξανθο ειμαι το καημενο
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οι αναμνήσεις των παιδικών μας χρόνων, που μπορεί να ήταν καλές οι κακές, υπάρχουν μέσα μας σαν εικόνες και σαν συναισθημα, μα δεν μας βγάζουν από το παρόν.

Η νοσταλγία για τα παιδικά μας χρόνια, μας κάνει να θέλουμε να γυρίσουμε πίσω στην ανεμελιά τους, που σημαίνει κατ' επέκταση ότι η ζωή μας στο τώρα είναι γεμάτη ευθύνες και πόνο.

Η νοσταλγία είναι έντονο συναίσθημα για κάτι που είχαμε και χάσαμε και που συνοδεύεται από θλίψη...

Αλλο είναι να νοσταλγώ έναν έρωτα πχ. και άλλο να έχω αναμνήσεις από αυτόν...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Αν ειναι ετσι ,τοτε δε νομιζω οτι νοσταλγησα ποτε μου.Απλα θυμαμαι τα ομορφα χρονια αλλα δεν θελω να στερηθω το παρον μου με τιποτα!!!!
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

:thumbsup:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Με αφορμή το θέμα αυτό, μου ήρθε στο μυαλό η νοσταλγία που νιώθω κατά καιρούς για το σπίτι μου, το σπίτι όλον μας! Τι έχετε να πείτε περί αυτού?
Όπως έχω ξαναπεί, έντονα με πιάνει όταν βλέπω εικόνες από το σύμπαν.
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Σπίτι μου είναι εκεί που βρίσκεται η ψυχή μου .......... δηλαδή στο εδώ και τώρα. O:-)
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Καλά πάντα στο εδω και τώρα είμαστε αλλά εδω ενα κομμάτι μας είναι.
Ο ανώτερος εαυτός είναι σπίτι και ένα κομμάτι του μικρό είναι εδω, εμείς. Οπότε το κομμάτι που είναι εδω νιώθει νοσταλγία. Αυτό λέω.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μιχαήλ...εγώ το έλυσα αυτό, καλώντας αυτόν τον Εαυτό να αγκαλιάσει το μικρό του μέρος εδώ που βρίσκεται!

Ετσι δεν έχω καμία νοσταλγία...Ούτε με νοιάζει αν είμαι εδώ ή εκεί...Αρκεί που είμαι μαζί ΤΟΥ! @};-

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ”