MEΣΑ ΣΤΗΝ ΣΙΩΠΗ... ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ - ΒΑΣΩ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ

Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

MEΣΑ ΣΤΗΝ ΣΙΩΠΗ... ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ - ΒΑΣΩ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ

Δημοσίευση από Maraki »

Βάσω μου, ολοκλήρωσα το βιβλίο σου εχθές το βράδυ...

Δεν θα ήθελα να γράψω βαρύγδουπα σχόλια όπως "συγχαρητήρια" κ.α. γιατί μπορεί να θεωρηθούν ως τυπικές "κολακίες" (όχι από εσένα - γιατί απλά ξέρεις πόσο ευθύς άνθρωπος είμαι - αλλά από την υπόλοιπη ομάδα μας - χωρίς προς Θεού να θέλω να προσβάλλω κανέναν :D ).

Το μόνο που θα ήθελα να πώ, αναφερόμενη σε' σένα είναι πως πραγματικά αξίζει τον κόπο - αν και δεν μπορώ να φανταστώ το χρόνο που θα σου πάρει - να προχωρήσεις στη συγγραφή και άλλων βιβλίων γιατί... έχεις να "δώσεις" πολλά!.

Σ' ευχαριστώ για το βιβλίο που διάβασα, γιατί εγώ πήρα απαντήσεις σε αρκετά θέματα που μόλις πριν ένα περίπου μήνα μου φαίνονταν μη κατανοητά και δυσκολονόητα.

Φυσικά και έχω αρκετές απορίες που πιστεύω όμως, πως και πάλι με το πέρασμα του χρόνου θα λύσω...μόνο μέσα από τη δική μου εσωτερική διαδρομή...

Παρ' όλα αυτά, θα ήθελα να με διαφωτίσεις περισσότερο σε κάποια σημεία, δυστυχώς όμως αυτή τη στιγμή που γράφω το μήνυμα δεν έχω μπροστά μου το βιβλίο και τις σημειώσεις μου...ένιωσα όμως απλά την ανάγκη να αναφερθώ σε αυτό, καθώς, όπως προανέφερα, το ολοκλήρωσα μόλις εχθές.

Προς το παρόν λοιπόν, θα κλείσω εδώ...και φυσικά έπεται συνέχεια...

Αισθάνομαι πολύ υπερήφανη για' σένα, αισθάνομαι ευγνωμοσύνη που σε γνώρισα, αισθάνομαι χαρά (με εγωιστικά στοιχεία μέσα σε αυτή :lol: - πρέπει να ομολογήσω) που διάβασα το βιβλίο ενός τόσο πνευματικού ανθρώπου που έχω την ευτυχία να γνωρίζω και να αγαπώ.

Φιλιά,
εύχομαι και ελπίζω να είσαι δυνατή για να συνεχίσεις με την ίδια θέρμη και αγάπη να μας βοηθάς να βρούμε την πραγματική αλήθεια, την αλήθεια του ευατού μας.
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Και λίγα είναι αυτές οι "κολακείες" Μαρία μου για έναν άνθρωπο με πραγματικά σπουδαίο και έμφυτο ταλέντο...
Θα συμφωνήσω άπόλυτα σε όλα μαζί σου... και χαίρομαι που έκανες την αρχή...

Εγώ για το βιβλίο θέλω να προσθέσω το εξής...

Αφήστε το να μιλήσει μέσα σας και να σας οδηγήσει εκείνο όπου χρειάζεται...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aγαπημένη μου Μαρία,

ναι το φόρουμ είναι και ένα μέσον να "εκτεθούμε" σου το είπα άλλωστε.
Τίποτα δεν πρόκειται να συγκρατήσω, από τον χείμαρρο δακρύων που έχω στα μάτια μου αυτήν την στιγμή.
Είναι μεγαλείο της ύπαρξης να γίνεται ευάλωτη στην ψυχή της και να την ακολουθεί.

Είμαι πολύ συγκινημένη με όσα γράφεις, γιατί ακριβώς ξέρω, σε ξέρω ότι ποτέ δεν θα έγραφες κάτι έτσι για να το γράψεις.
Στην καλύτερη των περιπτώσεων, δεν θα έγραφες τίποτα!

Ξέρω την ανταπόκριση του βιβλίου στις ψυχές των ανθρώπων, γιατί είναι γραμμένο με αγάπη τόσο μεγάλη που δεν μπορώ ούτε καν να την αγγίξω με λόγια...Θα χάσει την σημασία της.

Είναι η αγάπη του, που περνά μέσα από την καρδιά μου και οδηγεί την σκέψη μου. Αυτή η αγάπη είναι στο εξής η καρδιά μου και η σκέψη μου. Δεν χωρά λοιπόν τίποτα άλλο, εκτός από αυτό.

Και το μήνυμα: Ναι είμαι εδώ, όπως κι εσείς για να δούμε τι μπορούμε να μάθουμε ο ένας στον άλλον ακόμα...
Εγώ μπορεί να σας δείξω δρόμους, αλλά κι εσείς θα μου δείξετε πόσο όμοιοι είναι όλοι οι άνθρωποι όταν έχουν αγάπη.
Αυτη η επιβεβαίωση έρχεται κάθε ημέρα, κάθε ώρα, κάθε στιγμή από όλους μας...

ευχαριστώ πολύ Μαρία!!! Από την καρδιά μου
Ευχαριστώ και για την "ομορφιά" που ετοίμασες εσύ και η Ντόρα μας, και τώρα μπορούμε μέσα από αυτήν την "ομορφιά" να επικοινωνούμε.
Σ' ευχαριστώ που "ύλοποιησες" το όραμά μου!! μας!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Maraki »

Vaso έγραψε:Και το μήνυμα: Ναι είμαι εδώ, όπως κι εσείς για να δούμε τι μπορούμε να μάθουμε ο ένας στον άλλον ακόμα...
Δεν μου αρέσει καθόλου να γίνομαι μελό... αλλά ναι, θα τολμήσω να το γράψω γιατί το αιθάνομαι:

"Eίσαι εδώ για όλους μας όπως μια μάνα είναι για τα παιδιά της!
Με μια αγκαλιά αγάπη η οποία περιλαμβάνει και την "αυστηρότητα" που μια μάνα πρέπει να έχει στα παιδιά της - για να τα προφυλάξει από πιθανούς κινδύνους... όσο μπορεί.


Το έχεις αποδείξει!
Είσαι σπουδαία!

Σ' ευχαριστώ.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Συμφωνώ και επαυξάνω...
Όσο για το βιβλίο σου Βάσω.. στα έχω πεί εγώ για το πόσο μιλησε στην ψυχη μου .. για το ότι με έβαλε να σκεφτώ κάποια πράγματα..
Όχι μόνο το βιοβλίο σου αλλά και τα λόγια σου πάρα πολλές φορές...
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Μολις το τελειωσα και εχω να δηλωσω οτι.. αυτους τους 4 μηνες μου εχουν απαντηθει ερωτηματα και εχουν λυθει αποριες πολλων χρονων !
Συνεχισε δυναμικα Βασω.
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Ειναι 18:15....στις 18:45 θα εχω το βιβλιο στα χερια μου!!
Θα σας πω κι εγω τις σκεψεις μου οταν το διαβασω.

Αλλα ειμαι προκατηλειμμενος!!!!.......ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι υπεροχο!

Ακους εκει να εχω πεσει στο διαβασμα, εγω που εχω διαβασει 10 βιβλια ολα κι ολα στη ζωη μου!!!
Αμα εχεις κινητρο δυνατο ολα γινονται!!..κι εγω εχω το κινητρο οτι κατι καλο γινεται για τον εαυτο μου ερχομενος εδω

Σας ευχαριστω και παλι π[ου ειστε εδω!
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Επισκέπτης

ΒΙΒΛΙΑ

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ΒΡΕ Βασω!!δεν ανοιγει το αρχειο να το διαβασω !!δεν υπαρχει αλλος τροπος?περιμενα πως και πως! :study:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ποιο αρχείο;; Να σε βοηθήσω εγω...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ilias έγραψε:Ποιο αρχείο;; Να σε βοηθήσω εγω...
ΑΚΟΥΣΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΤΟΥΒΛΟ ΑΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕς μου εστειλε η βασω ενα βιβλιο της να διαβασω παταω εκει που λεει συνημενα να ανοιξει και τιποτα δεν ανοιγει!και εχω σκασει!!γαμωτο !
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:cry: :cry: κρίμα!

Σήμερα είδα τα μηνύματά σου Χρύσα μου!
΄Ενα απλό αρχείο word είναι!

Δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω... :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Kalliopi
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2008 10:34 pm
Τοποθεσία: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευση από Kalliopi »

Το βιβλίο αυτό κοσμεί το...κομοδίνο μου εδώ και περίπου ένα χρόνο.Για μένα είναι η Καινή Διαθήκη :!: :!: :!:
Πάντα αναρωτιόμουν τι ακριβώς θα μας έλεγε ο Χριστός αν κατέβαινε ξανά στη γη, όπως τότε. Αν βέβαια μάθαμε ποτέ ακριβώς τι είπε τότε :!: :!:
Βάσσω, να είσαι καλά. Δεν έχω λόγια...
If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth a distance...
R. Kipling

http://www.youtube.com/watch?v=tV8x2HKTRdM
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Βάσω μου όπως ξέρεις το βιβλίο το άρχισα και γω πριν από μερικές μέρες.

Είναι ένα βάλσαμο ψυχής, όντως μου έδωσε απαντήσεις σε αρκετά πράγματα.

Δεν το έχω τελειώσει ακόμη.

Έχω ένα σημείο που δεν το κατάλαβα. Μπορώ να παραθέσω την ερώτησή μου εδώ?
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι Ζεφυράκι, και βέβαια μπορείς...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Σε ευχαριστώ Βάσω μου.

Λοιπόν στη σελίδα 53 γράφει:

Όσο καλοσύνη και αν δείχνει μια ψυχή στη γήινη ζωή της, δεν αρκεί για να την κάνει να φτάσει στο υπέρτατο σημείο γνώσης και βέβαια υπόκειται στον νόμο της μετενσάρκωσης. Πρέπει την καλοσύνη, την αγάπη, την ευσπλαχνία να συνοδεύει και η ΓΝΩΣΗ

Αυτό που δεν καταλαβαίνω εδώ είναι τι εννοεί γνώση?
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”