ερωτημα: σημειολογία μεταξύ αριστερής και δεξιάς πλευράς

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ευθυμία μου όλα καλά κοριτσάκι.

Μάλλον ένιωσα και την παρανόηση σου, σε ότι αφορά την Βίκη.

Καθόλου δεν με πειράζει, αυτό που σκέφτηκες. Αλήθεια σου λέγω, μπορείς να εκφραστείς όπως θέλεις και νιώθεις... :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Kαι φυσικά ειναι ολα καλα Ευθυμία μου >:d<
Απλά εκεινο που ηταν διαχυτο σε μενα με την προσευχή ειναι οτι ζητώ κατι εξω απο μενα να μ ου ρθει....πεσε πιτα να σε φαω που λενε.ΑΝτιθετα εχω μαθει να μην βλέπω ψηλα και να ψάχνω τον θεο μου αλλά να σκάβω βαθεια μεσα μου οσο μπορω για να τον ανακαλυψω.Συμφωνώ οτι οκαθενας τον δρομο του και ειναι σεβαστος.Αλλα μαθηματα εχω να παρω εγω κι αλλα ο καθενας ξεχωριστα.
Αλλά μια μερα που η Μεγαλη επικληση μας ηρθε μεσα σε εναν υπεροχο φόντο καταλαβαίνεις η προσευχή στον επουρανιο πατερα απο καποιον μεσολαβητή μου "εκατσε"!
Κι επειδη μεσα σολα εχω μαθει να μην λεω αλλα και να στελνω αλλα μηνυματα ειμαι καθαρή στην σκεψη και στην καρδια!
:x
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27318
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Θεέ μου βοήθησέ με να σε νιώσουν όλοι, μέσα από την αγάπη μου! @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

@};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

:-D
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Καλημερα σας. Απο χθες το απογευμα δεν μπορεσα να ξαναμπω να διαβασω το forum.
Γαλαζια μου δεν χρειαζεται να δικαιολογεισαι για κατι.
Θα εξηγησω πως ενιωσα εγω.
Διαβασω καιρο τωρα εκτος απο το δικο μας forum (δικο μας το γραφω και το εννοω), διαφορα αλλα blogs και forum.
Παρακολουθω τη Βικη, την Χριστινα και εχω διαβασει αρκετα topics στο esoterica, στα οποια γραφατε ολες (Βασω, Γαλαζια, Χριστινα, Βικη,
και πολλοι αλλοι), πανω σε πολυ ενδιαφεροντα και κατατοπιστικα θεματα.
Διαβαζω στο blog της Βικη την μεγαλη της αγαπη για το ρεικι.
Διαβασα, λοιπον, και την προσευχη, η οποια μου φανηκε πολυ ομορφη και γλυκεια και θελησα να τη μοιραστω με τους φιλους μου.
Οι απαντησεις που πηρα (ετσι ενιωσα) ηταν τοσο εντονες λες και ειχα γραψει κατι πολυ ασχημο. Μια προσευχη ηταν μονο. Στον θεο.Που υπαρχει και μεσα μας και εξω μας. Που υπαρχει σε καθε μοριο και ατομο σ'ολη την πλαση. Οπου και αν τον αναζητησουμε ΥΠΑΡΧΕΙ. Μ'αυτη την ματια ειδα εγω την προσευχη. Και αυτα τα συναισθηματα μου γεννηθηκαν. Τιποτα αλλο δεν σκεφτηκα για κανεναν, ουτε για την Βικη, ουτε για την Βασω. Ειλικρινα!!!
Αυτα για να ξεκαθαρισω τη θεση μου, γιατι επαναλαμβανω οτι ο γραπτος λογος φερνει πολλες φορες παρανοησεις.
Με πολυ αγαπη :x
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Απλά εκεινο που ηταν διαχυτο σε μενα με την προσευχή ειναι οτι ζητώ κατι εξω απο μενα να μ ου ρθει....πεσε πιτα να σε φαω που λενε.ΑΝτιθετα εχω μαθει να μην βλέπω ψηλα και να ψάχνω τον θεο μου αλλά να σκάβω βαθεια μεσα μου οσο μπορω για να τον ανακαλυψω
Ευθυμία μου καμια δικαιολογία δεν κατέθεσα αλλα ΘΕΣΗ ώς προς την ένσταση μου για την προσευχή.
Ο Θεος καλη μου ειναι παντου και πανω και κατω αλλα αν κανεις δεν τον βρεί μεσα του,μητε τοπανω βλεπει μητε το κάτω.
Ειμαι σαφέστατη σε αυτο.Οπως οτι Το ρεικι και η αγαπη του προς αυτο δεν συνεπαγεται ότι ανακάλυψες τον Θεο μεσα σου.Και για να ξερουμε τι λεμε σε αυτον τον πυργο της Βαβελ...ο Θεος μεσα μου ειναι να με γνωρισω,και να φωτισω τα σκοταδια μου.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΕΚΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ- ΜΑΣ!!!!!
Επισης υπηρξε ολοκληρο θεμα ,παλιου μελους που κι εκεινο παρεθετε την αποψη του για προσευχή στον "Κύριο" κι απαντουσε το "τέκνον" και το δουλεψαμε πολυ για να φτασουμε να βρουμε τον Κυριο και το Τεκνον μεσα μας.

Επισης σε βεβαιω γιατι ειμαι 10 χρονια στο Ιντερνετ και εχω γνωρισει ανθρωπους κι Ανθρωπους καμια φορα μα καμια δεν εγινε παρανοηση σε οσα αισθανθηκα απο τον γραπτο λογο.Αυτο που συνεβη και στο υπογραφω ειναι οτι δεν μπορουσαν να ειναι ειλικρινεις αυτοι που έγραφαν και νομιζαν ότι δεν εκπεμπει ο γραπτος λογος την ψυχη τους,στον βαθμό που τον εκπεμπει.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Τα ιδια λεμε , με διαφορετικες λεξεις...αυτα τουλαχιστον σκεφτομαι. Ισως δεν εχω το ταλεντο να γραφω αυτα που νιωθω και αισθανομαι ξεκαθαρα για να τα καταλαβουν και οι αλλοι...
Σε φιλω Γαλαζια μου...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ευθυμία , νομίζω οτι αν ξαναδιαβάσεις τα πόστ που ακολούθησαν της προσευχής , θα δείς οτι οι ενστάσεις που υπήρξαν δεν ήταν αντίθεση ως προς εσένα η ως προς την εννοια της θεότητας αλλα ως προς το ύφος και το συναίσθημα [την δόνηση] που εκπέμπουν οι περισσότερες προσευχές που προέρχονται απο τις μονοθειστικες θρηκείες.

Το θέμα είναι περισσότερο πολύπλοκο απ οτι φαίνεται. Η προσέγγιση του Θείου ετσι οπως διαμορφώθηκε απο τις θρησκείες [και οχι απο τους θεικούς σοφούς διδάσκαλους] είναι τέτοια που τονιζει την παράκληση, την υποταγή και την αίσθηση της κατωτερότητας του ανθρώπου εν σχέση με τον δημιουργική πηγή.

Ομως το νόημα του θρησκευτικου ιδεώδους καθώς και η ανάγκη επαφής με το πνεύμα , είναι η ενωση μας με αυτό που είναι πάντα μαζί μας, αλλα που κρύφτηκε οταν υπερίσχυσε η χρήση της μαθηματικής λογικής και της σκέψης εναντι της ψυχής και της διαίσθησης.

Σε όλα τα συστήματα ανεξαιρετως ....βλέπουμε οτι για να αγγιξουμε την θεική ακτίνα χρειάζεται να ακούσουμε τον εαυτό μας δλδ το υποσυνείδητο μας, διότι αυτό είναι κατηγόρημα της ψυχης μας οπου αυτή είναι και η πιο υψηλή εκδήλωση του πνεύματος.
Για να το πετύχουμε αυτό , διαλογιζόμαστε, προσευχόμαστε,οραματιζόμαστε..ονειρευόμαστε κλπ έπειδή ως γνωστόν στο υποσυνείδητο δεν μπορούμε να εισέλθουμε σκεπτόμενοι.

Αυτό ακριβως ήθελαν να επισημάνουν οι ομιλητές , επειδή αν η προσευχή η ο διαλογισμός παραμείνει στο παρακλητικό επίπεδο η στην επίκληση, χωρίς εσωτερική εργασία , τότε αντί να βοηθούν μας κοιμίζουν περισσότερο , εισάγωντας τον νου μας σε τυπικά συστήματα χωρίς να τον απελευθερώνουν .
Τα θρησκευτικά πρότυπα είναι παρα πολύ ισχυρά επειδή η πίστη δεν υπόκειται σε επιστημονικό έλεγχο και όπου δεν υπάρχει ερευνα, σκέψη και ανάλυση , εχουμε χειραγώγηση και φανατισμό.

Συμπερασματικά, προσπαθούμε να ξεφύγουμε απο την πλαστή ομπρέλα ενός ανθρωπομορφικού Θεού που μας νταντεύει, μας ελέγχει και σκέφτεται για εμας και να δούμε την Θεική υπόσταση μεσα μας , διότι τότε μόνο θα αναλάβουμε ΕΜΕΙΣ την ευθύνη του εαυτού μας και των πεπραγμένων μας...καθως και των πράξεων μας.

Αυτό βέβαια , ξεβολεύει , επειδή κανείς δεν δεχεται ευκολα να επωμιστεί το βάρος των αποτυχιών του, το μέγεθος των αγωνιών του που εμφανίζονται δυσανάλογες ως προς την ουσία και τις λύπες του που ως τώρα τις εριχνε στο Θεικό θέλημα και οχι στην δική του θέαση των πραγμάτων.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

διότι τότε μόνο θα αναλάβουμε ΕΜΕΙΣ την ευθύνη του εαυτού μας και των πεπραγμένων μας...καθως και των πράξεων μας.

Αυτό βέβαια , ξεβολεύει , επειδή κανείς δεν δεχεται ευκολα να επωμιστεί το βάρος των αποτυχιών του, το μέγεθος των αγωνιών του που εμφανίζονται δυσανάλογες ως προς την ουσία και τις λύπες του που ως τώρα τις εριχνε στο Θεικό θέλημα και οχι στην δική του θέαση των πραγμάτων.
Λενιώ μου συμφωνώ ως ενα σημειο μαζί σου...αλλά βρίσκοντας το Θεό μέσα του κανείς,δεν ειναι για να μαζέψει ότι μεχρι τωρα απέδιδε στο Θεό και να τα φορτωθεί σαν ενοχή κι αποτυχία.
Στην ζωή μας οτι κι αν συμβαίνει ειναι ευλογία και δρόμος μεχρι να φτασουμε στην πίστη και στην ενοτητα.Κι αυτη η ενότητα εξασφαλιζει αφθονία για ολους σε ολα τα επιπεδα,είναι ολα,ειναι φως ,ειναι αγαπη! >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Στην ζωή μας οτι κι αν συμβαίνει ειναι ευλογία και δρόμος μεχρι να φτασουμε στην πίστη και στην ενοτητα.Κι αυτη η ενότητα εξασφαλιζει αφθονία για ολους σε ολα τα επιπεδα,είναι ολα,ειναι φως ,ειναι αγαπη!
Ετσι είναι , αλλα μέχρι να το καταλάβει κανείς αυτό , εχει περάσει πολύ κόπο και πολλες ¨¨αποτυχίες¨¨ μεσα στο δίπολο που εχουμε μάθει να σκεφτόμαστε.
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Σ'ευχαριστω Ελενιτσα μου !!! :x
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Γλυκεια μου Ευθυμίά έχεις διαβάσει το "Συζητηση με το Θεο" ? Αν οχι ξεκίνα από το 1ο βιβλιο... Εκει θα παρεις τις απαντησεις...μετά ειναι στο χέρι σου το πως θα τις επεξεργαστείς...οπως ειναι στο χέρι του καθενος μας...εγω στραβαδι μπηκα εδω μεσα.....και μου ανοίχθηκε ενας δρομος που ούτε φανταζομουν πως υπήρχε για την εξελιξη μου....

Σε φιλω :*
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Χτες βγήκαμε με φιλικά ζευγάρια που βρισκόμαστε λίγες φορές το χρόνο και προσπαθούμε να "συμπυκνώσουμε" λέγοντας και λέγοντας... Κάποια στιγμή η κουβέντα στράφηκε στους πόνους της πλάτης. Αφού παρήλθαν οι αστεϊσμοί για τα γηρατιά, κάποια μας είπε:
Τελευταία πονάω πολύ έντονα, χαμηλά στην κοιλιά 3-4 μέρες το μήνα, επισκέφηκα γυναικολόγο, έκανα όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και δεν μου βρήκε κάτι. Είναι καμπανάκι μου είπε ο γιατρός μου, νταν-νταν, ίσα που προλαβαίνεις αν θελήσεις να κάνεις παιδί, κι αυτό το μήνα έχεις ακόμη ωορρηξία!
Από κει κι έπειτα μ' άρχισαν κι οι πόνοι στην πλάτη, στη μισή δηλαδή, αριστερά, σαν σφάχτης ένα πράγμα...
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Kαλημερα Gilda μου και σ'ευχαριστω πολυ για το βιβλιο που μου προτεινεις. Μηπως ειναι ευκολο να μου γραψεις τον συγγραφεα και τις εκδοσεις?? @};-

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”