ερωτημα: σημειολογία μεταξύ αριστερής και δεξιάς πλευράς

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Δεν γνωρίζω το εμπόδιο σου να αφοσιωθείς για μισή ώρα στον εαυτό σου, αλλά το θεωρώ ανύπαρκτο, μπροστά σ' αυτό το εμπόδιο που βλέπω εγώ εσωτερικά. Και αυτό έχει σημασία να το δεις εσύ και όχι εγώ...
Στα παραπάνω ένοιωσα Ευθυμία μου την ανάγκη να προσθέσω, ότι ο πόνος σου δημιουργήθηκε όταν ένοιωσες από ένα γεγονός σαν να σε κτύπησαν" πισώπλατα¨με αποτέλεσμα να παγώσεις και να μη μπορέσεις να αντιδράσεις.... Όπως σου είπε και η Βάσω σε άλλο ποστ χρειάζεται θεραπεία όχι μόνο στο σημείο του ώμου αλλά και στην καρδιά για να ξετυλιχθεί το γεγονός και να στείλεις αγάπη και συγχώρεση!!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Μολις διαβασα μια ενοτητα για την προσευχη. Γραφει η Βασω

" Κανενα μυνημα δεν βοηθα κανεναν, εκτος απο αυτον που θελει να βοηθησει τον εαυτο του, παιρνεις μια λεξη και την κανεις ζωη...
Αυτη ειναι η αιτηση προς τον θεο, αυτη ειναι η απαντηση απο τον ανθρωπο. Προσευχη λεγεται? Αναγκη λεγεται? Αγαπη λεγεται?
"Μεριδιο" στο συμπαν εχουν ολοι. Το ξερουν ομως?....." @};-
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Χρυσουλα μου >:d< Συγχωρεση..... χμ....εδω αρχιζουν κι εδω τελειωνουν ολα.....
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Γι αυτο καλη μου Ευθυμία βρες την δικη σου προσευχή για τον Θεό μεσα σου ,γιατι οι προσευχες των αλλων ......μονο δικές σου - μας, δεν είναι.Θεραπευσε τον Εαυτο σου γιατι μονο την δικη του ευθύνη φέρνεις. >:d<
Εγω παιδια παντως την σωτηρία της δικης μου ψυχής ψαχνω κι αμα την βρω και γινω Βάσω τοτε.....και παλι οπως κι εκεινη δεν θα προσεύχομαι για κανεναν αλλα θα μαθαίνω πως να προσευχεται κανεις.Καπου διαβασα καλυετρα εινα ινα μαθεις καποιον να ψαρεύει για να τρωει κάθε μερα,παρα να του ψαρευεις τα ψαρια για οποτε εσυ θες! :*
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27316
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Η συγχώρεση Ευθυμία μου θα σου πάρει μεγάλο βάρος από πάνω σου και θα σε βοηθήσει να ανοίξεις τον δρόμο της αγάπης.

Το σύμπαν, ο Θεός, ο Εαυτός μας ........... είναι πάντα κοντά μας - μέσα μας και περιμένουν να ξεκαθαρίσουμε την δίοδο. :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Καλη μου Ελλη, σου στελνω την αγαπη μου :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Efthimia έγραψε:Διαβασα στο blog της Vicky-τοxotis την παρακατω προσευχη

Μια προσευχη εκανα σημερα
για σενα και οσους αγαπας
Προσευχηθηκα να νιωθεις την παρουσια του θεου
να νιωθεις τις συμβουλες του απο ψηλα
Του ζητησα να σε προστατευει,
να σε εχει ασφαλη.
Να στειλει εναν αγγελο μπροστα σου
να δειχνει το δρομο και να φωτιζει το μονοπατι σου
σε οτι και να κανεις.
Ζητησα να σε βαλει στην προστασια του.
Τον εμπιστευομαι με ολη μου την καρδια.
Κραταει τις υποσχεσεις του.
Οταν το αυριο ερθει
πες μου σε παρακαλω
πως και συ προσευχηθηκες για μενα.
Η προσευχη του ενος για τον αλλο
εχει δυναμη μεγαλη.
Ειναι η γνησια δυναμη της αγαπης.....
>:d< >:d< >:d<

Από μια απλή προσευχή, ποσα θρησκευτικά πρότυπα μπορούμε να εντοπίσουμε... :-(

Από ποιόν ζητάμε?'
Που βρίσκεται αυτός που ζητάμε?
Ποιός μας δίνει συμβουλές?

ψηλά στον ουρανό...και μας θωρεί σαν κάτι κατώτερα όντα, από ψηλά!!!!

Αλλίμονο με τις προσευχές!!!

Θεέ μου βοήθησέ με να σε νιώσουν όλοι, μέσα από την αγάπη μου!

Αυτή είναι η μοναδική προσευχή που μας εξελίσσει...

Αλλιώς εμπιστευόμαστε τον θεό, τον Εαυτό μας όμως ποτέ! Γιατί εμείς είμαστε "μικροί" μπροστά του...Και το έγκλημα στην ψυχή μας συνεχίζεται, με έναν θεό έξω από εμάς που μας φροντίζει!!

Πόσα πολλά μπορεί να μας προσφέρει μια προσευχή.!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αντε γιατι....λεω παει παλι λολαθηκα!!
Αι στην ευχή !!!
Αντε να δουμε πότε δενθα θελω αυτη σου την μια σου κουβέντα γι αυτο το οποιο νοιωθω μεσ σε μια και μονο συλλαβη γαμωτο.
Ταπηρα γιατι ειπα ν ακανω την ευγενική.Τι ατα θες ρε Καλλιοπιτσα.
Πες οτι εχει να πεις οπω ςτο νοιωθεις κι εμπιστευσου αυτο που τοσ χρονια ζεις!
Βασω σε αγαπω γιατι μουμαθες να ψαρευω ψαρια κι οχι να κανεις προσευχες για μενα κι ολους εδω!!
>:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33569
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Ταπηρα γιατι ειπα ν ακανω την ευγενική.Τι ατα θες ρε Καλλιοπιτσα.
Ακριβώς αυτό αισθάνθηκα και εγώ... η πρώτη σκέψη είναι που απευθύνεται αυτή προσευχή... σε ποιο θεό... και η δεύτερη ήταν... άσε να μη μιλήσω, ας είμαι ευγενική....

Ευχαριστώ Βασούλα και σφαιρούλα >:d<
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Εξακολουθω να τη θεωρω μια πολυ γλυκια προσευχη...ανεξαρτητα απ'ολα αυτα, τα οποια και εγω σκεφτηκα...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ο καθένας Ευθυμία μου προσεύχεται για ότι ξέρει...

ειναι ωραίο να νιώθεις ότι κάποιος εκεί ψηλά σε φροντιζει και κάποιος εδώ κάτω μεσολαβεί για σένα...

Εγώ δεν χρειάστηκα ποτέ μεσολαβητές...΄Ετσι για μένα αυτό που εσύ ονομάζεις προσευχή, παραμένουν λόγια που συνεχίζουν τα πρότυπα του εξωτερικού θεού..

Αλλά, πραγματικά, αν σου κάνει καλό να την κάνεις, για τον Εαυτό σου και για όσους νομίζεις ότι θα βοηθήσεις... :x :x

Για μένα άλλο λόγο έχει η προσευχή...
΄Οχι για να ζητήσω, αλλά για να υμνήσω, να αφομοιώσω, να μεταλλάξω...Είναι ο δικός μου εσωτερικός διαλογισμός! :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Σεβομαι το δικο σου τροπο, οπως σεβομαι και της vicky-toxotis, και της Γαλαζιας, και της Αννας και ολων των ανθρωπων. Ανεξαρτητα απο ποιον δρομο θα ακολουθησουν ολοι θα φτασουν στον ιδιο προορισμο,οταν θα ειναι ετοιμος ο καθενας απο μας. Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν προχωρησει πιο πολυ απο αλλους , αυτο ομως τι σημαινει? Σημαινει κατι που δεν το καταλαβαινω?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τι σημαίνει "έχουν προχωρήσει πιο πολύ"???

Προχωράω πάντα προς τον Εαυτό μου, όσο πιο βαθιά, τόσο πιο κοντά στον θεό...

Σαφώς και υπάρχουν πολλές διαδρομές Ευθυμία μου και αυτές μοιραζόμαστε με σεβασμό.

Αν μέσα σ' αυτά τα μοιράσματα, κάποιος μπορεί να προσθέσει μια γνώση ακόμα, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να την ακολουθήσει κανείς, αν δεν εξυπηρετεί τον δρόμο του...

Δεν καταλαβαίνω το νόημα της ερώτησής σου, αν και νιώθω ότι "ενοχλήθηκες", και δεν βλέπω τον λόγο.

Κάποιοι άνθρωποι φτάνουν μέχρι ένα σημείο και ΄στέκονται. Δεν μπορούν όλοι να υπερβούν την ζωή τους την ίδια, στον ίδιο χρόνο. Από αυτήν την στάση προέκυψε και η ανάγκη για προσευχή.

Την είχα κι εγώ αυτήν την ανάγκη και δεν κατηγορώ κανέναν, αν έτσι σου φάνηκε...Απλά το ξέρω, το μοιράζομαι μαζί σας και προχωράμε με απόλυτο σεβασμό ο ένας για τις ανάγκες του άλλου...

Δεν σημαίνει τίποτα άλλο... :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Eνταξει Βασω μου. Εγω παρανοησα. Ολα ειναι μια χαρα. Ολοι μαζι προχωραμε......Σε φιλω!!! >:d<
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Η επικοινωνια των ανθρωπων με τη γραφη, οταν δεν εχεις απεναντι σου τον αλλο να κοιτας τα ματια του, δεν ειναι ευκολη. Πολλες φορες, ακομη και οταν ειναι μαζι, γινονται παρανοησεις. Απλα πραγματα που λυνονται πολυ ευκολα οταν υπαρχει αγαπη. @};-

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”