ερωτημα: σημειολογία μεταξύ αριστερής και δεξιάς πλευράς

ολιστική θεραπεία
και ο ρόλος της
επίγνωσης σ' αυτήν
CARINA
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2007 9:13 am

ερωτημα: σημειολογία μεταξύ αριστερής και δεξιάς πλευράς

Δημοσίευση από CARINA »

Καλησπέρα. Προσφάτως παρατήρησα στον εαυτό μου ότι οι περισσότερες ασθένειες που μου εμφανίζονται, ξεκινούν από την αριστερή πλευρά του σώματος. π.χ. ελαφρά κοψίματα και εγκαύματα στο αριστερό χέρι , μικροτραυματισμοί στο αριστερό πόδι κ.λ.π. Ειδικότερα σήμερα με έχει πιάσει μία οξεία οσφυαλγία που με κάνει να περάσω την ημέρα στο κρεβάτι, διότι το παραμικρό πάτημα του ποδιού στο έδαφος, είναι σαν μαχαιριά στο γοφό. Ακόμα και το στριφογύρισμα στο κρεβάτι είναι επώδυνο. Αυτό που αναρωτιέμαι όμως είναι γιατί ειδικά στην αριστερή πλευρά?? :? :?
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Πως τα πας με την θηλυκή σου πλευρά;:-?
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
CARINA
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2007 9:13 am

Δημοσίευση από CARINA »

Τι ακριβώς εννοούμε ΄΄θηλυκή πλευρά΄΄ σφαιρούλα? Σεξουαλικότητα? Υποταγή? Φαντασία? Διαίσθηση?
Τελευταία μου ταιριάζουν καλύτερα οι λέξεις ΄΄πρέπει΄΄, ΄΄λογική΄΄, ΄΄υποχρέωση΄΄ (για να είμαι πιο ακριβής νομίζω 'οτι μου επιβλήθηκαν από τις καταστάσεις). Εννοείς ότι θα ήταν καλό να γίνω λίγο πιο χαλαρή? να δείξω 'ισως περισσότερη εμπιστοσύνη στους γύρω μου? είναι και το θέμα ισχιαλγία-πόδι-προχωράω μπροστά...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

CARINA έγραψε:Τι ακριβώς εννοούμε ΄΄θηλυκή πλευρά΄΄ σφαιρούλα? Σεξουαλικότητα? Υποταγή? Φαντασία? Διαίσθηση?
Τελευταία μου ταιριάζουν καλύτερα οι λέξεις ΄΄πρέπει΄΄, ΄΄λογική΄΄, ΄΄υποχρέωση΄΄ (για να είμαι πιο ακριβής νομίζω 'οτι μου επιβλήθηκαν από τις καταστάσεις).μου ταιριάζουν καλύτερα οι λέξεις ΄΄πρέπει΄΄, ΄΄λογική΄΄, ΄΄υποχρέωση΄΄ (για να είμαι πιο ακριβής νομίζω 'οτι μου επιβλήθηκαν από τις καταστάσεις). Εννοείς ότι θα ήταν καλό να γίνω λίγο πιο χαλαρή? να δείξω 'ισως περισσότερη εμπιστοσύνη στους γύρω μου? είναι και το θέμα ισχιαλγία-πόδι-προχωράω μπροστά...
Λένε ότι η αριστερή πλευρά μας εκφράζει την θηλυκότητα,την δημιουργία.Εχει να κάνει με το ποσο εχουμε αποδεχθει αυτα τα κομμάτια μας.
Λες :
μου ταιριάζουν καλύτερα οι λέξεις ΄΄πρέπει΄΄, ΄΄λογική΄΄, ΄΄υποχρέωση΄΄ (για να είμαι πιο ακριβής νομίζω 'οτι μου επιβλήθηκαν από τις καταστάσεις).
Ειναι αρκετα τα παραπάνω για να σε απομακρύνουν όχι μονο απο την θηλυκή πλευρά αλλά απο τον ίδιον σου τον Εαυτο,τολες και μονη σου έτσι δεν είναι; Δεν τα επέλεξες αλλά σου επιβλήθηκαν.
Για να χαλαρώσουμε δε και να εμπιστευτούμε τους ανθρωπους πρωτα θα ξεκινησουμε απο την εμπιστοσύνη προς εμάς ,στην αποδοχή του εαυτού μας καισίγουρα αυτο δεν γινεται με ότι μας εχει επιβληθεί αλλά με ότι εμείς μπορούμε να επιλέγουμε για μας.Αλλά γι ανα συμβεικαι αυτο θελεινα μαθουμε τον εαυτο μας και το τι πραγμταικά ειμαστε!
Είναι ενας δρόμος έξω απο αυτον που μαθαμε να περπατάμε.... :x
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

O εγκέφαλός μας είναι χωρισμένος σε δεξί και αριστερό ημισφαίριο, και καθένα απ' αυτά ελέγχει το αντίθετο μισό του σώματός μας.
Το δεξί ημισφαίριο είναι υπεύθυνο για την οπτική αντίληψη του χώρου, την οπτική μνήμη, την κατανόηση των εικόνων, την κατανόηση μεταφορικών εννοιών, την κατανόηση της μελωδίας, την επικοινωνία, τη "γλώσσα του σώματος", τη σύνθετη σκέψη, τις καλλιτεχνικές δεξιότητες...
Tο αριστερό ημισφαίριο είναι υπεύθυνο για την αντίληψη του χρόνου, την αντίληψη του λόγου, την ομιλία, τη γραφή, τον συμβολισμό, τη λεκτική μνήμη και την αναλυτική σκέψη, τη λογική, την έρευνα, τους μαθηματικούς υπολογισμούς...
Όταν λειτουργεί κυρίαρχα το αριστερό γινόμαστε πιο ενεργητικοί, πιο εξωστρεφείς, πιο δημιουργικοί, πιο αρσενικοί.
Ενώ όταν κυρίαρχο είναι το δεξί γινόμαστε πιο παθητικοί, πιο εσωστρεφείς, πιο συναισθηματικοί, πιο θηλυκοί.
Καθένας από μας έχει ένα εγκεφαλικό ημισφαίριο κυρίαρχο.
Πρόσφατα διάβασα ότι όσοι ασκούν την Αγιουρβέδα λένε πως κάθε ρουθούνι μας ενεργοποιεί το αντίθετο ημισφαίριο και τις λειτουργίες που συνδέονται με το ημισφαίριο αυτό.
Πρακτικά δε γνωρίζω πώς μπορεί να επιτευχθεί αυτό μέσω των αναπνοών, αλλά το θυμήθηκα με αφορμή το παραπάνω ποστ και θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας.
@};-
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

CARINA τα κορίτσια με κάλυψαν πλήρως, αν κάνεις και μια περιήγηση μεσα και στα υπόλοιπα ποστ της θεραπείας.....και όχι μόνο, θα βρεις και παραπάνω απαντήσεις σε αυτά που θα ήθελες να μάθεις!!!! :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

όπως για παράδειγμα το ποστ ακριβώς απο κάτω απο το δικό σου "Θεραπευτικές επιγνώσεις ......και όποιος αντέξει!!!" ;)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Αχ αγαπητή μου Carina τι μου θύμισες!!!! Λογική ....πρέπει...υποχρεώσεις που μου επιβλήθηκαν.......
21 ημέρες έμεινα ακίνητη από την μέση μου και το πόδι μου......
Πολύ ωραία τα εξήγησε η Σφαιρούλα και η Αγγέλα.....
Αλλά βρε παιδιά οι αντιδράσεις στο φυσικό σώμα να είναι ολόιδιες σε όλους μας ???? Όσοι έχουμε οσφυικά προβλήματα να ξεκινάνε όλα από την ίδια αιτία...???? Και να μη θέλεις να πιστέψεις και να προτάξεις λογικά επιχειρήματα στο τέλος λες ... μα είναι δυνατόν τέτοιες συμπτώσεις σε όλους???????
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Εγώ έχω το ίδιο θέμα με την δεξιά πλευρά!!
Και από ότι ξέρω τα πάω μιά χαρά με την αρσενική μου πλευρα...
Τι θέλει να πει ο ποιητής?? :-?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Χα!!! Χα!!!! Και εγώ με την αρσενική μου πλευρά αυτοκολλητάκι! χρόνια τώρα!!!
Μήπως όμως το παρακάναμε και κάπου ο ίδιος μας ο εαυτός επαναστάτησε για να μας δώσει μήνυμα ότι την αναπτύξαμε υπερβολικά εις βάρος της θηλυκής μας??? Ίσως το θηλυκό σαν καταπιεσμένο,υποτακτικό κλπ όπως μας το πλασάρανε δεν μας πήγαινε και το καταπνίξαμε για να έχουμε εμείς τον έλεγχο σαν δυναμικές προσωπικότητες????
Μήπως να αφήσουμε αυτή την ανάγκη να ελέγχουμε τα πάντα στην δοτικότητα,αρμονία,γλυκύτητα της θηλυκής αρχής μας χωρίς όμως επιβολή,πρέπει και καταναγκασμούς???? Ισορροπια και των 2 πόλων είναι ένα σημαντικό βήμα για να ισιώσει η μέση μας......
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Εεεε μα δεν τρώγεται !!
Αρσενική-θηλυκή τραβα από δω -τραβα από κει!!
Αντε να ισιώσει! :P
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Χρυσουλα εχεις δικιο!!!
πριν 6 χρονια εκατσα ταβλα απο την μεση μου 15 μερες, και ειχε πιασει ολο το δεξι ποδι που το τραβαγα απο την μπιτζαμα για να το κουνησω!!!! για πολλα χρονια καθε τρεις και λιγο εμενα!!!
Αλλαζοντας την ζωη μου εχει αλλαξει και αυτο..
με πιανει σπανια κραταει λιγο και δεν χτυπαει στο ποδι πια!!!
Ας αφαιθουμε στην θυλικη μας ενεργεια!!!
Ενταξει το αποδειξαμε και σε εμας και στους αλλους οτι ειμαστε αντρακια!!!
Καιρος να ειμαστε Γυναικες!!!!!!!!!!!

>:d<
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

:thumbsup: :thumbsup: Καιρός είναι πια !!!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

;) :-!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Βουρρρρρρρρρρρρρρρ!!!!!!!!!!!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΘΕΡΑΠΕΙΑ”