" ΑΡΘΡΑ" στο www.Reikicenter.gr

΄Ο,τι θα θέλατε να κουβεντιάσετε
΄Ο,τι θα θέλατε να μοιραστείτε
΄Ο,τι θα θέλατε να μάθετε
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

" ΑΡΘΡΑ" στο www.Reikicenter.gr

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Διάβασα τις ενότητες κάτω από τα ΑΡΘΡΑ στην αρχή της ιστοελίδας και καθένα από αυτά είναι θέμα για ολόκληρη διάλεξη...
Τα είχα διαβάσει σε διάφορα ποστ αλλά βλέποντας τα μαζεμένα τα ένοιωσα σαν μικρά διαμάντια στο στέμα στης Σκέψης......
Πολλοί άνθρωποι στην αναζήτηση της αληθινής ουσίας τους συμφωνούν ή διαφωνούν με διάφορες απόψεις που διαβάζουν ή ακούν μένοντας στην δική τους αλήθεια που κατά την άποψη μου είναι αναγκαία στον δρόμο της αναζήτησης τους.....
Όσο όμως μπαίνουν βαθύτερα στην εσωτερική τους αναζήτηση τότε πολύ απλά διαπιστώνουν ότι δεν υπάρχει η αλήθεια σου και η αλήθεια μου αλλά η σύγκλιση προς την μια και μοναδική αλήθεια που στέκει σαν φανοστάτης σε ένα δρόμο που δείχνει τον μοναδικό προορισμό......
Δεν είμαι ιδιαίτερα εκδηλωτική το έχω ξαναπεί αλλά αυτά τα ΑΡΘΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΑ !!!!!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εχθες το βραδυ αργα, ριχνοντας μια ματια να διαβασω ο,τι δεν ειχα διαβασει επεσε το ματι μου στο δικο σου ποστ Χρυσουλακι.....στην αρχη δεν καταλαβα για πο ια αρθρα μιλούσες....ψαχνοντας λοιπόν τα βρηκα....κοιμηθηκα στις πεντε το πρωι! Ηταν ολα συγκλονιστικά, καθε ενα και ενα ολοκληρο σεμιναριο....τοτε μου ηρθε αυθορμητα η σκεψη ..."αυτα ειναι θεικής εμπνευσης κειμενα"....
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Ακριβώς Καλλιοπίτσα μου!!! Με αυτή την ευκαιρία μπορούμε να αναφέρουμε δικές μας απόψεις και πόσο σύγκλιση ή ίσως και απόκλιση μπορούμε να έχουμε!!!! :x :x :x :x
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

παλι με κανετε να επαναλαμβανομαι...ναι ειμαι ξανθος...μα που ειναι αυτα τα ''ΑΡΘΡΑ''...δεν τα βρηκα :-?

παντως Χρυσουλα...'ζωγραφιζεις' παλι...εισαι απαιχτη. :x
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Γιώργο πήγιανε στο Reikicenter.gr και θα το δεις στην πρωτη σελίδα.Ειναι τα χρυσαφια της Βάσως . :x
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ωχχχ! Τωρα κατάλαβα τι είναι η ιστοσε :oops:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Και "σηκώνουν" πολύ συζήτηση!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Και εγω σημερα τα ανακαλυψα...

Τα διαβαζω σιγα σιγα απο το πρωι!!!!
ολο το κειμενα ειναι πραγματι σεμιναρια!!!!
πολυ ειμαστε τυχεροι που αρκετα τα εχουμε ακουσει απο το ιδιο σου το στομα...και ειδαμε την αληθεια τους στα ματια σου...γιατι τα ματια ειναι οι καθρεφτες τις ψυχης....
τωρα κανω μια μικρη παραθεση απο ενα...

παραθεση απο το μια ιστορια για γελια.. της Βασως..
Βρε παιδιά, καλά όλα αυτά! Εύκολα, όμορφα, γρήγορα!
Με εκείνο το αίσθημα «ανταγωνισμού» τι γίνεται? Με τον φόβο, τι γίνεται?
Με εκείνη την βαρεμάρα που όλη μέρα σέρνομαι, τι γίνεται? Και πάλι ζηλεύω, γιατί όμως? Και πάλι αισθάνομαι μόνος, γιατί όμως? Δεν χαίρομαι, γιατί όμως?
Και «ο Μήτσος» δεν με αγαπάει, λες να πήγε με καμιά άλλη?» ή «η Μαρίκα» αντίστοιχα…
Και γιατί οι άλλοι με θεωρούν «λίγο»? Γιατί μου την λένε συνέχεια?
Τι δεν έκανα καλά?

Και από εκεί ξεκινά η πραγματική διαδρομή.
Η διαδρομή με το ρέικι!
Που αποφασίζουμε επιτέλους να πάρουμε το δώρο μέσα από το κουτί, αφού σχίσουμε το περιτύλιγμα…
Που αποφασίζουμε επιτέλους να κρατήσουμε το φως και να κατέβουμε στο «υπόγειό» μας!
Για να δούμε τι δεν πήγε καλά…Γιατί δεν μπορούμε ακόμα να χαρούμε? Να παίξουμε? Τι μας εμποδίζει?
Μέσα στο «υπόγειο», ναι, υπάρχει σκοτάδι, αλλά πόσα δεν βρίσκουμε…μέσα στο ημίφως…παρέα με το ρέικι! Παρέα με εμάς, για εμάς!
Ούτε άνθρωποι, ούτε Ανώτερος Εαυτός! Εμείς μόνοι μας με εμάς!
Αληθινοί, χωρίς «πρέπει», χωρίς «θέλω», μόνο με απόλυτη ταπεινότητα! Χωρίς απαιτήσεις και κυρίως χωρίς ταμπέλες! Τι να τις κάνω τις ταμπέλες εκεί κάτω?
Ας τις βγάλω…Ας πω επιτέλους «ναι δεν είμαι ο πιο καλός άνθρωπος του κόσμου, ναι δεν είμαι ο πιο έξυπνος, ούτε ο πιο όμορφος, ούτε ο πιο χαρισματικός, ούτε ο πιο συμπονετικός, ούτε ο πιο θαρραλέος». Ας πω «ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΑ!»
Εγώ είμαι! Παρουσία, αποδοχή, ελευθερία, επίγνωση. Εγώ είμαι, απλά, η αγάπη!
..Και τότε γινόμαστε ρέικι!

Που σημαίνει ότι δεν είμαστε «φυτά»! Δεν χαμογελούμε όταν μας προσβάλλουν. Δεν υποχωρούμε όταν ανακαλύπτουμε το θράσος των ανθρώπων. Που ναι, θυμώνουμε όταν πρέπει! ΄Ομως χαιρόμαστε κάθε στιγμή της ζωής μας, κάθε σήμερα, χωρίς να περιμένουμε τίποτα από το αύριο, γιατί ξέρουμε ότι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ, ΖΟΥΜΕ ΑΛΗΘΙΝΑ!

Και μέσα στην σημερινή ημέρα, χαίρομαι! Και μέσα στην σημερινή ημέρα, είμαι Πνεύμα! Και μέσα στην σημερινή ημέρα, ενώνομαι! Και μέσα στην σημερινή ημέρα, δεν κρίνω! Και μέσα στην σημερινή ημέρα, είμαι δημιουργός! Και μέσα στην σημερινή ημέρα ανασαίνω και αγαπώ! Και μέσα στην σημερινή ημέρα, είμαι για πάντα μαζί με τον Θεό!


Ευχαριστω ... που μονο για σημερα ζω αληθινα και χαιρομαι ....
βασω
@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Tα άρθρα της Βάσως είναι σε αυτή την δ/νση για να μη ψάχνετε

http://www.reikicenter.gr/gr/reiki-publ ... icles.html
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Μέσα από τα άρθρα διάβασα και ένα γραμμένο από την Δώρα για τους Αγγέλους και Αρχαγγγέλους
Παραθέτω την παρακάτω παράγραφο:
Κάθε Ανώτερος Εαυτός ανήκει και εκπαιδεύεται σε συγκεκριμένο Αρχαγγελικό τάγμα, το ίδιο και η ψυχική του εκπόρευση, ο άνθρωπος δηλαδή. Τα Αρχαγγελικά Τάγματα έχουν διαφορετικές ιδιότητες και αρμοδιότητες στον συμπαντικό κόσμο
Έχω νοιώσει ότι όλοι φέρουμε αυτή την ποιότητα του Αρχαγγελικού φωτός....Πολλοί ψάχνουν για Αγγέλους ή Αρχαγγέλους στις μακρινές διαστάσεις ενώ αρκεί να ρίξουν μια ματιά δίπλα τους.....
Πολλοί ονειρεύονται ή ζωγραφίζουν αγγέλους με πλουμιστές φορεσιές κρατώντας σκήπτρα ή φορώντας πολύτιμα πετράδια....
Όμως το Φως είναι από μόνο του λαμπερό, είναι μόνο του ένα στολίδι γιατί σε κάθε μικροτρόνιο ή φωτόνιο υπάρχει η αστείρευτη γνώση. Όταν αφήσεις αυτό το φως να διοχετευτεί σε κάθε κύτταρο σου και να το υπερφωτίσει τότε έρχεσαι όλο και πιο κοντά στην αρχική σου προέλευση... Όταν αρχίσει η γνώση και εκτυλίσσεται , όταν το DNA σου αρχίζει να ξεδιπλώνεται και ο εγκέφαλος από ερπετικός ανυψώνεται σε νέο πνευματικό επίπεδο στο προμετωπιαίο όπως αναφέρουν οι κοινωνιολόγοι τότε αρχίζεις να βλέπεις ποιός αληθινά είσαι !!!!! Είσαι ένας αληθινός άγγελος που έχει αναλάβει υπηρεσία στον πλανήτη Γαία....
Όμως οι παγίδες της ύλης είναι πολλές....Ο όφις σε προκαλεί καθημερινά και συ μαγεύεσαι, λιγώνεσαι από τους ψιθύρους του και θέλεις συνεχώς και επιθυμείς και δεν αναγνωρίζεις την ψευδαίσθηση,ώσπου τελικά το Φως εισχωρεί σε κάθε σου πόρο και συ αναγνωρίζοντας την πηγή σου αναφωνείς:
" Φως αιώνιο μείνε μαζί μου γιατί από σένα εκπορεύθηκα και αυτό που λαχταρώ είναι η παντοτινή ένωση μαζί σου"
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Νασαστε καλα που "ξυπνατε" με τα λογια σας τον ερπετικο εγκεφαλο μου! >:d< >:d< >:d<

Επιστροφή στο “Ο,ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ”