EΛΑΤΕ, ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ CHRISTI

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

EΛΑΤΕ, ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ CHRISTI

Δημοσίευση από Vasoula »

Καταρχάς θέλω να πω πως το φόρουμ είναι αξιόλογο πραγματικά και εύχομε να πάει όσο το δυνατόν καλύτερα γίνετε. Θα ή8ελα εαν έχετε την καλοσύνη να μου πείτε για ποίο λόγο η επιλογή δασκάλου ειναι τόσο σημαντικη και επιπλέον πως θα ξέρω ποίον να επιλέξω ?? Έχει να κανει και με διαίσ8ηση ?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Christi καλώς ήρθες.

Εχω απαντήσει ήδη σ' αυτήν την ερώτηση.
΄Ομως μπορώ να απαντήσω ξανά.

Μου επιτρέπεις να δημοσιεύσω το μήνυμά σου ανοιχτά στο φόρουμ?

Θα ήθελα να σου απαντήσουν τα παιδιά...

Ο καθένας από αυτούς έχει κάποιες εμπειρίες πάνω σ' αυτό το θέμα.

Μόνο αν μου επιτρέψεις θα το δημοσιεύσω.

Αλλιώς θα σου απαντήσω προσωπικά με μήνυμα!

σε φιλώ πολύ
σε ευχαριστώ που είσαι μαζί μας
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Δηλώνω εξαρχής ότι δεν είχα ποτέ κάποιον δάσκαλο.
Δεν έψαξα να βρω, διότι πιθανά δεν ήταν ακόμα η ώρα.

Βρίσκομαι τώρα στη διαδικασία, από μια σειρά συμπτώσεων που έχουν κρατήσει περίπου 7 μήνες.

Δημιουργήθηκε κάτι σαν "ανάγκη" μια εσωτερική φωνή "πήγαινε", "ψάξε".

Και έψαξα. Βρήκα.... Κάτι χάλαγε όμως....! Η ίδια φωνή έλεγε "φύγε".

Σειρές συμπτώσεων....? Ίσως. Πείτε το έτσι.

Ξέρω όμως ένα πράγμα.....:
Μέχρι σήμερα ότι ήταν να μάθω το έμαθα και πάντα από τον κατάλληλο άνθρωπο.... στην κατάλληλη ώρα!
Με κάποιον τρόπο ο κατάλληλος άνθρωπος βρισκόταν μπροστά μου και δεν είχα καμμια αμφιβολία (μετά) ότι έτσι έπρεπε να γίνει....!

Όταν δεν έπερνα το μύνημα..... έφτανε η μούρη μου στο χώμα....!
Μέχρι που μύριζα την αλήθεια μου....!

Τώρα πια έχω πάψει να ανησυχώ.....!

ΟΛΑ θα γίνουν όταν πρέπει, για την ακρίβεια όταν εγώ θα μπορώ να το σηκώσω.... όταν θα είμαι πραγματικά έτοιμη......, από τον πιό κατάλληλο άνθρωπο για μένα....!

το μόνο που έχω να κάνω στη διαδικασία είναι απλά να ακούω όσο μπορώ πιο προσεκτικά....!

Νομίζω ότι όλοι οι δάσκαλοι επί γης αυτή τη στιγμή, έχουν αναλάβει συγκεκριμένες αποστολές, σε συγκεκριμένους ανθρώπους, σε συγκεκριμένη στιγμή, σε προκαθορισμένες ομάδες....! (προσωπική μου άποψη....συγχωρήστε με) για να τους οδηγήσουν στην δική τους αποστολή....... !


ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΓΑΠΗ,
ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ
Ισως να κάνω και λάθος.....θα δείξει
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Καλωσήρθες Christi στο παρεάκι μας!!!

Δεν πιστεύω οτι τίθεται θέμα "σημαντικότητας" όσον αφορά την επιλογή του δασκάλου...
Εννοώ οτι ένας reiki practitioner μπορεί να ακολουθεί τη ροή απο το δάσκαλο που επιστεύθηκε, αλλά αν πραγματικά δεν είναι ο κατάλληλος για εκείνον το νιώθει και αποχωρεί...
Γιατί με το ρέικι ανεβαίνουν οι δονήσεις και πλέον μπορεί κάποιος να συνηδειτοποιήσει πιο εύκολα κάποια πράγματα!!!!

Εγώ όπως είχα αναφέρει και σε προηγούμενη συζήτηση, έλαβα τον πρώτο βαθμό απο μια γλυκύτατη δασκάλα, αλλά παρόλα αυτά οι ενέργειες μας δεν έδεναν και αυτό το ένιωθα... και έτσι πήρα την απόφαση να πειραματιστώ και να δοκιμάσω και κάποιον άλλον δάσκαλο για να καταλάβω τη διαφορά!!!
Πράγματι είδα διαφορές... αλλά σε όποιον δάσκαλο πας για ρέικι ελπίζεις να είναι και ο κατάλληλος που θα σου μεταβιβάσει τη γνώση όπως εσύ τη ζητάς.... Αλλά ακόμα και να μη συμβεί αυτό...

Δεν πειράζει γιατί μας δίνεται η δυνατότητα επιλογής και εξερεύνησης που είναι πολύ ωραίο!!!!Έτσι δεν είναι;;;;;;

:D :D :D :D :D :D :D
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Εγώ θα πώ απλά ότι όταν γνωρίσεις τον "δάσκαλο" που σου "ταιριάζει" θα το καταλάβεις αμέσως..
θα το νιώσεις.. τουλάχιστο εγώ έτσι το κατάλαβα..
το νιώθεις όταν σου μιλάει , απ' αυτά που λέει.. απ τις κινήσεις του..
Απο την ενέργεια που εκπέμπει..
ο "δασκαλος" δεν πρέπει να είναι απλα "δάσκαλος" ενός σεμιναρίου αλλα και γενικότερα.. να μην μιλάει απλα για τις αρχές και την ιστορία του Reiki αλλα να ζεί με τις αρχές του.. να μπορεί να σε βοηθησει στις δύσκολες στιγμές της διαδρομής που ξεκινάς.. γιατί θα έρθουν πολλές..
Ελπίζω να βοήθησα.. Δεν χρειάζεται κάποιος να σου πεί πώς να διαλέξεις ένα δάσκαλο Ρέικι.. Θα το καταλάβεις .. Θα το νιώσεις μέσα σου..
Άβαταρ μέλους
christi
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 13 Μάιος 2007 2:07 pm
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευση από christi »

Σας ευχαριστώ πολύ όλους . Η αλήθεια ειναι πως από πολύ μικρή ηλικία ασχολούμε και διαβάζω διαφόρα βιβλία δεν ξέρω αν σημαίνει κατι αυτό αλλά πάντα είχα μια μαγνητική έλξη με το μεταφυσικό γενικότερα σαν έννοια πάρολο που δεν είχα κάποιο ερέθισμα από τους δικούς μου, η αφορμη ηταν κατί που ειχα δει σε ηλικια 6 ετών. Με το ρείκι δεν μπόρω να το εξηγήσω ειναι κάτι σαν να μου λέει πηγαινε μια αναγκη δεν ξέρω που με κάνει να θέλω να ασχοληθώ και να μάθω.
Einai kalutero na zw ston kosmo mou,enan kosmo pou eftiaksa egw ,para ston kosmo pou eftiaksan alloi gia mena
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16545
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

KAΛΗΣΠΕΡΑ CHRISTI!

ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.
ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΛΑΒΕΙ ΡΕΙΚΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΤΟΥ ΜΑΣ ΕΒΑΛΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΜΥΗΘΟΥΜΕ ΣΤΟΝ 1ο ΒΑΘΜΟ.ΒΕΒΑΙΑ ΛΟΓΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ(ΡΟΔΟΣ) ΕΠΑΙΞΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΠΡΙΝ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΠΟΣΑ ΘΕΩΡΗΣΑΜΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ..... :shock: :shock:
Η ΑΓΝΟΙΑ ΜΟΥ,ΚΑΙ Η ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΘΕΩΡΩ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΑΡΚΕΤΑ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΕΛΑΒΕ ΒΕΒΑΙΑ Η "ΔΑΣΚΑΛΑ".
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΝΑΜΕ ΣΕ ΜΑΣ, ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ....ΤΙΠΟΤΑ. ΚΑΝΕΙΣ.ΟΥΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΙΠΟΤΑ....ΑΣΕ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΙΣΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΑΣ ΟΤΙ ΜΠΛΕΞΑΜΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑΓΕΙΕΣ ΚΤΛ.....ΒΕΒΑΙΑ ΚΟΙΤΑΖΟΝΤΑΣ ΠΙΣΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ, ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ...
ΜΕΤΑ ΑΠΟ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ-ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ,ΕΠΙΑΣΑ ΠΑΤΟ .ΤΕΛΟΣ..... ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΠΟΙΑ ΗΜΟΥΝ ,ΤΙ ΗΜΟΥΝ, ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΗΜΟΥΝ ,ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΕΛΗΓΑ, ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΟΥΣΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΝ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΟΥΣΑ ΤΕΛΙΚΑ.. :( :(
ΣΤΡΑΦΗΚΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΕΝΓΚ ΣΟΥΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΩ .

ΑΠΕΥΘΗΝΘΗΚΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΦΕΝΓΚ ΣΟΥΙ.ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ Η ΦΙΛΗ ΑΥΤΗ ΠΟΝΟΥΣΕ ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ ΛΙΓΟ ΡΕΙΚΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΜΑΓΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΜΠΗΚΑ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΘΥΜΗΘΩ ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΙΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ.ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ.....
ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ESOTERICA ΦΟΡΟΥΜ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΕ ΔΙΑΠΛΑΤΑ ΕΝΑΝ ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΚΟΣΜΟ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΖΗΛΕΨΑ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΓΩ :cry: ΤΙ :?: ΑΓΑΠΗ :!: :!: ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΓΙΚΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΤΩΡΑ ΘΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΠΩΣ Η ΒΑΣΩ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΗΝ ΛΑΧΤΑΡΑ ΠΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΠ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.....

ΒΕΒΑΙΑ ΛΟΓΟ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΡΕΙΚΙ CENTER ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΗΝΘΗΚΑ ΞΑΝΑΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΒΛΑΚΕΙΑ :lol: :lol: :lol: ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ 2ο ΒΑΘΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑ ΤΑ ΟΣΑ ΕΛΑΒΑ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΧΗΜΕΙΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΕΝΟ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΕ ΤΟ ΡΕΙΚΙ.ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΩΤΙΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ.... ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ :twisted: :twisted: ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΕΙ... ΤΟ ΦΩΣ ΑΝΑΨΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΣΒΗΝΩ...ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ
Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΥΞΑΝΕΙ ΟΛΟΕΝΑ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΩ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΔΥΝΑΜΩΝΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΠΟΡΕΙΑ.




ΣΑΣ ΑΓΑΠΩ ΟΛΟΥΣ ΠΟΛΥ :!: :!: :!:



Υ.Γ...ΑΓΑΠΗΤΗ ΒΑΣΩ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ CHRISTI ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΣΕ ΕΧΩ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΓΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΟΔΗΓΟ.. ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΠΜ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γλυκειά μου Μαργαρίτα,

κατ' αρχήν σε ευχαριστώ τόσο πολύ που είσαι μαζί μας.
Και μιλάς σαν να με ξέρεις...
Και γενικά είμαι τόσο χαρούμενη με όλο αυτό το μοίρασμα, που αν με βλέπατε...θα το νιώθατε...χωρίς να λέω τίποτα.

Θα σου πω λίγα λόγια για τους δασκάλους και γενικά για την δική μας ανάγκη να απλωθούμε...σε περιοχές που μέχρι τώρα μας ήταν άγνωστες-γνωστές.

Και αυτό ισχύει και για την Christi, που ρώτησε.

Το ρέικι, η ενέργεια, είναι η μεγαλύτερη βοήθεια των πνευματικών διαστάσεων στην ανθρωπότητα.

Οι άνθρωποι στην προσπάθειά τους να το μεταδώσουν, το έκαναν σύστημα και έτσι ναι μεν διαδόθηκε, αλλά σ' αυτήν την διδικασία, έχασε και την πνευματικότητά του.
Θεωρήθηκε μόνο θεραπευτική ενέργεια! ΄Ετσι απλά!
Και πολλοί άνθρωποι που το πήραν, στην συνέχεια, δεν ήξεραν τι να το κάνουν...

΄Ημουν πολύ τυχερή. Στα νεανικά μου χρόνια βρέθηκα (τυχαία?) κοντά σε μια δασκάλα ρέικι, η οποία μου έμαθε τα πάντα! Δεν μου έδινε όμως τις μυήσεις, γιατί θεωρούσε ότι δεν ήταν ικανή για δασκάλα! Κοντά της έμαθα για το φως, για το σκοτάδι, για τις μάχες και τις νίκες και για ότι μπορεί να φανταστεί ο νους σου!
Δεν μάθαινα μόνο, αλλά βίωνα. ΄Ολα ήταν βιωματικές εμπειρίες!

΄Οταν η φίλη μου αυτή "μας άφησε", σταμάτησα κι εγώ κάθε πνευματική δραστηριότητα...τα ξέχασα, ξέφυγα...και φυσικά αρρώστησα.

Αντί να απευθυνθώ σε γιατρό, απευθύνθηκα στο ρέικι! Γνωρίζοντας ότι δεν θεραπεύει το σώμα, πριν θεραπευτεί η ψυχή! Κι αυτήν ήθελα να θεραπεύσω.
Φυσικά έγινα καλά! Και ήθελα να συνεχίσω αυτόν τον δρόμο, ένιωθα ότι δεν είχα άλλη επιλογή...Αλλιώς "θα έφευγα" κι εγώ.

΄Οταν πήρα τις μυήσεις στο ρέικι βρέθηκα κοντά σε μία δασκάλα, αξιαγάπητο πλάσμα μεν, αλλά άπειρη δε! Μου είπε την ιστορία του Ουσούι, πως να βάζω τα χέρια μου, μου έδωσε τις μυήσεις και τέλος!

Εμένα, δεν με έφτανε αυτό, όμως! ΄Ηθελα και το άλλο...Αυτό που η φίλη μου μου είχε μάθει.

΄Ετσι ενώ είχα ήδη το Μaster στο ρέικι, απευθύνθηκα και σε άλλη δασκάλα για να πάρω το κάτι άλλο...
Πήρα και δεύτερο Master, μα πάλι τίποτα. Ακόμα χειρότερα, γιατί αυτή η δασκάλα ήταν και ανισόρροπη η ίδια. Και όσο για αγάπη? Δεν την αισθανόμουν...

΄Ενιωθα ότι κάτι συνέβαινε με μένα. Δεν μπορούσα να το εξηγήσω. Και κατέβηκα πάλι στα υπόγεια μου!
Πήρα μαζί μου το φως...και βαθιά ανάσα!

Μέσα στο σκοτάδι, λοιπόν, είδα την αλήθεια! Μόνη μου! Χωρίς βοήθεια "άνωθεν". Χωρίς κανέναν δίπλα μου.

Μέσα στο σκοτάδι, με είδα, με ανακάλυψα, με αγάπησα.
΄Ημουν τόσο ευτυχισμένη, που δεν χρειαζόμουν πια δικαιολογιες για να το φωνάξω, στον εαυτό μου! Δεν χρειαζόμουν τίποτα, για να είμαι ευτυχισμένη. Ούτε καν το ρέικι, αφού ανακάλυψα ότι το ρέικι και εγώ είμαστε ένα!

΄Ετσι ξεκίνησε η διαδρομή μου με το ρέικι και οι εμπειρίες μου με τους δασκάλους του!

Που τελικά, δεν έφταιγαν αυτοί, αλλά εγώ. Γιατί πήγα να βρω το κάτι άλλο, και τελικά οι δάσκαλοί μου, προσπάθησαν να με βάλουν στην διαδικασία να θεραπεύσω το σώμα μου!

Αυτή η διαδρομή δεν τελειώνει ποτέ. Και, αλήθεια σου λέω, πάντα κάτι νέο έρχεται για να σε σπρώξει να ψάξεις...να βρεις...να βιώσεις...

Μέχρι που να μην ψάχνεις πια, αλλά μόνο να βρίσκεις! Και τότε νιώθεις ότι γνωρίζεις...ότι γνώριζες πάντα, και τώρα είναι η ώρα να το παραδεχτείς πια. Και έτσι πλησιάζεις με αγνότητα και τους άλλους.

Christi, η απάντηση από μένα στην ερώτησή σου είναι να νιώσεις εσύ τι θέλεις από το ρέικι! Μόλις το νιώσεις, θα έρθει και ο κατάλληλος δάσκαλος.
Μα και αν δεν έρθει ο κατάλληλος, η ψυχή μας ξέρει να ψάξει και να βρει αυτό που θέλει. Αρκεί να την εμπιστευθούμε.
Είναι σημαντικό να την εμπιστευθούμε...γιατί ξέρουμε ότι δεν θα μας ξεγελάσει.
Εγώ δεν την εμπιστεύθηκα. Εμπιστεύθηκα την βιασύνη του μυαλού μου. Και έτσι δεν έψαξα...! ΄Ομως όπως βλέπεις, τίποτα δεν πάει χαμένο! Αρκεί να το θέλουμε. Και να ακολουθήσουμε ταπεινά αυτό που θέλουμε. Χωρίς "φανφάρες" και "μοντέλα πνευματικότητας"
Εσύ για σένα!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΥΞΑΝΕΙ ΟΛΟΕΝΑ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΩ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΔΥΝΑΜΩΝΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΠΟΡΕΙΑ
Κάπως έτσι νοιώθω και εγώ.........και δεν μου κάνει καρδιά να βγω από το forum.....!


Ευχαριστώ....! :)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από panos »

Christi ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΓΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΒΗΜΑ ΠΙΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ
ΑΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΟΚΙΜΑΖΟΝΤΑΣ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕΤΙ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ
ΔΑΣΚΑΛΟΣ = ΣΧΕΣΗ = ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ = ΦΙΛΙΑ = ΕΡΩΤΑΣ = ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΙΕ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΒΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ,ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ,ΜΗΠΩΣ, ΜΠΑ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ Η ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΚΟΥΣ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΦΟΒΙΖΟΥΝ Η ΘΑ ΣΕ ΔΙΩΧΝΟΥΝ Η ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΕ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ ΟΤΑΝ ΘΕΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΘΕΣ ΨΑΞΕ ΜΑΘΕ ΡΩΤΑ ΓΥΡΝΑ ΓΗ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΟ ΣΚΑΨΕ ΤΗ ΓΗ ,ΣΥΓΚΡΙΝΕ ΚΑΙ ΔΕΣ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ

ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ KI AN ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΟΜΟΡΦΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΙΑΛΕΞΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΔΑΣΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΩΝ ΖΗΣΩ ΔΕΝ ΤΩΝ <<ΔΟΚΙΜΑΣΩ>> ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΟΘΩ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΕΝΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ


ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Προσωπικά με καθοδήγησε η διαίσθησή μου να επιλέξω δασκάλα.

Έψαχνα αρκετό καιρό και νευρίαζα που δεν έβρισκα αυτό που θέλω, αυτό που με καλύπτει.

Μιας και είδα πολλά μέσω αυτής της αναζήτησης καλό είναι να προσέχουμε ποιούς επιλέγουμε......
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Είναι πολύ σωστά αυτά που λετε!η διαδρομή ακόμα και μεσα απο ¨δασκάλους¨ που αργότερα αποφασίσαμε ότι δεν μας ικανοποίησαν γιατί τους συγκρίναμε με επόμενους ήταν και αυτοί μέρος και κομμάτι της δεδομένης συνειδητότητας και της ανάγκης της ψυχής μας εκείνοι τη στιγμή να παμε ένα βημα παραπέρα έστω και απορίπτοντας!προσωπικά όσοι με ζόρισαν, με βοήθησαν νασυνειδητοποιήσω ότι η δική μου αλήθεια δεν βρισκεται καπου εξω απο μενα, στα λεγόμενα ενός δασκάλου για παράδειγμα,αλλά μεσα μου! :wink:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88511
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

με βοήθησαν νασυνειδητοποιήσω ότι η δική μου αλήθεια δεν βρισκεται καπου εξω απο μενα, στα λεγόμενα ενός δασκάλου για παράδειγμα,αλλά μεσα μου!

:thumbsup: πόσο χαίρομαι για τέτοιες συνειδητοποιήσεις!!!

Γιατί μόνο έτσι "διασταυρώνονται" οι αλήθειες μας και αναγνωρίζουμε την ελευθερία μας!!! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Christina

Δημοσίευση από Christina »

Θα ήθελα Κρίστη να σου πω και γω αν μου επιτρέπεις το εξής που βοηθά εμένα όταν αναρωτιέμαι...

Ο αγώνας για τον πνευματικό μου στόχο και την συναισθηματική μου ισορροπία ΠΑΝΤΑ εξαρτάται από εμένα. ϊσως να μην το πολυκαταλάβαινα παλαιότερα αλλά πάντα εξαρτάται από μένα.
Μέσα από διαδικασίες και ανθρώπους δάσκαλους η μη δαμάζοντας και χαλυβδώντας το πνεύμα μέσα από την πυρά της ΔΟΚΙΜΑΣΙΑΣ και της γνώσης!

ο κάθε δάσκαλος είναι χρήσιμος. Δεν ήθελα ποτέ να αποκλείω ανθρώπους. Έδωσα σημασία στην γνωση κάθε φύσης και στην δοκιμασία μου που διαρκεί και θα διαρκέσει.

Όλη αυτή η διαδικασία που μας εμποδίζει και μας προβληματίζει να αποδεχτούμε είναι τα θηρία της σάρκας. Που είτε πρέπει να αφεθούν ελεύθερα είτε να καταστραφούν με την δύναμη του ΚΟΥΡΑΓΙΟΥ.

Ο άνθρωπος που πασχίζει μέσα του να φτάσει τη θεικότητα του είναι σε αυτήν την διαδρομή μόνος. Ανεξάρτητα από τους δασκάλους.
Έρχεται η ώρα που ο άνθρωπος πρέπει να αγωνιστεί ενάντια σε αυτούς τους ίδιους που τον δίδαξαν, αλλιώς η αγάπη τους μπορεί να τον καταστρέψει......


:!:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ANGELS ON EARTH έγραψε:Είναι πολύ σωστά αυτά που λετε!η διαδρομή ακόμα και μεσα απο ¨δασκάλους¨ που αργότερα αποφασίσαμε ότι δεν μας ικανοποίησαν γιατί τους συγκρίναμε με επόμενους ήταν και αυτοί μέρος και κομμάτι της δεδομένης συνειδητότητας και της ανάγκης της ψυχής μας εκείνοι τη στιγμή να παμε ένα βημα παραπέρα έστω και απορίπτοντας!προσωπικά όσοι με ζόρισαν, με βοήθησαν νασυνειδητοποιήσω ότι η δική μου αλήθεια δεν βρισκεται καπου εξω απο μενα, στα λεγόμενα ενός δασκάλου για παράδειγμα,αλλά μεσα μου! :wink:
Δδιαβάζω την εμπειρία σου και της Βασούλας και αισθάνομαι πολύ τυχερή που είχα από την αρχή της σωστές δασκάλες ;) @};-
Μέσα στο σκοτάδι, λοιπόν, είδα την αλήθεια! Μόνη μου! Χωρίς βοήθεια "άνωθεν". Χωρίς κανέναν δίπλα μου.

Μέσα στο σκοτάδι, με είδα, με ανακάλυψα, με αγάπησα.
΄Ημουν τόσο ευτυχισμένη, που δεν χρειαζόμουν πια δικαιολογιες για να το φωνάξω, στον εαυτό μου! Δεν χρειαζόμουν τίποτα, για να είμαι ευτυχισμένη. Ούτε καν το ρέικι, αφού ανακάλυψα ότι το ρέικι και εγώ είμαστε ένα!

΄Ετσι ξεκίνησε η διαδρομή μου με το ρέικι και οι εμπειρίες μου με τους δασκάλους του!

Που τελικά, δεν έφταιγαν αυτοί, αλλά εγώ. Γιατί πήγα να βρω το κάτι άλλο, και τελικά οι δάσκαλοί μου, προσπάθησαν να με βάλουν στην διαδικασία να θεραπεύσω το σώμα μου!

Αυτή η διαδρομή δεν τελειώνει ποτέ. Και, αλήθεια σου λέω, πάντα κάτι νέο έρχεται για να σε σπρώξει να ψάξεις...να βρεις...να βιώσεις...

Μέχρι που να μην ψάχνεις πια, αλλά μόνο να βρίσκεις! Και τότε νιώθεις ότι γνωρίζεις...ότι γνώριζες πάντα, και τώρα είναι η ώρα να το παραδεχτείς πια. Και έτσι πλησιάζεις με αγνότητα και τους άλλους.
:x @};- >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”