Ερ. Γιατί πρέπει να πληρώνω για να λάβω τις μυήσεις;

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

ΒΑΣΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΑ ΤΙ ΕΓΡΑΨΕΣ...ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΚΙ ΠΑΛΙ...
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Παρακαλώ πολύ να αντικατασταθεί η λέξει "πληρώνω" με τη λέξη "αμοίβω"....!

και στην έννοια του αμοιβαίο νομίζω βρίσκονται οι λύσεις...!

Με αγάπη,
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Παραθέτω για άλλη μιά φορά τα όσα είπα, για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα:
είναι όντως αξιοθαύμαστο πώς, σε φαινομενικά ανύποπτο χρόνο, οι άνθρωποι γύρω σου μεταμορφώνονται και ξαφνικά αρχίζουν τα μάτια σου να βλέπουν όλη την σκιά που μπορούν να κρύβουν. Και όταν πρόκειται μάλιστα για άτομα που αγαπάς και εκτιμάς, τότε είναι που πληγώνεσαι.
Η λέξη που χρησημοποίησα είναι πληγώνεσαι, όχι "σταματάς να αγαπάς", όχι "απαγοητεύεσαι", όχι "μισείς" όχι οτιδήποτε άλλο. Η λέξη είναι πληγώνεσαι. Οπώτε το:
΄Ετσι θα καταλάβαινα ότι τους αγαπάς πραγματικά, και όχι γι' αυτό που εσύ θέλεις να είναι...

Είναι εύκολο να αγαπάμε ανθρώπους που λένε αυτά που μας αρέσουν. Το δύσκολο είναι να τους αγαπάμε άκόμα και όταν αυτά που λένε δεν μας αρέσουν.
δεν στέκει. Και αυτό, γιατί συνεχίζω να αγαπώ κάποιον, όσο και εάν πληγωθώ κάποτε για κάτι που μπορεί αυτός να έκανε. Επαναλαμβάνω, η λέξη που χρησημοποίησα είναι πληγώνωμαι και πουθενά δεν είπα "έπαψα να αγαπώ". Ίσα-ίσα, για να πληγωθείς θεωρώ ότι χρειάζεται να αγαπάς κάποιον. Επαναλαμβάνω, δεν ανέφερα πουθενά ότι δεν αγαπώ αυτόν που θα με πληγώσει, ή ότι δεν αγαπάω την σκιά του, ή ότι βλέποντας την σκιά του τρομάζω και σικώνομαι και φεύγω. Είπα μόνο "πληγώνομαι".
Συγνώμη Θοδωρή.. για ποιά σκιά μιλάς;; Τη Βάσω εννοείς;;;
Γιατί πραγματικά δε νομίζω οτι με το να εκφράσει στο Χρήστο τη γνώμη της, έστω και με αυτό τον τρόπο προκειμένου να το καταλάβει, έβγαλες το συμπέρασμα οτι κρύβει μια σκιά;;!!!!

Αν κάνω λάθος διόρθωσε με.... !!
Εννοώ όλους αυτούς, που συνετέλεσαν στο να δημιουργηθεί το αυτό το κλήμα, για το οποίο μήλησε η Caligo.

Τέλος, να απαντήσω στο:
Επίσης θα προτιμούσα, να μην βλέπεις την σκιά των ανθρώπων που αγαπάς, αλλά το φως που δουλεύει από πίσω.
με το
΄Αλλωστε το ξέρεις καλά, σκοτάδι και φως δρουν παράλληλα!
Οπωσδήποτε, όταν αγαπάω κάποιον, τον αγαπάω και για το φως του και για την σκιά του, καθώς αυτά τα δύο μαζί δημιουργούν την ολότητά του. Εάν έβλεπα μόνο το ένα από τα δύο, η αντίληψή μου θα ήτανε μισή. Όμως, πολλές φορές, όπως συνβαίνει άλλωστε και με τον ίδιο μας τον εαυτό, όταν βλέπουμε ξαφνικά την σκιά, πληγωνόμαστε. Και επαναλαμβάνω: πληγωνόμαστε, όχι σταματάμε να αγαπάμε.

Θα σταματήσω εδώ. Δεν υπάρχει λόγος ούτως ή άλλως να συνεχίσω, ενώ υπάρχουν λόγοι να σταματίσω. Και αυτοί είναι, κατ'αρχάς γιατί η Βάσω είπε ότι δεν επιθυμεί να συνεχίστει άλλο η κουβέντα, δεύτερον γιατί η κουβέντα γίνεται πλέον αρκετά προσωπική και άσχετη με το θέμα του topic και, τέλος, γιατί δεν θέλω να δημιουργίσω άλλη χιονοστηβάδα. Από εκεί και πέρα, ό,τι έχετε να μου πείτε επ'αυτού, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα (pm).

Ευχαριστώ και συγγνώμη.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Είναι μεγάλη αλήθεια ....:
Ίσα-ίσα, για να πληγωθείς θεωρώ ότι χρειάζεται να αγαπάς κάποιον.
Αν δεν αγαπάς απλά αδιαφορείς και πας παρακάτω....!

:( :(
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

καλημερα σε ολους!!!!
ηθελα να λαβω και εγω μερος σε αυτην την ομορφη και κατατοπιστικη συζητηση γιατι ειχα διερωτηθει και εγω στο παρελθον για το συγκεκριμενο ζητημα...

το ρεικι για μενα ηταν παντα στην ζωη μου απο τοτε που μπορω να θυμηθω τον εαυτο μου. απλα τοτε δεν ηξερα οτι ειχε ονομασια.. απλα το εκανα για να κοιμηθω, για να μου φευγουν οι πονοκεφαλοι για να μην ποναει η κοιλια μου .. απλα πραγματακια..

μετα απο χρονια εμαθα οτι ολοι ανθρωποι μπορουν να το κανουν και την ονομασια του.
επισης μετα απο χρονια εμαθα οτι για να μαθουν να το κανουν οι ανθρωποι πληρωνουν

γιαυτο και ειχα τους ενδοιασμους μου..

γιατι να πληρωσω για κατι το οποιο κανω ηδη??

ομως δεν ειναι φυσικα τοσο απλα τα πραγματα.. οταν ξεκαθαρισα στο μυαλο μου για ποιους λογους θα ηθελα να δωσω αμοιβη σε εναν ανθρωπο για να με βοηθησει να εξελιξω την απλοικη γνωση που ηδη κατειχα(οπως και ολοι μας), τοτε βρηκα την καταλληλη δασκαλα, μου δωθηκε ελευθερος χρονος και ελαβα και χρηματα απο εκει που δεν το περιμενα για το αντιτοιμο του σεμιναριου....

ετσι, εδω και καιρο ειμαι πρωτακι!!!!

η δασκαλα μου μου ανοιξε μονοπατια που δεν θα μπορουσα πιστευω να ανοιξω μονη μου γιατι πολυ απλα δεν ειχα την γνωση.
και ποτε δεν επεβαλλε την αμοιβη της.. η αμοιβη της παντα εχει να κανει με το τι μπορουν να προσφερουν οι μαθητες..
θα μπορουσα να της παω νομιζω και ενα καλομαγειρεμενο φαγητο, ή να ανταλλαξω τις υπηρεσιες της με το να την βοηθησω με το μωρο της καποιες μερες..

βεβαια δεν ξερω αν στην ιδια δασκαλα θα παρω και τον δευτερο βαθμο οταν ερθει η ωρα μου, αλλα αυτο δεν εχει να κανει με την ποιοτητα του χαρακτηρα της ουτε με το αντιτοιμο , αλλα με δικες μου σκεψεις...

σας ευχαριστω που διαβασατε την μακροσκελη μου απαντηση!! :wink:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σ' ευχαριστώ για αυτήν την κατάθεση αγαπητή Satya!

Πέρα από το αν πλήρωσες ή όχι το σεμινάριο ρέικι (συγνώμη δεν μου αρέσει αυτή η λέξη, για ένα τόσο πνευματικό θέμα...)
διακρίνω μια ευγνωμοσύνη για τον άνθρωπο που σου έδωσε γνώση και αγάπη. Ανεξάρτητα αν τον επιλέξεις πάλι ή όχι, για τους δικούς σου λόγους.

Θεωρώ τον σεβασμό στις ώρες που αφιερώνει ο κάθε άνθρωπος για να "αγγίξει" με ευαισθησια και αγάπη κάποιον άλλον, σε κάποια συγκεκριμένη στιγμή, πολύ σημαντική οριοθέτηση του εγώ.

Το θέμα της αμοιβής (όπως πολύ σωστά διόρθωσε η Πέννη) είναι κάτι που αξιολογει ο καθένας που καλείται να την διαθέσει.

Και όπως πολύ σωστά είπαν οι φίλες μας Ελένη και Λίτσα, εκει παίζει ρόλο η διάκριση.

Μπορεί ο καθένας να επιλέξει τις αξίες του "δασκάλου-ρέικι", σύμφωνα με την δική του ηθική αξιολόγηση και εδώ σταματάμε.

Θεωρώ άδικη και κακόβουλη οποιαδήποτε κριτική γίνεται για άλλους δασκάλους, μέσα από αυτό το φόρουμ.

Το μόνο που δέχομαι σαν άνθρωπος είναι η άποψη, η ενημέρωση, η ανταλλαγή πληροφοριών.

Η κατάθεση της αλήθειας που είναι αναμφισβήτητη, και φυσικά όταν λέγεται μπορεί να θεωρηθεί κριτική, είναι η δική μου προσωπική μάχη. Αλλά είναι απλά η αλήθεια...
Και θα ήθελα να το καταθέσω εδώ, ότι δεν έχω φύγει από την μάχη, όταν πρόκειται να διευθετηθούν η καθαρότητα και η αξία!!!

Αν την έκρυβα, μπορεί κάποιοι να ήταν ευχαριστημένοι με μένα, αλλά δεν θα ήμουν εγώ με εμένα! Και αυτό είναι μία διαδρομή που δεν με αφορά πια!


Και όπως είπαμε εδώ, η αλήθεια χρειάζεται γενναιότητα και για να ειπωθεί, αλλά και για να ακουστεί.


Λυπάμαι πολύ για ότι έμεινε σαν εντύπωση από αυτό το topic.

Γι' αυτό σας παρακαλώ να μην κατατεθεί καμία άλλη αναφορά γι' αυτό!
Οποιαδήποτε εμπειρία σας, μπορεί να καταγραφεί στο αντίστοιχο topic.

Σας ευχαριστώ από την καρδιά μου :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Με την αδεια σου Vaso Μονο δυο γραμμες

Τιποτα σε αυτο τον κοσμο δεν χαριζεται . !
Οτι πρεπει να μαθει κανεις πρεπει να το μαθει
ακολουθοντας το δυσκολοτερο μονοπατι .

Ναμαστε
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
daffy
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 23 Αύγ 2007 10:46 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki - Kalamaria

Δημοσίευση από daffy »

diladi xwris pare3igisi
an egw den exw lefta , exw oikonomikes diskolies , etsi opos einai i epoxi mas den mporw na askh8w san arxarios panw sto reiki afou kanenas de deixnei afilokerdos
oson afora to 1 2 3 master pou eipate na simfonw kapoios na dinei mia amoibh sto 3 + master ( an ta lew swsta :P )
swsto akougetai kapoios na to exei san monimi ergasia afou prosferei alla otan kapoios 8elei na ma8ei apo arxarios kai na sinexisei entos eisagogikon prepei na plirosei gia na ma8ei kati to opoio opos eipate kai poio panw einai "free" sti zwh mas, to exoume oloi mesa mas klt klt

1o ptixio rwtisa 220 eyro mou eipane gia seminario 2 imeron

kai pali lew xwris pare3igisi alla gia na bgalw egw 220 eyro douleyw 15 meres kai outo ka8 e3is

afta apo emena kai sigoura kapote 8a broume afto pou psaxnoume mesa mas kai efxomai oloi na to broun

( ta osa exw grapsei poio panw einai i apopsi mou san an8ropos giati oloi to 3eroume oti eimaste filo3enoumenoi edw... )

thanks
we love you all
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αγαπητέ Ντάφφυ,

Εχω ζητήσει να μην προστεθεί άλλη αναφορά στο τόπικ αυτό.

Η άποψη μου για το θέμα εμπεριέχεται σε όλες τις απαντήσεις μου.
Σε παρακαλώ να τις διαβάσεις με προσοχή και να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα, για το αν θέλεις ή όχι να πληρώσεις για ένα σεμινάριο ρέικι. Εξαρτάται από την επιθυμία σου να βρεις τον Εαυτό σου και τα χρήματα ποτέ για κανέναν δεν στάθηκαν εμπόδιο.
΄Αλλωστε υπάρχουν και δωρεάν σεμινάρια...
΄Οσοι τα παρακολούθησαν θα μπορούσαν να σε ενημερώσουν για αυτά.

Η ουσία για μένα είναι να επικεντρωθείς στο τι θέλεις εσύ από το ρέικι και όχι στο τι χρειάζεται ο εκπαιδευτής από εσένα.

Και εδώ κλειδώνει αυτό το τοπικ. Νομίζω ότι το θέμα έχει εξαντληθεί με το παραπάνω. Οι απόψεις που έχουν κατατεθεί είναι αρκετές για να οδηγήσουν τον καθένα μας στα συμπεράσματά του.

Μην ξεχνάμε ότι για όλα υπάρχει η ΔΙΑΚΡΙΣΗ....
Που αφορά και στους "δασκάλους" και στους "μαθητές"!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”