Ερ. Γιατί πρέπει να πληρώνω για να λάβω τις μυήσεις;

Συντονιστής: Vasoula

Xρήστος

Δημοσίευση από Xρήστος »

τα χιλιάδες ευρώ που αναφέρεις αντιστοιχούν στις γνώσεις που δυστυχώς δεν έχεις ακόμα αποκομμίσει από την λίγη σου εμπειρία στον δρόμο προς την αλλοτρίωση του εγώ.

΄Ετσι δεν μπορούμε αυτή τη στιγμή να επικοινωνήσουμε σε επίπεδο Εαυτου, αλλά θα πρέπει να χαμηλώσουν οι δονήσεις μας, πράγμα που δεν το επιτρέπω...τουλάχιστον στον Εαυτό μου!
ελπίζω να το έκανα σωστά..

δεν πολυκατάλαβες-ατε αυτά που έγραψα παραπάνω.Ευχαρίστως να ξαναστείλω σε όσους επιθυμείτε τα μαθήματα του Τοβία.Κάποτε τα είχα στείλει σε όλους.Οσους σας μαγνητισαν τα τυπώσατε και τα διαβάσατε.
Παρόλα αυτά θα χαρώ να δώσω επεξηγήσεις σε αυτά που δεν κατάλαβες-ατε.
Σε καμμία περίπτωση δεν ήθελα να σας μπερδέψω Βάσω μου,αλλά μην ανησυχείς για το θέμα του να πέσεις πιο χαμηλά...εκεί θα γίνει η δουλειά.

Τα χιλιάδες ευρώ είναι μία συμβολική φράση.Ακραία,για να δείξω ότι τελικά όσα κι αν είναι μέσα σε ένα μήνα-όπου συνήθως κάνουμε τον οικονομικό μας απολογισμό,δε με πειράζει...το αποδέχομαι,και τελικά δεν το κατηγορώ...
πολλές φορές ,γράφοντας, έρχεται μια πιο ουσιαστική κατανόηση.Και κατανόησα τόσο τη δική σας ανάγκη να πληρώνεστε,όσο και τη δική μου να μην πληρώνομαι...
Οσο για τις γνώσεις,δε μετριούνται μονομετρικά...μία γνώση,δύο γνώσεις,τρεις κ.τ.λ. Αλλά ούτε και σε χρόνο.Γιατί είμαστε διαφορετικοί,ανήκουμε όλοι σε διαφορετικές γεννεές ,με διαφορετικά στοιχεία στο ωροσκόπιο,οπότε δε μπορούμε να γειώνουμε ή να αποκτούμε τη γνώση ή οποιαδήποτε άλλη ενέργεια με τον ίδιο τρόπο,στον ίδιο χρόνο.Εδώ ρόλο παίζει ο αστερισμός και η οικοθεσία όπου βρίσκεται ο Κρόνος μας.
Θα συμφωνήσω όμως ότι μέσα από ένα σεμινάριο όλοι λαμβάνουν γνώση.Τόσο οι μαθητές,όσο και ο διδάσκων.
Οσο για το δρόμο προς την αλλοτρίωση του "εγώ"είναι η νέα μας πρόκληση...αποδοχής του δικού μας δρόμου πορείας.Και κατ'επέκτασιν του διαφορετικού δρόμου πορείας των υπολοίπων σε σχέση με εμάς.
Ξαναγράφω ...και να θυμάστε...
Ο γραπτός λόγος έχει μειονεκτήματα...Γι'αυτό κι εξαρτάται από το ποια πρόθεση έχουμε εμείς που διαβάζουμε κάποιο κείμενο η πραγματικότητα που δημιουργουμε.ΕΙΡΗΝΗ εχουμε,ΕΙΡΗΝΗ δημιουργούμε γύρω μας,ΕΙΡΗΝΗ έλκουμε.
Η λεξούλα ΕΙΡΗΝΗ μπορεί να αντικατασταθεί από οποιαδήποτε άλλη λεξούλα.
Και μη νομίζετε,καλά τα λόγια τα πνευματικά,τα ωραία.Αν θέλετε μπορούμε να ξύσουμε τη φωτεινή επιφάνεια...Μπορούμε όμως να είμαστε αποστασιοποιημένοι από το αποτέλεσμα για να είμαστε κι αντικειμενικοί;Εγώ,το I go μου,είναι πρόθυμο να προσπαθήσει.Κι από την ίδρυση του κάθε forum αυτός ήταν ο σκοπός.

Φιλούμπες στις μαγουλούμπες
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μία διόρθωση μόνο, για να μην βγάζουμε αβάσημες θεωρίες:
Εγώ"=I go!...(κι από κει προέρχεται-...το μαρτυρά ο ήχος)...=Εγώ πηγαίνω.Δηλαδή βαδίζω μπροστά,ανακαλύπτω.
Τα μοντέρνα αγγλικά (αυτά που μιλούνται σήμερα) αποτελούν εξέληξη των αρχαιότερων. Παίρνωντας την ρίζα των λέξεων, τότε δηλαδί που πρωτο-μορφοποιήθικαν, το "I go" θα ήταν κάτι σαν "Ic ga" (ρίζες του "go" είναι τα αρχαιο-αγγλικά "faran", "feran", "gan", "gongan"και "hweorfan") και σίγουρα ούτε αυτό ούτε καμία από τις ρίζες δεν μοιάζει ηχητικά με το "εγώ" (ούτε κάν το ίδιο το "I go", καθώς το Ι προφέρεται "άι" και όχι "ε", όπως θα έκανε π.χ. το "E go").
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13197
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Μπορεί να σέβεσαι την άποψη των άλλων όπως λες, αλλά εγω βλέπω οτι τελικά την κρίνεις πολύ άσχημα την "εμπορευματοποιήση" του reiki όπως τη χαρακτηρίζεις.

Διαβασα όλες τις απόψεις σας και συμφωνώ.Δεν υπάρχει καμμία κατάκριση εναντίον αυτών που ακόμα-ακόμα εμπορεύονται το reiki και τις μυήσεις.
Ένας "δάσκαλος" ΠΟΤΕ δεν κρίνει όμως.....
8)
Xρήστος

Ι go

Δημοσίευση από Xρήστος »

Tα μαθήματα του Τοβία είναι γραμμένα στην νέα αγγλική γλώσσα,γιατί το κανάλι που συνεργάζεται με την Οντότητα αυτή είναι Αμερικανός.Πληροφορίες παραπάνω για τα μαθήματα του Τοβία μπορείτε να πάρετε από το site www.crimsoncircle.com

To Ι go από το σχετικό μάθημα του Τοβία,έτσι μεταφράζεται,τουλάχιστον στη μετάφραση στα ελληνικά.Είναι λογικό να υπάρχουν τέτοιες μεταφραστικές διαφοροποιήσεις ,γιατί για να γίνει ακριβές το νόημα από τη μία γλώσσα στην άλλη πρέπει ο μεταφραστής να κάνει τις απαραίτητες εκφραστικές διορθώσεις.

Πάντως,δεν είναι κάτι στο οποίο πρέπει να μείνουμε επιστημονικά.Δείτε το πιο ενεργειακά γιατί προέρχεται από channelling του 2002.

Θοδωράκο μου τώρα κατάλαβα πως είσαι εσύ.Την αγάπη μου
Xρήστος

manou

Δημοσίευση από Xρήστος »

Εμμανουέλλα μου γράφοντας βγαίνουν βαθιές κατανοήσεις...
Γράφοντας ανακαλύπτει κανείς τους βαθύτερους λόγους που πιστεύει ό,τι πιστεύει.Κι αυτό ,με ερεθισμα το forum είναι κάτι που κατάφερα...
Συγνώμη αν έδωσα την εντύπωση κατάκρισης.Πάντος προσπάθησα να σταθώ μόνο στα γεγονότα,να μην προχωρήσω σε χαρακτηρισμούς.Δεν ήταν η πρόθεσή μου να κρίνω καν την εμπορευματοποίηση,παρέθεσα όμως την άποψη μου το ίδιο ελεύθερα με αυτό που εκγράζω.Και έφθασα ένα βήμα πιο μέσα στην ελευθερία.
Δάσκαλος για να γίνει κανείς δε χρειάζεται να ξέρει reiki ή κάποια πνευματική τεχνική.Μπορούμε να γίνουμε δάσκαλοι τρώγοντας και μελιτζανοσαλάτα.Και δε μας κάνει η μελιτζανοσαλάτα δασκάλους,αλλά η στιγμή της συνειδητοποίησης ,της διεύρυνσης της συνείδησης...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Xρήστο μου, πριν ένα χρόνο σε καλωσόρισα στην καρδιά μου και εκεί παραμένεις.

΄Ολα αυτά που λες δεν μεγαλώνουν το χάσμα της διαφοράς ηλικίας μας, ούτε οριοθετούν την διαφορετικότητα των ωροσκοπίων μας.

Ούτε καν την διαφορά των απόψεων, για την οποία χαίρομαι ιδιαίτερα. Αυτός ήταν ο σκοπός του φόρουμ και χαίρομαι για κάθε αντιπαράθεση...

...αρκεί να εμπίπτει στα όρια του σεβασμού που οφείλουμε να έχουμε ο ένας στον άλλον και στα ιδανικά που ο καθένας μας φέρνει σαν ποιότητες στην ζωή του.

Θεωρώ ότι υπερέβεις τα όρια του σεβασμού που οφείλεις να έχεις σε ανθρώπους που βρέθηκαν πριν από σένα στην διαδρομή προς τον Εαυτόν και σ' αυτήν την στιγμή έξέθεσες υπερβολικά το εγώ σου προς την κατεύθυνση της ιδιοτελούς κριτικής!

Το εγώ δεν στρέφεται προς τα πάνω, θα ήθελα να σου θυμίσω! Γιατί τότε θεωρεί ότι είναι διδάσκαλος! Μα δεν είναι...
Το εγώ υποχωρεί στο μεγαλείο της θεότητας και ενώνεται με τον Εαυτό στρεφόμενο προς τον Θεό, όπου είναι η απόλυτη συνταύτιση με τους διδασκάλους σε όλες τις διαστάσεις . Η εκδήλωση όμως είναι εδώ!

Σκοπός μας είναι η "υλοποίηση" του Πνεύματος, μια και επιλέξαμε να έρθουμε εδώ στην 3η διάσταση.

Δεν έκρινα τις πράξεις σου, παρ' όλο που είμαι σε θέση και μπορώ!
Ούτε θα το κάνω ποτέ, όχι μόνο για σένα, αλλά για κανέναν, ακόμη κι αν δεν συμφωνώ! Γιατί μένω σε σεβασμό στην θεότητα που -ακόμα και αν εσύ δεν την αντιλαμβάνεσαι- εγώ την βλέπω παρούσα σε κάθε άνθρωπο, είτε εργάζεται με αγνότητα, είτε εργάζεται με το εγώ του.

Ο Διδάσκαλος που με είχε για πολλά χρόνια στην μαθητεία του, με έμαθε να στέκομαι με σεβασμό σε κάθε μικρό ή μεγάλο επίτευγμα των ανθρώπων που ψάχνουν την αλήθεια τους!

Με έμαθε επίσης να ψάχνω τις δικές μου διαδρομές και να μην στέκομαι στις διαδρομές των άλλων.

Με έμαθε να αγαπώ το διαφορετικό και να νιώθω ότι αυτό το διαφορετικό είναι η ουσία της ζωής μας στην 3η διάσταση, γιατί αυτό καλούμαστε να κάνουμε ΕΝΑ.

Τα μηνύματα που μου έδωσε, Χρήστο, είναι για όλους τους ανθρώπους. Αρκεί να μπορέσουν να ξεπεράσουν τον εγωισμό, ότι δόθηκαν σε έναν άλλον άνθρωπο και όχι σ' αυτούς, και θα βρουν ουσιαστικές αλήθειες-βοηθήματα για το μονοπάτι τους.

Με πολύ αγάπη
Βάσω
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

με τη νέα ενέργεια εξάλλου αρκεί να ζητήσεις από τον φύλακα άγγελό σου,κάποιον αγαπημένο σου διδάσκαλο,μέσα από το κανάλι σου του αν.εαυτού να γειωθεί μέσα από εμάς κάποια τεχνική.
ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΥΛΟΓΗ ΕΡΩΤΗΣΗ?ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΖΗΤΟΥΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ, ΠΟΣΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΘΑΡΕΣ ΘΑ ΗΤΑΝ, ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΧΑΜΗΛΩΝ ΔΟΝΗΣΕΩΝ, ΤΙ ΤΕΧΝΙΚΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΕΙΩΘΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΑΤΟΜΟ?ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΘΑΡΟ ΘΕΩΡΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ "ΦΕΡΕΙ" ΜΙΑ ΤΕΧΝΙΚΗ?Η ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΚΕΙΝΟΣ ΦΑΝΤΑΖΕΤΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ?
μη μου πείτε ότι σε ένα σεμινάριο κόστους π.χ.200 ευρώ δεν είχατε ποτέ σκεφτεί...Μα καλά,7 άτομα εδω μέσα,το καθένα απο 200 ευρώ,δηλαδή 7*200=1400 ευρώ!
Αρα χρειάζονται 1400 ευρώ για να γίνει το σεμινάριο αγάπης..
ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ, ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ..ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ?ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΣΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ, ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ, ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΑΝΕ ΝΑ ΛΥΣΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΟΦΕΛΟΣ.ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ!Η ΕΠΙΣΗΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΟΤΑΝ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΠΑΡΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ ΜΑΘΗΤΗ.(ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΔΩΡΕΑ).ΠΟΣΟ ΙΔΙΟΤΕΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΘΕΜΑ ΔΑΣΚΑΛΟΥ Η ΑΡΝΗΤΙΚΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΔΑΣΚΑΛΟ?
Κι ας έρθουν στα σεμινάριά μας και άνθρωποι που θα το εκμεταλλευτούν καθαρά!
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΑΓΝΟ.ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΣ ΝΑ ΒΕΒΗΛΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΟΥ ΤΗ ΖΩΗ,ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΟΥ ΤΗ ΨΥΧΗ, ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ, ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΣΟΥ?ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΣΤΟ ΔΙΝΩ, ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ, ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΚΟΤΙΝΙΑΖΕΙ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΕΛΑΦΡΑ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΜΕ ΛΕΓΟΝΤΑΣ "ΑΣ ΕΡΘΟΥΝ" ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ ΞΕΣΚΙΣΤΕ ΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΙΣΤΕ ΟΤΙ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΑΓΝΟ ΕΧΕΙ.
Και δε θα έρθει να την κλέψει-ποιος να κλέψει κάτι που τόσο απλόχερα όσο κι ο Χριστός καλούμαστε να δώσουμε ;
ΤΡΑΝΤΑΧΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ, ΠΟΥ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΔΑΓΜΑΤΑ ΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕΣ "ΜΑ ΚΑΛΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ?"
Ας αφιερώνουμε όχι κάθε εβδομάδα,αλλά μία φορά το μήνα ή το 2μηνο στο να παραδίδουμε αυτά τα σεμινάρια.Και δεν πειράζει αν έχει κόσμο πολύ...Δεν είναι καθόλου κουραστικό ,πιστέψτε με,εκτός του ότι στο τέλος γίνεται ο μύστης κουρούμπελο από την ενέργεια...Αλλά έχει κι αυτό τη χαρά του.
ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ, ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΟΣΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΖΗΤΟΥΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΡΕΙΚΙ.ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΣΕ ΕΝΑ ΣΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ 1 ΦΟΡΑ ΤΑ ΜΗΝΑ Η ΤΟ 2ΜΗΝΟ?ΘΑ ΘΕΛΕΙΣ ΜΕΤΑ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΑΠΛΑ ΚΟΥΡΟΥΜΠΕΛΟ ΑΛΛΑ ΚΛΙΝΗΡΗΣ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ.ΚΑΙ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΑΒ/ΡΙΑΚΑ ΚΑΙ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΑΡΓΙΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΣΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΑΝ ΜΑΘΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΙΠΟΤΑ(ΚΑΙ Σ'ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ Η ΑΘΗΝΑ)
Γιατί το Εγώ υπάρχει σε οποιεσδήποτε διαστάσεις ,που όσο ανεβαίνουμε γίνεται ακόμη πιο εμείς...
ΤΟ ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΑΛΕΙΠΤΕΤΑΙ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ?ΑΝ ΦΩΤΙΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΓΩ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΦΩΤΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΦΥΣΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΟΠΩΣ ΛΕΣ Η ΑΝ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΦΩΤΙΣΤΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΑΡΣΗ ΚΑΙ Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΜΑΣ.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Και το ερώτημα παραμένει:
"Γιατί πρέπει να πληρώνω για να λάβω τις μυήσεις;".

Μην ξεφεύγουμε παρακαλώ από το θέμα. Αμά είναι να ανοίξουμε συζητίσεις φιλοσοφικο-πνευματικού περιεχομένου, ας το κάνουμε στα ανάλογα topics.

Ευχαριστώ.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Η ερώτηση αυτή έχει απάντηση αν διαβάσεις όλες τισ δημοσιεύσεις που έχουν γίνει αλλα για να απαντηθει ολοκληρομένα θα πρεπει να γινει και συζητηση φιλοσοφικο-πνευματικού περιεχομένου
Xρήστος

Δημοσίευση από Xρήστος »

Ας είμαστε οξυδερκείς με τις καταστάσεις κι ας μην είμαστε οι πολεμιστες των ανθρώπων που αγαπάμε άλλά οι πολεμιστές του φωτός.Δεν πολεμάμε το φως,με το φως πολεμάμαι.Και στην πραγματικότητα δεν πολεμάμε ,αλλά μετουσιώνουμε.
Το τί κατανοούμε από το γραπτό λόγο είναι θέματα δικών μας νοητικών σκεπτομορφών ,μην τα ρίχνουμε αλλόυ.Ισως οι δικές σας σκεπτομορφές να προβάλλονται μπροστά σας με τον καταλληλότερο τρόπο που εσείς έλκετε στο να περάσετε.
Δεν τίθεται ποτέ θέμα μη σεβασμού.Για εσάς που το νιώθετε προσπαθείστε να δείτε τί δικό σας βγήκε στην επιφάνεια,ωστε να το νιώσετε έτσι.
Και δεν εκανα προσωπικό λόγο για κάποιο δάσκαλο,δεν ανέφερα καν συγκεκριμένη ποιότητα ενέργειας.Ανέφερα 3 παραδείγματα,ακριβώς για να μη νιώσει κανείς ότι θήγω την ιδιότητα κάποιου.
Το forum του reikicenter δεν είναι μία λιμνούλα με ψαράκια...κι αυτό τουλάχιστον θέλω να πιστεύω.Είναι ένας ωκεανός.Κι όχι επειδή είναι του reikicenter,αλλά επιδή είναι πνευματικό forum,oπου καθένας,είτε ως εγγεγραμένο μέλος είτε ως επισκέπτης μπορεί να γραφτεί στο να πάρει γνώση και να δώσει γνώση...Δε μπήκα λοιπόν για να συναντήσω το reikicenter εδώ,ούτε να βαλθώ εναντίον του reikicenter.Όλες μου οι δημοσιεύσεις απευθύνονται σε όλον τον κόσμο και όχι προσωπικά σε κάποιον.Κι αυτό είναι το ωραίο σε ένα forum...ότι ακόμα και ανώνυμα-με nickname-κάποιος μπορεί να εκφραστεί ελεύθερα.
Τώρα για όσους από εσάς παρεξηγηθήκατε με πράγματα που έγραψα ,οφείλω να αποστασιοποιηθώ ...γιατί είναι δικά σας,ακόμα κι αν τα νιώσατε ως προσβολή.Στην πραγματικότητα ήταν δικές σας προβολές.
Δεν απαντώ σε βολές πλέον,θα χαίρομαι όμως όσο καθώς θα διαβάζετε τα όσα σας γραφω θα μου επιτρέπετε να ελέγχω καλύτερα την ενέργεια και το κέντρο μου.
Σε απορίες που έχετε φυσικά σε αυτά,είναι οποιοσδήποτε προσκεκλημένος να σας απαντήσει κι όχι μόνο εγώ.
Τέλος,την αποψή μου για το θέμα "δάσκαλος"ήδη την έχω δημοσιεύσει.Μπορείτε να την ξαναδιαβάσετε στην αμέσως προηγούμενη σελίδα του forum.
Σας φιλώ όλους και καλή απελευθέρωση όλους μας.

-Αγαπημένη μου,
ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες στο να υποβάλλεις τις απορίες σου,σε πολλές είμαι βέβαιος ότι έχεις τη δυνατότητα να απαντήσεις μόνη σου.Δες τί είναι το καθαρό και τί το μη-καθαρό.

με χαρά σε ξανασυναντώ.

Φόβος είναι έλλειψη εμπιστοσύνης ότι μπορούμε πάντα να είμαστε ασφαλείς...

Μη πίστη στον εαυτό είναι έλλειψη εμπιστοσύνης ότι το σύμπαν μπορεί να δώσει ό,τι χρειαζεται...

Η κατάκριση είναι αυτοκατάκριση...

ας τα κατανοήσουν όσοι περιμένουν από μένα υπόγειες βολές που στην πραγματικότητα δεν ταιριάζουν στο I go μου.
Παρόλα αυτά το να δέχομαι υπόγειες βολές είναι για εμένα πρόκληση αποστασιοποίησης και συγκέντωσης.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Χρήστο μου χαίρομαι

΄Ετσι ακριβώς γίνεται και στα reality!

Με την διαφορά ότι εκεί θέλουν την ακροαματικότητα!

Εδώ όμως δεν την χρειαζόμαστε! Εμείς οι υπόλοιποι τουλάχιστον!

Εσύ που την χρειάζεσαι, μπορείς και να την εισπράξεις!

Από εμένα ελεύθερα!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16543
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΜΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΙ ΚΑΙ ΛΥΠΑΜΑΙ... ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ?????? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ?????ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΚΡΙΣΗ????? ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΣΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΟΥ,ΤΙ,,,, ΓΙΑΤΙ,,,,ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.... ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΑ.ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΩ . ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΖΩΗΣ! ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ! ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΕΙ ΤΟ ΕΓΩ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ. ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΕΙ!ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΦΑΝΕΡΩΣΕΙ!!!(ΠΟΙΑ ΕΙΜΑΙ?ΠΟΥ ΠΑΩ? :lol: )
ΜΕ ΟΔΗΓΟ ΤΟ ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΓΩ ΜΟΥ!!!!!!
ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ...
ΕΓΩ! ΔΕΝ ΘΥΜΩΝΩ......
ΕΓΩ! ΔΕΝ ΑΝΥΣΗΧΩ.....
ΕΓΩ!ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΕ ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ....
ΕΓΩ!ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ......
ΕΓΩ!ΕΥΓΝΟΜΟΝΩ ΚΑΘΕΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΙ.


ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ .ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΘΕΣΗ ......
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΚΡΙΝΩ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΝ ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΕΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΣΗ, ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ...

"ΣΥΝΟΨΗ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ

Ο ΙΗΣΟΥΣ ΦΩΝΑΞΕ ΚΑΙ ΕΙΠΕ, "ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Σ'ΕΜΕ, ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Σ'ΕΜΕ, ΑΛΛΑ Σ'ΕΚΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕ.ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΕΜΕ, ΒΛΕΠΕΙ ΕΚΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕ.ΕΓΩ ΗΛΘΑ ΣΑΝ ΦΩΣ ΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΔΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Σ'ΕΜΕ.ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΨΕΙ, ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΩ, ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΗΡΘΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ,ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΚΡΙΤΗ ΤΟΥ. Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑ, ΕΚΕΙΝΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΚΡΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΣΧΑΤΗ ΜΕΡΑ, ΔΙΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕ,ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΝΤΟΛΗ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ Η ΕΝΤΟΛΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ ΑΙΩΝΙΟΣ. ΕΚΕΙΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΕΓΩ ΛΕΓΩ, ΤΑ ΛΕΓΩ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΣΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΟΥ,ΤΙ,,,, ΓΙΑΤΙ,,,,ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.... ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΑ.ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΩ . ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΖΩΗΣ! ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ! ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΥΛΛΑΒΕΙ ΤΟ ΕΓΩ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ. ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΕΙ!ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΦΑΝΕΡΩΣΕΙ
Μαργαρίτα μου καλωσήρθες!

Εσύ είχες επίγνωση...άλλοι δεν έχουν. Και παίρνουν τις μυήσεις στο ρέικι και μέσα σε ένα χρόνό νομίζουν ότι είναι σε θέση να εκφέρουν κρίσεις για όσους τους δίδαξαν.

΄Ομως να μην λυπάσαι. Συμβαίνει αυτό στην ζωή μας. Εσύ να μείνεις σταθερά στον δρόμο σου, που δεν έχει να κάνει με των άλλων ανθρώπων το δρόμο. Ο καθένας μας χαράζει μοναδικά το μονοπάτι του και έχει και την απόλυτη ευθύνη του!

Σου υπόσχομαι ότι από εμένα τουλάχιστον δεν θα ξαναδείς απάντηση σε κρίσεις και επικρίσεις οποιουδήποτε.

Θα σιωπήσω από εδώ και στο εξής, σε ότι προσβάλλει την αλήθεια, την αγάπη και την ενότητα του χώρου που βρισκόμαστε.

Θα παρακαλούσα όλους τους φίλους μας, που βρίσκονται εδώ σαν μέλη, να κάνουν το ίδιο.

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!

Αφορμή θέλει το εγώ μας να ανασυνταχθεί! Ας μην του κάνουμε την χάρη...Εδώ βρισκόμαστε για να διαφωνήσουμε, να μάθουμε, να μοιραστούμε και να χαρούμε. ΄Οχι να κρίνουμε!
Οχι για να δηλώσουμε!

Με αγάπη και συγχώρεση
Βάσω
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Δεν καταλαβαινω τη διαφωνια σας....
Αν ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ που εχω επιλεξει, ή εμπιστευομαι, ή "μου παει" ρε παιδι μου...... παιρνει χρηματα, θα του τα δωσω!

Αν με καλυπτει καλυτερα ο αλλος που δεν παιρνει χρηματα θα παω σε αυτον.

Επιστροφή στο “ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ”