Διοπτασίτης (Διοπτάσιος)

Μια άλλη ζωή...
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Διοπτασίτης (Διοπτάσιος)

Δημοσίευση από angela_al »

Ο διοπτασίτης έχει βαθύ πράσινο χρώμα και μοιάζει πολύ με το σμαράγδι. Οι Τσερόκε τον θεωρούν εξισορροπητή του δεξιού με το αριστερό τμήμα του εγκεφάλου και καταπραϋντή της υπερκόπωσης.
Ανακουφίζει από το διανοητικό άγχος, τις ημικρανίες και στην βοηθά αναγέννηση των κυττάρων.
Πολύτιμος οδηγός συγχώρεσης, ενεργοποιεί το τσάκρα της καρδιάς και μας συντονίζει με τον Ανώτερο Εαυτό μας.
Πετράδι απαραίτητο σε όσους φοβούνται να αγαπήσουν ξανά μετά από απώλεια. Θεραπεύει την καρδιά και βοηθά στην ανάπτυξη της εμπιστοσύνης.

Διοπτάσιος πάνω σε ασβεστίτη Εικόνα
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33546
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Όλες οι πληροφορίες που γράφω τόσο σε αυτό όσο και στα υπόλοιπα πόστ αντιγράφονται ατόφιες απο τα βιβλία " Η βίβλος των αγγέλων" και "Η βίβλος των κρυστάλλων" των εκδόσεων "Ισόρροπον".

Ο διοπτάσιος είναι ισχυρός θεραπευτής για την καρδιά και ανοίγει το ανώτερο τσάκρα της καρδιάς. Το υπέροχο μπλε -πράσινο χρώμα του φέρνει όλα τα τσάκρα σε υψηλότερο επίπεδο λειτουργίας και διευκολύνει τον πνευματικό συντονισμό, φτάνοντας στα υψηλότερα επίπεδα της συνείδησης . Εχει εντονότατα αποτελέσματα στο ανθρώπινο ενργειακό πεδίο.

Σε ψυχολογικό επίπεδο, ο διοπτάσιος προωθεί τη ζωή στο παρόν και παραδόξως, δραστηριοποιεί τις μνημες απο προηγούμενες ζωές. Στηρίζει μια θετική στάση στη ζωή και εμφυσά τη δυνατότητα να συντονιστείτε με τους κρυμμένους σας πόρους. Δουλεύοντας σε όλες τις πτυχές της ζωής για να αλλάξει το αρνητικό σε θετικό, ξεπερνά κάθε αίσθηση έλλειψης και επιτρέπει την αξιοποίση όλου σας του δυναμικού. Είνια ιδιαίτερα χρήσιμος όταν δεν ξέρετε ποιο πρέπει να είναι το επόμενο βήμα σας καθώς σας δείχνει την κατεύθυνσή σας.

Σε νοητικό επίπεδο, ο διοπτάσιος είναι πολύ αποτελεσματικός στον καθαρισμό της μνήμης και αποτοξινώνει. Απελευθερώνει απο την ανάγκη να ελέγχουμε τους άλλους. Σε συναισθηματικό επίπεδο, ο διοπτάσιος μπορεί να δράσει ως γέφυρα για τη συναισθηματική θεραπεία κυρίως για το παιδί μεσα μας. Η πρασινη ακτίνα του φτάνει βαθιά στην καρδιά για να απορροφήσει τις μολυσμένες πληγές και τους ξεχασμένους πόνους. Διαλύει τη θλίψη, την προδοσία και την στεναχώρια και είναι πολύ αποτελεσματικός στη θεραπέια των πονοκεφάλων και στον πόνο της εγκετάλειψης.

Ο διοπτάσιος διδάσκει ότι, σε τέλική ανάλυση, ο πόνος και η δυσκολία σε μια σχέση αντικατοπτρίζει έναν εσωτερικό χωρισμό απο τον ευτό. Επιδιορθώνοντας τη σύνδεση αυτη και τραβόνταςην αγάπη σε όλα τα επίπεδα, μπορεί να θεραπεύσει μια συναισθηματική μαύρη τρύπα που απεγνωσμένα ζητά την αγάπη. Η πέτρα αυτή καθαρίζει οποιεσδήποτε ιδέεςια το πως πρεπει να είναι η αγάπη και φέρνει μια νέα δόνηση αυτης.

Σε πνευματικό επίπεδο, ο διοπτάσιος, τοποθετημένος στο τρίτο μάτι ενεργοποιεί τον πνευματικό συντονισμό και την ψυχική όραση. Φερνει επίγνωση του εσωτερικού πλούτου!!!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Θέλω έναν!!!!!!!!!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16553
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Πηρα εναν ;) :D
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33546
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Τέλεια!!!!! :x O:-) :*
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Και εγώ θέλω έναν.. έρωτας με την πρώτη ματιά με αυτόν τον κρύσταλλο.. αλλά δεν βρίσκεις εύκολα..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33546
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Και είναι και λίγο τσιμπιμένη η τιμή του!!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Για να το λες εσύ.. σε πιστεύω! :D :D Έχεις ιδίαν εμπειρία στο θέμα :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33546
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:D :D ’μα ανακαλύψω κάτι θα σε ενημερώσω πάντως!!! ;) O:-)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αχ Δωράκι κι εγώ θα ήθελα έναν!! @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33546
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Παιδιά εγώ έχω δει έναν που ήταν και ακριβός γιατί ήταν συλλεκτικός!!δεν σημαίνει ότι δεν θα υπάρχει και σε προσιτή τιμή!! Δημητρούλα εσύ που είσαι Μυτιλίνη πες στην Γαλάζια να σου πεί για τον φίλο μας, που πήγαμε και τον γνωρίσαμε όταν ήρθα!!κάτι μπορεί να σου βρει!! :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Δωρούλα μου μόλις ο φίλος Κωνσταντίνος από το μαγαζί στη Μυτιλήνη μου βρήκε έναν και θα πάω να τον πάρω! @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33546
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Βάλε και μαι φώτο μόλις το πάρεις να τον δούμε.. από δόνηση πρέπει να είναι έντονος ε;
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Πω, πω Βασίλη μου, τον πήρα μόλις χτες τον κρύσταλλο και μπορώ να σου πω ότι είμαι κιόλας ερωτευμένη!! :-D

Είναι υπέροχος και θα ήθελα πολύ να τον βγάλω φωτογραφία αλλά δεν έχω ιδέα πως μπορώ να σας το δείξω. Χρειάζεται νομίζω ψηφιακή μηχανή και δυστυχώς δεν έχω! :-(

Δώρα μου, τον διοπτάσιο τον καθαρίζεις με νερό και τον φορτίζεις στον ήλιο κανονικά?
Επίσης, μπορείς στην αυτοθεραπεία να συνδυάσεις τον διοπτασίτη μαζί με τον ροζ χαλαζία και να τους τοποθετήσεις στο τσάκρα της καρδιάς? Ή πέφτει πολύ? :D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ”