Λάπι Λάζουλι

Μια άλλη ζωή...
Επισκέπτης

Λάπι Λάζουλι

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Λάπι Λάζουλι

Πρόσφατα απέκτισα έναν πανέμορφο λάπι και τον έχω λατρέψει!Είναι πολύ βασιλικός με όλη τη σημασία της έννοιας!Δεν συνεργάζεται εύκολα με άλλους λίθους και ειδικά άν στον συνδιασμό υπάρχει κάποιος επίσης βασιλικός και ισχυρός όπως για παράδειγμα ο μαλαχίτης!Θυμάμαι όταν τον πήρα και τον έβαλα στη χούφτα μου μαζί με άλλους κρυστάλλους δεν του άρεσε καθόλου η ιδέα και έπεσε απο το χέρι μου στο πάτωμα. Η κοπέλα στο μαγαζί, μου τον έβαλε σε ξεχωριστό σακουλάκι και εγώ δεν τον έχω στο ίδιο κουτί με τους υπόλοιπους! Wink :)Εκτός απο το κέντρο λαιμού στο οποίο τον κατατάσσω χρησιμοποιείται κυρίως για το τρίτο μάτι!

Σύμφωνα λοιπόν με την Κατρίνα Ραφαέλ,¨Ο λάπις είναι ένας απο τους λίθους δύναμης όλων των εποχών. Το βαθύ, βασιλικο μπλε χρώμα του με τις λαμπερές χρυσές κουκίδες υπήρξε πάντοτε ένα σύμβολο δύναμης και μεγαλείου. Στην αρχαία Αίγυπτο ήταν γνωστός ως το χρώμα των θεών και τον λάτρευαν ως αγγελιοφόρο των ουρανών. Στη μεγάλη έρημη γη, όπου ζούσαν οι Αιγύπτιοι, αυτό το βαθύ μπλε χρώμα αποτελούσε μια έντονη αντίθεση στις αποχρώσεις της άγονης ερήμου. Τα χρυσά στίγματα έμοιαζαν με τα αστέρια του νυχτερινού τους ουρανού και τα θεωρούσαν ως σύμβολα της αλήθειας και του φωτός. Οι Αιγύπτιοι πίστευαν ότι διαλογιζόμενοι πάνω σε αυτά τα χρώματα, θα μπορούσαν να αγγίξουν τις άκρες του δίχως όρια μανδύα του Θεού.

Συχνά κονιορτοποιούσαν τον λίθο και τον χρησιμοποιούσαν για να βάφουν τα ενδύματα των αρχιερέων και όσων είχαν βασιλικό αίμα. Φορώντας αυτό το χρώμα, οι Αιγύπτιοι ένιωθαν ότι γίνονταν αντιπρόσωποι των Θεών και ότι η ζωή τους θα εμπλουτιζόταν με υπερφυσικές δυνάμεις. Κονιορτοποιούσαν επίσης τον λάπι και τον χρησιμοποιούσαν ως ίαμα για ορισμένες ασθένειες και ως αντίδοτο για δηλητήρια. Θεωρούσαν ότι αυτή η βαθιά μπλε ενέργεια του Θεού μπορούσε να καθαρίσει τον οργανισμό και να τον απαλλάξει απο ακαθαρσίες και τοξίνες.Οι Αιγύπτιοι πίστευαν ότι η ψυχή υπήρχε μεσα στο νου και ενοικούσε μέσα στον εγκέφαλο, ο δε λάπις ο θεραπευτής του νου και ο εξαγνιστής της ψυχής. Για να απαλλάξουν την ψυχή απο δαιμονικές κατοχές, κονιορτοποιούσαν το λίθο, ανακάτευαν τη σκόνη με χρυσό και την έκαναν κατάπλασμα και την έβαζαν στην κορυφή του κεφαλιού. Όταν αυτό το μείγμα ξεραινόταν, θα τραβούσε έξω τους δαίμονες και θα εξάγνιζε την ψυχή. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις άνοιγαν μια τρύπα στο κρανίο και έχυναν το μείγμα απο λάπι μέσα στο κεφάλι του δαιμονισμένου. shock

Σήμερα ο λάπις εξυπηρετεί ως νοητικός αλλά και ως πνευματικός καθαριστής. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ορισμένες περιπτώσεις απο εξαιρετικά εξελιγμένες ψυχές για τον εξαγνισμό ή καθαρισμό της αύρας απο ένα μέρος του παρελθόντος το οποίο δεν χρειάζεται πλέον να μεταφέρεται. Ο λάπις μπορεί να τοποθετηθεί στην περιοχή του τρίτου ματιού , προκειμένου να διαπεράσει το υποσυνείδητο μπλοκάρισμα και να έρθει σε επαφή με το διορατικό νου. Ο λάπις βοηθά τον άνθρωπο να αναπτύξει τη σταθερότητα της νοητικής δύναμης, μέσω της οποίας μπορεί να λειτουργήσει η δύναμη της ψυχής. Σε αυτην την διαδικασία υπάρχουν πολλά παλιά πρότυπα μνήμης με συναισθηματικά φορτισμένες πληγές που πρέπει να θεραπευτούν και να πάψουν να υπάρχουν. Ο λάπις διεισδύει μάλλον παρά θεραπέυει. Επομένως συνίσταται να χρησιμοποιείται ένας ειδικός θεραπευτικός λίθος σε συνδυασμό με λάπι, όταν γίνεται αυτη η διεργασία.(πράσινος αβεντουρίνης, ροζ χαλαζίας, αμέθυστος). Ο λάπις αντιπροσωπεύει τη διείσδυση στο σκοτάδι και στις αυταπάτες σας, στο υποσυνείδητό σας, που στοχεύει στην εναρμόνισή σας με το Θεϊκό εαυτό σας. Τα ψήγματα χρυσού συμβολίζουν τη σοφία που αποκτά κανείς, ολοκληρώνοντας αυτή τη διαδικασία.¨
_________________
ANGELS ON EARTH
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Οι Τσερόκε θεωρούσαν ότι απαλύνει τον πόνο των συναισθημάτων και βοηθά στην έφραση της διαφορετικής από την τρέχουσα αντίληψη.

Εικόνα

Έχω ένα κολιέ λάπι λάζουλι που όμως ποτέ δεν φόρεσα, δεν κράτησα, δεν έβαλα στην κοσμηματοθήκη μαζί με τα υπόλοιπα... Υπάρχει σε ένα συρτάρι, το αγγίζω πότε- πότε και το ξεχνώ. Σήμερα με αφορμή τα ποστ για τους κρυστάλλους το έβγαλα, το καθάρισα και το έβαλα σε μοβ βελούδινη θήκη, νομίζω του αρέσει καλύτερα έτσι...
:roll:
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33603
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Επομένως συνίσταται να χρησιμοποιείται ένας ειδικός θεραπευτικός λίθος σε συνδυασμό με λάπι, όταν γίνεται αυτη η διεργασία.(πράσινος αβεντουρίνης, ροζ χαλαζίας, αμέθυστος).
:-o :-o :-o :-o :-o

Σε ένα μουσείο που πήγα προσφατα και είχε και έκθεση με πετρώματα, τράβηξε την προσοχή μου ένα πέτρωμα lapis lazuli και ένας ροζ χαλαζίας...

ΟΚ... το πιασα το υπονοούμενο...
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16562
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Φορεσα εναν σημερα στον λαιμο μου!
Εχω εναν γλυκο πονοκεφαλο.....σαν να υπελειτουργει το μυαλο μου ........
Μου ερχονται πραγματα και βρισκω την σκεψη μου πιο συγκροτημενη με ειρμο και συνεχεια ......... :-? :-? :-? @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Χειρίστηκα έναν σε κάποιο μαγαζί, και η δόνηση ήταν απίστευτη.. Κάποια στιγμή θα αποκτήσω και εγώ έναν..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16562
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

;) >:d< @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

>:d< @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

εχω ενα μεγαλο κομματι λαπι απο πακισταν και ειναι ολα τα λεφτα!ασ μου πει οποιοσ ξερει πωσ βαζουμε φωτογραφιεσ εδω στα ποστ?ειμαι λιγο ασχετη. :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-?
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31575
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

http://reikicenter.gr/forum/viewtopic.p ... &start=600

Iωαννα μπες εδω το πρωτο ποστ της Βασως εξηγει τι πρεπει να κανεις :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

βρε Φωτεινούλα???? :-?
Τι σελίδα έβαλες? :)) :)) :)) :))

γμτ. οι πρόεδροι δεν ξαναγίνονται ε? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

=)) =)) =)) =)) =))
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33552
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:)) :)) :)) :)) :))
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vaso έγραψε:βρε Φωτεινούλα???? :-?
Τι σελίδα έβαλες? :)) :)) :)) :))

γμτ. οι πρόεδροι δεν ξαναγίνονται ε? :-?


γιατι τι λαθος εκανε ρε συ Βασω;

της εδειξε το ΟΛΟΝ =)) =)) =)) =))
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88523
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι αλλά η Ιωάννα ήθελε το μέρος του ΟΛΟΥ! :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31575
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:βρε Φωτεινούλα???? :-?
Τι σελίδα έβαλες? :)) :)) :)) :))

γμτ. οι πρόεδροι δεν ξαναγίνονται ε? :-?

:)) :)) :)) :))

ρε παιδια ενα λεπτο ενα λεπτο με όλο τον σεβασμο αλλα εμενα με βγαζει στο λινκ που ηθελα οταν το παταω, στο ρωτατε μαθαινετε :-? :-?


μωρε αν συνεχιζει να με κυνηγαει ετσι ξαναγινονται δε ξαναγινονται =)) =)) =)) , η Ροδιτισσα της προαλες με courier θα μου το εστελνε το στεμμα :P :P
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ”