Οψιδιανός

Μια άλλη ζωή...
Επισκέπτης

Οψιδιανός

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Mαύρος οψιδιανός

Ο μαύρος οψιδιανός επίσης είναι συγκλονιστικός και βοηθάει στο καθρέφτισμα ολόκληρου του μεγαλείου της ανθρώπινης ύπαρξης!

Κατρίνα Ραφαέλ, ¨Όταν ο μαύρος οψιδιανός τοποθετηθεί πάνω στα κατώτερα τσάκρα, ελκύει τις λεπτότερες ενέργειες για να χρησιμοποιηθούν προς την κατεύθυνση της κάθαρσης και βελτίωσης του ανθρώπινου εγώ.

Ο μαύρος οψιδιανός μπορεί να χρησιμοποιείται μόνο όταν κανείς γνωρίζει τις δυνάμεις του και είναι προετοιμασμένος για τις αλλαγές που συχνά αυτός φέρνει αμείλικτα. Επειδή κυβερνάτε απο τον Πλούτωνα, ο σκοπός του είναι να περάσει το νου μέσα από τις σκοτεινές περιοχές του υποσυνειδήτου, για να τον εναρμονίσει με την υποσυνείδηση. Ως πλουτωνικός δάσκαλος δεν καλοπιάνει το εγώ. Αντίθετα του δίχνει με σκληρό και άγαρμπο τρόπο σε ποια κατάσταση βρίσκεται και τι χρειάζεται για να αλλάξει, ώστε να προχωρήσει στο επόμενο βήμα της εξελιχτικής του πορείας. Δρα σαν καθρέφτης που αντανακλά τα ελαττώματα της φύσης κάποιου και μεγενθύνει τους φόβους, τις ανασφάλειες και τις εγωκεντρικές ιδέες που καταπιέζουν τις ανώτερες ιδιότητες της ψυχής. Ο μαύρος οψιδιανός θα μπορούσε να ονομαστεί¨πολεμιστής της αλήθειας¨, γιατί είναι αυτός που εξοντώνει την αυταπάτη , για να μπορέσει να γεννηθεί το όραμα της Εποχής του Υδροχόου.¨

Με αφορμή την περιγραφή αυτού του υπέροχου κρυστάλλου θα ήθελα να τονίσω ότι τόσο δυνατοί κρύσταλλοι θέλουν σεβασμο στη χρήση τους με ότι αυτό σημαίνει για τον καθένα που έρχεται σε επαφή με αυτές τις πληροφορίες! Wink
_________________
ANGELS ON EARTH
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Οι Τσερόκε το συνδέουν με την ενέργεια του Κρόνου και το συνιστούν ως ασπίδα απομάκρυνσης των αρνητικών δονήσεων, δικών μας και του περιβάλλοντός μας.
Οι Μάγια επίσης κατασκεύαζαν πολύπλοκα κοσμήματα από οψιδιανό, ως ασπίδες προστασίας.



Εικόνα
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23470
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Συγκλονιστική ήταν η πρώτη μου επαφή με αυτήν την πέτρα. Ετοιμαστείτε για βαθύ ταξίδι! ;)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Σήμερα πήρα δυο μικρές πέτρες οψιδιανό. Δεν είναι τελείως μαύρες, έχουν κάποια καφετί σημάδια. Απίστευτη αίσθηση στο χέρι μου... Μαγνήτης σκέτος, σαν να κόλλησαν στην παλάμη μου... :-o
Αντίθετα ο άντρας μου τις έπιασε και είπε μου γλιστράνε από τα δάχτυλα, δεν κρατιούνται...

Ο ολόμαυρος οψιδιανός μ' αυτόν που έχει τα καφετί σημάδια έχουν διαφορές; Γνωρίζει κανείς;
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

’τζελα ο καφέ οψιδιανός είναι πιο ήπιος σε θέματα επιγνώσεων απο τον μάυρο!!!η δύναμη του μαύρου έχει άλλη αίσθηση!!θα το νιώσεις και εσύ!!! ;) >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Σ' ευχαριστώ Δωρούλα!
Ίσως να είναι νωρίς ακόμη για ολόμαυρο...

>:d<
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Λέγεται ότι είναι η πέτρα του Αιγόκερω.....!
@};- @};- @};-
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Deodonus έγραψε:Συγκλονιστική ήταν η πρώτη μου επαφή με αυτήν την πέτρα. Ετοιμαστείτε για βαθύ ταξίδι! ;)
... με τρικυμια!
Deeper
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 27 Μαρ 2009 10:28 am

Δημοσίευση από Deeper »

Καλημέρα. Θα μπορούσε κάποιος/α να μου πει πως μπορώ να χρησιμοποιήσω τον οψιδιανό; Έχω διαβάσει για τις ιδιότητές του, τον έχω καθαρίσει και ενεργοποιήσει, αλλά δεν γνωρίζω πως θα μπορούσα να τον χρησιμοποιήσω. Εδώ αναφέρατε για τα τσακρας. Συγνώμη δεν είμαι πολύ σχετική και θα ήθελα να με βοηθήσετε. Όταν λέτε να τον τοποθετήσουμε στα κατώτερα τσάκρα, εννοείτε στο περίνεο;
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Το περίνεο δεν είναι ενεργειακό κέντρο αλλά ανοίκει στο 1ο ενεργειακό κέντρο της βάσης μας!!όταν λέμε στα κάτω ενεργειακά κέντρα εννοούμε στο 1ο, 2ο και 3ο!!αν θες παραπάνω πληροφορίες για τα νεργειακά κέντρα υπάρχει αντίστοιχο ποστ που μπορείς να συμβουλευτείς!!

τώρα για την χρήση των κρυστάλλων, μεσα εδώ επίσης υπάρχουν πολλές πληροφορίες που μπορείς να ρίξεις μια ματιά, πάντως συγκεκριμένη συνταγή χρήσης δεν υπάρχει!!κράτησέ τον στα χέρια σου ή τοποθέτησέ τον σε κάποιο ενεργειακό κέντρο, αφού ξαπλώσεις και αφέσου να νιώσεις........!!απο εκεί και περα όλα θα έρθουν!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Deeper
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 27 Μαρ 2009 10:28 am

Δημοσίευση από Deeper »

Σε ευχαριστώ για την απάντηση ANGELS ON EARTH. Θα ψάξω περισσότερο... :-?
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ο οψιδιανός είναι λειωμένη λάβα που κρύωσε τόσο γρήγορα, ώστε δεν είχε το χρόνο να κρυσταλλωθεί, σύμφωνα με τις πληροφορίες απο τη Βίβλο των κρυστάλλων. Είναι μια πέτρα χωρίς όρια και περιορισμούς. Το αποτέλεσμα είναι ότι δουλεύει πολύ γρήγορα και με μεγάλη δύναμη. Οι ιδιότητες της να μεγενθύνει την αλήθεια και τη στοχαστικότητα την κάνουν ανελέητη στην έκθεση αλαττωμάτων, αδυναμιών και μπλοκαρισμάτων. Τίποτα δεν μπορεί να κρυφτεί απο τον οψιδιανό.Με το να μας δείχνει πώς μπορούμε να βελτιώσουμε όλες τις καταστροφικές συνθήκες και αυτές που μας στερούν τη δύναμή μας, ο οψιδιανός μας υποχρεώνει να μεγαλώσουμε και μας δανίζει ουσιαστική στήριξη για όσο το κάνουμε.

Ο οψιδιανός σας βοηθά να μάθετε ποιοι πραγματικά είστε. Σας φέρνει αντιμέτωπο με την σκοτεινή πλευρά σας και σας διδάσκει πώς να την ενσωματώσετε. Η πέτρα αυτή σας βοηθά να εντοπίσετε πρότυπα συμπαεριφοράς που έχουν πλέον ξεπεραστεί. Ο οψιδιανός διαλύει τα συναισθηματικά μπλοκαρίσματα και παλιά τραύματα, φέρνοντας βάθος και διαύγεια στα συναισθήματα. Προωθεί τις ιδιότητες της συμπόνοιας και της δύναμης.
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ερυθροκάστανος Οψιδιανός

Έχει πιο ήπια ενέργεια απο τον μαύρο. Απηχώντας με τη Γη , γειώνει και προτατεύει, δίνει δύναμη σε ώρα ανάγκης, ζωτικότητα στο σκοπό, αφαιρεί τα ενεργειακά μπλοκαρίσματα και δραστηριοποιεί την ανάπτυξη σε όλα τα επίπεδα.
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33540
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Οψιδιανός νυφάς

Τοποθετημένος στο ιερό τσάκρα, ο οψιδιανός νυφάς ηρεμεί και καθησυχάζει, φέρνοντάς σας στην κατάλληλη διάθεση για μεγαλύτερη δεκτικότητα πριν στρέψει την προσοχή σας στα παγιωμένα πρότυπα συμπεριφοράς. Σας διδάσκει να εκτιμάτε τόσο τα σφάλματά σας όσο και τις επιτυχίες σας. Είναι μια πέτρα της αγνότητας, παρέχοντας ισορροπία για το σώμα, το νου και το πνεύμα. Ο οψιδιανός νυφάς σας βοηθά να αναγνωρίζετε και να απελευθερώνετε "το λάθος τρόπο σκέψης" και τα στρεσογόνα νοητικά πρότυπα.
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ”