"Τυχαία γεγονότα" ή "Θεϊκή συγχρονικότητα&quo

Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

meinall έγραψε:Δεν καταλαβαίνω γιατί να προσπαθεί κάποιος αν δε θέλει... για να μη σε πληγώσει; Ή γιατί φοβάται μήπως θεωρηθεί κακός;
Γιατι δεν γνωρίζει τις αναγκες του!
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Τι εννοείς με αυτό που λές Ντάνυ μου :-? :-? :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Εννοώ ότι είναι δύσκολο ακόμα και για κάποιον που εργαζεται με τον Εαυτο του να γνωρίζει πλήρως, γιατι επιλέγει έναν ανθρωπο, τι είναι αυτο που τον έλκει σε αυτον, να παρατηρησει με ειλικρίνεια αν ο άνθρωπος αυτος του βγάζει στην επιφάνεια τα ταλέντα του, την "καλή" του πλευρα, να μεινει κοντά του με κατανόηση από αποδοχή και όχι από έλεγχο ή φοβο για απόριψη, να ατενίζει μαζί του την ευλογία να περπατανε μαζί τη ζωη και όχι να αναπαραγει μαζί του τις χειρότερες του εμπειρίες και συναισθηματα, επιστρεφοντας σε αυτα ως γνωριμη κατασταση.

Πόσο μάλλον είναι δύσκολο να γνωρίζει τις αναγκες του κάποιος που δεν εργαζεται με τον Εαυτο του... @};-

Η στροφή προς τα μέσα και η αναζητηση των αναγκών μας φερνουν αυτοσεβασμο ,και τότε αυτοματα οι ανθρωποι που μας πλαισιώνουν αλλάζουν και ερχονται κοντά μας αυτοί που είναι κατάλληλοι για το δρόμο μας, που μάς βοηθούν να επουλώνουμε τις πληγες και όχι να τις ξεματώνουμε συνέχεια. :x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Αυτό που λές το καταλάβαινω αλλά τι σχέση έχει η ειλικρίνια μας απέναντη σε έναν άνθρωπο με το ότι δεν γνωρίζουν κάποιο άνθρωποι της ανάγκες τους.εγώ ξέρω οτι όταν δεν νιώθω αμοιβαία συναισθήματα για κάποιον ,δεν του λέω το αντίθετο,άλλωστε για ποιό λόγο να το κάνεις :-? :-? :-? :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Η στροφή προς τα μέσα και η αναζητηση των αναγκών μας φερνουν αυτοσεβασμο ,και τότε αυτοματα οι ανθρωποι που μας πλαισιώνουν αλλάζουν και ερχονται κοντά μας αυτοί που είναι κατάλληλοι για το δρόμο μας, που μάς βοηθούν να επουλώνουμε τις πληγες και όχι να τις ξεματώνουμε συνέχεια. Indragostit Indragostit Indragostit
_________________
εμένα γιατί συνέχεια μου τυχαίνουν άνθρωποι που τις ξεματώνουν συνέχεια :-? :-? :-? :-( :-( :-(
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:Αυτό που λές το καταλάβαινω αλλά τι σχέση έχει η ειλικρίνια μας απέναντη σε έναν άνθρωπο με το ότι δεν γνωρίζουν κάποιο άνθρωποι της ανάγκες τους.
Την ειλικρίνεια την οφείλουμε ΜΟΝΟ στον Εαυτο μας!!!

Σε αυτη την ερωτηση απάντησα!
Meinall έγραψε:Δεν καταλαβαίνω γιατί να προσπαθεί κάποιος αν δε θέλει... για να μη σε πληγώσει; Ή γιατί φοβάται μήπως θεωρηθεί κακός;
Δεν ξερει τις ανάγκες του !!!! οπότε δεν ξέρει... να προσπαθησει? να το αφησει? να προδώσει? να βρισει? να πει ψέματα? να πει αλήθεια?
Ο΄τι μπορει κάνει λοιπόν!

εμένα γιατί συνέχεια μου τυχαίνουν άνθρωποι που τις ξεματώνουν συνέχεια
Δεν τυχαίνουν, τους επιλέγουμε μεχρι να αποφασίσουμε ότι δεν το αξιζουμε πιά αυτο! @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Δεν τυχαίνουν, τους επιλέγουμε μεχρι να αποφασίσουμε ότι δεν το αξιζουμε πιά αυτο! Rose
Ντανούλι μου σε έχω πρίξει αλλά πάλι δεν το κατάλαβα αυτό που έγραψες :-? :-? :-? :-? μπορείς να το ξέρεις αυτό από την πρώτη στιγμή όταν ερωτευτείς έναν άνθρωπο :-? :-? :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »


Δεν τυχαίνουν, τους επιλέγουμε μεχρι να αποφασίσουμε ότι δεν το αξιζουμε πιά αυτο! Rose
Ιωάννα σε κάθε στάδιο της ωριμάνσης μας έλκουμε γύρω μας και τους ανθρώπους που μας "εκπαιδεύουν" σε αυτο το στάδιο, μέσα απο τις σχέσεις μας με τους ανθρωπους μας δίνεται η ευκαιρία να ωριμάσουμε, αν φυσικά το θέλουμε.

και έτσι προχωρώντας και ανακαλύπτοντας όλο και πιο πολύ κάνουμε και νέες επιλογές, κοιτώντας με σεβασμό της παλιές που μας ωριμασανε και βιώνωντας με σεβασμο τις νεες που επιλεγουμε για οσα μας εκπαιδευουν :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

>:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23113
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:
Δεν τυχαίνουν, τους επιλέγουμε μεχρι να αποφασίσουμε ότι δεν το αξιζουμε πιά αυτο! Rose
Ντανούλι μου σε έχω πρίξει αλλά πάλι δεν το κατάλαβα αυτό που έγραψες :-? :-? :-? :-? μπορείς να το ξέρεις αυτό από την πρώτη στιγμή όταν ερωτευτείς έναν άνθρωπο :-? :-? :-?
Ιωαννούλα μου, σιγουρα δεν μπορεις να το ξέρεις όταν γνωρίζεις έναν ανθρωπο!

Απλα προσπαθεις να παρατηρεις τον εαυτο σου με τον αλλον, εχοντας πάντα στο νου σου Εσυ τι έχεις να "πάρεις" από αυτον.

Τι μαθηματα φέρνει αυτη η σχέση, τι επιτρέπεις και τι παραχωρεις από τον Εαυτο σου! :x :x :x

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Επιτέλους κατάλαβα η ξανθιά :D :D :D

Σ'ευχαριστώ Ντανούλι >:d< >:d< >:d< >:d< :* :* :*
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ιωάννα μου γιατί λες ότι δεν ήταν ειλικρινής μαζί σου, ο πρώην σύντροφός σου?

Θα ήθελα λίγο να συζητήσουμε για την ειλικρίνεια, γιατί είναι πολύ σημαντικό να έχουμε μέσα μας ξεκάθαρη την κατάσταση... :-D

Η ειλικρίνεια μπορεί να υπάρχει ακόμα και όταν ο άλλος δεν είναι αυτός που υπολογίσαμε...

Δύο καταστάσεις μπορούμε να βιώσουμε, όταν ερχόμαστε αντιμέτωποι με την ειλικρίνεια...

Αυτήν που έχουμε απέναντι μας τους ψεύτες εκ συνθήκης ή εξ συστήματος.

Και αυτήν που έχουμε απέναντι μας ανθρώπους που έχουν διαφορετική αντίληψη από την δική μας.

Δεν θα είμαι ειλικρινής αν σου πω ότι εχτές το βράδυ ήμουν μόνη μου...γιατί αυτό θα ανατραπεί εκ των αποδείξεων. ΄Ετσι, ανεξάρτητα από τους λόγους που θα το κάνω, δεν θα είμαι ειλικρινής...Τους λόγους μπορούμε, φυσικά, να τους συζητήσουμε πιο διεξοδικά, αν σας ενδιαφέρει...

Θα είμαι ειλικρινής, όμως, αν σου πω ότι σ' αγαπώ, ακόμα κι αν εσύ μέσα σου το ανατρέψεις, γιατί θέλεις να βιώνεις την αγάπη μου με τον δικό σου τρόπο.

΄Οταν λέγω, πχ., ότι οι γονείς δεν αγαπάνε τα παιδιά τους με ειλικρίνεια, αλλά με ιδιοτέλεια, είναι γιατί γνωρίζω ότι το να αγαπάς έναν άνθρωπο, σημαίνει ότι του αφήνεις τον χώρο να είναι όπως είναι και δεν θέλεις να τον προσαρμόσεις σ' αυτό που έχεις φανταστεί ή θελήσει να είναι...
Φυσικά κανείς γονιός δεν θα το παραδεχτεί αυτό, γιατί δεν μπορεί ούτε ο ίδιος στην ζωή του να βιώσει αγάπη...

΄Ετσι συμβαίνει με όλες μας τις σχέσεις όμως...Γιατί έτσι μάθαμε...
Μάθαμε την συναισθηματική αγάπη με καθορισμένο τρόπο, αγνοώντας ότι ο άλλος μπορεί να την έχει μάθει με διαφορετικό, γιατί είναι πολυ υποκειμενικές οι θεωρήσεις...
Ξεχνάμε τους εγωιστικούς μηχανισμούς που κρύβονται πίσω από τις συναισθηματικές εκδηλώσεις κάθε ανθρώπου...
Ξεχνάμε την δυστυχία του και επικεντρωνόμαστε μόνο στην δική μας, επειδη το ιδεατό μας σενάριο ανατράπηκε από τον άλλον.

΄Ετσι μεταξύ εσένα και του Τασούλη υπάρχει διαφορά του βιώματος (εκτός κι αν έχω κάτι παρανοήσει από το δικό σου μοίρασμα)

Στην πρώτη περίπτωση τα αποτελέσματα, οδηγούν σε αντικειμενικά συμπεράσματα ανειλικρίνειας, ακόμα κι αν ο άλλος το κάνει για τους δικούς του λόγους, που δεν τους εξετάζουμε αυτήν την στιγμή...

Στην περίπτωση όμως που η αντικειμενική προσέγγιση του άλλου δεν βασίζεται παρά μόνο σε υποκειμενικά κριτήρια, δεν μπορούμε να τον πουμε ψεύτη...

Το πως βιώνω την ζωή εγώ, δεν έχει να κάνει με το πως την βιώνεις εσύ, γιατί ο τρόπος που εμπειριώνουμε την αλήθεια είναι εντελώς διαφορετικός, παρ' όλα αυτά και οι δυό μας είμαστε ειλικρινείς...

Αλλιώς λυπάσαι εσύ, αλλιώς εγώ...Και δεν θα μπορέσεις ποτέ να με πείσεις ότι εγώ δεν λυπάμαι, γιατί απλά δεν λυπάμαι με τον δικό σου τρόπο.
Με άλλα πράγματα χαίρεσαι εσύ και με άλλα εγώ
΄Αλλα θεωρείς σοβαρά εσύ, άλλα εγώ...

΄Ολα αυτά είναι υποκειμενικά κριτήρια, που συνθέτουν τον χαρακτήρα μας, μέσα από τα βιώματά μας, και δεν έχουν να κάνουν με την ευρεία έννοια της ειλικρίνειας, αλλά με τον τρόπο που μεγάλωσε η κάθε μία μας και μπορούν να διαφοροποιηθούν ενόσω εξελισσόμαστε πνευματικά, νοητικά και συναισθηματικά...Κάτι που στον άλλον μπορεί να μην γίνει ποτέ!

Το σίγουρο είναι ότι από μια σχέση έχουμε την ευκαιρία να βρούμε τις δικές μας ατέλειες και ελλείψεις και όχι να μείνουμε στου άλλου...

Και το ωφέλιμο είναι να είμαστε (ή να δουλεύουμε για να γίνουμε) ώριμοι, ώστε να μην αφήσουμε τα υποσυνείδητα συναισθήματα να οδηγήσουν την πορεία μας, αλλά να εντάξουμε και την διάκριση, του τι αντέχουμε την κάθε στιγμή...
΄Ετσι αποφεύγουμε και τις εντάσεις και τον πόνο...

Μπορεί ο κάθε άνθρωπος να αποδειχτεί, για την δική μας κατανόηση, άπειρος, ανώριμος, εγωιστής, απαθής, αδιάφορος, αλλά όλα αυτά βασίζονται σε μια εντελώς υποκειμενική αξιολόγηση, γιατί μια πληροφορία δεν την αντλείς από την αντίδραση, αλλά την συνθέτεις...

Αντίθετα ένας άνθρωπος μπορεί να χαρακτηριστεί ψεύτης μόνο από τα αντικειμενικά κριτήρια, που δεν χρειάζεται να συνθέσουν την πληροφορία, γιατί αυτή αντλείται από τις αποδείξεις και όχι από τους λόγους που τον ανάγκασαν να γίνει ψεύτης!

:x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ποσο ασχημη τελικα ειναι η ανειλικρινια.. :?
Ποσο απλα γινονται τα πραγματα με την ειλικρινεια και ας ποναει παρα με το ψεμα που τα περιπλεκει.
Μου φερνει συναισθηματα οργης,θυμου,εκδικησης (ο πονος μας τελειωσε)
Αν και ξερω η εκδικηση ειναι ο καλυτερος τροπος για να χασεις τον εαυτο σου.
@};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31562
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Στην περίπτωση όμως που η αντικειμενική προσέγγιση του άλλου δεν βασίζεται παρά μόνο σε υποκειμενικά κριτήρια, δεν μπορούμε να τον πουμε ψεύτη...

Το πως βιώνω την ζωή εγώ, δεν έχει να κάνει με το πως την βιώνεις εσύ, γιατί ο τρόπος που εμπειριώνουμε την αλήθεια είναι εντελώς διαφορετικός, παρ' όλα αυτά και οι δυό μας είμαστε ειλικρινείς...

Αλλιώς λυπάσαι εσύ, αλλιώς εγώ...Και δεν θα μπορέσεις ποτέ να με πείσεις ότι εγώ δεν λυπάμαι, γιατί απλά δεν λυπάμαι με τον δικό σου τρόπο.
Με άλλα πράγματα χαίρεσαι εσύ και με άλλα εγώ
΄Αλλα θεωρείς σοβαρά εσύ, άλλα εγώ...

΄Ολα αυτά είναι υποκειμενικά κριτήρια, που συνθέτουν τον χαρακτήρα μας, μέσα από τα βιώματά μας, και δεν έχουν να κάνουν με την ευρεία έννοια της ειλικρίνειας, αλλά με τον τρόπο που μεγάλωσε η κάθε μία μας και μπορούν να διαφοροποιηθούν ενόσω εξελισσόμαστε πνευματικά, νοητικά και συναισθηματικά...Κάτι που στον άλλον μπορεί να μην γίνει ποτέ!

Το σίγουρο είναι ότι από μια σχέση έχουμε την ευκαιρία να βρούμε τις δικές μας ατέλειες και ελλείψεις και όχι να μείνουμε στου άλλου...
@};- @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

^tasoulis^ έγραψε:Ποσο ασχημη τελικα ειναι η ανειλικρινια.. :?
Ποσο απλα γινονται τα πραγματα με την ειλικρινεια και ας ποναει παρα με το ψεμα που τα περιπλεκει.
Μου φερνει συναισθηματα οργης,θυμου,εκδικησης (ο πονος μας τελειωσε)
Αν και ξερω η εκδικηση ειναι ο καλυτερος τροπος για να χασεις τον εαυτο σου.
@};-
Τασούλη μου, αν θα σου πω ότι αυτά τα συναισθήματα που αναφέρεις δεν δημιουργούνται από κανέναν άλλον άνθρωπο, αλλά είναι οι "απολιθωμένες" καταστάσεις μέσα σου που τα έχουν δημιουργήσει, ίσως τώρα να μην με πιστέψεις...
΄Ομως έχω επιχειρήματα να σου φέρω για να κατανοήσεις τον ανθρώπινο μηχανισμό...
Θα το συζητήσουμε όμως αμέσως μετά...

>:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”